Дитина вибирає чорний колір для малювання: що це означає в психології? Чому дитині подобається, дитина любить чорний колір? Темні фарби у малюнках дітей: значення в психології

У даному матеріалі мова піде про те, чому дитина малює чорним кольором.

Досить часто батьки можуть помічати, що їх дорогоцінне чадо, вирішила податися в мистецтво в ранніх роках, вже дуже сильно захоплюється чорним кольором. З чим це може бути пов'язано? Варто турбуватися про психічне та психологічне здоров'я своєї дитини?

Деякі батьки починають турбуватися про це і звертаються до психологів або всемогутнього інтернету в пошуках відповідей. Другий варіант не самий вдалий, адже на різних форумах іноді зустрічаються «порадники», які тільки погіршують ситуацію і змушують батьків переживати ще більше. Що ж, давайте розберемося в тому, що означає чорний колір, і чи варто переживати, якщо малюк віддає перевагу тільки йому.

Чому дитині подобається, дитина любить чорний колір?

Якщо ви помічаєте, що ваша дитина дуже сильно зацікавлений в чорному кольорі (одяг, іграшки, олівці та інші приналежності, до яких у нього є доступ), то не варто відразу панікувати – нічого страшного в цьому немає.

 • Причина криється в тому, що вашому синові або дочці просто приємний цей колір. Будучи в дуже ранньому віці діти ще не можуть висловлювати своє ставлення до світу, тому вони чіпляються за все, що може привернути їх увагу. В даному випадку, це чорний колір.
 • Наскільки ми можемо судити, навіть не будучи художниками, цей колір дуже насичений і глибокий. Багатьом він приємний для очей. Чорні речі самі по собі виділяються на загальному тлі нашого світу. Вони контрастують з веселими та яскравими фарбами, що робить їх ще чіткіше.
 • Маленькі діти тільки пізнають цей світ з усіма його квітами, хочуть розрізняти і те, і це. І навіть якщо вони вчепилися в такий похмурий, на думку деяких, чорний колір, це не завжди означає, що вони відчувають якісь негативні емоції.
 • Так, найчастіше чорний колір асоціюють зі стресом, пригніченістю, можливо депресією. Вважається так тому, що цей колір пригнічує, всепоглинаючий. Навіть якщо змішати найяскравіші фарби разом, все одно вийде чорний, це вам скаже будь-який художник.
 • Сприйняття чорного кольору залежить від внутрішнього стану людини. Хтось, побачивши, що його дитина з радісним вереском тягне чорну іграшку і просить купити, прийде в жах – «Що не так з моїм сонечком? Чому чорний? Це ж так похмуро! Потрібно терміново бігти до психолога, у нас проблеми! Де ж я повернула не туди з вихованням?».
Вибір дитиною чорного кольору
 • Так маленькі діти можуть виділяти деякі чорні предмети загального «стада», вважаючи їх унікальними і несхожими на інших. З цього випливає, що це простий інтерес до чогось нового і незвіданого, що так рідко трапляється на очі.
 • Якщо ваша дитина зі сторони виглядає абсолютно нормально, але в той же час дуже зацікавлений в чорному кольорі, не потрібно відразу ж намагатися знайти причину.
 • Є ймовірність, що всі родичі і знайомі в один голос будуть кричати вам, що з вашою дитиною точно щось не так, він дивний, раз вибрав таку жах. Такий вам порада – а як вважаєте ВИ? Придивіться – дитина спокійно грає, добре їсть, спілкується з однолітками. Нічого підозрілого крім цього ненависного кольору.
 • Відповідно, причин для паніки немає. Дитина просто вибрав те, що йому подобається, можливо, він просто хоче виділитися. Як би не насідали сторонні люди, що не варто йти у них на поводу. Потрібно просто уважно придивитися до свого чада. Найчастіше «порадники» просто наводять шум, тому що ваша дитина таким чином відрізняється від їхніх дітей або від них самих в тому ж віці. А це вже непорядок, на їхню думку. Але ж скільки людей, стільки й думок.
 • Не варто підлаштовуватися під чужу думку – в більшості випадків з вашою дитиною все в повному порядку. Він просто так намагається проявити свою індивідуальність і зацікавленість у чомусь, що не схоже на основну масу. Навіть у такому юному віці це почуття вже присутня.
 • Ви ж в такому разі, не повинні акцентувати увагу дитини на цьому моменті. «Подобається чорний колір? Ось, будь ласка, вибирай собі річ цього кольору, я абсолютно не проти» — ось як ви повинні вести себе в цьому випадку. Дуже важливо прислухатися до бажань дитини. Він це оцінює як повага до його персони. І це його захоплення чорним кольором, можливо, він теж вважає себе частиною.

