«Кодекс Хейса» і рейтингова система MPAA: що це? Категорії у рейтинговій системі MPAA: G, PG, PG-13, R, NC-17 — значення, характеристика

Кіноцензура спочатку була дуже сувора. Давайте розберемося як вона виглядає на сьогоднішній день.

Хтось любить дивитися фільми менше, хтось більше, однак, так чи інакше, їх перегляд – невід'ємна частина нашого дозвілля. Сьогодні навряд чи когось можна здивувати тим розмаїттям жанрів фільмів, яке існує і сюжетами, які придумують сценаристи. Саме тому іноді у фільмі можна побачити сексуальні сцени або сцени насильства, а також багато іншого, чого не варто дивитися, наприклад, дітям до 16, 18 і т. д. років.

«Кодекс Хейса» і рейтингова система MPAA: що це?

Перш ніж розповісти про рейтинговою системою MPAA, яка діє на сьогоднішній день, потрібно згадати про так званий «кодекс Хейса», який діяв до неї.

 • «Кодекс Хейса» або ж кодекс Американської Асоціації Кінокомпаній, представляв собою неофіційний звід правил, яких повинні були дотримуватись усі, хто знімає фільми і хоче, щоб вони виходили в прокат кінотеатрів.
 • Заради справедливості варто зазначити, що знімати кіно всупереч цьому зведенню правил було можна, але в такому випадку кінострічка ніколи б не потрапила на великі екрани і як наслідок не стала прибутковою.
Правила для фільмів

Також варто зазначити, що правила були досить суворими. Наприклад, у фільмах суворо заборонялося наступне:

 • Будь-які лайливі слова і вирази, а також згадування Бога або диявола. Виняток становили сцени, в яких це робилося в контексті релігії
 • Обіг наркотичних речовин.
 • Стосунки сексуального характеру між людьми, що належать до різних рас і т. д.

Як бачите, навіть ці кілька пунктів із зводу правил, на сьогоднішній день виглядають досить дивно.

«Кодекс Хейса»

Фактично даний кодекс правил був скасований в 1967 р, а на зміну йому була створена Американська кіноасоціація та її система рейтингів.

 • Важливо відзначити, що дана асоціація ні в якому разі не дає ніяких оцінок кінострічці і не робить жодних висновків про те, хороший, поганий, якісний і т. д. фільм вийде в прокат.
 • Мета цієї асоціації оцінити потенційний ризик для дитячих очей – сцени насильства, вбивств, сексу і т. д., тобто такі, що дітям дивитися не можна.

Категорії у рейтинговій системі MPAA

Спочатку система рейтингів була дещо іншою, однак, з часом вона доповнювалася, змінювалася і сьогодні має наступний вигляд.

 1. Рейтинг G – General audiences. Такий рейтинг може присвоюватися тільки самому невинному фільму, оскільки він говорить про те, що у фільмі немає нічого, що могло б нашкодити дитячій психіці, і того, що навіть самим маленьким дітям дивитися не можна. При перегляді подібної кінострічки можна не хвилюватися про наявність відвертих сцен, картин вбивств, поганого поводження з тваринами і т. д. Навіть вирази, які використовуються у фільмах категорії G, повинні бути не грубіше тих, які зазвичай використовуються в нормальній розмові в реальному житті.
 2. Рейтинг PG – Parental guidance suggested. Кінострічки, які отримали такий рейтинг, також можна вважати прийнятними для перегляду дітьми. Є тільки одна рекомендація – спільний перегляд з батьками. У кінокартині можливі грубі і непристойні сцени, епізоди сексуального характеру, але в дуже помірній кількості і в «скромному» вигляді. Батькам рекомендовано переглянути фільм самостійно, перш ніж дати роздільною здатністю дивитися його дитині.
 3. Рейтинг PG-13 – Parents strongly cautioned. Такі фільми не рекомендовано показувати дітям, які не досягли 13 років. У подібних стрічках найімовірніше будуть присутні лайливі слова, брутальні сцени. Батьки повинні виходячи зі своєї об'єктивної оцінки давати згоду дітям на такий перегляд кінострічки.
 4. Рейтинг R – Restricted. Подібні кінокартини дітям до досягнення повноліття дозволено переглядати тільки з батьками. У таких кінострічках буде безліч сцен сексуального характеру, насильства, причому ці сцени будуть тривалі. Також варто відзначити, що в подібних фільмах буде багато ненормативної лексики, сцени торгівлі та вживання наркотичних речовин.
 5. Рейтинг NC-17 – No One 17 & Under Admitted. Кінострічки, які отримали такий рейтинг, не можна дивитися дітям до 18 років. Такі фільми призначені винятково для дорослої аудиторії, можуть мати занадто відверті сцени сексу, жорстоких вбивств і т. д. Однак справедливо відзначити, що подібні фільми не можна вважати порнографічними і поганими
Рейтинг в картинках

Чи корисна така рейтингова система? На це питання кожен батько повинен відповісти собі сам, адже в першу чергу подібна оцінка фільму дається саме для того, щоб батьки могли об'єктивно розуміти, чи можна їх чаду переглядати ту чи іншу кінострічку.

Відео: Кодекс Хейса в Голлівуді