Як правильно кроїти і шити трикотаж на звичайній швейній машинці: поради, огляд рядки, швейні тонкощі за вибором інвентарю, з урахуванням виду тканини

У даній статті ми дамо рекомендації, як вдома шити трикотаж на звичайній швейній машинці.

Трикотаж – це еластична, приємна на дотик тканина, з якої можна шити красиві речі. Якщо у вас є оверлок, то завдання істотно спрощується. Але шити трикотаж можна і на звичайному швейній машинці. Всього лише досить знати деякі особливості цього матеріалу та секрети його виготовлення, які полягають у правильному виборі додаткового інвентарю.

Як шити трикотаж: вплив виду тканини на вибір рядка

Насамперед, слід розповісти про види трикотажу, який може проводитися як з натуральної сировини, так і з синтетичних або змішаних ниток. Адже саме ваша тканина задає саму рядок.

Найпростіша рядок – пряма – підходить тільки для слаборастяжимого матеріалу і тільки для прямих фасонів. Рядок «зигзаг» найбільше підходить практично для всіх видів трикотажного полотна. Але її потрібно правильно налаштувати, щоб нитка не петляла і не сильно натягалася.

Нитка не повинна перетягати самі шви і тканина
 1. Натуральний матеріал, виготовлений з бавовни – найбільш комфортний і екологічний. З ним значно простіше працювати, він довше носиться. Одяг з натурального бавовняного трикотажу не електризується і добре пропускає повітря. Її недолік у тому, що вона не досить добре тримає форму, не мнеться при носінні і з часом на ній утворюються «катишки». Це самий нееластичний вигляд трикотажу!
 2. Натуральний трикотаж з вовни, віскози, льону або шовкових волокон володіє тими ж властивостями, що і бавовняний. Але його шиття в домашніх умовах на звичайній швейній машинці більш трудомістке і вимагає певних навичок. А все тому, що він добре тягнеться і може сипатися на зрізі.
 3. Трикотаж із змішаних волокон міцніше натурального, він не так сильно мнеться, краще тримає форму і легше піддається пошиття та обробки. Має середню ступінь розтягування.
Тканина задає натяг рядки

До найбільш популярних видів трикотажу, що часто використовують для пошиття речей в домашніх умовах, відносяться такі, як:

 • джерсі – найбільш затребуваний вид трикотажу, сировиною для якого служать різноманітні, як натуральні, так і синтетичні волокна. Завдяки їх поєднанню і певної технології виробництва, джерсі може володіти різноманітною структурою, різною щільністю і використовуватися для пошиття різноманітних виробів: верхній та спортивного одягу, жіночих і дитячих речей, нижньої білизни. Для цього виду тканини характерна несминаемость і хороше збереження форми, вона мало розтягується в довжину, а у виробі виглядає дуже витончено;
 • світшот– бавовняний, зносостійкий вигляд трикотажу різної щільності, з ворсистою виворітного основою і середнім ступенем розтягнення. Використовується переважно для пошиття спортивних костюмів і толстовок;
 • гумка (локшина)– класичний, еластичний трикотаж різної щільності. Він добре тягнеться, але завдяки особливій структурі чергуються лицьових і виворітних петель, з-за яких і отримав свою назву, чудово тримає форму, але добре розтягується в ширину. Виготовляється з різноманітних натуральних і синтетичних тканин, використовується для пошиття виробів з облягаючим силуетом: суконь, кофтинок, «штанів»;
 • інтерлок– трикотажна двостороння легка тканина, не має обличчя і вивороту. Виготовляється з бавовни, використовується для пошиття спортивних костюмів, футболок, піжам. Має середню розтягнення, але воно може варіюватися в різних ступенях в залежності від підвиду;
 • стрейчевий трикотаж або просто стрейч – це високотехнологічне будова спандекса. Саме він зробив матеріал добре розтягуючих у всіх напрямках. Може містити волокна поліестеру і нейлону, а також бавовни. Найважчий вид для роботи на простий машинці.
Чим більше розтягнення волокон, тим складніше працювати з тканиною