Дитина вибирає чорний колір для малювання: що це означає в психології?

Широко поширена думка, що якщо дитина малює таким похмурим кольором, як чорний (а іноді доповнюючи його відтінками сірого), то у нього проблеми на психологічному рівні. Чи це Так? На жаль, більшість психологів стверджують саме це, чим змушують хвилюватися багатьох батьків. А деякі психологи просто не розповідають нюанси такого вибору дитини, хоч і знають, що в цьому немає нічого страшного в певному віці.

Якщо ваш малюк вирішив помалювати і вибрав для цього чорний колір, не варто переживати і придумувати тонну неіснуючих проблем:

 • По-перше, до 4-х років дитина вибирає колір несвідомо. Він сприймає тільки візуально, не думаючи над його значенням. Дитя бачить перед собою білу папір. Відповідно, потрібно розбавити цю «білість». Розбавити чимось, що, навпаки, дуже темне, що виділиться. І тому дитина вибирає що? Правильно, чорний колір.
 • Контраст сильніший нікуди, лінії чіткі і йому приємно на це дивитися. Він створює щось незвичайне своїми руками і бачить хороший результат – чіткість і стислість. Так йому більше подобається і краще не заперечувати його маленьке рішення. Якщо почати лаятися або пояснювати, що так не можна, дитина образиться і може взагалі закинути цю справу. А малювання дуже добре розвиває уяву і моторику рук, не варто про це забувати.
 • Також чорний колір користується величезною популярністю у підлітків (починаючи з 14 років). Ось тоді вже ситуація стає двоякою.
Дитина малює чорним кольором
 • З однієї сторони, так як це підліток, чорним кольором він починає висловлювати вже справжній протест суспільству, показує свою унікальність більш кардинальним способом. Він може малювати картини, на яких крім чорного кольору немає нічого.
 • У такому випадку батьки можуть зрозуміти це неправильно і подумати, що їх дорогоцінне чадо чимось засмучена, чи йому погано. Візити до психолога можуть тільки погіршити ситуацію, це банальне самовираження (яке ми можемо спостерігати у маленької дитини).
 • З іншого боку, у цьому віці підлітки дуже часто стикаються з низкою складнощів (спілкування з батьками, непорозуміння в сім'ї, стосунки з однолітками, перша любов і т. д.). І чорний колір в цьому випадку показує справжню агресію або ж навпаки – безсилля. Якщо син або дочка стають замкнутими, використовують у творчості тільки темні кольори, ведуть себе відсторонено – ось тут вже варто переживати. Можливо, варто подивитися на свою родину з боку і зрозуміти, що змусило дитину так помрачнеть.
 • У будь-якому випадку, якщо ваша дитина віддає перевагу темні кольори, вам потрібно всього лише знайти причину цього.

Як згадувалося вище, найчастіше маленька дитина вибирає такі кольори і відтінки не тому, що у нього є якась психологічна проблема або травма, а з-за того, що йому банально це подобається. Незважаючи на це, ігнорувати таке самовираження свого чада не варто.

