Амбиверт: хто це такий, як розпізнати і які професії йому підходять?

Важко здивувати когось словами «інтроверт» і «екстраверт». Але якщо ці психологічні терміни увійшли в обіг більшості людей, то знання про амбивертах поки ще недостатні. А між тим, ця група поширена більше, ніж може здатися.

Значення терміна

Звучну назву «амбиверт» вже містить в собі розгадку сенсу. Багато хто знає, звичайно, що «амбівалентним» називають те, що може мати одночасно два протилежних значення. «Амбидекстрами» називають людей, які однаково добре володіють обома руками. Аналогічно в психології слово «амбиверсия» означає наявність одночасно характеристик, властивих інтровертам і екстравертам. Таке унікальне поєднання забезпечує хорошу адаптацію в самому різному людському співтоваристві. Визначення амбиверта вказує, що така людина гармонійно відчуває себе і в компанії нових людей, і в знайомій обстановці.

Може здатися, що це означає досягнення якоїсь золотої середини. Люди не замикаються в собі, але і не страждають при відсутності спілкування з зовнішнім колом. Однак це не так: високий темп спілкування і підтримки нових знайомств може витримуватися тільки короткий час. Амбиверты можуть болісно сприймати ті чи інші висловлювання оточуючих людей. Що важливо, таке сприйняття іноді зберігається навіть при повному зовнішньому спокої.

Характеристика типу особистості

Висока пристосовність до різних обставин, вміння вибирати найбільш підходящі лінії поведінки – ось характерна риса амбиверта. При цьому важливо розуміти, що в реальності «хімічно чистих» інтровертів та екстравертів не зустрічається. У живих людей, а не у психотипів, описаних у спеціальній літературі, неминуче перемішуються ознаки екстравертного та інтровертного типів. І амбиверт – це такий чоловік, у якого з великим трудом навіть професіоналам вдається розпізнати домінування тих чи інших рис. Такі особи іноді відчувають потребу в самоті.

Але таке бажання минуще і часом воно різко змінюється прагненням поспілкуватися з іншими людьми хоча б по телефону. Амбиверты можуть розпізнати себе і по такій властивості: якщо вони змушені залишатися на самоті або спілкуватися з не залежних від себе обставинам, то будуть спокійно переносити таку ситуацію.

Ще одна риса, характерна для середнього між інтровертом і екстравертом типу – це відсутність скільки-небудь помітних проблем при адаптації. Навіть спілкуючись з раніше невідомою людиною, амбиверт відразу розуміє, що співрозмовнику потрібно, де він лукавить, а де каже правду. Суміш різновидів характеру істотно полегшує співпереживання і розпізнавання навіть ретельно приховуваних емоцій.

Амбиверты однаково добре відчувають себе у ролі спостерігача і в якості лідера. Ці прояви можуть легко переключатися, тому що в одні моменти часу більш важливо відчуття відстороненості, а в інші – демонстрація своєї важливості. Проміжний рівень психічної активності не виключає відомої частки самолюбства, однак воно рідко домінує. Амбиверты вкрай рідко вступають у конфлікт відкрито. Що важливо, такі люди і інших намагаються утримати від відкритої ворожнечі.

Така особистість ефективна і як автономна одиниця, і як частина формального або неформального колективу. При виборі лінії взаємодії з іншими людьми вона вибирає не просто найвигіднішу, але і саму безпечну стратегію. Ту, яка дозволяє досягти серйозного результату при успіху, так і перервати спілкування, співпраця, якщо трапиться невдача, якщо інша сторона поведе себе непорядно. Такий вибір відбувається несвідомо, як ніби сам по собі. Не потрібно вивчення спеціальної літератури, якесь навчання або болісні роздуми.

Амбивертность багато в чому створюється на біологічному рівні. Це специфічне співвідношення збудження і гальмування в головному мозку. Слід враховувати, що незважаючи на уявну заданість і передбачливість психічної гнучкості, вона може бути скоригована, хоча і з працею піддається корекції. Розпізнати свою приналежність до амбивертному типу особистості можна навіть без звернення до психологів.

Досить усвідомити, якою мірою адекватні для людини такі моменти:

 • періодичне зниження активності з переходом до позиції «спостерігача»;
 • прояв видатних лідерських та організаторських якостей, але тільки в якійсь конкретній ситуації, случающейся зрідка;
 • різниця у визначенні поведінки (одні підкреслюють лідерські нахили, інші майже не помічають);
 • вміння зберігати спокій майже в будь-якій обстановці;
 • однаково позитивний результат у групі та у відриві від неї.

В окремих випадках амбиверты більше тяжіють до екстравертності. Такі люди можуть без зайвих труднощів налагоджувати нові контакти навіть з людьми з незвичного кола спілкування, з іншої професійної, етнічної чи культурної групи. Відзначається вміння легко обмінюватися своїми думками і уявленнями про різні проблеми, готовність розкривати свої переживання зовнішнього світу. Однак періодично все ж такі амбиверты зменшують активність і йдуть в «тиху заводь». Там вони відновлюють свою психічну енергію, яка допомагає згодом знову спілкуватися і налагоджувати взаємодію.

