Що таке сублімація: теорія, механізм, правила і приклади

У даній статті мова піде про сублімації.

Вся наша життя відбувається під впливом різних бажань, які виникають несвідомо, мають як позитивний, так і негативний характер, а також викликають різні емоційні реакції. Іноді ми слідуємо цим бажанням. А іноді, особливо, якщо вони носять деструктивний і асоціальний характер, в міру свого розумового розвитку, моральних якостей та виховання ми шукаємо прийнятні рішення, щоб їм протистояти. Одним з варіантів таких рішень є трансформування наших негативних бажань у щось позитивне. Цей процес в психології називається сублімацією і є дуже важливим для усвідомлення.

Що таке сублімація?

Слово сублімація відбувається від латинського sublimus – піднесений, одухотворений. Вперше цей термін був введений австрійським психологом Зигмундом Фрейдом – фундатором вчення про психоаналіз, розробками якого сьогодні користується весь світ. Він охарактеризував це явище як захисний механізм організму, здатний переключити енергію психічних потягів на піднесені цілі і перетворювати її в більш досконалі форми.

Арт-терапія
 • Прийнято вважати, що явище сублімації, як захисного механізму психіки, що відповідає за зняття внутрішнього напруження, більшою мірою актуально для сексуальних і міжособистісних відносин. Хоча це не зовсім так. Цей процес актуальний для всіх соціальних сфер нашої життєдіяльності – бізнесу, творчості, спорту, релігії. Дитяча психологія сьогодні теж в значній мірі спрямована на пошук соціально-адаптивних рішень, використовуваних у формуванні психіки дитини.
 • А оскільки сублімація є захисним механізмом психіки, що відповідають за зняття внутрішньої напруги і перенаправлення внутрішньої енергії на соціально-позитивні дії, вона вимагає значних ресурсів організму і нерідко є проблемою для людини.
 • Варто відзначити:
  • що перенаправлення енергії йде за типом заміни негативу на позитив і користь
  • відбувається звільнення людини від інстинктивних біологічних аспектів
  • скупчилася енергія проходить трансформацію на прийнятні норми

Сублімація за Фрейдом і Саллівану

Розглядаючи процес сублімації, як явища, Фрейд зазначає, що на форму його прояву у кожної конкретної людини впливають три складових:

 1. Ід – природна, примітивна сутність людини, яка дана йому від народження. Є джерелом психічної енергії і прояви несвідомих, інстинктивних форм поведінки. В більшості своїй спонукання, під впливом ІД, є ірраціональними і неприйнятними для суспільства.
 2. Его – частина особистості, відповідальна за прийняття рішень і домінуюча над ІД. Але, тим не менш, вона виражає і задовольняє його бажання, перетворені в більш соціально прийнятні форми.
 3. Суперего – вища сутність людини, що включає в себе систему цінностей і норм етики, придбану в процесі виховання, освіти, життя людини в суспільстві.

Згідно цієї теорії, ЕГО є посередником між ІД і СУПЕРЕГО відповідає за всі процеси сублімації, яку Фрейд вважав ознакою зрілості людини.

Але можна замінювати одне задоволення іншим!

Сьогодні вчені вважають, що процес сублімації набагато більш складний і багатогранний, ніж його описував Фрейд

Наприклад, Гаррі Стек Салліван – американський психолог і засновник інтерперсональної психоаналізу, вніс істотні корективи у вчення Фрейда, ставлячи на перше місце соціальний аспект, хоча і він повністю не заперечує природний фактор.

 • Але основу формування особистості людини він бачить у интерперсональных відносинах, стверджуючи, що сприйняття свого власного «я» у кожного з нас відбувається в залежності від того, що про нас думають батьки, вчителі, друзі і навколишні люди.
 • В його розумінні, сублімація – це більшою мірою підсвідомий процес і деколи ми навіть не здогадуємося, як це відбувається насправді. А штучна заміна негативних емоцій на позитивні дії не завжди приносить ефект. Особливо, якщо намагаючись вбудуватися в соціум, ми стикаємося з внутрішнім конфліктом, який в свою чергу не завжди вдається вирішити.

