Як відрізнити апендицит та його запалення від інших захворювань у чоловіків і жінок: відмітні ознаки. Як зрозуміти апендицит у тебе чи ні: симптоми апендициту

У цій статті описані симптоми і ознаки апендициту.

Зміст

Згідно зі статистичними даними, у нашій країні щороку близько мільйона людей страждає від запалення червоподібного відростка — апендициту.

 • Смертність від цього захворювання невисока — від 0,2 до 0,3 відсотків, але якщо це значення перевести в кількість, то виходить понад 3000 чоловік. Це ті життя, які лікарі не встигають врятувати, так як люди під час не звертаються за допомогою.
 • Важливо вміти відрізнити запалення апендикса від звичайних болю в животі та інших захворювань, особливо, якщо ви знаходитеся далеко від цивілізації і лікарів, наприклад, на дачі за містом.
 • У цій статті ми розповімо, як відрізнити запалення апендикса від інших хвороб, і які є ознаки цієї відмінності.

Запалення апендициту: особливості, причини

Запалення апендициту

Розміри даного органу невеликі — від 7 до 10 см в довжину і 2 см у діаметрі. Знаходиться цей червоподібний відросток за сліпою кишкою. Огорожею служить спеціальна плівкова перегородка, що оберігає апендицит від потрапляння продуктів переробки з стінок кишечника.

Особливості органу та причини появи захворювання:

 • Запалення може з'явитися через застій калових мас і продуктів життєдіяльності глистових інвазій.
 • У деяких людей, при унікальної особливості будови тіла, цей відросток може бути перекручений, з-за чого пошкоджується перегородка і виникає запалення.
 • Якщо апендикс потрапляють різні мікроорганізми, продукти переробки, сторонні тіла, то відбувається пошкодження слизового внутрішнього шару, що призводить до запалення.

Локалізація болю апендициту може бути в різних місцях. З-за цього буває складно навіть досвідченому лікарю поставити правильний діагноз. Труднощі з постановкою діагнозу з'являються з-за того, що відросток може розташовуватися в різних місцях очеревини:

 • Трохи нижче і праворуч від пупка. Біль з'являється саме в цьому місці. У цьому випадку лікар легко ставить правильний діагноз.
 • Вище, ближче до печінки. Неприємні відчуття завжди пов'язують саме з печінкою. Тому «переглянути» апендикс в даному випадку просто.
 • Занадто низько, ближче до пахової області. Лікарі зазвичай думають, що це запалення придатків у жінок. При постановці діагнозу у чоловіків у цьому випадку лікар у більшості все ж схиляється до визначення запалення апендициту.
 • Ближче до хребта, знизу — з'являються болі в попереку і лікарі часто плутають їх з нирковими коліками.

У малюків найбільш складно виявити запалення апендикса. Внутрішні органи дитини знаходяться в фазі зростання та можуть зсуватися. Дитина не може сам точно описати свої відчуття. Тому при невеликому нездужанні потрібно звертатися до лікаря.

Важливо пам'ятати: Багато дітей бояться того, що їх можуть залишити в лікарні, і тому починають приховувати і обманювати батьків щодо своїх відчуттів, стверджуючи, що нічого не болить. Не потрібно піддаватися на вмовляння дитини, так як він ще нічого не знає про хворобу і чим це може закінчитися, якщо запізнитися з зверненням до лікаря.

Симптоми апендициту

Симптоми апендициту

Як говорилося вище, розташування відростка може бути унікальним — у різних місцях. Тому біль може локалізуватися також в різних частинах тіла, а симптоми будуть розмитими. Але все-таки, якщо з'явилася біль в животі, то перші підозри завжди падають на запалення апендикса.

Основний симптом апендициту — це біль. Вона може бути ниючий або сильно колючої, що неможливо терпіти. Людина намагається прилягти або змінити позу розташування тіла, щоб неприємні відчуття трохи стихли. Але найстрашніше — це саме той стан, коли біль проходить. Адже апендицит сам не розсмокчеться, а зникнення болю говорить про початок некрозу і відмирання нервових корінців.

