Тонкощі підготовки до вінчання

Сьогодні вінчання можна вважати застарілим, таким, що втратив цінність обрядом, однак, для деяких молодят і більш досвідчених подружжя він все ще актуальний. Обряд вінчання – це важлива подія у долі родини, адже воно об'єднує безсмертні душі навічно, а значить, після смерті душі цієї пари зустрінуться в кращому світі і будуть разом. Вінчання – дуже відповідальний крок, до якого важливо бути готовим морально і духовно, що означає не тільки вирішити, наскільки це важливо для сім'ї, але і пройти цілу низку важливих підготовчих традицій, які зміцнять свідомість необхідності вінчання і налаштують молодят на потрібний лад.

Основні правила

Як будь-який інший обряд вінчання підпорядковується певним сценарієм дій і ряду непорушних правил. Молодята обов'язково повинні запам'ятати кожне з них і попередити про них своїх гостей, щоб не образити почуття служителів церкви.

 1. У церкві неприпустимі гучні розмови, сміх, неуважність, вживання лайливих слів, вказівку на церковне оздоблення пальцем. Це не тільки церковні правила, це ще й загальноприйняті правила етикету. Порушення цих простих правил свідчить про невихованість людини.
 2. У церкві існує строгий дрес-код, порушення якого говорить про те, що людина володіє поганою душею і неблагочестив.
 3. Свідки і батьки молодят обов'язково повинні підтвердити свою згоду на цей шлюб благословити молодих.
 4. Деякі святі отці просять надати свідоцтво про шлюб на підтвердження серйозності намірів молодих.
 5. Більшість церков не вінчає неповнолітніх, хоча за правилами обмеження такі: юнаки не молодше 18, а дівчата – не молодше 16.
 6. До вінчання не допускаються жінки старші 60 і чоловіки старше 70 років. Це пояснюється тим, що такий шлюб приречений на безплідність, оскільки фертильний вік молодят давно вийшов. Однак це правило не стосується пар, які живуть у юридичному шлюбі і мають дітей.
 7. Заборонно вінчання кровних родичів.
 8. Неприпустимо вінчання пар, в яких один або обидва партнери не розірвали попередні юридичні шлюби. І, звичайно, неприпустимо вінчання для венчавшихся раніше людей.
 9. Якщо в одного або обох подружжя було раніше 3 і більш шлюбу, таких людей також не вінчають, оскільки вони неблагонадежны.
 10. Обоє молодят обов'язково повинні бути хрещеними православними.

Як записатися?

Питання про те, як записатися на вінчання, не зовсім коректний. Насправді це не так просто як здається. На цей випадок у багатьох церквах існують свої порядки. Для того щоб провести обряд вінчання доведеться пройти співбесіду у батюшки. В ході цього співбесіди священнослужитель дізнається про життя і знайомство молодих, оцінить їх наміри. Крім співбесіди, молодих чекає великий перелік підготовчих ритуалів, про яких також в подробицях розповість батюшка.

Якщо священнослужитель залишиться задоволеним молодятами, найімовірніше, він дасть своє благословення на шлюб і запропонує вибрати дату. У протилежній ситуації молоді отримають ряд рекомендацій, слідуючи яким можна переконати батюшку в серйозності своїх намірів.

Крім співбесіди, доведеться зробити благодійну пожертву храму. Як правило, в кожному храмі є фіксована сума, яку бажано сплатити, вона може коливатися від 1500 до 5000, в залежності від розміру церкви та попиту на її послуги.

Що потрібно купити?

Таїнство вінчання – це ритуал, проведений за єдиним, суворому сценарієм.

Для його проведення знадобиться:

 • ікона Божої матері (іноді Спасителя або обидві);
 • церковне вино, яке можна придбати в церковній крамниці або магазинний кагор;
 • серветки або хустинки для свічок;
 • свічки;
 • обручки;
 • рушник.

Рушник повинен бути великим, щоб молоді могли спокійно на нього встати.