Як правильно шити трикотаж: викрійка і розкрій матеріалу

 • Пошиття будь-якої речі починається з викрійки. При роботі з трикотажем слід враховувати, що його різні види володіють різним коефіцієнтом розтяжності. При публікації викрійок в журналах або інтернеті цей показник зазвичай вказується для кожної конкретної тканини. Він також може бути вказано на ціннику матеріалу.
 • Але можна і самостійно провести розрахунок. Спробуйте розтягнути шматочок тканини, розміром 10 см і прикласти його до сантиметру:
  • якщо в максимально розтягнутому вигляді він досягає 15 см і більше, це говорить про те, що перед вами тканина з високим коефіцієнтом еластичності від 50%;
  • приблизно на 3-5 см — трикотаж з середнім коефіцієнтом еластичності 30-50%, відповідно;
  • до 1-2,5 см і менше – з низьким коефіцієнтом еластичності в 10-25%.
 • Даний показник не обов'язково враховувати, якщо ви збираєтеся шити річ вільного крою, якщо ж передбачається шити відверту сукню, слід мати на увазі. Адже чим вище коефіцієнт еластичності, тим більше звуженою потрібно робити викрійку. Горловина і пройма в цьому випадку також вирізаються не дуже глибокими.
Невелика калькуляція розтягування

На замітку: В області стегон все ж не варто сильно зменшувати викрійку. Якщо ви хочете, щоб виріб не задиралось під час ходьби, тоді зменшуйте коефіцієнт лише наполовину! Також варто розуміти, що трикотажна тканина не потребує виточках або прибавках на вільне облягання.

 • Натуральний трикотаж перед розкриємо піддається декатировке – замочуванню в теплій воді і висушування в розкладеному вигляді. Трикотаж з бавовни, який дає значну усадку, краще пару раз випрати.
 • А ось гумку для обтачек краще попередньо не стирати!
 • Якщо у вас обробка заснована на контрастних кольорах, тоді приберіть зайвий барвник з допомогою укосного концентрату (1 на 1 розводиться з водою).
 • Перед розкриємо трикотаж розкладається на щільної тканини і викроюється в один шар. Робити це потрібно строго в одному напрямку. Переплетення ниток може призвести до зміни форми і кольору на окремих ділянках готового виробу. Під час розкрою необхідно стежити, щоб тканина лежала рівно і не з'їжджає зі столу.
 • Тому невеликий лайфак – кроїти трикотаж краще на ковдрі або іншому щільному полотні. До нього ви зможете закріпити шпильками матеріал і не переживати, що кудись не так його розтягніть.
Кожен відрізок полотна ретельно скріплюємо!

Вибір голки та нитки, щоб шити трикотаж

Вибір голок і ниток має визначальне значення для пошиття трикотажних виробів.

 • Перевагу потрібно віддавати голок з закругленими кінцями, мають маркування:
  • «Jersey»— для вовняних і бавовняних тканин,
  • «Stretch»— для синтетичного трикотажу.
 • Вони оптимально підходять для трикотажу, не проколює тканину, не рвуть її і не утворює затяжок.
 • При цьому враховуємо номер:
  • для товстого полотна вибирає товщину від 90;
  • для тонкої матерії — № 70-80.
Огляд
 • Подвійна голка найзручніша для пошиття трикотажу! Але працювати з нею треба вміти, тому тренуємося на додатковому лоскуткові. А новачків деколи лякає шиття відразу з двома мотками нитки. Тому беремо на озброєння:
  • кожна нитка йде для своєї голки. При цьому вони не повинні перехрещуватися! Спочатку заправили в ліве вушко, після протягнули нитку в праву голку;
  • наступний момент – напрям у кожної нитки «дивиться» в різну, протилежну сторону. Тобто, одна – проти годинникової стрілки, інший – за. Таким чином, вони не будуть сплутуватися в процесі шиття;
  • буває, що зустрічається частіше на старих моделях, тільки один штир. Не панікуємо – взяли яку коробочку або навіть судочок, поставили поруч і склали в цю коробочку з боку потрібної голки моток ниток;
  • дуже часто буває, що голка не захоплює нитка. Йдуть пропуски, і ви вирішуєте, що це голка бракована! Зовсім ні – послабили гвинт, за допомогою якого ви і міняєте голки, опустили на 0,5-1 мм Затягнули добре і перевірили сходинку. Часом саме цього маленького кроку і не вистачило до підхоплення нитки.

Нитки повинні відповідати номеру голки і забезпечувати рівну строчку. Занадто товсті нитки будуть рвати тканину в місці проколу, занадто тонкі можуть швидко порватися при носінні вироби. Краще всього підійдуть поліефірні (поліестер) або нейлонові нитки, з гладкою поверхнею. Про бабусину х/б забили — вони не сумісні з тягнучим трикотажем!

