Новорічні та різдвяні традиції різних країн світу. Як зустрічають Новий рік в різних країнах світу?

Новий рік є найголовнішим святом в багатьох державах. Кожна країна має свої особливі традиції і звичаї, за якими його слід зустрічати.

Зміст

Як зустрічають і святкують новий рік у Китаї: традиції

Святкування Нового року в Китаї разюче відрізняється від того, як звик зустрічати його слов'янський народ. Перше, що шокує — це той факт, що свято кожен рік приходить в різні дати, що залежать від місячного календаря. Крім того, люди асоціюють свій Новий рік з «Святом весни» і з давніх часів відзначали його вкрай дивно: закривалися в будинках і боялися страшного чудовиська.

Люди не виходили з будинків, молилися, їли й пили, як в останній день свого життя. Вранці, дожили до ранку, вибігали на вулиці. Вони хотіли дізнатися масштабність шкоди, завданої Нианом (ім'я того страшного чудовиська) та перевірити всіх своїх близьких.

Так тривало до тих пір, поки не стало ясно, що чудовисько дуже боїться червоного кольору, яскравих спалахів і гучного шуму. Люди стали одягати себе в яскраві одягу, запалювати вогні, голосно співати і танцювати, стукати, підривати петарди та феєрверки.

Ніан — страшне чудовисько для китайців, що виходить з води у новорічну ніч

Новий рік – це привід для кожного китайця запастися великою кількістю піротехніки. З упевненістю можна сказати, що саме китайці поклали початок такої бурхливої традиції зустрічі свята, яка перекочувала в інші народи.

Крім Ниана прийнято було відлякувати всіх можливих злих духів, що літали по місту в цей день і шукали собі притулок. Якщо людина не шумів і не відганяв їх, привиди поселялися в його будинку і мучили нещасного до наступного Чунь Цзе.

Разом з цим, сучасний китайський народ вважає Новий рік сімейним святом. У цей день прийнято накривати багатий стіл. Якщо людина з якоїсь серйозної причини не зміг бути присутнім на бенкеті, для нього все одно залишається місце, яке ніхто не може зайняти.

Після того, як вечеря підходить до кінця, кожний дорослий чоловік повинен подарувати своїй дитині гроші. Цей подарунок не має якихось строгих обмежень в сумі, але повинен підноситися в червоному конверті (колір багатства, щастя і благополуччя). Вважалося, що подаровані гроші зможуть змінити життя людини на краще.

Червоний конверт в Китаї — кращий подарунок

ЦІКАВО: Це зараз китайці можуть дарувати один одному паперові купюри, а в давні часи прийнято було дарувати намисто, зроблене рівно зі ста монет. Кожен робив його самостійно. Цей подарунок вважався найкращим привітанням та побажанням прожити сотню років.

Існує ще одна цікава новорічна звичка в сучасному Китаї і називається вона «Перший вихід». Вона припускає, що після святкування людина вийде з дому і зробить рівно шість кроків в ту сторону, яку гороскоп в цьому році вважає сприятливою і щасливою. Після цього потрібно повернутися назад. Це необхідно для щастя і радості в майбутньому.

Святковий парад на вулицях Китаю
Запалювання святкових ліхтариків
Новорічний декор
Святковий феєрверк
Святковий стіл

Як зустрічають і святкують новий рік в Італії: традиції

Як і будь-яка країна, Італія ретельно готується до зустрічі «зимових» свят: наряджає вулиці і площі, розвішує банти з червоних стрічок, приводить в порядок клумби. Новий рік люди сприймають з гарним настроєм і почуттям гумору, наприклад, у Венеції прийнято надягати шапочки і бороду Санта Клауса на кожен символ міста – венеціанського лева.

ЦІКАВО: Як і в Китаї, Італія вважає червоний колір символом Нового року і оберегом, що захищає людину від зла і приносить йому удачу. Саме тому кожен поважаючий себе італієць в цей день повинен одягни на себе щось червоне: сукню, сорочку, штани, жилет, краватка, метелик, шкарпетки.