Якщо не вдається побути в тиші і спокої, виснаження психічних сил, емоційне і розумове стомлення настає значно раніше, ніж у виражених екстравертів. Тому відпустки, вихідні дні, іноді навіть вечори та свята вони намагаються проводити подалі від людей або при мінімальному їх кількості. Якщо немає можливості піти на берег річки, в ліс, усамітнитися в квартирі або будинку – просто прогулюються вулицями, намагаючись опинитися подалі від місць, де можуть зустріти колег або знайомих.

Але є й протилежний тип: амбиверт, «який трохи більше інтроверт». Така особистість віддає перевагу самотність набагато більше, відчуває в ньому буквально життєву потребу. Публічна активність теж може проявлятися, але вона досить рідкісна і коротке. Висловлюючись образно, «вийти до дошки» в школі або університеті, виголосити доповідь на щорічних зборах або щотижневій нараді ще можливо, а от вести передачу по телебаченню або щодня грати в театрі, в кіно вже вийде з великим трудом. Треба зауважити, що така суміш особистісних якостей може ретельно ховатися. Серед великої компанії – на банкеті, у великому робочому колективі, на вечірці, оточуючі можуть захоплюватися розкутістю й дотепністю людини, проявом уваги з його боку. Проте це варто великої витрати психічних сил, доставляє часом внутрішній дискомфорт.

Амбиверт з тяжінням до інтровертності відрізняється умінням рефлексувати, обдумувати і чітко планувати свої вчинки. Людина чудово усвідомлює, які його сильні і слабкі сторони в конкретній ситуації. Вдається продумати оптимальну стратегію дії, коригувати її по мірі необхідності. Різні невдачі і проблеми можуть переживатися досить гостро, однак для оточуючих, крім самих близьких, це не завжди очевидно.

Але при цьому немає небезпеки занурення в депресію, оскільки напружені переживання недолги, а при необхідності робити щось ще швидко забуваються; допомагає і перевагу особистого комфорту.

Плюси і мінуси

Знання загальних характеристик амбивертов не дозволяє з'ясувати до кінця, які їх переваги і недоліки. Ця тема заслуговує на більш ретельний розгляд. Амбиверту цілком доступна копітка, займає тривалий час робота. Нехай результат окремого етапу неочевидний, але саме блискуче завершення певного проекту, втілення задуму доставляє людині радість. Головне, щоб мета була чітко прописана, виявилася реальною і суб'єктивно значущою.

Якщо ці умови дотримані, амбиверты працюють планомірно і успішно навіть там, де «пасують» і зупиняються перед труднощами люди інших психологічних типів. Дистанціювання від конфліктів і вміння їх гасити дозволяє знижувати рівень конфронтації в колективі і навколо нього. Тому залучення до роботи амбивертов зазвичай знижує напруження пристрастей і підвищує продуктивність діяльності групи. Навіть там, де всі інші виявилися б залучені в скандал, забувши про виконання службового обов'язку. Чіткий контроль за емоціями:

 • оберігає від необачних рішень;
 • дозволяє розподілити увагу і додаток зусиль більш раціонально;
 • допомагає відобразити спроби маніпуляторів змінити пріоритети, видати важливе за неважливе і навпаки.

Амбиверты проявляють увагу і турботу по відношенню до інших людей. З ними комфортно спілкуватися, навіть якщо ситуація неприємна, а настрій різко погіршився. В той же час корисним властивістю виявляється і вміння зберігати дистанцію. Це блокує спроби психологічного тиску, додатково ускладнює різного роду хитромудрі маніпуляції. В зародку запобігає зайве панібратство і перетворення неформальних взаємодій у колективі знаряддя якихось інтриг і сварок.

Амбивертам заздалегідь відомо, як заповнити дефіцит психічних сил та емоційної енергії, як знайти натхнення. Такі люди, приступаючи до нового для себе проектом, тим більше в незвичній сфері діяльності, в новому оточенні або в нестандартних умовах, ніколи не намагаються «застовпити» за собою лідерські позиції. Вони «просто» планомірно працюють. А в цей час багато інші намагаються інтригувати в свою користь, розкручувати хитрі комбінації. Тому ближче до кінця проекту стає ясно, що саме амбиверты виконали основну частину роботи і домоглися блискучого успіху.

Важливо відзначити, що амбиверты дещо гірше інтровертів пристосовані до виконання тривалої монотонної роботи. Так, службова необхідність і вольові якості, інші зовнішні обставини можуть змусити таких людей займатися нею. Але загальна продуктивність все одно виявиться занадто мала. Амбивертному людині треба побоюватися надмірної жертовності і прагнення присвятити своє життя комусь іншому. Ще одним мінусом такого типу характеру є часта самовпевненість, переоцінка своїх сил; вони пов'язані з тим, що зазвичай все дуже добре вдається.