Важливо: Коли у вас з'являються болі в області живота, не намагайтеся перечекати і не займайтеся самолікуванням. Терміново звертайтеся до лікаря!

Інші симптоми запалення червоподібного відростка:

 • Погане самопочуття. Людині складно виконувати щоденні обов'язки. Хочеться весь час прилягти.
 • Відсутність апетиту. Якщо затягнути з постановкою правильного діагнозу, то у людини може розвинутися навіть анемія.
 • Нудотний стан, що приводить до блювоти. Проте полегшення після блювоти не настає, а здається, що стан тільки погіршується.
 • Незначне підвищення температури до 37,5 градусів, з'являється озноб.
 • Прискорене серцебиття — 90-100 ударів у хвилину.
 • Мовою можна помітити білий наліт, з'являється запах з рота.

Коли відросток знаходиться ближче до печінки, пацієнти можуть скаржитися не просто на болі в животі. Їм здається, що болить все — починаючи від кишечника, і закінчуючи печінкою, підшлунковою і шлунком. Природно, такого бути не може і лікар повинен у першу чергу запідозрити саме запалення апендициту.

Як перевірити апендицит в домашніх умовах у дорослого і дитини?

Болі в животі при апендициті

Визначити самостійно апендицит можна, але все ж краще звернутися за допомогою до лікаря. Якщо ж на даний момент немає можливості звернутися до лікаря, тоді можна спробувати зробити діагностику самому, щоб знати напевно — апендицит це або симптоми іншого захворювання.

Діагностика в домашніх умовах ось що потрібно робити:

 • Покладіть людини, якого турбують болі в животі, на рівну поверхню.
 • Злегка постукайте пальцями справа в підреберній області — трохи нижче останнього правого ребра. Якщо відчувається сильна біль — це апендицит.
 • Виконайте ті ж дії з лівою стороною. Якщо відчувається біль, то це тільки підтверджує діагноз.
 • Якщо трохи натиснути на область локалізації сильної болі, то неприємне відчуття має притупиться. Якщо після цього прибрати руку, то біль з'явиться знову, але стане ще сильніше.
 • Попросіть хворого покашляти, якщо біль в паховій області праворуч посилюється, тоді це запалення відростка.
 • Попросіть людину лягти в позі ембріона, згорнувшись «калачиком» на правий бік. Якщо в такій позі з підігнутими ногами трохи полежати, то здається, що біль стихає. Якщо перевернутися і витягнути ноги — біль повертається знову.

Варто знати: Якщо ви провели самостійну діагностику, і всі ознаки захворювання у хворого підтвердилися, потрібно терміново звертатися за допомогою. Якщо жодна з ознак не підтвердився або має місце бути тільки якийсь один з них, то також слід йти до лікаря.

Справа в тому, що існує багато різних захворювань з симптомами, як у апендициту. Вони не менш небезпечні для життя — про це варто пам'ятати.

Діагностика апендициту у стаціонарі

Діагностика апендициту у стаціонарі

У лікарні лікар повинен оглянути хворого і за допомогою пальпації визначити місце локалізації болю. У цей момент ще складно поставити точний діагноз, тому вживаються додаткові заходи.

Діагностика в стаціонарі: навіть якщо лікар оглянув хворого і припускає, що у нього запалений апендикс, він призначить ряд аналізів, які повинні підтвердити діагноз. Що потрібно зробити:

 • Аналіз сечі — вивчаються показники кількості еритроцитів. При апендициті вони підвищені.
 • Аналіз крові — збільшені показники лейкоцитів вказують на запалення відростка.
 • УЗД та рентген — визначають скупчення рідини в порожнині сліпої кишки, здуття стінок, які знаходяться поруч з відростком, видозміна слизової оболонки ШКТ, збільшення обсягу самого відростка і потовщення його стінок.

