Як вибрати бінокль: поради професіоналів. Як вибрати бінокль для полювання, риболовлі, туризму, театру, спостереження за сусідами? Технічні характеристики біноклів. Топ-10 біноклів

Інструкція по вибору бінокля для туризму, полювання, театру, подорожей.

Бінокль — досить специфічне пристрій, який потрібно далеко не всім. У цій статті ми розповімо, за якими критеріями і параметрами варто вибирати бінокль, на думку професіоналів.

Види біноклів

Для того щоб зробити правильний вибір, варто спочатку визначитися, з якою метою необхідний апарат. Багато хто вважає, що немає сенсу віддавати великі гроші за бінокль, тому як він себе не виправдає. Насправді це не так. Професійні спортсмени, а також мисливці, рибалки, не скупляться, набувають досить дорогі апарати.

Справа в тому, що вартість приладу складається не тільки з фірми, яка його виготовляє, тобто гроші беруться не тільки ім'я, але ще й за технічні характеристики. Дуже важливою є товщина лінзи, збільшення, розмір об'єктива, а також матеріал корпусу. Асортимент спеціалізованих магазинів та інтернет-майданчиків надає величезну кількість оптичних апаратів.

Види біноклів:

 • Туристичний
 • Дитячий
 • Для полювання
 • Театральний
 • Для спостереження з вікон
 • Морські
 • Астрономічні

Тобто, для того щоб вибрати апарат, необхідно визначитися із категорією, для чого потрібен сам прилад. Від цього залежить розмір лінз і конструктивні особливості бінокля. Варто розуміти, що бінокль є серйозною технікою, тому і вартість у нього пристойна. Вартість багатьох моделей може бути навіть вище ціни професійних фотоапаратів, для створення студійних фотознімків. Справа в тому, що принцип роботи та оптика застосовується у фотоапаратах та біноклях дуже схожі, саме цим і пояснюється вартість такої техніки.

В процесі спостереження

Особливості туристичних, морських, дитячих, театральних біноклів

Характеристики апаратів різного призначення:

 • Досить популярними є моделі для туризму. Варто звернути увагу на збільшення, він повинен збільшувати приблизно в 10-15 разів. При цьому діаметр об'єктива повинен бути приблизно 40-50 мм. Так як туристи більшу частину часу перебуває в дорозі, і носять на собі величезну кількість речей, то і корпус самого апарата повинен бути досить легким. При цьому краще всього, якщо буде можливість налаштування нічного бачення. Для того щоб можна було спостерігати крізь бінокль круглі добу.

  Апарат для туризму
 • Не менш популярними є дитячі біноклі, які допомагають задовольнити цікавість та допитливість малюків. Краще всього вибирати апарати з маркуванням FRF. Це прилади, в яких вже виставлений фокус, і немає необхідності налаштовувати різкість. Краще всього, якщо діаметр об'єктива буде на рівні 30-35 мм

  Прилад для малюків
 • Мисливці також нерідко набувають подібне пристрій для того, щоб полегшити собі пошук видобутку. Біноклі для полювання повинні бути досить легкими і невеликими, з великою світлосилою. Краще всього, якщо вони будуть оснащені деякими функціями: це термометр, компас, далекомір. Все це стане в нагоді мисливцеві, що дозволить йому досить легко та швидко здійснювати полювання за здобиччю. Зверніть увагу, що важливим параметром при виборі техніки для полювання, є її міцність і витривалість. Краще всього, якщо цей апарат буде збільшувати приблизно в 4-8 разів. При цьому достатній діаметр об'єктива 40 мм

  Для стеження за здобиччю
 • Якщо ви любите театр або балет, то вам підійде театральний бінокль. Достатнім буде розмір об'єктива 30 мм, з невеликим збільшенням до 5 разів.

  Апарати для концерту
 • Якщо ви любите спостерігати за зоряним небом і за тим, що відбувається на інших планетах, вам знадобляться астрономічні біноклі. Це один з найбільших варіантів, який пропонує максимальне збільшення. За допомогою такого приладу можна побачити інші планети з збільшенням в 30 разів. Також необхідний дуже великий діаметр об'єктиву 110 мм. Багато скажуть, що краще всього купувати телескоп, а не бінокль. Він має більш низьку ціну, ніж телескоп, і просте управління.

