Птах синиця: види, назви, характеристика, поведінка, цікаві факти, фотографії. Синиця: перелітний птах чи ні, як виглядає, що їсть влітку і взимку, де мешкає, гніздиться, скільки живе на волі? Чи приносить синиця користь людині?

У даній статті ми докладно розглянемо птицю синицю.

Зміст

Яких тільки не існує тварин і птахів в нашому світі. Багато людей навіть не підозрюють про існування більшості з них, але чи багато ми знаємо про тих пташок, які живуть пліч-о-пліч з нами?

Сьогодні ми поговоримо про таких звичних і добре відомих нам птахів, як синиці і розберемося в тому, які види цих пташок існують.

Птах синиця: види, назви, фотографії синиці великої, довгохвостої, чубатого, московки, пухляка

Синиця, мабуть, знайома кожному з нас, адже ця пташка частіше багатьох інших потрапляє в поле зору. Тендітні маленькі жваві пташки, перепрыгивающие з гілочки на гілочку – саме так уявляє собі синичку більшість людей. Однак мало кому приходить в голову, що даних видів птахів існує величезна кількість, і бачачи навколо себе багато інших красивих пернатих, ми навіть і не підозрюємо, що вони так само є синичками.

 • Родина синиць, в загальному, може похвалитися близько 65 видами невеликих пташок, маса яких зазвичай не перевищує 25 м, а довжина тіла найчастіше буває 150 мм
 • Мешкає ця птиця не тільки в наших широтах, також вона поширена практично у всіх куточках нашого світу
 • З найбільш поширених видів синиць виділяють наступні: синиця велика, синиця подвешивающаяся, синиця вусата, синиця чубата, лазорівка, московка, пухляк, апполоновка

Тепер давайте більш детально поговоримо про кожному перерахованому вище вигляді даного сімейства.

