Водяться чи акули в Чорному морі: чорноморський катран, котяча акула — чи існує небезпека для людини?

Любите Чорне море? А чи знаєте ви, що там водяться акули?

Може бути, Чорне море і не є найсприятливішим місцем для існування акул, оскільки оточене сушею і великою кількістю міст з численним населенням. Але це все-таки не заважає зубастим хищницам успішно жити і розмножуватися в його водах.

Які ж акули заслужено вважаються чорноморськими? Кого з них ви можете зустріти не в акваріумах, а прямо в морських хвилях – під час літнього відпочинку?

Чорноморський катран або плямиста колюча акула

Не надто великий представник акулячого племені, якого в народі називають «морський собакою». Як правило, в довжину вони виростають близько метра, в рідкісних винятках – двох.

Хоча живуть вони з акулячим мірками і не дуже довго (до двох десятків років), але за цей час вони встигають винищити величезна кількість риби, оскільки володіють прекрасним апетитом. Їх мисливські угіддя розташовані близько від берега, тому люди можуть легко за ними спостерігати. Хоча найчастіше вони все-таки йдуть на глибину, збираючись зграями ближче до дна – особливо взимку, коли на поверхні сильно холоднішає.

Незважаючи на надмірну ненажерливість, вони мають худорлявим тулубом з темною спинкою, плямистими боками і білим пузом. Як і інші акулячі побратими, катрани можуть похвалитися гостротою зубів, розташованих рядами. У них навіть на тілі є шипи у вигляді зубчиків.

Акула з шипами
  • Цікаво, що в літньо-осінній період самки і самці катранів живуть в різних групах, але в самому початку весни, під час шлюбного періоду, вони знаходять один одного і відбувається спарювання на 50-метровій глибині.
  • Вагітність у акул довга – триває півтора року, після чого в жовтні ближче до берегової лінії на світ з'являються до п'ятнадцяти малюків довжиною близько 30 сантиметрів.
  • Якщо ви вирішили своїми очима подивитися на катрановий, то навесні вони спостерігаються в південній частині Керченської протоки, після чого воліють мешкати глибше і подалі у відкритому морі.
  • У катранів дуже різноманітне меню, яке змінюється в залежності від пори року. Взимку, йдучи на глибину, плямисті колючі акули поїдають хамсу і ставриду, а влітку – мерлангу і шпроти, які живуть на глибині до чотирьох десятків метрів.
  • Трапляється, що катрани (особливо самки) поїдають навіть дельфінів. А самих акул вживають у їжу люди, виготовляючи балик з м'яса і суп з плавників.

Печінка катранів широко використовується у фармакології, оскільки містить ряд біологічно активних речовин, жирів і вітамінів. Цінується також їх жир – «сквален».

Котяча акула – гостя Чорного моря

Котяча акула – не надто велика риба (максимальна довжина – трохи більше метра), яка мешкає в прибережних зонах, а вчені називають загадковим терміном сциллиум. Її звичайне місце проживання – Атлантика і Середземномор'я, але і у водах Чорного моря її можна побачити дуже часто.

Хоч акула і котяча, але полює на рибу вона вкрай рідко, вважаючи за краще вживати в їжу дрібну придонну живність (так званий «бенсто»): крабів, молюсків, всіляких черв'яків.

Котяча

Котячі акули – далеко не довгожителі: середній період існування становить 12 років. Потомство з'являється покриті твердою оболонкою яєць (до 20 шт.), які самка відкладає і закріплює на дні.

Чи потрібно боятися чорноморських акул?

Обидва види акул, представників яких можна зустріти в чорноморських водах, не несуть потенційну загрозу для людей. У всякому разі, зазвичай вони не нападають на людину без причини.

Побачити акул в їх середовищі можна або під час підводного полювання, або при заняттях дайвінгом. Якщо ви все-таки зустрілися з акулою, то постарайтеся не спровокувати її агресію. Вона ж, у свою чергу, постарається швидше зникнути з очей. Искусать людини акула може тільки в тому випадку, якщо їй доведеться від нього захищатися або катран може ненавмисно зачепити своїм отруйним шипом.

Відео: Колючі акули Чорного моря