Порівняльна характеристика Андрія і Остапа в повісті Гоголя «Тарас Бульба»: патріотизм і трагічність братських доль

Класичне твір Тарас Бульба відомо і актуально до цих пір. Давайте розглянемо характеристику основних її персонажів.

У патріотичної повісті Н. Гоголя перед читачем постає історичне минуле запорізького козацтва. Для достовірного відтворення історичних подій, автором вивчено велику кількість документальних матеріалів і фольклорних джерел. Гоголь в мальовничих фарбах описує героїчну епоху, в якій український народ боровся за свою національність і свободу. До найдрібніших подробиць розкриває характер і звичаї відважних козаків. Кожен персонаж твору «Тарас Бульба» виразний і реалістичний. Буремні епізоди наповнені як романтикою, так і драматизмом.

Порівняльна характеристика Андрія і Остапа

Центральними персонажами подій стають козачий головнокомандувач і його майбутнє продовження в особі двох синів. Тарас Бульба стає прикладом для наслідування всьому козацтву. Головне місце в його житті відведено служіння в Запорізької Січі і благополуччя своєї Вітчизни. Він живе за православними канонами і не порушує козацьких традицій. Тарас стає прикладом для своїх синів, і вони виростають хоробрими козаками.

 • В юнацькі роки брати постають перед нами в образі двох підростаючих семінаристів, на обличчях яких відображена краса і молодість. Їх високі стрункі фігури ще не набули мужні обриси. Остап трохи старша за Андрія і володіє внутрішнім стрижнем. Молодший син завжди був ближче і рідніше до матері.
 • Для Остапа головним авторитетом завжди був батько. Тарас, бачачи сентиментальність молодшого сина, називає його «маминим синочком». Остап не дозволяє батькові сміятися над собою і готовий відстоювати свою честь. Батьки прагнуть дати дітям найкраще, і тому обидва брата отримують однакову освіту в бурсі. Хоча для подальшого їх способу життя освіта не має значення. Порівняльна характеристика Остапа та Андрія дає чітке уявлення про їх приналежності до різних епох.
Остап і Андрій
 • Андрієві навчання дається набагато легше. У своїх проступках він завжди викручується і викручується від покарання. У молодшого брата автор неодноразово підкреслює привабливу зовнішність, називаючи його красивим козаком, ставним. В його поведінці присутній м'якість і витонченість. Він вміє підлаштовуватися під різні обставини і володіє більшою винахідливістю. У Андрія розвинені почуття внутрішньої краси та вишуканого смаку. Він схильний до ніжним душевним переживанням.
 • Старший брат вчиться з великою неохотою. Він неодноразово позбавляється від букваря і часто тікає з навчального процесу. Маючи твердий характер, Остап не боїться отримувати батьківські покарання. Старання в навчанні він проявляє тільки після погроз Тараса про відправку до монастиря і позбавлення служби в Запорізькій Січі.
 • Остап ніколи не брав участь в сумнівних заходах, але завжди виступав за бравое справу. В бурсі користується великою повагою товаришів. На відміну від молодшого брата, він не помічає принад життя. Остап байдужий як до жіночої краси, так і до квітучої природи. Його думки заповнені мріями про майбутні козацьких подвигах.
Тарас Бульба
 • Під час навчання у братів формується різний світогляд, і вони спрямовуються до різних цілей. У різних ситуаціях чітко виявляються протилежні характери. Їх об'єднує жага подвигів, прагнення проявити свою мужність і силу у битві з ворогом. Новим етапом життя обох стає приїзд на Запорізьку Січ.

Патріотизм і трагічність братських доль

Остап дуже прагнув бути схожим на батька. Йому хотілося заслужити таку ж славу і визнання. Його думки були заповнені мріями про битви. Ніщо не цікавило його сильніше.

 • Андрій не на стільки був зациклений на службі. Його думки займала юнацька закоханість у полячку. Серце козака переповнювали теплі солодкі спогади. Він не міг не поділитися з кимось своїми душевними переживаннями, так як його б відразу присоромили. Адже на першому місці повинна стояти Вітчизна.
 • Козак любив усамітнитися. Вуличні пейзажі умиротворяли його душу. Серце Андрія завжди відкрито для любові, розуміння і співчуття. Гоголь поєднує в одному образі романтичну натуру і мужнього козака. Відбувається внутрішня боротьба між любов'ю і службою.
 • На Запорізькій Січі брати проявили свої найкращі якості. За свою сміливість і хоробрість, спритність і відвагу, вони заслужили повагу та визнання козаків. Брати прагнули до першості серед кращих. Їх єдиною розвагою на Січі стають козацькі розгульні гулянки.
 • В Остапа з перших днів служби проявляються лідерські якості. Він завжди обачний у своїх діях. Проявляючи хоробрість, ніколи не забував про обережність. Козак завжди знаходив спосіб, як вийти зі скрутної ситуації. Його розсудливість не раз допомагала зберегти життя козаків.
 • Завжди пам'ятав про бойових товаришів, заради друга готовий пожертвувати собою. З кожним говорив на рівних і висловлював добродушність. Батько був безмежно гордий за досягнення свого сина: «О, так це буде згодом добрий полковник! ... та ще такий, що й батька за пояс заткне!». Завдяки своїм сильним якостям, Остап стає начальником куреня. Козаки анітрохи не сумніваються в його кандидатури і не проводять нарад. Незважаючи на вік, вчинки і міркування Остапа володіють мудрістю і розсудливістю.
Порівняння
  <>Андрій летів в бій, переповнений емоціями і почуттями: «...помчав, як молодий хорт пес, найкращий, найшвидший і молодший всіх в зграї...». Він з головою поринав у будь-бій, проявляючи божевільну хоробрість. Він ніби отримував насолоду від кожного бою. Звуки зброї для нього звучали немов музика. Андрія приваблює зброю і небезпека. Його сміливість і наполегливість допомагають виходити з будь-якої битви переможцем. У своїх вчинках Він керується почуттями, а не розумом. Батько також не міг натішитися і молодшим сином: «І це добрий – враг би не взяв його! – вояка! не Остап, а добрий, добрий також вояка!».