 • Почнемо ми, мабуть, з синиці великої, вона ж большак або коник. Даний вид синиць є досить гарним. Спинка цієї пташки має світло-зелений колір з жовтими відтінками, животик забарвлений в жовтий колір. Відмінною чорної цієї пташки є чорна смужка, яка проходить вздовж черевця і грудей. Верхня частина голівки, бокові частини шийки, і шийку цієї синички пофарбовані в чорний колір, який на сонечку віддає синюватим блиском. Боки голови синички мають білий колір. Крильця большака мають сірий колір, іноді з блакитним відтінком, а хвіст – чорний.
Велика синиця
 • Подвешивающаяся синиця. Синичка подвешивающаяся є найменшим представником сімейства синиць, адже довжина її крильця досягає всього лише 45-55 мм
 • Похвалитися своїм забарвленням ця синиця, на жаль, не може. Тільце пташки пофарбовані в жовтувато-сірий колір, місцями віддає зеленуватим, в цілому такий забарвлення виглядає дуже непримітно і непоказно.
 • Найчастіше цю птицю можна побачити в Південно-Західній або Південній Африці.
 • Вусата синиця. Дуже часто вусатих синиць можна зустріти під назвою бородятка або ж бородата синиця, а все тому, що дорослий самець цього виду має біле горло і чорну «борідку». Оперення даних птахів має дуже гарний окрас світло-коричневого кольору, місцями з жовтуватим відтінком. Головка вусатою синиці пофарбована в сірий колір з блакитним відливом. Відмінною рисою забарвлення хвоста ці птахів (самців) є те, що пір'я хвоста знизу мають білий колір.
 • Самочка синиці не має «борідки», її головка пофарбована в теплий коричнево-бежевий колір. Пір'я хвоста знизу не білі, а бежеві, молочні. Молоденькі статевонезрілі вусаті синиці мають окрас, який по колірній гамі близький до теплого бежевого і жовтого.
Вусата синиця
 • Синиця чубата. Синиця чубата або ж, як її ще називають гренадерка, є красивою і цікавою пташкою. Відмінною особливістю є її чубчик, який неможливо не помітити навіть на відстані. Не важко здогадатися, що свою назву ця птах отримала саме через наявність цього чубка. Вся спинка гренадерки пофарбована в сіруватий, бурий колір. Чубчик пофарбований у невеликі чорно-білі цятки, горло й боки шиї мають чорні плями. Животик чубатого синиці біленький з жовтим відтінком.
Синиця чубата
 • Лазорівка. Ось ми і підійшли до опису найбільш красивою пташки сімейства синиць. Лазорівка має дуже незвичайний яскравий окрас, який однозначно виділяє її серед інших птахів. Лазорівка маленька пташка, оперення якої має яскравий блакитний і жовтий колір. Дзьоб і хвостик синиці щодо маленькі, сама лазорівка досягає в довжину 10-12 див Спинна частина синиці пофарбована в зеленуватий колір, однак відтінок може відрізнятися в залежності від місця проживання пташки. Животик птиці світло-зелений з жовтим відливом. На голівці у лазоревки є «шапочка» лазоревого кольору, по обидві сторони дзьобик йдуть 2 сині смужки, також є синя смужка навколо шийки. Крила і хвіст птаха так само мають синювато-блакитний колір.
Лазорівка
 • Московка. Цю пташку можна зустріти під назвою синиця чорна, синиця маленька. Ця пташка своїм забарвленням нагадує большака, однак, у розмірі значно поступається. «Шапочка» на голівці московки має чорний колір, «щічки» мають білі плями, спинка пташки сіра з блакитним відтінком, а черево і грудна частина – світло-сірі зі світлим рудим відтінком. Хвіст і крила пофарбовані в брудний чорний колір.
Московка
  <>Пухляк. Пухляка так само називають гаичкой і синицею болотної. Ця пташка не має яскравого залучає забарвлення. Потилицю і головка цієї синиці пофарбовані в чорний колір. Спинка і вся верхня частина тіла відрізняється світлим сірим забарвленням, черевце так само має непоказний забарвлення брудний білий колір. Крила і хвіст найчастіше пофарбовані в темний коричневий колір.
Пухляк
 • Апполоновка. Долгохвостая синиця, так ще називають апполоновку, є найменшою птахом з усіх синиць, які мешкають у наших краях. Незважаючи на те, що апполоновка найменша синиця, вона може похвалитися дуже довгим і красивим хвостиком. Головка і животик долгохвостой синички пофарбовані в білий колір, боки птахи мають ледь помітний рожевий відтінок, крильця найчастіше темно-коричневі або чорні, східчастий хвіст має буро-чорний колір.

Синиця: хижа, перелітний птах чи ні?

Для початку поговоримо про те, чи є синичка перелітним птахом. Для того щоб розібратися в цьому питанні, потрібно зрозуміти, чому деякі птахи відлітають у певний період часу, а інші – залишаються на батьківщині.

 • Першою причиною, за якою птахи відлітають в інші місця проживання, є відсутність їжі. Наприклад, більшість пташок, які відлітають, їдять комах і іншу різноманітну їжу тваринного походження. Як ви розумієте взимку таку їжу знайти якщо і можливо, то вкрай складно, а щоб вижити в холоди птахам потрібно дуже багато їжі
 • Другою причиною є холод. Тут вже тварина і зовсім безсило, адже змінити погоду воно природно не в змозі

Що стосується синиць, то у своїй більшості вони є кочівними пташками, адже з настанням холодів вони перебираються з лісів ближче до людини. У зимовий час їжі в лісі стає зовсім мало, тому птахи перебираються до людей в надії знайти щось їстівне і таким чином забезпечити собі «ситу зиму. Перелітними птахами синиці не є, так як до холоду вони не особливо чутливі.

Синиці — кочують птиці

Тепер поговоримо про харчування даних пташок:

 • Якщо говорити в загальному, то хижими називають таких птахів, які полюють в польоті і мають таку будову тіла, що цьому сприяє, наприклад, гострий дзьоб, великі кігті. Ясна річ, що такий опис наші маленькі синички не підходять
 • Синиць більш доречно віднести до комахоїдних птахів, так як харчуються вони найчастіше різними личинками, лісовими шкідниками, комахами, павуками, метеликами, бабками. У зимовий період більше споживає рослинну їжу, так як в цей час дуже важко знайти комах
 • Здавалося б, все однозначно, синиця – виключно насекомоядная птах, але є одне «але». Вчені довели, що деякі види синиць іноді полюють на малих нетопирів (маленька кажан), як правило, полюють на них вони в той період, коли миші ще не цілком прокинулися від сплячки. Убивши свою жертву, наприклад синиця велика, виклевивает їй мозок

Характеристика, поведінка синиць: опис для дітей

Синички найчастіше постають перед нами активними швидкими непосидючими пташками і такими вони є насправді.