Раніше такі рушники дівчата вишивали самостійно до весілля, вкладаючи в них ритуальний сенс. Сьогодні рушник легше купити. Малюнки на ньому повинні символізувати довгий спільний шлях молодих, тому тут будуть доречні пари голубів або лебедів, кільця і квіти.

Кільця для вінчання повинні бути скромними, можна вибрати кільця з вигравіруваними символами церкви або прості, класичні обручки.

  Що стосується ікон, то ідеальний варіант – це сімейні ікони, з якими вінчалися батьки одного з молодят. Якщо таких немає, то батьки можуть придбати ікони і подарувати їх молодим.

  Як підготуватися?

  До вінчання молоді повинні очистити свою душу і тіло від нечестивих думок, гріхів попередньої життя і іншого. Тому є строгий регламент підготовки до вінчання. У нього входить піст, сповідь і причастя.

  Щоб максимально очистити душу перед вінчанням, потрібно правильно готуватися до нього, а почати слід з посади. Тривалість посту не має особливого значення, однак, він повинен бути досить довгим, щоб молоді усвідомили його призначення. Під час посту з раціону потрібно виключити м'ясні і молочні продукти, рибу і морепродукти, яйця. Неприпустимо вживання будь-якого алкоголю. У цей період можна їсти крупи, овочі, фрукти, гриби.

  Однак можливі деякі зміни раціону тих, хто поститься в разі необхідності повноцінного харчування за медичними показниками, в такому випадку потрібно обговорити правила посту з батюшкою.

  За тиждень до закінчення посту необхідно відмовитися від сексуальних контактів. Піст – це спосіб очищення духу, а для молодят ще й привід присвятити один одному час, провести час, зміцнюючи дух, спільно читати молитви і просити благословення у святих. Це правило важливо як для молодят, так і для тих, що живуть у шлюбі, оскільки вони рівні перед особою православної церкви. Крім того, дія цього правила не закінчується із закінченням посту. Потрібно продовжувати постити в інтимному плані до самої першої шлюбної ночі, яка відбудеться вже після церемонії вінчання.

  Напередодні вінчання або за кілька днів до нього потрібно обов'язково сповідатися. Сповідь – це бесіда з батюшкою про все, що не дає спокою душі. Під час цієї бесіди потрібно зізнатися у своїх гріхах і помилках, зробити це щиро і з доброї волі. Це допоможе звільнити душу від тягаря гріхів і дозволить вступити в шлюб очищеним, оновленою людиною. Після сповіді не можна грішити, важливо як можна найбільш ретельно дотримуватися заповіді біблії, контролювати свої думки, не допускати поганих помислів, щоб не встигнути зібрати нових гріхів. Після сповіді потрібно з відкритою душею дати щедрі пожертви бідним і знедоленим, щоб підтвердити чистоту своєї душі.

  Причастя проведе священнослужитель в день вінчання перед самою церемонією. Як правило, це відбувається під час проведення ранкової літургії. Молодим пропонується скуштувати «крові і плоті» Святого Духа – ковток вина і шматочок хліба. Цей обряд покликаний долучити молодих до святого дійства, обдарувати їх божественною благодаттю.

  Важливо пам'ятати, що не можна пропустити ні один етап підготовки, оскільки вони покликані максимально очистити молодих перед вінчанням. У нове життя молодята повинні вступати без вантажу минулого життя.

  Про те, як підготуватись до вінчання ви дізнаєтеся, переглянувши наступне відео.

  Що надіти?

  Церква – це храм, входити в який потрібно з чистою душею і повагою до його служителям. Тут, як ніде, важливо суворо дотримуватися культуру зовнішнього вигляду. Сама одяг молодят повинна говорити про чистоту їхніх душ та їх благочестивості.