Італія в новорічну пору

Сама незвичайна італійська традиція позбавлятися від старих і непотрібних речей. Робиться це самим несподіваним чином – шляхом викидання у вікно. Саме тому туристам рекомендується не прогулюватися по красивим нічних вулицях Італії, або одягати на голову каску.

Ніхто не застрахований від того, що замість старій потертій футболки людина не викине з вікна сковорідку. Так само можна вільно ходити по проїжджій частині, адже рух автотранспорту у новорічну ніч в Італії обмежена.

ЦІКАВО: Крім того, що італійці викидають непотріб, не рідко з вікон падають гроші. Так відбувається тому, що за старою доброю традицією прийнято класти на підвіконня невелику кількість монет навмання в майбутньому році.

Выкидывание старих речей у вікно — італійська традиція

Ні для кого не секрет, що італійці люблять і поважають харч. Смачно поїсти вони люблять щодня і особливо в Новий рік. Святкова вечеря в Італії прийнято називати «Вечерею Святого Сильвестра».

Починати його потрібно не раніше дев'ятої години вечора, а триває він, в основному, до півночі. Цікаво те, що стіл повинен мати не менше семи різних страв. Обов'язково повинна бути в будь-якому вигляді сочевиця, горіхи, свинина, червона ікра і виноград!

ЦІКАВО: Є свинячі ніжки за новорічним столом прийнято на честь старого року, що минає. Свинина – дуже важливий для італійців продукт. Крім ніжок вони з задоволенням готують свинячу голову, ковбасу і рагу.

Італійський новорічний стіл

На відміну від свинини, є курку не прийнято, так як вважають птицю не спритнішою і дурною. А от якщо ви з'їсте хоча б ложечку ікри, ви накличете собі багатства й удачу. Закінчуватися бенкет має смачними пирогами і вином.

ЦІКАВО: Пити в новорічну ніч в Італії шампанське і пиво – не прийнято. Більш того, це вважається поганим тоном і поганою прикметою на майбутній рік.

Найкумедніша італійська новорічна традиція – з'їдати 12 виноградин під бій курантів. Вважається, якщо людина встигає з'їсти по одній ягоді з кожним ударом, то він буде дуже моторним і щасливим в майбутньому році.

Крім того, не всім відомо про те, що в цій традиції є продовження! Рівно в 12 годин ночі, після останнього удару годин вимикається світло на кілька секунд. Це необхідно для того, щоб люди за столом поцілували один одного!

Дванадцять виноградин — новорічна традиція

Після 12 годин ночі люди починають виходити на вулиці і продовжувати веселощі. У Римі, наприклад, найпопулярніше місце для зустрічі Нового року – головна площа. Тут же прийнято запускати феєрверки. Забобонність італійців змушує їх звертати увагу на кожну дрібницю в ніч урочистості: хто їм траплявся, як пройшла ніч. Наприклад:

  • Зустріти старого – до удачі
  • Зустріти попа – до розчарувань
  • Зустріти маленького дитини – до веселощів
  • Зустріти горбатого людини – знак грошей і благополуччя.

Крім того, якщо італієць йде в гості в новорічну ніч, йому обов'язково слід прихопити з собою пляшку чистої води. Її слід подарувати господарям, бажаючи знайти в майбутньому році нову енергію. Після гулянь в Італії прийнято спати до обіду після знову сідати за святковий стіл.

Звичний Дід Мороз чи Санта Клаус в Італії називається Боббо Натале. Виник він у цій країні зовсім недавно, в 19 столітті, його образ був запозичений в американській культурі. Разом з Боббо в будинку до дітей приходить добра фея по імені Бефана.

Цікаво те, що фея виглядає не привабливо і зовнішність її порівнянна Бабі Язі. Боббо Натале залишає подарунки під ялинкою, а Бефана кладе сюрпризи в панчохи над каміном. Якщо дитина вів себе погано, то в шкарпетках він знаходить вуглини замість солодощів.