 • Синичка подвешивающаяся дуже тиха пташка, яка завжди поводиться обережно і безшумно. Незважаючи на це, вона дуже спритна у своїх рухах: вміє дуже швидко і непомітно оглядати гілочки дерев і квіточки, в яких вона шукає жучків для їжі.
 • Долгохвостая синиця дуже товариська і рідко коли дуже боїться людей, тому дуже часто можна зустріти таку пташку, яка живе у когось вдома. Апполоновка відрізняється від багатьох інших пташок тим, що вона вміє дуже гарно співати. Саме тому птахівники, які хочуть навчити співати інших птахів, беруть для них в якості вчителя долгохвостую синичку.
Синичка
 • Лазоревки відносяться до жвавим активним пташкам, які люблять стрибати з гілки на гілку, при цьому звисаючи час від часу з гілки вниз головою. Ця синичка не дуже боїться людей, тому її часто можна побачити поруч з житловими будинками. За своєю природою лазорівка не дуже добре літає, проте з допомогою ніг пересувається досить швидко. Також цю пташку можна назвати цікавою, так як вона любить «засунути свій носик» в будь-яку шпаринку і дірочку в дереві.
 • Велика синиця – дуже швидка рухливий птах. Любить стрибати по гілках, підвішуючись при цьому на них вниз головою. Літає велика синиця непогано, однак щоб літати, робить часті помахи крильцями. Найчастіше таку пташку можна побачити в стайке з іншими синичками.
 • Московка є непосидючій пташкою, яка ніколи не стане сидіти довго на одному місці. Літає синичка швидко і добре, під час пошуку їжі так само підвішується за гілочки вниз головою.
 • Чубата синиця теж може похвалитися своєю активністю та непосидючістю. Найчастіше її можна побачити в кроні дерев, де пташка ховається від цікавих очей.

Як бачите, все синички є дуже рухливими і активними пташками, які рідко коли просто сидять на гілках дерев.

Де ночують синиці взимку в місті, куди відлітають літа?

Ви напевно помітили, що найчастіше синиць можна побачити взимку і пізньою осінню, коли на вулиці з'являється перший сніг і морози. Однак де ж живуть ці маленькі пташки влітку?

 • Синиці є мешканцями лісу і різних лісосмуг. В слушний час, тобто влітку і навесні, вони знаходяться там, бо, як потреби перелітати ближче до людей, у них просто немає. В лісі вони відчувають себе досить захищеними, та й їжі у них там набагато більше, ніж в інших місцях.
 • З настанням зими і холодів картина повністю змінюється. Комах в лісах стає менше, а з часом і зовсім зникають. Ось тут то синички і кочують ближче до людей і їхніх домівках, адже знають, що тут у них більше шансів знайти їжу і перезимувати.
Зимівля синиць
 • Ночують синиці взимку в тих місцях, де їм буде тепло і найменш вітряно. Для ночівлі цих птахів непогано підходять різні дупла, щілини в будівлях, шпаківні, також можна побачити синиць під дахами будинків. Найчастіше ночують пташки зграйками, тісно збившись один до одного, адже так їм набагато тепліше.

Де мешкає, гніздиться синиця?

Як вже раніше було сказано, в основному синиця мешкає в лісах і лісосмугах, адже саме в такій місцевості вона може відчувати себе в безпеці і без проблем знаходити собі їжу в сприятливий період часу.

Є ще одна причина, по якій синиця живе певний період часу в лісі – необхідність розмножуватися.