Щоб правильно поставити діагноз, потрібно вміти відрізняти запалення відростка від інших хвороб. Ознаки цього відмінності ви знайдете нижче.

Як відрізнити апендицит від аднекситу — запалення в яєчниках, придатках?

При запаленні яєчників біль зазвичай рівна, ниючий, а при апендиксі — колючий і гострий. Загальних ознак у цих двох захворювань є багато — це підвищена температура тіла, нудота, болі в животі і навіть блювота. Але є одна ознака у запалення придатків — це маткова кровотеча. Природно, такого симптому не буде при запаленні апендициту.

Як відрізнити апендицит від отруєння, нетравлення шлунка у дорослого і дитини?

Отруєння відрізняється від запалення апендикса

Отруєння або нетравлення шлунка можна переплутати з апендицитом, так як у цих недуг майже однакові ознаки:

 • Підвищення температури
 • Блювота
 • Пронос
 • Нудота
 • Болі в животі

Але при отруєнні діарея багаторазова. Людина може «бігати» в туалет кожні півгодини. У перервах між блювотою і діареєю з'являється сильне почуття спраги. Таких ознак немає при апендициті. Крім цього при отруєнні і нетравленні шлунка в блювотних масах проглядаються шматочки не зовсім перевареної їжі, а понос може мати зелений колір з грудочками слизу.

Важливо знати: апендицит У дітей діагностується складно. При нетравленні дитина може гратися, бігати і стрибати, а при запаленні відростка йому буде важко це робити, так як буде з'являтися сильний біль, що віддає в праву область паху. Також не зможе малюк і покашляти — буде скаржитися на біль у животі.

При нетравленні і отруєння у пацієнта немає особливої пози, при якій йому стає легше, він лежить на ліжку, не згинаючись і не перевертаючись на бік. При запаленні відростка хворий воліє перебувати у позі ембріона, так як йому здається, що настає полегшення.

Часто, щоб настало полегшення, при нетравленні або отруєння, люди виконують ряд лікувальних заходів, але це робити не варто, поки не поставлений точний діагноз. Особливо це стосується дітей. Ось, що суворо забороняється робити при підозрі на апендицит:

 • Прикладати до живота грілку, приймати гарячу ванну. Тепло тільки прискорить запалення і може призвести до розриву відростка.
 • Ставити клізму — відбудеться тиск на відросток, що вкрай небажано.
 • Пити знеболюючі засоби — буде складно поставити правильний діагноз. Проносні засоби можуть спровокувати розрив відростка.
 • Приймати їжу, краще просто випити склянку слабо завареного чаю, а дитині можна дати підсолоджену воду.

Порада: Щоб не дотягнути до перитоніту, не займайтеся самолікуванням, а відразу звертайтеся до лікаря.

Як відрізнити апендицит від кишкової інфекції?

Кишкова інфекція зазвичай протікає дуже гостро. Може піднятися температура — до 39-40 градусів. При апендициті температура спостерігається невисока — 37,3-37,5 градусів або трохи вище. Ось ознаки цих двох захворювань для порівняння:

Відмінності апендициту від кишкової інфекції

Як відрізнити ротавірус, ротавірусну інфекцію від апендициту?

Ротавірусна інфекція протікає з такими ж симптомами, як і отруєння, розлад або кишкова інфекція. Відрізнити апендицит від цих захворювань складно. Вище були описані ознаки отруєння і вони схожі запалення апендикса. Тому звертайтеся до лікаря, тільки він поставить правильний діагноз на підставі лабораторних досліджень, УЗД і рентгена.

Як відрізнити апендицит від ниркової кольки?

Якщо при апендициті людина може знайти зручну позу, щоб стало хоч трохи легше, то при ниркових коліках хворий метається, не може комфортно лягти на ліжка, щоб відпочити від болю. Температури при кольках немає.