Боббо Натале
Святкування у Венеції
Фея Беффана
Святкування в Італії

Як зустрічають і святкують новий рік в Англії: традиції

В Англії зустрічають Різдво і Новий рік. Як і в Італії, до Різдва тут ставляться трепетно, проводячи його з самими близькими і членами родини, а Новий рік зустрічають з друзями. Замість Діда Мороза, головним чарівником тут прийнято називати Санта Клауса. По всі країні за два тижні до свят стартують спеціальні вистави для дітей і дорослих.

Вулиці країни заповнюють святкові паради, в яких беруть участь улюблені казкові персонажі: Шалтай-Болтай, Панча, Березневий заєць, Лорд Безлад. Кожен бажаючий може придбати на прилавках вуличних торговців барвисті маски, хлопавки, свистки, бенгальські вогні та іграшки. У Новорічну ніч прийнято шуміти, веселитися, співати і танцювати.

ЦІКАВО: Поздоровляти один одного святковими листівками – традиція, яка взяла свій початок в Англії. Саме тут у 1843 році в Лондоні була відправлена перша картка з побажаннями та малюнками.

Англійська новорічна традиція передбачає, що діти, лягаючи спати, будуть виставляти велику тарілку. В цю тарілку Санта Клаус повинен покласти подарунки. Вони вірять, що до їхнього будинку Санта приїжджає на ослику і тому його так само слід задобрити. Для цього в панчохах над каміном слід залишити трохи сіна або вівса.

Про те, що в Англії прийшов новий рік, прийнято сповіщати дзвоном. Існує традиція, що якщо закохана пара буде цілуватися під дзвін новорічного дзвону, вона проведе весь новий рік разом.

Головна страва на англійській новорічному столі – це засмажена індичка. Її прийнято готувати з картоплею і каштанами. Крім того, на стіл подаються м'ясний пиріг, пудинг і брюссельська капуста як гарнір.

Святковий феєрверк
Святковий стіл
Святковий декор

Як зустрічають і святкують новий рік в Японії?

У новорічну пору вулиці країни насичені святковими ярмарками з подарунками, одягом та смаколиками. Кожен японець повинен купити хамаими – це своєрідні стріли, службовці традиційним оберегом від злих духів. Так само необхідно мати такарабуне – спеціальні кораблики, наповнені їжею (рис, сочевиця, боби). Вони приносять своїм власникам достаток і успіх в майбутньому році.

ЦІКАВО: В Японії так само прийнято наряджати святкове дерево – сосна. Але, це дерево натуральне, а зроблена з бамбука, соломи і папороті.

Декор будинку на свято: мотебана

Стародавня японська традиція – прикрасити будинок мотебаной. Це бамбукові гілки, розфарбовані яскравими квітами. Вішати мотебану потрібно на видне місце, щоб задобрити Богів. Крім того, обов'язково в 12 годин ночі слід дзвеніти буддійським дзвоном рівно 108 разів. Це приверне Бога Щастя.

Новий рік в Японії прийнято відзначати вдома за сімейною вечерею. Шуміти і веселитися не прийнято, навпаки, потрібно спокійно сидіти і згадувати події минулого року. Після застілля кожен починає читати подаровані листівки і переглядати подарунки.

Японські смаколики на Новий рік
Вбрання для зустрічі Нового року
Новорічний парад в Японії

Як зустрічають і святкують новий рік в Америці?

<>Різдво в Америці має більше значення, ніж Новий рік. На Різдво всі члени сім'ї збираються за багатим столом, щоб повечеряти. Вночі до дітей приходить Санта Клаус і залишає подарунки під ялинкою і в панчохах на каміні. Малюки, в свою чергу, залишають для Санти склянку молока і печиво, щоб він зміг перекусити після довгого шляху.

Тим не менш, Новий рік у США відзначають з великим розмахом. Зустрічати його прийнято з друзями і близькими. Деякі люблять зустрічати Новий рік у публічних закладах. У будь-якому випадку, вулиці країни «шумлять», люди веселяться, кричать і пускають феєрверки.