Любов до дівчини полячки стала доленосною в житті молодшого брата. Вона виявляється заручницею в місті, оточеному козаками. Андрій залишає своє військо і пробирається на бік ворога до своєї коханої. Зіткнувшись з зголоднілими і беззахисними людьми, козак не в силах залишитися в стороні. Андрій зізнається панночку в свої почуття і клянеться бути вірним і відданим до кінця.

Він вибирає новий життєвий шлях, приймаючи своє тверде самостійне рішення. Тепер він бажає боротися заради благополуччя своєї коханої. Беручи її під свій захист, він відрікається від свого минулого. Його більше не турбує козацький борг, його охоплюють рицарські почуття.

 • Гоголь в повній мірі відображає щиру і глибоку любов Андрія. Але не знаходить слів на його захист. Ніхто не має права на подібну слабкість, адже борг завжди вище всього людського.
 • Його тверде самостійне рішення з одного боку робить його зрадником, а з іншого викликає повагу. Не кожному під силу проявити таку відчайдушну сміливість і надійти за покликом свого серця. В ім'я любові Андрій перекреслює всю свою життя і йде всупереч моральним засадам, які прищеплював йому батько. Козаку важливо реалізовувати свої бажання, а не надії і очікування Тараса. Він не боїться проявити свободу вибору і назавжди втратити своїх рідних і близьких.
З синами
 • Після такого вчинку Андрій втрачає любов і підтримку батька. Він зганьбив честь Тараса перед усім козацьким військом. Батько бачить, як його син холоднокровно вбиває козаків і його переповнює гнів.
 • Остап у всіх битвах залишається вірним товаришам. Для нього завжди існував чіткий поділ суспільства на ворогів і друзів. Особисте щастя турбував козака менше всього. Борг перед Вітчизною завжди на першому місці.
 • Остап ніколи не допускає і думки про зраду. Перебуваючи в полоні у ворога, піддає насильства і тортур, він знаходить в собі сили і мужність зберегти мовчання. Перед особою смерті Остап безстрашний і до останньої хвилини не вимовляє перед ворогом жодного слова. На місце страти козаки виходять горді і спокійні. Їм не соромиться ні перед ворогом, ні перед товаришами.
 • Від початку і до кінця життєвого шляху Остап виявляє відвагу і мужність, борючись за добробут Батьківщини. Перед смертю козак відчуває батьківську підтримку. Останні слова Тараса висловлюють безмежну повагу і любов до свого героя. Батько перейняв всю трагічність і біль сина на себе. Страту Остапа стає прикладом стійкості і твердості перед лицем ворога. За смерть свого сина Тарас надає військове протистояння ворогові.
 • І Андрій, і Остап самі вибрали свою долю і обидва заслуговують на розуміння. Обидва брати гинуть безжальної смертю. Остап реалізував всі надії свого батька і був гідний найвищої поваги. Андрій, вибравши небезпечний шлях, приймає смерть від свого батька. Навіть в останні хвилини життя до нього не приходить каяття. Його думки звернені до молодої дружини. Серцеві переживання для нього стають сенсом життя.
Остап і Андрій

Тарас не зміг змиритися з зрадою сина і сам позбавляє його життя. Таким чином він намагається спокутувати провину сина перед Вітчизною. Борг для нього важливіше сім'ї. Старший брат поділяє позицію Тараса і не намагається заступитися за брата. Очима батька саме такої ганебної смерті гідний зрадник. Тарас знаходить в собі сили вирвати зрадника зі свого серця, і позбавляє його можливості бути похованим з почестями. Навіть після смерті Гоголь підкреслює красу Андрія. Його бліде мужнє обличчя прикрашають чорні брови. Траурні одягу доповнюють його чарівність. Навіть у мертвому тілі видно його сила та міць.

Гоголівські персонажі наповнені патриотичностью і любов'ю до своєї Батьківщини. На прикладі Остапа та Андрія можна побачити, як рідні люди стають кровними ворогами. Кожен з них обрав свої життєві цінності і боровся за них до кінця.

Відео: Три смерті у повісті Гоголя