Можуть з'явитися часті позиви до сечовипускання з болями в області попереку, віддають в промежину у жінок і голівку пеніса у чоловіків. Живіт при кольках м'який і його легко можна промацати. При апендициті спостерігається напруженість у м'язах живота.

Важливо: В обох випадках не можна зволікати зі зверненням до лікаря. При ниркових коліках камінь може закрити сечовід, і загрожувати здоров'ю і навіть життю. При апендициті, відросток може розірватися і настане перитоніт, що вимагатиме виконання більш складних хірургічних маніпуляцій, ніж при апендектомії.

Як відрізнити коліт від апендициту?

При коліті біль локалізується в лівій частині живота паховій області. Також для цього захворювання характерні закрепи. Біль посилюється після їжі та стає легше після дефекації і відходженні газів.

При апендициті біль проявляється в основному справа, хоча бувають випадки, коли відросток розташовується ближче до лівій стороні живота. При запаленні апендикса, навпаки, долає пронос, і після походу в туалет, легше не стає.

Як відрізнити панкреатит від апендициту?

Панкреатит

При панкреатиті у людини, крім всіх ознак, схожих з ознаками апендициту (блювання, пронос, блідість шкіри, підвищення температури тіла, біль у животі), спостерігається шоковий стан. Це пов'язано з різким підвищенням тиску, прискореним серцебиттям, головним болем і пітливістю. Спочатку болі будуть оперізувальним, а потім купіруються в області запалення конкретної частини підшлункової залози — з лівого боку.

Панкреатит — це складне захворювання, яке потребує негайної госпіталізації хворого, як і при апендициті. Тому при появі неприємних відчуттів, або загостренні хвороби, одразу викликайте лікаря або швидку допомогу.

Як відрізнити апендицит від овуляції?

При овуляції болю більш спокійні, ніж при апендициті. Крім цього період овуляції починається на 14 день менструального циклу і закінчується на 17-18 день. При болях під час овуляції ви будете лежати спокійно в будь-якій позі, тоді як при апендициті настане полегшення тільки в позі ембріона.

Як відрізнити апендицит від місячних?

Відповідь на це запитання проста — місячні супроводжуються сильною кровотечею. При апендициті такого немає. Якщо під час менструальних болів, ви підозрюєте запалення апендикса, то спробуйте випити знеболюючу пігулку.

При запаленні апендициту анальгетики та протизапальні препарати можуть допомогти або тільки на час. На наступний день, болю від запалення відростка не проходять, а тільки посилюються. При менструації у більшості жінок, болі можуть наростати тільки в перший або другий день МЦ.

Важливо: Але краще не робіть припущень — апендицит це або біль при місячних. Якщо ваш стан сильно вас турбує, і поліпшення довго не настає, зверніться до лікаря.

Апендицит або позаматкова вагітність у жінок: як відрізнити?

Якщо у жінки болю присутні внизу живота, але є кровотеча, спостерігається непритомність, тоді варто ці ознаки перевірити на наявність позаматкової вагітності. Детальніше, як відрізнити одне захворювання від іншого, дивіться в таблиці:

Відмінності апендициту і позаматкової вагітності у жінок

Як відрізнити холецистит від апендициту?

Гострий холецистит, гострий апендицит мають багато спільних ознак. Тому можна легко зробити помилку при постановці діагнозу. Обидві ці хвороби починається гостро, з сильними болями в животі, трохи підвищеною температурою, діареєю і іншими симптомами подразнення черевної порожнини. Але існують деякі відмінності за характером і розташуванням больового синдрому:

 • При холециститі біль купірується в правому підребер'ї і віддає у праву лопатку або в праве плече.
 • При апендиксі біль розташована теж праворуч, але віддає в праву клубову область живота.