Одна з найяскравіших традицій святкування Нового року в Нью-Йорку – опускання кулі. Робиться це, починаючи з 1097-го року. Вночі 31 грудня рівно о 23:59 з 23-х метрової висоти атракціону падає величезний куля, останні десять секунд люди дружно і голосно відраховують самостійно. Рівно в 00:00 куля досягає найнижчої точки.

ЦІКАВО: Одна з найпопулярніших традицій для американців – поцілувати людину, з якою стоїш поруч, в останній бій курантів. Крім того, якщо дві людини по щасливою випадковості опинилися під кущиком омели, развешанной як декоративна прикраса, вони повинні поцілуватися.

Декорування будинку, двору
Святкування на вулицях Нью-Йорка
Святковий феєрверк
Санта Клаус
Новорічний куля в Нью-Йорку
Опускання новорічного кулі

Як зустрічають і святкують новий рік в Німеччині: традиції

Німці звикли зустрічати Новий рік тільки в колі близьких людей. Зустрічати свято на самоті – погана прикмета. Якщо у вас немає компанії, просто вийдіть на вулицю і починайте вітати всіх перехожих.

Крім того, своє житло обов'язково слід підготувати до зустрічі Нового року. Обов'язково кожен німець декорує двері різдвяним вінком на початку грудня і тим самим почати відлік до свят.

У німецьких традиціях підготовки до зустрічі Нового року величезне значення має святковий стіл і красива ошатна ялинка. Дерево обов'язково повинно бути велике й пишне, багато наряженное гірляндами, іграшками, мішурою. Головна новорічна страва – штоллен. Це запечений гусак, запивати його прийнято глінтвейном.

Святкові штоллен

На початку грудня кожна дитина в Німеччині отримує календар Адвент – це спеціальний календар на грудень, відлічує дні до свят. Замість Санта Клауса в будинок приходить Святий Ніколас, залишаючи подарунки по всьому будинку: під ялинкою, в панчохах, під подушками.

Адвент календар
Новорічний парад в Німеччині
Святий Ніколас
Святкування в Німеччині

Як зустрічають і святкують новий рік в Іспанії?

Зустрічати Новий рік в Іспанії прийнято шумно і голосно і обов'язково – не вдома. Саме тому більшість іспанців веселяться в клубах, ресторанах, кафе. Вулиці прикрашають святкові ходи і пишні карнавальні гуляння, з'являються великі фігури з символікою Різдва і Нового року, розкидають цукерки, монети, мішуру.

Святкувати Новий рік в Іспанії слід до самого ранку. Кожен, поважаючий себе іспанець, в Новорічну ніч обов'язково пригостить близьких і незнайомців солодощами та гостинцями: горіхами, медом, вином. У новорічну ніч слід обов'язково мати червоний колір у своєму гардеробі, який принесе удачу і багатство в майбутньому році. Прикрасити будинок слід квітами пуансетії.

ЦІКАВО: Санта Клауса в Іспанії немає, але є Папа Ноель. Він одягнений у яскравий розшитий костюм. Він ходить по місту і закидає подарунки на балкони. Цікаво те, що в руках у нього далеко не посох, а пляшка вина. Прикрашати новорічний стіл обов'язково повинна паелья, індичка, хамон, диня, вино.

Святкування в Іспанії
Веселощі на Новий рік в Іспанії
Новорічний стіл в Іспанії

Як зустрічають і святкують новий рік в Індії?

В Індії Новий рік – це велике родинне свято, яке збирає всіх за багатим столом. Місце ялинки тут займає ошатне і прикрашене блискучими гірляндами та іграшками мангове дерево. Цікаво, що замість Санта Клауса люди очікують прихід Баби Різдва з подарунками. Прикрашати житло прийнято банановими листям і яскравими лампами.

