Як правильно розсадити гостей на весіллі?

Розсадження гостей за весільним столом є важливим організаційним моментом. Від правильно складеного плану розсадки залежать психологічний комфорт запрошених і загальний настрій свята. Тому цього заходу приділяється найпильніша увага, і при цьому враховуються всілякі супутні фактори.

Основні види і схеми розстановки столів

Перш ніж починати планування і складати схему по рассаживанию запрошених, слід визначитися з розташуванням святкових столів. Тут існує маса варіантів і який з них вибрати, залежить від кількості запрошених, площі банкетного залу та особистих уподобань нареченого з нареченою. В першу чергу необхідно оглянути місце проведення майбутнього бенкету і скласти точний план приміщення. На ньому бажано відобразити перепади висот підлоги, розташування вікон, дверей і столика діджея, а також наявність колон, їх місцезнаходження та кількість.

Також слід дізнатися у співробітників закладу, якої форми і розміру будуть столи, і допускає адміністрація їх переміщення. Це обумовлено тим, що в деяких кафе і ресторанах вже розставлені столи з урахуванням архітектурного рішення приміщення та зручності обслуговуючого персоналу і переставляти їх не дозволяється. Якщо ж менеджер закладу не буде проти переміщення столів, то тоді можна приступати до вибору схеми їх розташування. Нижче представлені найбільш популярні варіанти розташування, серед яких присутні як традиційні варіанти, так і досить нові, а часом і несподівані.

 • Класична схема. Даний спосіб вважається найбільш простим і застосовується на урочистих банкетах з обмеженою кількістю запрошених. У залі розташовують один довгий стіл, складений з декількох, що примикають один до одного впритул невеликих столів. На чолі завжди садять винуватців торжества, причому молода дружина сідає праворуч від чоловіка, а по обидві сторони від молодят розташовуються їхні свідки і батьки. При розсадження гостей за загальним столом використовують традиційну схему, при якій чергують чоловіків і жінок.
 • Т-образний спосіб розташування столів довгий час був найбільш поширеним варіантом. Таке розташування як не можна краще підходить для проведення урочистих банкетів чисельністю до 25 чоловік, що проходять у невеликих по площі залах. Наречений і наречена сідають на чільне столу, за ними слідують свідки і батьки, а інші гості розсаджуються так, як їм зручно, так як Т-образне розташування сприяє гарної оглядовості запрошених, і дозволяє практично з будь-якого місця кожному з гостей добре бачити і чути кожного з присутніх.
 • П-образний спосіб розстановки столів підходить для більш численних весіль, на яких число запрошених досягає 50 осіб. Сюди ж можна віднести і Ш-образне розташування, яке використовують в тих випадках, коли кількість запрошених перевищує 60 осіб. Проте при обох способах розстановки потрібно приділити велику уваги рассаживанию гостей і ні в якому разі не пускати це на самоплив. Дана вимога обумовлена тим, що значна частина запрошених буде розташовуватися спиною один до одного. Це серйозно ускладнить комунікацію між близькими людьми, яким не дісталося місця за одним «рукавом» столу, і змусить їх їсти і спілкуватися впівоберта.

Далі йдуть європейські варіанти розташування столів, які швидко були перейняті російськими рестораторами і організаторами заходів стали широко використовуватися при проведенні урочистих банкетів. Головною особливістю європейської схеми є присутність у залі отдельностоящих столиків, які виступають в якості альтернативи загального столу. Даний спосіб є дуже зручним при розсадження людей за інтересами, віком і ступенем споріднення.

Молоде подружжя також сидять за окремим столиком, при цьому свідки і батьки розташовуються за сусідніми столиками. Однак у даного нововведення, поряд з шанувальниками, є й противники, які стверджують, що таке розташування кілька утрудняє спілкування гостей, що сидять за сусідніми столами, а в разі їх достатньою віддаленості один від одного і зовсім зводить її нанівець. Для того щоб уникнути подібних моментів і не перетворити весілля в кілька абсолютно незалежних і не перетинаються один з одним «клубів за інтересами», залучається тамада. І якщо запрошений організатор дійсно майстер своєї справи, то він уміло і правильно зможе організувати спільні конкурси, ігри та вікторини і легко перезнайомити між собою всіх гостей.

Якщо ж присутність тамади на заході не передбачено, то існують певні ризики того, що гості, що сидять за окремими столами, взагалі ніяк не перетнуться за час банкету і занудьгують. Тому при виборі європейських варіантів розстановки момент комунікації потрібно враховувати обов'язково.