Якщо червоподібний відросток розташований нетипово, а зміщений вгору або жовчний міхур, навпаки, не вказано, як це буває у літніх людей з-за слабких м'язів живота, то може бути складно відрізнити запалення апендикса від холециститу. Але необхідно зробити наступне:

 • Лікар зазвичай в цьому випадку, якщо біль не занадто сильна, проводить пальпацію в області печінки.
 • Якщо йому вдається пальпувати край печінки, то можна намацати і жовчний міхур. Якщо він збільшений і зміщений донизу, отже, є запалення.
 • Це допомагає поставити діагноз холецистит.
 • Але для підтвердження припущень, призначають ще здати аналіз крові на біохімію, і вже за показниками лейкоцитів буде поставлений точний діагноз.

Пам'ятайте: Самостійно проводити пальпацію небезпечно, так як це можна привести до розриву запаленого апендициту, а в запаленому жовчному міхурі можуть зрушити камені, що призводить до дуже небезпечних наслідків. Тому при виникненні будь-яких болів в животі, варто звертатися до лікаря!

Як відрізнити гастрит від апендициту?

Гастрит

Гастрит — це запалення слизової оболонки шлунка. Знаходиться він у верхній частині живота, вгорі, у зводі ребер під діафрагмою. Більша його частина розташована зліва, в області нижніх ребер, а менша — праворуч угорі.

 • Болі від гастриту відчуваються «під ложечкою», посередині очеревини зверху.
 • Апендицит завжди болить внизу живота.
 • Але, якщо відросток зрушений до верху, то біль може трохи віддавати в середину очеревини.

Крім цього під час гастриту температура тіла майже завжди нормальна, а також може бути печія і болі в підкладковій області після їжі. Однак пам'ятайте, що правильний діагноз мусить ставити тільки лікар.

Як відрізнити мезаденит від апендициту?

Гострий мезаденит — це запалення лімфатичних вузлів, розташованих в брижі тонкої кишки. Болі при цьому недугу з'являються в області клубової кишки і нагадують болю запалення апендикса.

Варто знати: Як не дивно, але лікар для постановки правильного діагнозу буде питати про перенесених захворюваннях верхніх дихальних шляхів або отиту середнього вуха. Саме ці хвороби викликають болі в животі, так як при них збільшуються лімфовузли, розташовані внизу живота.

Варто відзначити, що навіть лікарі не завжди можуть правильно поставити діагноз. Іноді вже під час операції виявляється, що у людини не запалення апендикса, а гострий мезаденит, а червоподібний відросток знаходиться в незмінному стані.

Як відрізнити апендицит від кишкових кольок?

Кишкові кольки

При кишкових кольках розвивається кишкова непрохідність, яка супроводжується болісними болями у всій області очеревини. Людина може впасти в непритомність, у нього падає тиск, а шкіра стає блідою.

При кишкових кольках біль виникає відразу з великою інтенсивністю, а при апендициті вона має наростаючий характер з локалізацією в правої клубової області.

Як зрозуміти апендицит у тебе чи ні: ознаки

Щоб визначити перші симптоми запалення апендикса, слід звернути увагу на такі ознаки цієї недуги:

 1. Розташування болю — спочатку чіткої локалізації немає. Потім, через кілька годин, біль зміщується в праву область. Людина відчуває біль під час кашлю, глибокому вдиху і навіть сміху.
 2. Не виходить випрямити спину — біль посилюється.
 3. Нудота з блюванням.
 4. Температура тіла до 37,5-38,0 градусів.
 5. Діарея, але не завжди.
 6. Сухість у роті.
 7. Болі при сечовипусканні.
 8. Нежить і кашель — це атипові ознаки апендикса, але вони можуть бути присутніми, особливо у дітей, що утруднює постановку правильного діагнозу.

Пам'ятайте: Запалення апендикса розвивається стрімко, як у дітей, так і дорослих. Всього за кілька годин захворювання протікає від початку легкого нездужання до появи критичного стану.

Своєчасна допомога допоможе врятувати життя і здоров'я пацієнта. Тому при появі будь-яких болів в животі, відразу ж звертайтеся до лікаря!

Відео: Як відрізнити апендицит від інших болю в животі?