Вона істотно заощаджує час

Як правильно шити трикотаж: чи потрібна спеціальна лапка?

 • По суті, якщо ви професійна швачка, що щодня працює з трикотажем, то, безсумнівно, «крокуюча» лапка вам потрібна!
 • Але при одноразової роботі можна цілком обійтися і звичайною лапкою. Але момент – деталі при цьому потрібно добре сметывать між собою, щоб полотно не ковзало. Адже нижній транспортер прокручує полотно, а верхній шар ковзної тканини зміщується.
 • При цьому враховуємо ще й вигляд трикотажу. Наприклад, бавовняний відрізок ви пройдете простий лапкою. Але ось стрейч може вироблятися» навіть на сучасних машинках! Тому йому потрібна лапка для трикотажу. І так, з нею все ж працювати легше.

Важливо: Завжди дотримуємося правила сметываем ми в одну сторону, а шиємо в іншу! Оскільки в будь-якому разі, хоч на міліметр, але волокна зміщуються. А при протилежній роботі це зміщення прикривається. Тобто, сметывать починаємо зверху і йдемо вниз, а шиємо, навпаки, знизу вгору!

Хороша лапка спрощує завдання

Процес пошиття трикотажу: поради, строчки

 • Починаючи роботу, спробуйте різні варіанти рядків на відрізку тканини, при цьому чергуючи різні голки і нитки – так ви підберете оптимальний варіант, який підходить конкретно для вашої тканини.
  • Шити трикотаж краще всього за допомогою функції «еластична стрічка» або «стрейч», якщо вона мається на вашій машинці. Назви може змінюватися в залежності від моделі.
  • Підійде також універсальний «зигзаг» з невеликою шириною стібка до 1 мм, і довжиною 2,5-3 мм. Він є у всіх сучасних машинках!
  • Якщо ви хочете зробити подвійний візерунок, тоді після першої строчки рівне відзначте на 2-3 мм відстань для другої лінії.
  • Не у кожної сучасної машинки домашнього користування вона є, але саме молниеобразный візерунок трикотажної рядки вважається самим оптимальним варіантом.
  • Обробляти краї все краще зигзагом або краеобметочным швом. До речі, останнім можна обшивати низ, імітуючи оверлок. У різних машинках і режимах може бути свій кут завороту і нахилу.
  • «Спайку» деталей краще робити пунктирним зигзагом (рік-рак), також дрібним кроком звичайного зигзага у 4-5 мм і завдовжки до 0,7 мм.
Різновиди рядка
 • А також намагаємося не робити занадто слабке натяг – не більше 3. Але і на одиницю опускатися не варто.
 • Якщо ви придбаєте лапку, призначену спеціально для шиття трикотажних тканин, тоді довжину стібка можна збільшити до 4,5 мм. З натягом нитки доведеться «пограти» — оптимальний варіант 4. Але завжди враховуємо еластичність свого матеріалу!

Важливо: Дуже часто початківці майстрині стикаються з картиною перетягнутих ниток на вивороті. Це не верхня нитка слабо затягнута – це нижню ви перетягнули! Для цього варто очистити човник від пилу і дрібних ворсинок. Після чого маленькою викруткою проти годинникової стрілки лише трохи відтягаємо болт. Регулюємо під свою сходинку!

Підтягнули
 • Перед роботою следует відрегулювати натяг ниток, злегка натягнувши тканину і перевіривши, де вони рвуться. В ідеалі нитка не повинна рватися або розрив повинен відбуватися відразу в одному місці – зверху і знизу.
Рекомендації
 • Якщо машинка починає пропускати стібки, під виріб підкладається тонкий цигарковий або обгортковий папір, яка потім легко видаляється.
 • Низ виробу найкраще обробити обробної тканиною або смугою з основного матеріалу.
 • Найскладніше працювати з трикотажем з високим ступенем еластичності. Для цих випадків можна вдатися до накрахмаливанию тканини по ходу рядки або використання спеціальних водорозчинних зміцнювальних стабілізаторів. Для обробки швів також бажано використовувати спеціальні стабілізатори, які зараз є у продажу.

Відео: Як шити трикотаж на звичайній машинці?