 • Італійський спосіб припускає розстановку квадратних столиків на чотири персони, поставлених у шаховому порядку. Встановлювати столи слід таким чином, щоб гості з будь-якого місця могли вільно бачити головний стіл, за яким будуть знаходитися молоді. Для більш кращого огляду стіл молодят поміщають на сцену або піднесення, що дозволяє їм вільно спілкуватися з гостями, а присутнім добре бачити і чути подружжя.
 • Англійський варіант передбачає використання круглих або овальних столиків, за якими розсаджують по вісім чоловік. На думку більшості європейських психологів, саме така кількість людей є найбільш комфортним для спілкування у вузькому колі. До англійського також відноситься і ще один цікавий спосіб, при якому гостей розсаджують таким чином, щоб ніхто з них не розташовувався спиною до молодих. Для цього стільці розміщають лише з одного боку столів, розсаджуючи присутніх півколом. За схожість з розташуванням стільців в однойменному закладі спосіб отримав назву «кабаре».
 • Розстановка столів «ялинкою» являє собою проміжний варіант між європейським і традиційним способами. В даному випадку також молодих садять за окремий стіл, а інші столи, зазвичай на 8-12 персон, ставлять по діагоналі від головного, паралельно один одному. Гості при такому розміщенні повинні сідати уздовж двох довгих сторін столу, бічні частини залишаються незайнятими.

При такій розстановці центральна частина банкетного залу зазвичай залишається вільною, перетворюючись на місце для проведення ігор, конкурсів і танців. При розстановці «ялинкою» торці всіх столів повинні дивитися на стіл молодят і ні в якому разі не навпаки. Розташування, при якому на нього «дивиться» одна з довгих сторін гостьового столу – неправильне.

 • Американський спосіб розстановки полягає в тому, що по периметру приміщення встановлюють довгі столи з розташованими на них стравами, і кожен запрошений підходить і вибирає все, що йому сподобалося. У центрі залу встановлюють два довгих столу і ставлять їх паралельно один одному. Гості, взявши вподобане блюдо, всідаються за будь-якої з них і їдять. Молодята при цьому сидять за окремим столиком, розташованим перпендикулярно до двох гостьовим. Плюсом американського варіанта «шведського столу» є значне скорочення витрат на продукти, а до мінусів відносять необхідність самообслуговування, багато чого гості можуть і не схвалити.
 • Розстановка «фуршет» застосовується в тому випадку, коли організація пишного бенкету не планується, і пара відразу після реєстрації відбуває у весільну подорож. За таких обставин ідеальним варіантом стане установка фуршетних столів без використання стільців. На столах зазвичай розташовують напої і легкі закуски, а сам захід нагадує коротку вечірку.

Способи зазначення місць

Перш ніж приступати до планування розсадження, необхідно написати повний список гостей і надіслати їм запрошення. Після того як відповіді будуть отримані, можна приступати до складання плану. Для того щоб при розсадження людей не виникло плутанини, і кожен швидко знайшов своє місце в фойє банкетного залу розміщують барвистий стенд або мольберт із зображенням схеми розсадки. До нього кріплять картки з іменами гостей і з зазначенням номера столу та місця посадки.

Форму інформаційного плаката і його макет необхідно продумати заздалегідь, це дозволить без поспіху створити необхідний реквізит і красиво його оформити. Так, для весіль, які проводяться в стилі кантрі, буде доречним виготовити плакат у формі вікна і розташувати його на тринозі. Якщо весілля проходить у вінтажному стилі, то можна взяти стилізовану дошку і на ній крейдою написати всю потрібну інформацію. Цікавим варіантом буде написання номерів столів та імен гостей маркером на скляному стенді.

Проте оформляти мольберт або плакат можна не тільки списком. Це може бути красиво намальований план банкетного залу. За нього гості легко зорієнтуються і будуть знати, яку частину приміщення їм проходити. Крім того, якщо столи будуть розставлені в європейському стилі, то кожному з них можна привласнити свою оригінальну назву. Варіантами можуть послужити сорти вин, назви садових квітів, дорогоцінного каміння, танців або відтінків. У разі якщо кількість запрошених більше 15 осіб, то робити треба 2-3 однакових примірника і розміщувати їх в різних місцях холу. Це позбавить людей від необхідності стояти в черзі для того, щоб дізнатися своє місце і буде сприяти швидкій і спокійній ситуації.

Кожному номеру на стенді відповідає своя картка з потрібною цифрою або іменем гостя. Вони розставляють на столах, і запрошені без праці знаходять потрібне місце і всідаються. При створенні макета карток потрібно враховувати, що ім'я гостя виглядає набагато ефектніше безликих цифр, тому краще додатково спантеличитися і зробити їх іменними. Крім того, такі картки продовжують лінію загального стилю заходи і показують гостям, наскільки кожен з них важливий для молодих.

Оформлення карт повинне повторювати оформлення запрошень і тісно пов'язуватися з оздобленням залу і колірними тенденціями урочистості. Імена ровесників прописуються без вказівки по батькові, у той час як для осіб старшого покоління його написання обов'язково, однак прізвище в обох випадках краще не писати. Виняток становить присутність на банкеті двох і більше людей з однаковими іменами. У цьому випадку написання прізвища необхідно.

