Як визначити темперамент дитини?

Проблема батьків і дітей, описана багатьма класиками літератури, не перше сторіччя турбує сім'ї. Батьки не чують дітей, а діти влаштовують підліткові бунти, зневажаючи всі авторитети. Для того, щоб знайти взаєморозуміння зі своєю дитиною, вибудувати з них гармонійні стосунки, необхідно зрозуміти особливості його психіки. Одні діти потребують постійної уваги та участі дорослого, інші люблять активне спілкування з однолітками і рухливу активність, а треті вважають за краще провести весь день за книгами і не звертати уваги на оточуючих. Така відмінність обумовлена безліччю різних особливостей особистості дитини, одна з яких – це його темперамент.

Що це таке?

Загальне поняття темпераменту означає основні особливості і властивості психіки індивідуума. Такі відмітні риси особистості однаково проявляються в різних діях дитини і не залежать від мети і мотивів. Найчастіше подібні реакції зберігаються до кінця життя, а їх сукупність дозволяє класифікувати безліч таких особливостей на кілька основних типів. Визначення цього типу залежить від конкретних властивостей психіки кожної конкретної людини.

Активність – це властивість психіки, яка відповідає за швидкість прийняття рішень та інтенсивність впровадження їх у своє життя. Чим швидше дитина реагує на подразники, тим наполегливіше і зосередженіше він домагається результатів та долає перешкоди. Це властивість часто називають енергією, або енергетикою людини. Вважається, що люди з більш сильною енергетикою досягають більшого в житті і в цілому більш щасливі, хоча науково це не доведено.

Чутливість – це властивість психіки безпосередньо пов'язане з активністю і визначає мінімальну величину впливу, яка необхідна для виникнення в психіці людини будь-якої реакції. Емоційна збудливість – властивість, схоже на сензитивність, але на відміну від неї показує, яка буде сила відповідної реакції на мінімальний зовнішній вплив. Від емоційної збудливості залежить агресія і запальність як дитини, так і дорослої людини. З іншого боку, вона ж відповідає і за радісне збудження, яскраві переживання емоційної близькості і почуття щастя.

Реактивність відповідає за інтенсивність мимовільних реакцій людської психіки. Такі реакції виникають як від гучного і різкого голосу батька, так і від образливого зауваження. Темп реакцій відповідає за швидкість протікання реакцій, що вже виникли як відповідь в психіці. Чим він вище, тим швидше дитина приходить у спокійний настрій після радісних чи сумних подій. Дитина, що має високий темп реакцій, швидше заспокоїться при плачі, однак і швидше заплаче знов. Крім того, ця властивість впливає на швидкість думок, мовлення і жестів.

Співвідношення між активністю та реактивністю – показник того, які фактори в більшій мірі впливають на дитину, від чого більш залежні його дії: від його цілей і прагнень чи настрою і ситуації. Першим важливіше добитися і перемогти, а другим – отримати задоволення від процесу. Пластичність дозволяє швидше реагувати на зміну навколишньої ситуації та активніше пристосовуватися до нових умов. Ригідність означає більш інертне поведінка, ригідний дитина не хоче мінятися, він упертий і наполегливий, будь-які зміни його нервують і лякають.

Екстраверсія і інтроверсія. Остання властивість визначає, від яких вражень залежать позитивні і негативні реакції психіки дитини: від зовнішніх або внутрішніх. Екстраверти воліють широке коло знайомих, нові враження і вміння. Інтроверти віддають перевагу мрії і думки про минуле і майбутнє в самоті або в сусідстві з книгами. Всі ці властивості в однаковій мірі впливають на характер будь-якої людини і в підсумку визначають її темперамент. При цьому не існує поганих чи хороших властивостей, всі вони лише інструмент людини, що дозволяє нервової системи виконувати управління і контроль над усією життєдіяльністю людини і забезпечувати його максимально комфортне і безпечне існування.

Типи та характеристика

Існує всього 4 основних типи темпераменту, які отримали свою назву ще до нашої ери. Давньогрецький лікар Гіппократ стверджував, що в організмі людини є 4 основних рідини, які називалися «соки». В залежності від того, який з них переважає в організмі людини, формується її характер. Більша кількість крові (sanguis на латині) робить людину сангвініком, а переважання флегми (phlegma) робить його флегматиком. Велика кількість жовчі (chole на латині) перетворює дитину в холерика, а якщо ця жовч має чорний колір (melas chole на латині), то він стане меланхоліком. На сьогоднішній день від класифікації, введеної ще Гіппократом в VXVIII столітті, залишилися лише назви, які описують особливості психіки людини.

Сангвінік – це людина з підвищеною активністю, врівноваженою такий же реактивністю. Він налаштований до життя оптимістично і благодушно, любить гучні розмови, великі компанії і активну діяльність. Високий поріг чутливості не дає йому звертати увагу на занадто тихі і спокійні звуки. Зате сангвінікам притаманні швидкість реакцій, жвавість розуму і швидка адаптація до нових умов.

