Коли можна вінчатися?

На сьогоднішній день такий обряд, як вінчання, знову набуває популярності. Вінчатися стало модною тенденцією, але лише деякі пари усвідомлюють всю відповідальність цього церковного таїнства. Вінчання – це церковний обряд, з'єднання подружжя Богом. Оскільки це не тільки красивий ритуал, але ще і відповідальність один перед одним і перед обличчям церкви, то незайвим буде знати деякі тонкощі і нюанси.

Кому можна і кому не можна вінчатися?

Традиція укладати шлюб у церкві бере свій початок ще з давнини. Раніше законним вважався лише шлюб, який був укладений в храмі Божому, адже в старовину дуже трепетно ставилися до дотримання всіх правил. Багато традиції застаріли, і більше не використовуються, але більшість з них все ж дійшли до нас.

Обвінчатися в церкві можуть всі пари, де нареченій виповнилося 16 років, а нареченому – 18. Зрозуміло, що дівчина, яка не досягла повноліття, може здійснити це таїнство тільки з дозволу батьків. Для того щоб пару повінчали, також потрібно надати свідоцтво про шлюб. Ця вимога полягає в тому, що для сімейного життя потрібно духовно дозріти. Крім того, свідоцтво стає своєрідним гарантом того, що ні один з молодят не перебуває в іншому шлюбі на стороні.

Крайній термін, коли пара може укласти церковний шлюб – 60 років для жінки, і 70 – для чоловіка. Це пояснюється припиненням функції дітонародження. Тим не менш сьогодні багато церковнослужителі йдуть назустріч, і вінчають пари старше вказаного віку. При цьому молитва про дітородінні опускається.

Якщо в старовину модними були шлюби, де наречений вдвічі і більш старше нареченої, то на сьогоднішній день, якщо пара має значну різницю у віці, священик може спробувати відмовити пару від необачного кроку. Однак при впевненості пари в своїх почуттях, відмови церкви не буде.

Крім того, пари, які вирішили обвінчатися, повинні бути в єдиній релігії, хрещеними, і носити натільний хрестик.

Обвінчатися пари можуть як в день весілля, так і через невизначений проміжок часу після неї. Головне, щоб таїнство відбулося. На вінчання потрібно записатися заздалегідь, за місяць або два тижні. При цьому рекомендується обговорити всі тонкощі з церковнослужителем, підготувати необхідну атрибутику, засвоїти правила поведінки в храмі.

Суттєвої різниці між великими красивими храмами і маленькими церквами немає. Скрізь обряд проводиться однаково. На сьогоднішній день це платне таїнство, і про його вартості краще домовитися заздалегідь.

На жаль, існує і кілька заборон на вінчання, тому не всі бажаючі зможуть здійснити це таїнство. Церква відмовить:

 • парам, які на даний момент перебувають у расторженном або цивільному шлюбі;
 • духовним особам, бажаючим провести обряд після вступу в сан;
 • парам, які вже мали задоволення вінчатися тричі;
 • молодим людям, якщо вони нехрещені або мають різне віросповідання;
 • парам, які мають спорідненість до четвертого коліна.

Можливо вінчання без реєстрації шлюбу?

Як відомо, у давнину не було місця цивільного шлюбу, а визнавався лише союз, освячений церквою. Сьогодні у багатьох пар виникає питання про те, чи можна стати повенчанными, минаючи реєстрацію шлюбу в Загсі. У сучасному світі церква вважає свідоцтво про укладення шлюбу початковою формою створення сім'ї. Звичайно, ці канони були рекомендовані державою, але церква не прагне відмовлятися від них.

Варто відзначити, що якщо ви попросите священика повінчати вас без документа про реєстрацію шлюбу, вам, швидше за все, відмовлять. Є лише деякі винятки з правил, що дозволяють вінчання без реєстрації, але тільки з поважної причини і з дозволу архієрея. Дані випадки дуже рідкісні.

Наприклад, в церкві без документа можуть обвінчатися релігійні парафіяни, яких церковнослужитель знає протягом багатьох років і впевнений у їх почуттях.

Таким чином, відповідальність він бере на себе. Також церква може піти на поступки релігійним парам, де одному з партнерів загрожує небезпека або хвороба.

В які дні краще проводити таїнство?

Звертаючись до православного календаря, можна побачити, що найбільш сприятливими для цього таїнства дні будуть тривати протягом усієї осені: 14 днів у вересні, 17 – в жовтні і 15 – у листопаді. У грудні парам повінчатися не вдасться, так як це час припадає на Різдвяний піст.

Ні в якому разі не можна проводити обряд 11 і 27 вересня у будь рік. А в жовтні краще вінчатися після 14 числа. Вдалими днями вересня для такого таїнства будуть 2, 3, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 17, 19, 23, 24, 28, 30 число. А сприятливими днями вважаються жовтня 1, 3, 13, 21,22, 25, 29, 31.

Ще в давнину було прийнято вступати в церковний шлюб навесні або восени. Кількість сприятливих днів у цей період збереглося і в сучасності. Найвдалішим часом для таїнства прийнято вважати період від Хрещення до Масляної.

Найкращими днями для проведення обряду вважаються:

 • неділя;
 • понеділок;
 • середовище;
 • п'ятниця.