  У разі нареченого, свідка і гостей чоловічої статі немає нічого особливо складного. Головне правило для чоловіка в церкві – це заборона на носіння головних уборів. В іншому ж існує ряд простих рекомендацій. Наприклад, не варто вибирати дуже яскраві, кричущі кольори костюма або аксесуарів. Біблія вчить своїх послідовників скромності і стриманості, яскраві кольори в одязі суперечать цим догматам. З тієї ж причини варто прибрати подалі персні, дуже помітні годинник, ланцюги та інше. Некультурно і недоречно в церкві будуть виглядати джинси, кросівки або кеди, шорти, футболки та інші елементи «вуличного одягу. Краще віддати перевагу строгим костюмам у відтінках сірого, чорного або синього кольорів або штанів і скромному, стриманому джемперу.

  В цілому для наречених, дружок та жінок-гостей діють ті ж правила, але тут набагато більше тонкощів, які слід прийняти до уваги. Так, для дівчат до церкви неприпустимо перебування з непокритою головою. Гості на вінчанні можуть віддати перевагу витонченим капелюшках, легким платочкам, а нареченій ідеально підійде фата.

  Вибираючи фату, варто переконатися, що вона покриє всю голову, для вінчання краще вибрати таку фату, яка закриває волосся і обличчя.

  Для жінок неприпустимо присутність у церкві в штанах, а сукня обов'язково повинна приховувати коліна. Нареченій ж зовсім варто зупинити вибір на сукні в підлогу, оскільки саме такий наряд є символом невинності. Плечі і руки обов'язково повинні бути приховані одягом мінімум на 2/3, тобто лікті повинні бути під одягом. Тому нареченій варто вибрати плаття з рукавами або доповнити відкритий наряд болеро з рукавами.

  Колір жіночих суконь варто вибрати найбільш світлий – це символізує чистоту помислів, саме тому нареченої найчастіше одягають білі сукні.

  Нареченій, подружки нареченої і гостям варто пам'ятати про те, що вінчання – це досить тривала церемонія, яку доведеться провести стоячи. У зв'язку з цим варто подбати про зручне взуття.

  Нареченій варто максимально виключити біжутерію, це особливо важливо у випадку з руками, адже на ручці нареченої з'явиться нове, найважливіше прикраса – обручку. Велика кількість прикрас в церкві додасть образу нареченої вульгарності і дешевизни. Крім того, в церкві будуть недоречні рукавички, оскільки їх доведеться знімати перед обміном кільцями – це щонайменше не естетично.

  У підготовці до цього обряду варто пам'ятати про особливе макіяжі. На обличчі нареченої не повинно бути занадто багато косметики. Акцент варто зробити на очах, а губи краще не фарбувати зовсім, адже під час обряду доведеться цілувати біблію і ікони – не дуже пристойно залишати сліди помади на таких речах.

  Що треба знати свідкам?

   Традиція запрошувати почесних свідків до таїнства вінчання йде корінням в далеке минуле православної Русі. Колись давно вінчання було єдиним способом задокументувати шлюб, у ті часи не існувало інших реєстрів, крім церковно-парафіяльної книги. Для того щоб святий батько був упевнений в готовності молодих до шлюбу і їх чистих і серйозні наміри потрібні були люди, які могли все це підтвердити. Як правило, це були вірні парафіяни церкви, які добре знали молодят. Почесні свідки давали рекомендації про молодят, проте, самі свідки ставали спадкоємцями цієї пари (майже як у хрещенні – кумами). Молодята повинні були стати прикладом для своїх свідків.

   Сьогодні допустимі варіанти вінчання зі свідками і без них. Головний критерій у виборі свідків – вони також повинні бути хрещеними християнами, які визнають цінність і важливість таїнства вінчання. У процесі церемонії у них не занадто багато обов'язків: вони повинні тримати вінці над головами молодят і подати кільця.

   Варто відзначити, що тримати вінці над головами молодят – завдання не з легких. Корони досить важкі і їх доведеться тримати на витягнутих вгору руках, що досить непросто.