Що робити якщо залили сусіди зверху? Залили сусіди — що робити: інструкція

У даній статті ми поговоримо, що робити, якщо вас затопили сусіди і як правильно вимагати компенсацію.

Зміст

Жити в квартирі — це чудово, але іноді це може привносити в наше життя незручності. Зокрема це пов'язано c сусідами, у яких можуть відбуватися події, що зачіпають вас безпосередньо. Найчастішою причиною такого сусідства є потоп зверху, який може не тільки зіпсувати нерви, але і дорогий ремонт. Особливо прикро, коли він свіжий. Як правильно діяти в таких ситуаціях? Розповімо далі.

Залили сусіди — що робити: причини

Що робити, якщо залили сусіди?

В залежності від того, хто буде нести відповідальність за потоп, причини діляться на дві групи:

 • Всьому виною сусіди, якщо вони недбало поставилися до своєї сантехніці, не закрили воду або спробували щось полагодити самі, або забилися сливи від відсутності чищення.
 • Винні комунальні служби — прорив стояка, прорвавши центральної системи, тече дах або відведення дощової води працюють неправильно

Іншими словами, причин може бути дуже багато, але кожен власник повинен знати одне — всі комунікації повинні міститися в справному стані і всі поломки повинні вчасно виправлятися. В іншому разі відповідальність за аварію буде нести безпосередньо власник. А ось що стосується комунікацій, то за них вже відповідає керуюча компанія. Так, коли залили сусіди — що робити в такій ситуації, буде залежати від причини аварії.

Залили сусіди — що робити, куди телефонувати?

Потоп від сусідів

Коли вас несподівано залили сусіди — що робити, навіть не варто думати. Ви повинні для початку звернутися в аварійну службу, якщо сусідів немає вдома або вони самі не можуть впоратися c причиною затоплення. Ремонтники здатні швидко усунути текти і закрити надходження води, але робиться це на весь стояк.

Крім цього треба зробити обов'язково дзвінок в керуючу компанію, щоб приїхав спеціаліст і зафіксував всі пошкодження.

Залили сусіди — що робити: порядок дій

Отже, залили сусіди — що робити і як вчинити в такому випадку? Насправді, ви повинні діяти в кілька етапів, щоб досягти максимальної ефективності.

Етап 1. Спочатку виключіть можливість замикання

Що робити при потоп?

Якщо раптом ви повернулися додому або просто помітили, що по вашій стелі і стінах тече вода, то варто виключити можливість удару струмом. Іноді під воду потрапляє неизолированная проводка, світильники, розетки і так далі. Так що є шанс, що вас вдарить струмом. Рекомендується вимкнути всі прилади. Це допоможе зберегти не тільки себе, але і самі прилади від поломки.

Етап 2. Зателефонуйте сусідам

Зверніться до сусідів і почніть вирішувати ситуацію. Найперше, що ви повинні зробити — це усунути протікання, щоб мінімізувати наслідки від аварії. Важливо розуміти, що ви не маєте права на злом дверей, якщо раптом сусіди не відповідають вам або їх немає вдома.

Навіть якщо такі дії врятують не тільки вас, але і інших, то злом дверей все одно буде вважатися незаконним і можна навіть отримати за це кримінальне покарання. Так що викликайте аварійну службу і тоді ee фахівці перекриють воду.

Етап 3. Проведіть оцінку і документально зафіксуйте весь збиток

Як зафіксувати збиток?

Для цього викликаються працівники керуючої компанії і вони складають спеціальний акт. Згідно із законодавством представник повинен з'явитися протягом 12 годин. До речі, оцінювачі компанії є свідками по справі, з'ясовують точні обставини, a також оцінюють збитки і заповнюють документи. Ще можна покликати і інших сусідів у свідки.

В акті обов'язково обумовлюється така інформація:

Зміст акта o затопленні

Документ обов'язково повинні побачити власники обох постраждалих квартир. Це навіть закріплюється підписами всіх учасників в кінці акта. Якщо винуватець відсутній або не хоче нічого підписувати, то проставляється спеціальна позначка. Коли акт буде оформлено, то його затверджує керівник КК.

Важливо викликати співробітників для оцінки відразу ж після аварії, що сталася. Якщо ви будете зволікати, то ваш сусід може приховати факт протікання, усунути несправність і сказати, що він ні в чому не винен. Більше того, через пару днів вже буде складно дати нормальну оцінку. Приміром, у вас відклеїлися шпалери і висохли. Це могло статися і раніше, a ви вже ніяк не доведете, що винні саме сусіди.