Найбільше бажаючих обвінчатися в церкві після весілля припадає на неділю. Це пов'язано з тим, що субота є оптимальним днем для реєстрації шлюбу, а на другий день весілля, тобто в неділю, саме час для вінчання. І емоційне навантаження на пару менше, так і запрошені всі на місці. Вінчатися в такі дні можна, тільки якщо вибране вами неділю не потрапляє на значний церковний свято.

Як підготуватися?

Вінчання обов'язково повинне проводитися тільки в храмі, ні в якому разі не на природі або в монастирі. Домовлятися про час вінчання молодята повинні або їх батьки. При цьому забороняється залучати для організації таїнства неодружених чоловіків і неодружених жінок.

Бажано, щоб обряд проводився лише для однієї пари, а не для кількох одночасно. Буде дуже добре, якщо після таїнства пролунає дзвін дзвонів. Це не тільки гарна традиція, вважається, що дзвін приносить щастя в сімейному житті.

Для пар, які хочуть обвінчатися, виникає питання, яке ж час доби провести обряд: вранці, вдень, ввечері або вночі. У темний час доби в храмі цей ритуал проводити не прийнято. Оптимальний час – з 13.00 до 17.00, але іноді церква йде на поступки, і вінчає одразу після ранкової служби.

Після того як обраний день і час вінчання, необхідно приготуватися до даного обряду. Для цього потрібно запастися пляшку «Кагору», маленьким короваєм, свічками і рушниками, іконами Спасителя і Божої матері, і, звичайно ж, кільцями. На фото - і відеозйомку слід запитати дозволу у священика.

У православній церкві обряд вінчання починається безпосередньо з самого заручин. Спочатку молоді проводом священика проводять маніпуляції з кільцями. Далі проходить сам обряд вінчання, на якому вимовляються молитви. Перед таїнством рекомендується провести триденний піст, а потім висповідатися.

Не слід забувати, що вінчання – це таїнство для двох, благословення двох сердець на довге і щасливе життя, народження і виховання дітей за канонами православної релігії. Тому не варто виставляти це подія напоказ надмірною пишнотою та розкішшю, а також великою кількістю гостей. Як кажуть, щастя любить тишу.

Як би не хотілося нареченій і запрошеним на вінчання стильно виглядати, потрібно не забувати про скромність і покаяння в церкві. Тому вести себе і одягатися треба належним чином.

Не повинно бути коротких суконь, глибоких декольте, джинсів, туфель на шпильці.

Забобони і прикмети

Незайвим буде розглянути деякі прикмети та забобони, які пов'язують з обрядом вінчання. Дані забобони дійшли до нас з глибокої давнини, а вірити в них чи ні, кожна пара вирішує самостійно.

Якщо довіритися старовинним чуткам, то травень вважається самим невідповідним місяцем для цього таїнства. Слово «травень» люди зіставляють зі значенням «маятися». Тобто виходячи з повір'я, всі пари, які одружилися в травні, будуть мучитися все життя.

У високосний рік вирішують обвінчатися лише деякі пари. Такий рік вважається невдалим для вступу як цивільний, так і церковний шлюб. За повір'ям, всі шлюби, які укладені у високосний рік, не будуть міцними. Наступним за високосним слід рік «Чорної вдови», а потім – рік Чорного вдівця». Вважалося, що в ці роки укладати шлюбний союз не можна. У православній же церкві ніколи не заборонялося вінчання у високосний рік, священнослужителі вважають всі забобони гріхом.

Народні прикмети свідчать, що:

 • якщо подружня пара виголосить клятву вірності над кільцями, то союз непорушний;
 • якщо після вінчання молоді посмотрятся в одне дзеркало, то їх союз буде міцним;
 • наречена, яка одягне свою весільну сукню до вінчання, поставить шлюб під загрозу.

Раніше вважалося, що обряд пара повинна принести золоте і срібне кільце. Це були символи жіночого початку і чоловічої сили, сонця і місяця. При цьому нареченій ні в якому разі не можна було одягати обручку на рукавички.

Для таїнства дуже важливу роль відіграють свідки. Це повинні бути кращі друзі, православні християни, люди з відкритою душею. Краще всього вибирати сімейну пару, яка щаслива в шлюбі.

Вінець на процедурі вінчання повинен весь час перебувати на головах тих, хто здійснює обряд. Якщо його прибрати, то шлюб перед Богом буде недійсним. Свічки, що тримала на молитві молода пара, повинні бути збережені ними. Вони стануть незамінними зберігачами шлюбу, полегшать важкі пологи.

Люди, які пов'язані таїнством вінчання, не можуть розлучитися, адже їх з'єднав Бог. Якщо молоді розлучаться, то вже ніколи не знайдуть своє щастя нарізно.

Розірвання шлюбу, скріпленого церквою, вважається великим гріхом. Того, хто став винуватцем розлучення, складно отримати благословення на такий шлюб. На сьогоднішній день церква йде на поступки, справляє обряд розвінчання і благословляє наступний шлюб. Для розірвання шлюбу церквою повинні бути серйозні причини і їх треба пояснити. Тільки у разі вагомих аргументів розірвання шлюбу буде дозволено.

Перед тим як вступити в церковний шлюб, потрібно пам'ятати, що вінчання – це особливе таїнство, і до нього потрібно ставитися серйозно. Якщо почуття пари міцні, то ні одне марновірство або прикмета його не зруйнує.

Про те, коли можна вінчатися, дивіться у наступному відео.