Ставлення до алкоголю в Індії суворе, але саме в новорічні свята пити міцні напої і бути напідпитку дозволено офіційно абсолютно всім: чоловікам, жінкам, поліцейським. Жінкам не прийнято зустрічати Новий рік на самоті, вони повинні знаходитися поруч зі своїми чоловіками чи батьками (незаміжніх).

Святкування Нового року в Індії

Як зустрічають і святкують новий рік у Фінляндії: традиції

У Фінляндії святкування традиційно припадає в ніч з 31 грудня на 1 січня. Традиції та звичаї цього свята дуже схожі зі слов'янськими. Фінська свято дуже схожий на казку: вогні, прикраси на будинках, ошатні ялинки, ельфи і, звичайно ж, Санта Клаус.

Веселощі, пісні, маскаради та святкові ходи у Фінляндії триває до 1 січня. Розмах свята просто вражаючий. Однією з незвичайних традицій зустрічі Нового року у фінів – це підпалювання метеликів, змащених дьогтем. Спостерігаючи за тим, як горить така метелик, люди проводжають всі невдачі і проблеми, які трапилися з ними в минулому році.

Ще одна древня традиція – вшановувати померлих предків. Робити це необхідно за кілька днів до настання Нового року. Потрібно просто прийти на цвинтар і запалити поминальні свічки. Такі вогники можна зустріти в новорічну пору по всій країні. Крім того, ілюмінацією фіни намагаються прикрасити все, що тільки можуть: будинок, фасад, дах, двері, вікна, двір, дерева.

Замість традиційного Діда Мороза, тут подарунки дітям роздає Йоулупуккі. За два дні до Нового року відкриваються численні атракціони для місцевих жителів і туристів: катання на лижах, ковзанах, санках, сноубордах. Головне святкова подія в цю пору для фінів – «Фестиваль снігу і льоду». Майстри виточують з шматків льоду красиві реалістичні фігури казкових персонажів і людей.

Йоулупуккі
Новорічне містечко у Фінляндії

Як зустрічають і святкують новий рік в Африці: традиції

В Африці Новий рік сприймається людьми, як початок нового етапу життя. На цьому континенті святкування вперше почали відзначати у Єгипті, де був створений перший у світі календар. Дивно, але прихід Нового року у ті часи припадав на кінець вересня.

У невеликих племенах Африки Новий рік, природно, не обчислювався і не відзначався. Зміни відбулися тоді, коли Африка перетворилася в Європейську колонію: разом з європейцями перекочували і європейські традиції. Тепер же тут зустрічають Новий рік традиційно 1 січня і, незважаючи на інші вірування, Новий рік має небагато спільного з католицькими традиціями.

Варто зауважити, що більша частина населення Африки – біднота. Саме тому з великим розмахом зустрічати Новий рік тут не прийнято. Тим не менш, це свято зближує сім'ї, змушуючи чоловіків повертатися із заробітків до своїх дружин і дітей. Будинок вбирається пальмовим листям та іншими рослинами. На вечерю господині намагаються приготувати м'ясні страви, а пити прийнято саморобний пиво з хмелю.

Інші звичаї зустрічі Нового року в Африці:

  • Кенія і Танзанія зустрічають Новий рік звичним для всіх способом: пишний стіл, привітання та подарунки. У перший день Нового року прийнято ходити до церкви (в країнах багато православних людей і католиків).
  • У ПАР в новорічну ніч прийнято займатися благодійністю і робити підношення бідним. Роблять це заможні місцеві жителі і уряд.
  • У Західній частині Африки дуже багато незвичайних традицій зустрічі Нового року. Приміром, конкурси наввипередки, ритуальні танці навколо багаття і нанесенням собі ран ножами.
Святкування Нового року в Африці

Як зустрічають і святкують новий рік у Бразилії?

Новий рік в Бразилії – це життєрадісний пишне свято. Якщо Різдво бразильці скромно зустрічають у колі сім'ї, то в Новий рік вони прагнуть залишати будинки і проводити час з друзями. Вулиці всіх міст буквально «біліє» і не від снігу, а від того, що кожен намагається викинути у вікно папір. Ця традиція символізує закінчення робочого року.