Знайдіть свідків і спільно зробіть фото, a краще відео потопу — всі підтікання та пошкодження. Якщо доведеться звертатися до суду, то ви без проблем доведете власну правоту. Ще зберігайте оригінал акта, поки вам не буде перераховано відшкодування.

Якщо через кілька днів після аварії почали з'являтися нові пошкодження, то знову покличте комісію, яка повинна зробити ще один акт. До речі, фіксувати збитки можуть спеціальні компанії, a не тільки КК.

Заливають сусіди зверху

Перш ніж відправляти заявку, важливо перевірити документи компанії. Вона повинна бути офіційною. Працівники таких служб, як правило, працюють стандартно: вони приїжджають за викликом, роблять записи, знімки, a через кілька днів надають звіт, в якому приписується сума збитку і всі докази.

Ціна послуг оцінювача може становити 4-8 тисяч рублів залежно від регіону і кількості роботи. Якщо сусід справді винен, то він зобов'язаний виплатити компенсацію.

Етап 4. Вимога компенсації

Найпростішим способом вирішення ситуації є розмова c винним і врегулювання всіх питань. Наприклад, він може сам зробити у вас ремонт. Якщо ж власник заперечує свою причетність до події або ухиляється від виконання робіт, то доведеться звертатися до суду.

Залили сусіди — що робити: звернення до суду

Звернення до суду після потопу

Отже, якщо ви вирішили відправитися в суд, то вам спочатку треба підготувати документи, без яких позов прийнятий не буде:

 • Акт o затопленні
 • Висновок оцінювача o отриманий збиток
 • Копії документів, що підтверджують власність
 • Виписка з особового рахунку про відсутність боргів по квартплаті, яку можна оформити через МФЦ

Якщо у вас немає можливості бути присутнім в суді, то оформите довіреність для свого представника або найміть юриста. Щоб дізнатися, які ще можуть знадобитися документи, зверніться в судову адміністрацію.

До речі, обов'язково вкладайтеся в терміни. Так, заяву потрібно подати не пізніше, ніж через місяць після події. Як правило, слухання також призначається протягом місяця і суд зазвичай стає на бік позивача, якщо у нього достатньо доказів.

Бувають ситуації, коли людина не є власником, a проживає за договором соцнайма. Незважаючи на це відповідальність за аварію все одно на ньому, тому що саме він повинен забезпечити нормальну роботу сантехніці в приміщенні. Якщо у винного немає коштів для виплати або він все одно відмовляється платити, то справа передається приставам, які можуть описувати або продавати майно.

Залили сусіди — що робити: компенсація

Як отримати компенсацію за потоп?

Як правило, винні повинні повністю відшкодовувати всі збитки. Тому, коли залили сусіди — що робити, навіть не повинно вас турбувати. Тут два варіанти — або домовляйтеся, або ідіть в суд.

Зазвичай при розрахунку компенсації враховується вина, a також обставини події. Але нерідкі випадки, коли сума збитку зменшується після повторної експертизи. Розміри компенсації завжди індивідуальні і визначаються судом. Як показує статистика, сума відшкодування зазвичай не перевищує 20-30 тисяч рублів.

Не в перший раз залили сусіди — що робити?

Безперечно, всяке буває в житті і потоп може трапитися в кожного, адже від аварій не застрахований ніхто. Найчастіше винні і самі визнають це, a тому намагаються хоч якось загладити свою провину. Коли не в перший раз залили сусіди — що робити не зовсім зрозуміло, але факт неправильної експлуатації житла очевидний. Можливо, сусіди неблагополучні. Буває і таке, що залити можуть люди похилого віку, стан здоров'я яких раптово погіршало.

Коли зверху топлять сусіди, то єдиним способом боротьби є судовий розгляд. От тільки щоб всі факти були прийняті, треба ще довести, що заходи щодо усунення протікань не були прийняті. Не всі знають, але крім вимоги компенсації, житель має права вимагати виселення мешканців, які постійно порушують права людей, що живуть з ними в одному будинку.

Залили сусіди — що робити, якщо вони знімають квартиру?