Холерик відрізняється низькою чутливістю та активністю, однак реактивність у його темпераменту переважає. Він часто нестриманий і навіть агресивний, більш важкий у зміні думок і стійкий, ніж сангвінік. Наполегливий і впевнений в собі, любить велику кількість спілкування, проте дуже важко переключає увагу з однієї дії або цілі на іншу. Активність флегматика переважає над реактивністю, а тому він малочутливий і практично не емоційний. Його не торкнеться загальне веселощі, але й засмутити такої людини дуже важко. Він насилу перемикається між справами, але при цьому дуже працездатний і посидющий. Є інтровертом і з небажанням заводить нові знайомства.

Меланхолік має високу чутливість при низькій реактивності. Будь-який незначний привід може викликати його реакцію у вигляді сліз і навіть нервового зриву. Тихий голос і повільні рухи меланхоліка видають у ньому глибокого інтроверта, прагне піти від великого скупчення людей у свій внутрішній і часто вигаданий світ. Увагу такої дитини буде нестійка, вона часто відволікається на дрібниці, а найменша труднощі надовго вибиває його з колії. При цьому у таких людей відмінно розвинена емпатія і співчуття, і чоловіки, і жінки часто люблять тварин і маленьких дітей, здатні співпереживати героям книг і фільмів.

У звичайному житті можливість зустріти чистого холерика або меланхоліка, як і інші типи, прагне до нуля. Людей одного типу темпераменту практично не буває із-за того, що зовнішнє середовище і виховання часто накладають свій відбиток на психіку. При цьому вплив одних особливостей темпераменту на дитячий характер буде сильніше, ніж інших, що і визначить у підсумку його тип. Для того щоб дізнатися темперамент дитини, достатньо провести невеликий тест і відповісти на наступні питання.

  • Які ігри воліє дитина дошкільного та шкільного віку (тихі або активні, з друзями або в самоті)?
  • Як дитина сприймає критику батьків або учень сприймає зауваження вчителя (погоджується, ображається, злиться)?
  • Як син або дочка спілкується з різними однолітками (любить увагу або воліє мовчати, прислухається до них або намагається виступити в ролі лідера)?
  • Як малюк реагує на нові місця і людей (скутий і нерішучий або цікавиться тим, що відбувається, швидко збуджується або не проявляє ніякої реакції)?
  • Як хлопчик чи дівчинка приймає рішення або робить уроки (швидким наскоком або довгими взвешиваниями, завдання вирішуються терпляче і повільно або швидко, але інтерес скоро пропадає)?

В залежності від того, які індивідуальні особливості дитини послужать відповідями на ці питання, можна визначити основний темпераментний тип не тільки дитину шкільного віку, але навіть грудного малюка.

Сангвінік

Такий темперамент легко розпізнати з найменших років. Діти-сангвініки швидко розвиваються, проявляють інтерес до навколишнього світу і мало сплять. Такі діти майже не доставляють проблем батькам і часто називаються «золотими». Вони активні, люблять спорт, так і вивчення нового. Легко заводять друзів, а от їх відсутність переносять важко. Хлопчики і дівчатка з таким темпераментом швидко забувають про невдачі і прагнуть до нових цілей. Сангвініки слухняні, але при цьому вміють висловлювати свою думку. Ближче до підліткового віку їх енергія тільки ще більше виростає, і вони перетворюються в невтомного витівника для своєї великої компанії або сім'ї. Навчання дається їм легко, в класі вони займають положення добродушного оптиміста, у якого немає ворогів і недоброзичливців.

Меланхолік

Такий немовля має рваний і нервовий сон, часто вередує і важко заспокоюється. Їх розвиток відбувається повільніше, ніж у однолітків, вони погано ростуть і пізніше починають говорити. Відмінними рисами малюка будуть замкнутість і нерішучість. Така дитина відчуває глибокі сумніви з приводу і дуже залежимо від схвалення батьків. Вони не люблять ходити в школу, так як велика кількість гучних однокласників і швидкий темп навчання стомлює таких малюків. У підлітковому віці меланхоліки схильні до частих депресій і нервових зривів, будь-яка критика сприймається дуже болісно і може призвести до істерики. Навіть якщо вони вивчили домашнє завдання, то ніколи не піднімуть руку. Їх рідко беруть у великі компанії, з-за чого вони ще більше страждають від своєї несхожості на інших дітей.

Флегматик

Малюки-флегматики справжні соні. Вони рідко виявляють своє невдоволення, навіть якщо голодні або лежать на мокрій пелюшки. Така дитина не буде напружувати батьків своєю присутністю, він не бігає і не стрибає, не допитливий і не товариський. Кращим розвагою для такого малюка буде читання, складання конструктора або вишивка. Рішення приймає спокійно і виважено, не люблять суєту і великі компанії, але не тікають від спілкування, як меланхоліки. Молодші школярі довго обирають улюблені предмети, але якщо їм щось не сподобається, завжди будуть мати успіхи в цій області. Вчителі рідко лають їх і часто приводять в приклад іншим. Не мають явних ворогів, але і справжніх друзів у них мало. У всьому люблять облік і порядок, але не намагаються переконати інших поступати аналогічно.