  Спостереження за зоряним небом
 • Морські біноклі. Це спеціальні апарати, які виготовляються за певними правилами, інструкціями. Справа в тому, що до них пред'являються високі вимоги, тому що це не просто апарат для збільшення, але ще і спосіб спостереження з можливим зануренням його у воду. Відповідно необхідно, щоб всі деталі всередині оптичного девайса були нержавіючими, і всередину не потрапляла вода. Такі прилади повинні бути водонепроникними. Для цього роблять антиковзаючий корпус з гуми, а також наповнюють нутрощі приладу азотом. Це робиться для того, щоб в умовах холодної води, коли спостерігає буде перебувати в гідрокостюмі, лінзи не запітніли. Крім того, необхідно, щоб був вбудований далекомір і компас. Варто зазначити, що такі прилади можуть експлуатуватися досить агресивних і важких погодних умовах, тому повинні відповідати всім вимогам, і зберігати зображення під час туману, високої запиленості, і навіть під час сніжних буревіїв.

  В морі
 • Якщо ви любите тварин і ліс, придбайте звичайний бінокль для спостереження за природою. Справа в тому, що ці апарати відрізняються високим збільшенням, але не великим об'єктивом. При цьому немає необхідності оснащувати подібний апарат додатковими функціями, але не зайвим буде прогумований корпус, що дозволить комфортно тримати оптику в руках, навіть під час вологої погоди і сильної спеки, коли руки пітніють.

  Фотополювання
 • Існують апарати загального призначення. Багато вважають, що цих універсальних апаратів цілком достатньо для будь-яких цілей. Насправді це не так. Вони мають відносно усереднений вага, розміри і вартість. При цьому дозволяють збільшити об'єкт спостереження до 16 разів, максимальний діаметр об'єктива, становить 50 мм. Крім всіх цих значень, стоїть окремо розглядати кожну характеристику техніки.

  Універсальний апарат

Як вибрати бінокль для астрономічних спостережень, нічного бачення, театру, концерту?

Найбільш важливим показником є кратність збільшення. Для цього біноклі поділяються на апарати з невеликим збільшенням, середнім збільшенням, з великим збільшенням. Як зазначалося вище, максимальне збільшення характерно для космічних оптичних приладів для спостереження за зоряним небом. Максимальне збільшення становить 30 разів. Крім того, дуже важливо вибирати апарат, орієнтуючись на особливості погодних умов і місцевість, на якій ви збираєтеся використовувати апарат.

Поради:

 • Якщо ви часто перебуваєте серед дерев, кущів, то немає необхідності набувати оптичний апарат з величезним збільшенням в 15 разів. Справа в тому, що висока збільшення на близьких відстанях дає сильну тремтіння і розмите зображення. Таким чином, оптимальним варіантом є збільшення до 10 разів. Важливе значення має і діаметр об'єктива, чим він більше, тим більше світлим зображення в підсумку одержите. Якщо діаметр об'єктива невеликий, то зображення може бути злегка темним.
 • Величезне значення має матеріал лінз. Звичайні обивателі вважають, що максимально комфортним є використання пластику. Насправді це не так. Якісні апарати оснащені лінзами, виготовленими зі скла. Хоча насправді, якщо ви досить часто використовуєте апарат, при цьому займаєтеся скелелазінням, або якимись екстремальними видами спорту, в ході яких лінзи можуть пошкоджуватися, то звичайно, більш стійким до механічних пошкоджень є як раз пластик. Хоча не в останню чергу необхідно звертати увагу і на ударостійкість.
 • Необхідно також віддати перевагу приладам з можливістю індивідуального фокусування. Справа в тому, що зір у всіх різний, тому апарати з встановленим фокусом можуть не підійти. При виборі приладу варто звертати увагу на види призм. Усередині оптичного девайса знаходяться призми, які заломлюють світло, завдяки чому і встановлюється зображення. На даний момент найбільш поширеними є призми виду porro і roof.
 • Відмінність цих двох пристроїв, в тому, що в апаратах з призмою порро об'єктив і окуляр розташовуються на одній прямій. Завдяки цьому техніка відрізняється невеликим розміром і досить високою ціною. Найчастіше такі апарати застосовують у туристичних біноклях, щоб максимально зменшити апарат, зробити його максимально міцним. Щодо призми порро, то тут відстань між об'єктивом і окуляром досить велика, і вони розташовуються під кутом один до одного. Виходить більш об'ємне і якісне зображення. Але при цьому страждає розмір апарата, який стає набагато більше.
Якісна техніка

Як вибрати бінокль для рибальства, мисливства, спостереження за сусідами?

