Що робити з освяченою вербою, куди подіти вербу з минулого року? Коли потрібно рвати вербу на вербну неділю та освячувати вербу в церкві?

Дізнайтеся, коли цвіте верба, коли її збирати і святити, що робити з вербою будинку після освячення.

Зміст

Тижнем раніше Великодня православні християни святкують Вхід Господній в Єрусалим. В цей день у церквах освячують гілочки верби. Зі святом пов'язані не тільки церковні, але і навколоцерковні традиції, про які в Біблії не прочитаєш. Слід було б знати, як правильно збирати і святити вербу, а також після зберігати її вдома.

Коли розпускається верба, коли цвіте?

ВАЖЛИВО: Ісус Христос в'їжджав на віслюкові до Єрусалима, знаючи, що його доля визначена. Місто ж, чули про діяння Господа, радісно зустрічав його, простилая на дорогу перед його ногами листя пальми. Тому якщо щось і повинно було стати символом свята Входу Господнього в Єрусалим, символом готовності зустріти Христа у будь-який момент свого життя, так це рослина.

Більшість православних християн – це слов'яни, які проживають в умовах помірного клімату, де пальми не ростуть. Свято це припадає на початок — середину весни, коли сніг тільки танув, більшість рослин ще не відійшло від зими. Але тільки не верба, вона починає цвісти однією з перших.

Верба починає цвісти ще в березні.

Верба, або верба остролистая, — це чагарники і дерева, що входять в численне сімейство Вербових. Ці рослини запилюються вітром, який повинен бути досить сильним, щоб рознести пилок.

ВАЖЛИВО: Цвіте верба на початку або в середині весни, з березня по квітень. На пагонах з характерним червоним кольором (красноталах) з'являються квіткові бруньки, які дуже швидко розпускаються.

Квіти верби різні у дерев чоловічої і жіночої статі.

 1. Чоловічі називають «котиками» — вони зібрані в круглі «грудочки», пофарбовані в сірувато – білий колір, м'які на дотик.
 2. Жіночі – сірувато-зелені, довгасті, не такі пухнасті.
Верба: цвітіння чоловічих і жіночих дерев.

Саме вербу православні християни обрали символом свята Входу Господнього в Єрусалим. Більше того, він отримав ще одна назва — Вербна неділя. До церкви на освячення люди носять цвіт верби і з чоловічих, і з жіночих дерев.

Коли потрібно рвати вербу на вербну неділю? Як зберегти вербу до свята Вербної неділі?

За традицією, рвуть прутики верби напередодні свята, в Лазареву суботу, або за пару днів до нього.

ВАЖЛИВО: Потрібно пам'ятати, що верба – це не просто оберіг, окраса оселі, а рослина, жива істота. Напередодні Вербної неділі кущики верби, що ростуть в містах і селах, піддаються справжньому нальоту – обламують їх мало не до останньої гілочки. Навряд чи таке шкоди природі – богоугодна справа. Не потрібно нести до церкви цілий віник! Достатньо невеликого непарної кількості прутиків.

Вербу прийнято рвати напередодні свята, в Лазореву суботу.

Зберігати вербу до свята Вербної неділі необхідно у вазі з водою, тоді гілочки зберігати свіжість.

Коли освячують вербу в церкві: в суботу чи неділю?

Правильно святити вербу в суботу на службі.
Молитва, що передує освячення верби.

Правильно висвітлювати вербу в суботу.

 1. Напередодні Вербної неділі, ввечері суботи, в храмах проходить святкове богослужіння – Всеношна.
 2. Парафіяни присутні на ньому зі свічками і гілочками верби.
 3. Після читання Євангелія, священик виголошує особливу молитву, обходить людей, які тримають верби, з кадилом і окроплює їх святою водою. Церква робить акцент саме на тому, що освячуються, отримують благодать сам і парафіяни, а не гілки рослини.
 4. Освячується верба зі словами:
Молитва на освячення верби.

Повторно окроплення відбувається вранці в неділю, після літургії. Зазвичай, саме вранці спостерігається найбільший потік бажаючих отримати благодать. Вони не тільки заповнюють храм, але і вибудовуються навколо нього. Але цього окроплення молитва вже не передує.

ВАЖЛИВО: Священики нарікають, що сьогодні Вербна неділя перетворилося зі свята, присвяченого Господу, в день освячення верби. Люди стікаються в церкву не для того, щоб славити Христа, згадувати про його чудесні діяння, а просто окропити святою водою вербові прутики у них в руках. Чи принесе це якусь користь душі і тіла? Служителі церкви сумніваються. За істинної благодаттю вони радять приходити на Всеношне богослужіння.

ВІДЕО: Вербну неділю

Як прикрасити вербу своїми руками в церкву?