Варіанти оформлення

Стенд зі списком та іменні картки можна замовити в друкарні, фахівці якої допоможуть підібрати потрібний дизайн, відповідний головний стилем та ідеєю свята. Однак друкована продукція, якою б красивою вона не була, трохи приїлася і особливо нікого вже не вражає, тому при наявності вільного часу оформити реквізит краще самостійно. Саморобні листівки виглядають набагато душевніше надрукованих на принтері і надовго запам'ятаються гостям свята.

Технологія виготовлення карток своїми руками виглядає наступним чином:

 • з картону вирізають картки розміром 10х10 см і згинають навпіл;
 • на одну частину приклеюють вирізану з кольорового паперу цифру з номером місця і столу, а на іншій красивим шрифтом пишуть ім'я гостя;
 • фон листівки повинен відповідати загальній колірній гаммі свята, а цифри повинні бути того ж колірного спектру, але трохи темніше;
 • потім краю картки декоруються атласною стрічкою, яка зав'язується на бант і прикрашається бусиною;
 • верхній лівий і правий нижній кути обох частин листівки оформляються блискітками, головне, щоб їх було не дуже багато, і вони не закривали цифру та ім'я.

При виготовленні карток необхідно зробити кілька незаповнених примірників. Це допоможе швидко дописати ім'я і посадити раптово передумавшего гостя, який відмовився від запрошення раніше чи нового людини, яка прийшла з кимось із запрошених.

Розставляти картки можна різними способами: це може бути класичний будиночок серце або коло, надрізаний знизу і надітий на фужер. Якщо дозволяють час і кошти, то можна замість картки поставити кожному гостю маленьку подарункову коробочку з написаним зверху ім'ям і яким-небудь символічним сюрпризом всередині. Відмінно виглядають і картки, виконані в техніці орігамі, розставлені на тарілках і прикрашені солодощами або квітами.

Правила і поради по складанню плану

Після того як схема розміщення столиків і спосіб зазначення місць будуть обрані, можна приступати до складання списку: хто з гостей з ким буде сидіти поруч. Для цього необхідно скористатися простими рекомендаціями, які допоможуть максимально комфортно розмістити кожного з гостей, підібравши таким чином йому цікавих співрозмовників і приємну компанію.

 • При будь-якому розташуванні столів бажано, щоб всі гості мали можливість бачити винуватців торжества.
 • Батьків і близьких родичів розсаджують як можна ближче до молодих, враховуючи при цьому вік і ступінь спорідненості рідних.
 • Якщо на банкеті присутні високопоставлені особи, їх рекомендується посадити за окремий стіл, як можна ближче до молодятам. Причому саджати їх за один стіл з батьками не слід: це призведе до того, що і ті й інші будуть відчувати себе ніяково і нічого толком не поїдять. Оптимальним варіантом буде посадити їх поруч з близькими друзями молодят. У цьому віці діти ще відчувають себе досить розкуто, і присутність високих чинів їх не буде бентежити.
 • Розлучені пари слід розсаджувати подалі один від одного, причому попереджати кожного з них про присутність колишнього чоловіка на банкеті слід завчасно.
 • Гостей, що прийшли на самоті, не слід підсаджувати до сімейним парам або компаніям старих друзів. Краще підшукати такій людині такого ж самотнього співрозмовника, що, втім, нерідко призводить до нових тривалим знайомствам, а можливо і до утворення нових відносин.
 • Нерозлучну компанію колег по роботі зі сторони чоловіка краще посадити поруч з такою ж дружною компанією друзів або однокласників з боку дружини. Як правило, такі два колективи швидко знаходять спільну мову і проводять час досить весело.
 • Людей з веселим темпераментом рекомендується чергувати за столом з незручними і спокійними гостями. Інакше за одними столами буде бурхливий веселощі, а за іншими банкет ризикує перетворитися в мовчазну трапезу. Крім того, інтереси та хобі присутніх також бажано враховувати.
 • Дітей, якщо їх більше трьох чоловік, бажано розміщувати за окремим столиком з адаптованими до їх віку їжею та напоями. Це викликано тим, що не всі гості готові розчулюватися присутності маленьких дітей, і знаходження за загальним столом визжащего карапуза може доставити дискомфорт багатьом присутнім. Дитячий стіл рекомендується розташовувати подалі від молодят і звукової апаратури. Остання норма особливо важлива, так як музичний супровід свята часто буває досить гучним і може зашкодити дитячому слуху.
 • Іноземних гостей краще розсадити з людьми, трохи розмовляють на рідній мові, або з англомовними гостями.

Правильна посадка запрошених допоможе уникнути незручних і конфліктних ситуацій і дозволить провести свято в доброзичливій атмосфері любові і веселощів

Про те, як правильно розсадити гостей на весіллі, дивіться у наступному відео.