Заливають зверху

У такій ситуації потрібно уважно вивчити договір оренди:

 • Якщо є пункт, що за стан і ремонт житла відповідальним призначається орендар, то йому і виставляються всі претензії
 • Якщо договір відсутній, або в ньому не визначено, хто саме несе відповідальність за стан житла, то відповідати за все буде власник

Так, якщо залили сусіди, то цілком зрозуміло що робити, навіть якщо вони квартиранти. Але, якщо вони винні і відмовляються платити, то відповідальність доведеться нести власнику житла. А він уже, може піти в суд і вимагати від мешканців відшкодування.

До речі, тут також важлива причина, по якій сталося затоплення. Приміром, якщо прогнила каналізаційна труба, то орендар явно не винен, тому що власник повинен був здати квартиру в належному вигляді.

Взагалі, щоб мінімізувати ризики і вберегти себе від розглядів, краще застрахуйте свою квартиру. Як правило, виплати за полісом цілком достатньо і вона покриває всі витрати. Це дозволяє зайвий раз уберегтися від всяких розглядів.

Що робити, якщо ви затопили сусідів знизу?

Залив сусідів знизу

Крок 1. Оцініть обстановку

Спочатку треба підняти, якщо ваша вина в сталася ситуації. Винуватці визначаються також, як і у випадку, якщо вас затопили.

Якщо ви не закрили кран, у вас забився слив або неправильно підключені прилади для подачі води, то відповідальність доведеться нести саме вам.

Якщо протек стояк або батарея, то доведеться звертатися в керуючу компанію, тому що це ee відповідальність

Часто компанії намагаються перекласти відповідальність або виплатити менше. Тому не пошкодуйте грошей і зробіть незалежну оцінку, a потім відразу йдіть до суду.

Крок 2. Поговоріть c сусідами

Якщо ви дійсно винні, то не варто ховатися. Так ви зробите тільки гірше. Якщо ви знайшли у себе текти, то відразу попередьте сусідів про це і поясніть причину. Якщо збиток маленький, то вони можуть прийняти маленьку компенсацію або іноді навіть відмовитися від неї.

Якщо затоплення сильне, то це може і не зробить суму компенсації менше, але хоча б вину згладить.

До речі, варто при поході до сусідів зафіксувати на камеру завдані збитки. Це дозволить захиститися, якщо вони стануть вимагати надто багато.

Крок 3. Спробуйте домовитися

Експерти не рекомендують доводити справу до суду. Краще спробувати домовитися. Якщо це вийде, то можна залишити розписку про оплату компенсації. Потерпілий теж пише розписку про оплату та, що у нього немає претензій. Якщо справа дійде до суду, то крім компенсації доведеться платити держмито, витрати на захисника, послуги оцінювача, a також додаткові експертизи. Так що краще домовитися відразу.

Крок 4. Будьте готові до суду

Суд c сусідами

Якщо сусід просить занадто багато, то самі запропонуйте звернутися в суд. Зазвичай це робити не дуже вигідно, якщо збиток невеликий. До того ж заявка буде розглядатися деякий час, a комісія може порахувати суму неспівмірною збитку. Ви можете також подати позов і вимагати ще раз зробити експертизу.

Переконати суд, що ви невинні або зменшити компенсацію можна у декількох ситуаціях:

 • Аварія сталася не з вашої вини. Точніше, вина за неї покладається на керуючу компанію. Наприклад, при поломці стояка ви явно не винні, навіть якщо це сталося у вашій квартирі.
 • Якщо акт o затоплення і оцінка збитку проводилися без вас. Як пам'ятаєте, на документі робиться спеціальна відмітка.
 • Сума, необхідна позивачем не враховує зносу, a в кошторис з якоїсь причини включені окремі матеріали і роботи.
 • Аварія трапилася внаслідок невірної установки техніки майстром. У цьому випадку претензія пред'являється саме майстру.
 • Деталь виявилася бракованою і тому стався прорив.
 • Можна зробити ще одну незалежну експертизу самостійно.

Щоб не опинитися в такій незручній ситуації, краще завжди самі контролюйте стан труб, a ще будьте уважні, коли користуєтеся каналізацією — злив завжди повинен бути чистим, шланги пральної і посудомийної машини повинні бути справні. А ще, не забувайте перекривати воду при виході з будинку. Ці простенькі поради допомагають уберегтися від затоплення сусідів.

Відео: Затопили сусіди зверху, що робити, куди звертатися?