Верба для освячення в церкві не вимагає особливої прикраси. Зазвичай, кілька гілочок просто збирають у букет, перев'язують його кольоровою ниткою або стрічкою.

Для освячення в церкві вербу збирають у букетики.

Також можна зібрати гарний букет з вербових прутиків з чоловічими і жіночими квітами, додати до них гілочки схожих на вербу рослин, наприклад, верби.

Варто повторитися, що служителі церкви надають вербі не таке велике значення. Тому у них немає яких-небудь вимог до її зовнішнього вигляду під час освячення.

Що робити з освяченою вербою, після свята? Скільки гілочок верби потрібно ставити вдома? Скільки повинна стояти верба після вербної неділі?

Після освячення гілочки верби потрібно принести додому і зберігати в червоному куточку:

 • розклавши за іконами, тоді верба висохне
 • поставивши у вазу з водою, тоді рослина надовго залишиться свіжим і, можливо, пустить коріння
Місце освяченої верби — в червоному кутку, біля ікон.

Все інше, що пов'язане з вербою після її освячення в церкві, вже навколоцерковні традиції, народжені у наших предків. Ось деякі з них:

 1. Вдома потрібно ставити кількість гілочок верби, дорівнює кількості членів сім'ї, або будь-яке непарне.
 2. Свою вербу роздавати нікому ні в церкві, ні після неї не можна. Якщо хто-то, хто з поважної причини в храм сам прийти не зміг, просить про послугу, для нього необхідно зробити окремий букетик.
 3. Прийшовши з церкви додому вербою прийнято символічно шмагати всіх домочадців, особливо, дітей. Вважається, що тоді рослина передає їм силу і здоров'я, при цьому примовляють: «Не я б'ю, верба б'є» або
Змова на вербу для здоров'я.

Людина, що має який-небудь недугу, може вилікуватися, провівши вербою тієї частини тіла, яка болить і турбує, і промовивши:

Змова на вербу від хвороб.

Вважається, що бруньки верби після освячення можна їсти, щоб:

 • захистити себе від хвороб і бід
 • завагітніти
 • закінчити успішно якесь важливе діло

Вербою також набивають подушку небіжчика, кладуть її в труну, щоб душа потрапила в Рай.

ВАЖЛИВО: Багато з цих народних традицій священики вважають абсурдними. Вони категорично не рекомендують їсти вербу, класти її в труну, а також думати, що вона одна єдина вбереже будинок від пожеж, пограбувань і різних стихійних лих.

Освячені гілки верби стоять в будинку до наступної Вербної неділі, тобто цілий рік.
За бажанням, з неї можна зробити цікаві інтер'єрні прикраси, такі як букети і вінки.

Інтер'єрні прикраси з верби.

Можна викидати вербу після вербної неділі? Куди подіти стару освячену вербу з минулого року? Можна садити освячену вербу на ділянці?

Освячені у церкві гілочки верби набувають характер святині. Тому, після того, як вони приходять в непридатність (наприклад, пріє або висихають), або ж на наступний рік, просто викидати їх на смітник не можна.
На думку церкви, верба не повинна перебувати в брудному, попираемом місці, змішуватися зі сміттям і відходами.
Священики радять поводитися з торішніми освяченими гілочками таким чином:

 1. Закопати їх там, де не ходять люди, не справляють нужду тварини. Наприклад, під деревом у саду або на дачній ділянці.
 2. Пустити повіки по річці.
 3. Зрадити вербу вогню – спалити в печі або на багатті.
 4. Згодувати тваринам.
 5. Віднести до церкви, де і пройде ритуал спалення.
Торішню вербу просто викидати в сміття не можна.

Якщо ж у вербових прутиків з'явилися корінці, їх можна посадити в теплому місці і забезпечити рясним поливом. Садять дерево на ділянці біля водойми – річки або ставка.

Як освятити вербу в домашніх умовах?

Освятивши воду на Водохреща, багато хто думає, що тепер з її допомогою вони зможуть освячувати все що завгодно, аж до великодніх пасок, крашанок та верби. Опис обрядів знають «досвідчені» жінки, також вони є в Інтернеті.

 1. По ідеї, святити вербу будинку може та людина, яка з поважних причин не присутній у храмі.
 2. Жінка під час менструації обряд проводити не може.
 3. Щоб провести освячення, крім самої верби знадобиться свята вода. Її кроплять вербу, вимовляючи ті ж слова, що і священик у церкві.
Є думка, що можна освятити вербу вдома самому. Священнослужителі з ним не згодні.

Священики вважають, що в окроплення верби будинку святою водою немає нічого поганого. Але цей обряд не має нічого спільного з справжнім освяченням.

ВІДЕО: Верба. Висвітлювати або не висвітлювати. Куди подіти стару вербу.Вербна неділя