Вам буде корисно знати, що чорний колір в психології – це:

 1. У психології цей колір вважається критичним і неприпустимим для маленьких дітей.
 2. Якщо малюк завжди робить вибір на користь чорного, то це може свідчити про раніше пережитий стрес і про те, що дитина перебуває в страху. На жаль, багато батьків помилково думають, що знають про життя своїх дітей абсолютно все, адже на практиці все виходить зовсім по-іншому. Саме тому, якщо ваша дитина знаходиться у віці 7-14 років, тобто з того моменту, як пішов у школу і став відносно самостійною і при цьому завжди і в усьому віддає перевагу цьому кольору – вам потрібно уважно придивитися до нього.
 3. Можливо, у нього є проблеми в школі, можливо, його ображають, але він вам не говорить, можливо, причина криється навіть у відносинах усередині родини як турботливий і люблячий батько зобов'язані з'ясувати це і допомогти своїй дитині.
 4. Дійсно стурбована станом дитини потрібно тоді, коли після якихось пережитих травм психологічного характеру чадо береться малювати все тільки чорним кольором. Це означає не що інше, як те, що маленький чоловічок знаходиться у відчай і депресії. В такому випадку вам необхідно терміново звернутися за допомогою до фахівців.

Чому дитина малює тільки чорними фарбами, темними кольорами: відповіді психолога

Робити висновки про те, малює дитина темними фарбами з причини психологічної травми або ж просто, тому що йому так хочеться, потрібно дослідивши ряд питань. Деякі занадто перебільшують, акцентуючи увагу на наближення депресії у дитини, що змушують батьків ще більше переживати.

На щастя, існує кілька цілком адекватних теорій використання чорного кольору у творчості, якими користуються свідомі мами і тата.

 • Найпростіша і поширена причина малювання чорним кольором – дитині подобається контраст чорного і білого перед його очима. Контури, плями, великі силуети – усе це його дуже цікавить і йому подобається створювати цей контраст своїми руками. «Якщо хочете перевірити кохання вашої дитини до контрастом і чіткості, то просто дайте йому ЧОРНУ папір і БІЛІ барви» — ось що радять психологи особливо тривожним батькам. Результат буде той же – малюк із задоволенням буде малювати, майже не помічаючи різниці.
 • Друга причина, по якій дитина може віддавати перевагу темні кольори – це відчуття наступаючої хвороби (наприклад, застуди). Таким чином, дитина несвідомо намагається виразити свій стан. Сірий і чорний кольори часто асоціюються з хворобою, прихід нездужання провокує дитину на використання брудних кольорів, грубих мазків.
 • Третя причина така ж невинна, як і перша – на дитину впливає погода. За вікном дощ, гроза, сльота – при вигляді такого навіть дорослий не може і не хоче мислити позитивно. Так і з'являються на папері похмурі малюнки. Можуть бути намальовані хмари, блискавка, чорна земля, чорні люди.
А які кольори вибирає ваша дитина?
 • Наступна причина – на дитину впливає атмосфера в будинку. Він спостерігає за поведінкою батьків, відчуває напругу і сварки між мамою і татом. Йому стає незатишно і нудно, малюк починає показувати це на папері. Варто придивитися до його малюнками і переглянути свої відносини зі своєю половиною. Дитина все бачить, сприймає на свій рахунок і від цього йому стає важко. Весь тягар бере папір у вигляді малюнків.
 • Ще одна причина – з допомогою чорного кольору дитина показує свою силу і значимість – «Дивіться, як я можу. Всі геть квіточки малюють, а я красиву чітку картинку, чорний та білий». Нам дорослим, це може здатися смішним, але дитина самовиражається так, як вміє.
 • Якщо ж ви знаєте, з чим може бути пов'язана така любов до чорного і його відтінків і ця інформація дає вам реальний привід хвилюватися за малюка – не затягуйте, йдіть до фахівців.

Як ви бачите, причин, за яким дитина чи підліток вибирає чорний колір більш ніж достатньо. Частіше всього ці причини не несуть в собі ніякого негативного посилу, проте інколи буває й інакше. Спілкуйтеся зі своїми дітьми, вибудовуйте з ними довірчі стосунки і тоді про всі проблеми ви будете дізнаватися від них, а не з малюнків.

Відео: Міфи про дитячих малюнках