 • Гніздяться синички ранньою весною, в цей час ще досить холодно й незатишно, тому їхні гнізда повинні бути максимально теплими та комфортними для майбутніх пташенят. Також гніздитися ці птахи можуть в середині літа.
 • Гнізда ці птахи найчастіше влаштовують у дуплах дерев, набагато рідше можна побачити гніздо синиці безпосередньо між гілками дерева, в будь-яких виробів, щілинах, дірках будівель на висоті 3-6 м.
 • Як правило, гнізда робляться з вовни і всіляких пір'я, також в хід йдуть гілочки, пух і мох, а якщо пощастить знайти, то і вата.

Що їсть синичка влітку і взимку на волі?

Синиці належать до комахоїдних птахів і харчуються такими комахами:

 • Безхребетними, їх личинками
 • Гусеницями різних метеликів, бабками
 • Павуками, жуками, в тому числі довгоносиками
 • Мошками, мухами, комарами
 • Не проти синичка поласувати попелиць
 • Мурахи і бджоли так само можуть складати раціон птиці
 • Кліщами
 • Іноді синиця може їсти тарганів, коників

Такий раціон харчування у синички переважно влітку. Навесні деякі види синиць можуть полювати не прокинувшихся від зимової сплячки нетопирів-карликів.

Що синички їдять?

Починаючи з осені і включаючи зиму, пташки починають харчуватися переважно такою їжею:

 • Ліщина
 • Зерно кукурудзи, пшениці, вівса
 • Насіння сосни, липи
 • Плоди бузку, горобини, чорниці, соняшнику
 • Іноді можуть урізноманітнити свій раціон падаллю

Потрібно сказати, що такі види синиць як лазорівка і московка піклуються про свою їжі з осені і запасаються потрібними продуктами – насінням, зернами. Інші ж види синиць найчастіше живляться чужими запасами, які дуже добре вміють виявляти.

Чим годувати синичок взимку?

Оскільки взимку синички прилітають до наших домівках і садам, дуже часто ми задаємося питанням: «Чим же годувати цих маленьких жвавих пташок?». Зараз ми розповімо вам про їжу, яку можна і потрібно давати синицам. Чому треба? Тому що в холодну пору року цим птахам дуже важко забезпечити себе потрібною кількістю їжі, а ми, люди, можемо з легкістю їм у цьому допомогти, тим самим збільшити їх шанси вдало перезимувати.

Отже, годувати синичок можна:

 • Крупами, наприклад, пшоно, гречка. Давати ці крупи потрібно в сирому вигляді, адже приготована з круп каша на морозі замерзне і перетвориться в крижані грудочки. Однак варто сказати, що стосовно пшона думки розійшлися. Одні вважають, що пшоно – відмінний варіант для підгодівлі птиці, в той час як інші категорично проти такої їжі для птахів, адже пшоно дуже розбухає в шлунку.
 • М'ясними продуктами. Відварне нежирне несолоне м'ясо і несолоне сало однозначно порадує синиць, особливо взимку, коли їм так необхідна поживна їжа. Незважаючи на те, що багато рекомендують давати синицам ковбасу, ми рекомендуємо утриматися від цієї затії.
 • Горіхами. Це можуть бути відомі всім волоські горішки, які дуже поживні і корисні. Також можна пригостити птахів та іншими горіхами.
Підгодівля взимку синичок
 • Соняшниковим насінням, а також гарбузовим.
 • Крихтами хліба.
 • Яблуками, насіння кавуна, які заздалегідь заготовляють, промиваючи і просушуючи.
 • Ягідками горобини, які також непогано підходять для підживлення синиць.

Чи можна і як годувати синичок салом, смаженими і сирими насінням, пшоном?

Якщо говорити про підгодівлі цих птахів людьми, те насіння, пшоно і сало є основними продуктами харчування. Однак це не означає, що потрібно просто накидати ці продукти за вікно і бути задоволеним за свій добрий вчинок і за синиць, що їм є що поїсти. Якщо хочете зробити добру справу – робіть це правильно.