На Новий рік в Бразилії жарко. Льотні вулички, будинки і вікна квартир обвішані святковими вогниками і гірляндами. Прикраси не знімаються аж до лютневої карнавалу. Люди не сидять в задушливих будинках, а зустрічають свято на вулиці, на площі і навіть на пляжі. Одягати в цей день прийнято тільки білий одяг.

У Бразилії переплелися багато звичаї з різних культур: європейські, африканські, індійські. Цікаво, але традиційна назва свята «Новий рік» тут не використовується, а звучить як «братство» або «братання». Так сталося тому, що місцеві жителі вважають: свято настільки зближує людей, що кожен може назвати один одного «братом».

ЦІКАВО: Рівно опівночі чорне небо Бразилії заливається яскравими фарбами феєрверків, як знак настання Нового року. У перші секунди нового року кожен бразилець повинен підстрибнути рівно сім разів, щоб бути щасливим і здоровим.

Святкування в Бразилії

Як зустрічають і святкують новий рік у Франції?

Франція після зустрічі Різдва 25 грудня готуються до святкування Нового року. Роблять вони це 31 грудня в ресторанах або кафе, можуть просто ходити в гості. Французи люблять відзначати свято смачною їжею: індичка, курка, порося. Крім того, перехожі можуть обсипати один одного цукерками.

ЦІКАВО: Ошатна ялинка у Франції має величезне значення, вона повинна бути красивою і пишною. Барвисті ялинки стоять не тільки в будинках, але і прикрашають подвір'я. У соборах проходять виступи та концерти.

Французький Дід Мороз називається Пер Ноелем. За звичаєм він приїжджає на ослику і пролазить в будинок через димар. Щоб задобрити чарівника дітки кладуть у черевички для нього гостинці і незмінно вірять в те, що той залишить їм великі подарунки за хорошу поведінку.

Оригінальна французька новорічна традиція – підпалювати поліно, виготовлене ще в Різдво. Робиться це на вулиці, спостерігаючи за полум'ям, слід загадувати бажання. Залишилися угольки повинен зібрати кожен член сім'ї і зберігати його на щастя до наступного року.

ЦІКАВО: Ще одна оригінальна традиція пов'язана з вином. Ті, хто займається виноробством, або просто цінує цей напій, повинен привітати з Новим роком кращу бочку (пляшку) свого вина.

Святкування у Франції
Святкування у Франції Нового року

Як зустрічають і святкують новий рік в Чехії?

«Дня Святого Миколая» 6 грудня. Головним святом все-таки є католицьке Різдво. Головна страва на святковому столі – короп. Луски риби прийнято зберігати під тарілками. Туди ж кладуть монетка, яка повинна принести щастя гостя.

ЦІКАВО: Лусочка новорічного коропа Чехи вважається грошовим оберегом і тому його часто носять у гаманці.

Одна з назв Святвечора – «Щедрий вечір». На столі в цей день має бути не менше дванадцяти пісних страв, причому, необхідно спробувати кожне. За традиціями на святковий стіл необхідно поставити зайву тарілку, як кажуть, «для випадкового гостя».

ЦІКАВО: Крім того, що короп – головне новорічне блюдо, на вулицях Чехії можна зустріти продавців, що пропонують маленьких рибок карпов. Таку рибку необхідно купити і відразу ж відпустити у воду для залучення удачі.

Часто новорічна ніч в Чехи іменується «Сильвестровой». В це свято стіл повинен мати багато смачних частувань. Головна страва – каша з дрібної крупи, яка дозволить «водитися грошей в кишенях». У Новий рік так само пускають феєрверки, дарують одне одному листівки і подарунки.

Святкування в Чехії

Які країни першими зустрічають Новий рік у світі?

Відео: «Як святкують Новий рік в 10 різних країнах світу»