Список підходящих професій

Сказане вище відноситься до будь-якої роботи. Тому що майже скрізь зустрічаються хитруни, маніпулятори, склочники, яким треба протистояти, протиставляючи властивості характеру і об'єктивний результат. Але все ж є сфери діяльності, в яких амбивертам варто брати участь в першу чергу. Для них категорично не підходять робочі місця у великих колективах, а також всі посади, що передбачають постійне спілкування з іншими людьми. Такого роду діяльність, якщо доводиться займатися нею постійно, швидко витрачає сили амбивертов і не дозволяє їм реалізувати свої переваги.

А ось на віддаленій роботі або в маленькому згуртованому співтоваристві вони відчувають себе набагато краще і впевненіше. Люди цього психологічного типу періодично повинні демонструвати власні твори, підбиваючи підсумки роботи за певний час. Їм вдається домогтися гарних результатів у творчій роботі, в інтелектуальних заняттях іншого роду, де немає жорсткого графіка та чітких рамок. Амбиверты можуть стати чудовими художниками, письменниками; на щорічній виставці або на презентації нової книги вони блищать, а все інше час працюють в тиші і спокої.

Важливо розуміти, що в першу чергу для такої людини важлива власна особистість, добробут і комфорт. Розумні керівники враховують такий момент при розстановці на посади, при роздачі доручень. Амбивертам можна доручити презентацію контрагентам того проекту, над яким вони довго працювали. Ці люди непогано впораються і з введенням в курс справи нових помічників, додаткових співробітників. А ось всі види керівної діяльності для них мало придатні.

Амбиверты зате можуть бути ефективними продавцями-консультантами та працівниками виставок. Екстраверти більш активні, але інтенсивність їх зусиль, часом переростає в нав'язливість, обертається недовірою, відштовхує покупців або клієнтів. З-за цих причин корисно залучати людей з амбивертным типом особистості в сферу маркетингу і реклами, як промоутерів, мерчандайзерів і комівояжерів. Вони глибоко розуміють мотиви і спосіб мислення інших людей, вміють знайти оптимальний підхід до них.

При цьому не варто доручати таким особистостям роботу, яка рекомендована для інтровертів.

Амбиверты непогано почувають себе в якості копірайтерів, рерайтерів і редакторів. Подібні віддалені роботи, коли головне – вміння швидко вникати в суть нового завдання, особливості необхідного стилю, а також чітка самодисципліна по часу та послідовності робіт, для них оптимальні. Але якщо не розглядати саме роботу з текстами, треба звернути увагу і на волонтерську діяльність. Коли така людина спілкується з нужденними в благодійності, він проявляє співпереживання. При підготовці звітів, вирішення фінансових задач та плануванні подальшої діяльності включається інша позитивна риса характеру – виражена раціональність.

Сказане вище про жертовність дуже важливо також для:

 • соціальних працівників;
 • рятувальників і пожежників;
 • співробітників поліції;
 • охоронців;
 • лікарів та ветеринарів.

Усім цим людям доводиться проявляти співчуття, але при необхідності швидко перемикатися в «суворо раціональний режим». Вміння розуміти інших укупі з раціональністю і захищеністю від маніпуляцій дозволяє призначати амбивертов на посади в кадровій службі, в службі безпеки підприємства. Аргументоване донесення своєї позиції до оточуючих і здатність зрозуміти дійсні мотиви опонента актуальні для політиків і громадських діячів, для дипломатів і кореспондентів.

Як спілкуватися з амбивертом?

Життя, як б то ні було, не вичерпується роботою. І всім – юнакам і дівчатам, дорослим і немолодим, дуже важливо знати, як вибудовувати особисті стосунки з амбивертами. Простіше за все тим, хто спочатку відноситься до такого типу особистості. Але і іншим можна вирішити цю задачу, якщо врахувати прості принципи. Насамперед, не варто змушувати амбивертов спілкуватися і листуватися кожен день, треба іноді дозволяти їм не проявляти увагу.

Такий тип особистості зумовлює погане ставлення до всіх, хто постійно скаржиться і «ниє». Маніпуляції, навіть самі тонкі, розпізнаються дуже швидко і ефективно відсікаються... разом з маніпуляторами. Контрпродуктивно і емоційний тиск, спроби психологічного пресингу. Інший раз амбиверт поступається, але швидко піде на розрив відносин, щоб знову не піддаватися. Небажано весь час змушувати таких людей бути в центрі уваги, приймати активні рішення.

  Є ще кілька рекомендацій при спілкуванні з амбивертами:

  • не треба проявляти агресію;
  • варто уникати вульгарності і вульгарності;
  • доцільно давати співрозмовникові висловитися без нав'язування монологу;
  • починати спілкування з особистих і цікавих для людини тим;
  • проявляти періодично увагу і турботу при переході в интровертную фазу (хоча іноді буває краще залишити в спокої, в самоті – тут уже все залежить від чуйності і конкретної ситуації).

  Одинадцять ознак того, що людина амбиверт - у відео нижче.