 • Солоне сало давати синицам не можна ні в якому разі, адже це може спричинити за собою проблеми з шлунково-кишковим трактом і навіть призвести до летального результату. Тим більше, подумайте логічно, в природі солоних продуктів харчування для синиць немає, тобто їх організм не пристосований до споживання і перетравлення такої їжі. Свіже сало відмінно підходить для їжі синиць
 • Пшоно також необхідно давати синичкам в зимову пору року, однак давати його варто в сирому вигляді
 • Насіння однозначно порадують птахів, однак смажити їх не можна, тут все так само, як і з солоним салом, тому купіть свіже насіння і будьте задоволені
Синиці їдять сало

А тепер представляємо вашій увазі відмінну суміш з їжі для підгодівлі синиць:

 • У рівних пропорціях змішайте насіння соняшникове, гарбузове, кавунові, додайте кілька очищених волоських горіхів, хлібних крихт, якщо є в наявності, то можна додати ягоди горобини

Скільки живе синичка: тривалість життя на волі і в клітці

Синички дуже товариські пташки, дуже часто вони живуть зовсім поруч із нашими будинками, саме тому таку птицю нерідко можна побачити у когось вдома, в якості домашнього улюбленця.

Незважаючи на те, що синичка майже завжди відмінно адаптується до нових умов життя в будинку, птах ця в принципі не підходить для змісту будинку – так уже заведено природою. Здавалося б, виходячи з сказаного, синиця на волі живе набагато більш довге життя, ніж синиця в неволі, проте, ні, все зовсім інакше.

 • У природі, тобто в лісі синичка може прожити дуже коротке життя. Приблизно птах живе від 1,5 до 3 років. Зареєстрований 1 випадок, коли синиця прожила близько 10 років
 • У той час як в домашніх умовах, у теплі й турботі синиця може прожити близько 15 років

Чи приносить синиця користь людині?

Багато людей не надають особливого значення даними птахам, адже вся їх робота не особливо видно нам, людям неозброєним оком. Незважаючи на це користь від синиць колосальна, адже ці маленькі верткі пташки справжні борці з шкідниками і їх личинками.

 • Тільки уявіть собі, ця непоказна пташка за 1 добу може вилетіти з гнізда близько 300 разів, щоб знайти їжу собі і своїм пташенятам
 • 500 разів може вилетіти з гнізда сіра мухоловка
 • За ці 300-500 вильотів птах приносить у гніздо близько 300-600 різних комах
 • Навіть в холодну зиму синичка рятує дерева і майбутній урожай, адже під корою дерев вона відшукує шкідників і з'їдає їх
Синиця навіть взимку рятує дерева

«Синиця приносить користь людині?» – однозначно приносить і користь ця дуже велика, тому люди так само повинні ставитися до птахів з повагою і по можливості підгодовувати їх.

Цікаві факти про синичках: приклади

Незважаючи на те, що синички живуть зовсім близько до людей, ми про них знаємо зовсім мало, а то й зовсім нічого. Тому пропонуємо вам ознайомитися з найбільш цікавими фактами про птахів.

 • Синиці здавна вважаються неймовірно корисними для людини птахами, тому ще на Русі був виданий указ, в якому говорилося, що за винищення синиць людину чекає суворе покарання у вигляді штрафу
 • Незважаючи на те, що в наших краях найбільш поширений лише 1 вид синиць – большак, у природі налічується близько 65 їх видів
 • Багато хто думає, що свою назву пташка отримала з-за синього кольору оперення, однак синиці рідко мають даний колір у забарвленні і це викликає подив. Однак насправді синичка отримала свою назву із-за тих звуків, які вона видає, якщо прислухатися, то можна почути «сі-синь-сі», звідси і синиця
Синиці: цікаві факти
 • У період вигодовування пташенят, синиця дає їм їжу близько 35 раз в годину
 • Більшість синиць відмінні літуни, незважаючи на те, що вони махають крилами дуже рідко, літають вони дуже швидко і жваво
 • Синиці дуже товариські птахи і при бажанні піддаються прирученню
 • Практично всі синиці будують гнізда вже у видовбаних дуплах, так як самі вони цього робити не вміють

Синички шалено красиві і корисні для людини і природи пташки, саме тому ми повинні докладати максимум зусиль, щоб в зимовий період часу їм було комфортно і щоб вони не були голодними.

Відео: 14 фактів про синицах