Холерик

Дитини-холерика легко дізнатися по незадоволеним криків, безперервно виривається з крихітного ротика. Їх важко заспокоїти і переключити увагу на щось інше. Вони нетерплячі і вимогливі, не люблять гучні голоси і нову обстановку. До дошкільного віку вони набувають ще більшу імпульсивність і нестійкість. Добре сприймають нову інформацію і знання, але також швидко забувають їх. Такі діти часто не контролюють свою поведінку, яке змінюється кілька разів за короткий проміжок часу. У спілкуванні з однолітками люблять бути лідером і навіть тираном. Мають багато друзів, але і безліч недоброзичливців. До підліткового віку вони вчаться стримувати свої сльози, але спрямовують свій гнів на кривдника без зволікання, якби перед ними однокласник, батько і навіть директор школи.

Особливості виховання і навчання

Для того щоб розвинути сильні сторони темпераменту дитини і згладити його недоліки, дорослим необхідно правильно побудувати з ним стосунки. Одні методи гарні будуть для холерика, але абсолютно не підійдуть меланхоліку і навпаки. В першу чергу, на дитину необхідно впливати батькам, бабусям, дідусям та іншим родичам, крім того, коригуванням поведінки хлопчиків і дівчаток може займатися вчитель або вихователь, хоч і в меншій мірі.

В першу чергу необхідно знайти для дитини і згодом підлітка той тип зайнятості, який розкриє його таланти і сильні сторони особистості.

Сангвінікам відмінно підійдуть різні спортивні секції з командним типом гри. Це може бути футбол, хокей або водне поло. Серед своєї команди вони знайдуть вірних друзів, а сам по собі спорт дасть вийти зайвої енергії малюка. Підлітку краще підійдуть хобі, котрі навчать його долати самого себе і обставини. Це можуть бути гірські лижі або сноуборд, гурток фехтування або альпінізм. Навчання дається їм легко, але щоб збільшити їх посидючість, краще чергувати розумове навантаження з фізичним. Вчителю немає потреби звертати на сангвініка надмірної уваги, достатньо рівного доброзичливого ставлення та неупередженості.

Холерик переповнений бурхливими почуттями, які можуть легко перетворитися на жорстокість і агресію до оточуючих. Щоб дати вихід своїй люті, холерик має вихлюпувати її безпечним для однолітків способом. Йому відмінно підійде секція боксу, карате або вільної боротьби. З холериків виходять відмінні легкоатлети, біатлоністи та акробати. Для того щоб розвинути їх чуйність, можна записати підлітка на кінний спорт або волонтером у притулку для тварин. Вчителю варто проявити більшу чуйність і співчуття до «шкільного хулігана», щоб не збурити його несправедливим зауваженням. Якщо дитина ображає свого сусіда по парті, в першу чергу варто їх розсадити, щоб погасити конфлікт, і тільки після цього намагатися з'ясувати подробиці у обох сторін. Вони люблять відповідати біля дошки і впевнено почувають себе перед колективом, але легко відволікаються під час написання самостійних робіт.

Флегматики – одні із улюбленців дорослих, так як вимагають до себе менше уваги порівняно з іншими дітьми. Вони спокійні і витривалі, не цураються заняттями спортом, але при цьому віддають перевагу такі його види, в яких важлива не перемога, а сам процес. Це може бути синхронне плавання, вітрильний спорт або танці. Флегматики з задоволенням займаються силовими видами спорту, вони дисципліновані і терплячі, а тому із задоволенням будуть займатися на домашньому тренажері. Однак головне захоплення – це література. Такі діти часто можуть жити у вигаданому світі своїх фантазій і погано сходяться з однолітками. Батькам і вчителям варто посприяти, якщо хтось із дітей захоче зв'язати себе узами дружби з такою дитиною.

Меланхоліки люблять стабільність і тишу. З усіх видів спорту вони віддадуть перевагу шахи або гольф, можуть зайнятися йогою або пілатесом. Бажано з дитинства вчити такої дитини стійко сприймати критику або агресію, спрямовану на нього від однолітків. Інші діти часто не люблять меланхоліків, а вчителі занадто зайняті іншим класом, щоб звернути увагу на конфлікт і навіть тиху цькування. Батькам бажано отримати максимальну довіру такого вразливого дитини, щоб своєчасно допомогти йому. Варто бути максимально чесним і постійно показувати своє схвалення, щоб він ріс більш впевненою у власних силах. Такі діти бояться публічних виступів, навіть якщо добре знають предмет. Краще перевіряти їх знання тестами або контрольними роботами, на які меланхоліки зможуть відповісти письмово.

Не варто намагатися повністю змінити темперамент, це просто неможливо. Такі спроби можуть призвести до порушення психіки та зруйнувати довіру більш дорослої дитини. Крім того, варто пам'ятати, що діти краще вчаться на прикладі своїх батьків, а не на словах. Тому якщо необхідно розвинути в дитині певні якості, в першу чергу варто розвинути їх у самому собі.

Про те, як опеределить темперамент дитини, дивіться у наступному відео.