Поради:

 • Також варто звертати увагу і на характеристики корпусу. Нині досить популярними є протиударні апарати, які дозволяють його кидати без особливої шкоди. При цьому такі апарати оснащені спеціальним прогумованим покриттям, яке забезпечує цілісність приладу після падіння. Важливим значенням є водонепроникність і вологостійкість.
 • Тобто, такі апарати можна використовувати в дощову погоду, а водонепроникні навіть при повному зануренні до 5 м. Важливою є захист від запотівання. Для того щоб лінзи не потіли, всередину бінокля закачують азот. Це дозволяє перешкоджати перепаду температури і появи конденсату на лінзах.
 • Фахівцям нерідко задають питання про те, який вибрати бінокль, якщо необхідно спостерігати з вікна. Важливо, для якої мети вам це необхідно. Досить часто бінокль використовують для спостереження за футбольним полем, якщо воно знаходиться неподалік від будинку, або навіть для спостереження за сусідами. Необхідно, щоб діаметр об'єктива становив не менше 50 мм. Чим він більше, тим більше світлим вийде зображення.
 • Якщо ви плануєте спостерігати за сусідами в темній кімнаті, віддайте перевагу апаратам з величезним об'єктивом діаметром 50 мм. Також важливе значення має збільшення. Якщо ви хочете спостерігати за сусідами, варто звернути увагу, наскільки далеко ваш будинок знаходиться. Максимальним є збільшення в 30 разів. Але справа в тому, якщо дивитися на досить близькі відстані, картинка виходить не виразною, розмитою, і бликует.
 • Тому оптимальним є збільшення до 20 разів. Якщо ви не хочете зайвих проблем, бажаєте більш чіткого зображення, віддавайте перевагу апаратам із збільшенням до 10 разів. Якщо спостерігати через віконне скло, може виникати декілька неприємностей і додаткових проблем. Найкраще в ході спостереження як раз відкривати вікно, щоб не створювалося додаткового кута заломлення через скло у віконному отворі. Всі якісні лінзи зроблені зі скла і мають високу ступінь полиску. Таким чином, якщо світло буде потрапляти в вашу сторону, то можуть бути видно відблиски, сусіди з легкістю вас помітять.
 • Якщо хочете отримати стійку картинку, використовуйте porro лінзи, які створюють заломлене зображення, яке відрізняється чіткістю і гарною якістю. Але при цьому розмір бінокля буде досить значним, і важким. Адже всередині знаходиться дві призми, які розташовані на певній відстані один від одного.
Речі для риболовлі

Топ-10 кращих біноклів

Досить якісні апарати випускає компанія Олімпус. Даний виробник займається також виготовленням різноманітних оптичних апаратів, в тому числі і мікроскопів для лабораторних досліджень. Оптика є досить серйозною, і якісною. Серед недоліків — висока ціна.

Купуючи апарат універсального типу, не варто сподіватися на те, що ви вирішите всі проблеми. Якщо ви займаєтеся туризмом і одночасно мисливством, то в принципі універсальний апарат підійде, але при цьому все одно будуть виникати свого роду незручності. Це пов'язано з дальністю перегляду, і діаметром об'єктива. Звичайно, якщо є можливість, краще придбати декілька апаратів, під кожне із хобі, але на жаль, не у всіх є така можливість з-за високої вартості оптики.

Огляд:

 • Rekam Robinzon Voyage Kit 7*50/4*30
 • USCamel UW035 HD 10*42
 • Nikon Aculon A211
 • Bresser National Geographic 10*42 WP
 • Olympus 8-16*40 Zoom DPS I
 • Levenhuk Karma Pro 10*42
 • Canon 18*50 IS
 • Leica Ultravid 10*42 HD
 • Carl Zeiss Victory 8*56 T*RF
Професійний апарат

Має сенс купувати дорогі апарати в тому випадку, якщо ви професійно займаєтеся полюванням, або маєте відношення до військових.

ВІДЕО: Вибрати бінокль