Механізм і приклади сублімації

 • Прикладів сублімації можна навести безліч.
  • Наприклад, ви відчули спалах гніву на когось зі своїх колег по роботі. Але замість того, щоб вступити в психологічний, або того гірше – фізичний поєдинок, беретеся за якусь роботу і занурюєтеся в неї «з головою».
  • І неважливо, що це – ремонт машини, прибирання приміщення чи новий музичний твір. Головне, щоб ваша діяльність була спрямована на творення, перенаправляло вашу енергію в позитивне русло і в кінцевому підсумку приносила задоволення.
Приклад
 • Безліч прикладів можна привести і з інших сфер діяльності:
  • внутрішня агресія, властива людині, може бути сублимирована в такі види спорту, як бокс, боротьба, карате
  • хірург може приховувати свої садистські нахили, сублимируя їх на користь
  • горе можна сублімувати на живопис, наприклад. Тобто, не «топити горе в чарці», а малювати картини
  • або дитина з неблагополучної сім'ї, де батько неодноразово «прикладав руку», виростає і стає поліцейським
 • Пам'ятайте знаменитий сюжет у фільмі «Приборкання норовливого», коли Челентано починає рубати дрова, щоб впоратися з сексуальним потягом до жінки? Це і є типовий приклад сублімації. Коли сексуальне бажання було трансформовано у фізична праця.
 • У своїх працях Фрейд стверджував, що саме сублімація стала причиною появи багатьох світових шедеврів і явищ у мистецтві, науці та інших сферах людської діяльності.
  • Будучи прихильником іудейської моралі про допустимість інтиму тільки з метою народження дітей, він як приклад наводив навіть свій власний досвід сублімації статевої енергії, яка дозволяла йому підтримувати колосальну працездатність досить немолодому віці.
 • Салліван і інші дослідники наводять аналогічні приклади, в цілому дотримуючись теорії про механізм сублімації, яка характеризується як перехід внутрішньої енергії з одного стану в інший, більш соціально прийнятне. Що ж стосується функції зняття внутрішнього напруження індивіда за допомогою таких механізмів та її подальшого впливу на психіку людини, тут існують різні думки.
Малюй!

 • Проводячи дослідження на рубежі XVIIIXIX століть, Фрейд відштовхувався від соціального і культурного укладу життя суспільства того часу. Тому основна думка, яка простежується в його роботах, що людина не може розглядатися у відриві від інших людей і від суспільства, що його психологія є по суті соціальною.
  • Він описував сублімацію в більшій мірі, як явище, спрямоване на перетворення сексуальних потягів людини в соціально-корисні. Іншими словами – основним об'єктом була не людина з її внутрішніми конфліктами, а пошук соціально-адаптивних рішень.
 • В даний час поняття сублімації ширше і глибше, ніж вона розглянута у вченні Фрейда. Вона не обмежується вивченням захисних механізмів, здатних перемикати енергію психічних потягів на піднесені цілі і перетворювати її в більш досконалі форми.
  • Її основне значення надається боротьбі з внутрішніми конфліктами особистості. Адже не повністю перетворені заборонені бажання можуть накопичуватися в підсвідомості людини і сприяти наростанню психологічних проблем. Тому «еволюція» цієї теми триває і вносить певні корективи в теорію психоаналізу.
Це захист самого себе

Важливо: більшою мірою сублімація відбувається на рівні підсвідомості, що не контролюється людиною. Але саме така здатність допомагає розкритися і пізнати себе!

 • Намагайтеся кожну ситуація проживати «максимально». Будь-яку справу або спілкування має приносити емоційний підйом
 • Щоб максимально концентруватися на поставленому ідеї, виключіть будь-які зовнішні перешкоди. А для цього усамітніться в окремій кімнаті
 • Вчіться довіряти своїй інтуїції
 • Розвивайте свою уяву і креативність. З цим відмінно справляється читання книг або будь-які творчі заняття
 • Ставитеся до себе з повагою. Позбавтеся від своїх комплексів і повірте в себе
 • Не обмежуйте себе від нових вражень. Частіше заводите нові знайомства і ходите в різні, невідомі місця

Сублімація виступає помічником вивільнення вашої енергії. Як би це дивно не звучало, але, наприклад, секс забирає великий потенційний запас енергії. А саме її можна трансформувати на творчість. Або направити свою агресію від конфлікту до заняття спортом. До речі, великі художники або письменники, що отримали натхнення від муз, відчували сексуальний потяг до об'єктів. Можливо, вони просто не мали можливості торкатися до джерела свого потягу, а може – це цілеспрямоване сублимирование енергії в потрібну сторону!

Відео: Що таке сублімація?