Різниця між кількістю народжених і кількістю померлих. Як вимірюється природний приріст чисельності населення: формула природного приросту

Кількість людей на землі змінюється з кожним роком в ту або іншу сторону. Давайте розглянемо процес вимірювання і формулу, за якою ми зможемо дізнатися демографічну ситуацію в тій чи іншій країні.

Природний (нативний) приріст населення (ЕП) — розбіжність між числовим показником народжених і померлих за певний часовий проміжок, коли переважає кількість народжених над кількістю померлих. Дане поняття є основою для зростання чисельності мешканців певної країни або всього світу.

Що таке і як вимірюється природний приріст чисельності населення: формула природного приросту

ЕП (НП) — максимально характеризує наскільки інтенсивно збільшується кількість населення; вимірюється природний приріст, як правило, з допомогою показника (коефіцієнта) нативного збільшення числа жителів на 1 тис. чол./рік.

Подібний індекс буває позитивним (наприклад, в Уганді ЕП = 33,0 ‰), і негативним (Болгарія – мінус 5,7‰). У другому варіанті ЕП мається на увазі, що в державі більше померлих, ніж народжених за рік, тобто, населення природним чином зменшується.

Приріст

ЕП (НП) — різниця між народжуваністю (новонароджених на 1 тис. жителів) і смертністю (що пішли з життя людей на 1 тис. проживають на території), яка має свій індекс, що вимірюється у проміле (‰): 0,001 числовий частці або 0,1%.

Формула природного приросту: НП=Р-С,

  • де НП — показник природного приросту
  • Р — народжені (показник числа народжених людей на 1 тис. мешканців)
  • З — індекс смертності (скільки людей пішли з життя з розрахунку на 1 тис. мешканців).

Розширене обчислення: НП=((Р-С)/Н)х1000,

  • де НП — показник нативного збільшення жителів
  • Р — кількість народжених
  • З — кількість померлих
  • Н — склад населення (кількість осіб).

Т. к. для нативного збільшення населення держав характерна смертність і народжуваність, то варто звернути увагу на той факт, що паралельно зі зменшенням народжуваності, підвищується середній показник віку матерів, які виробляють на світ первістка. Відповідно, підвищивши рівень демографічної безпеки, можна забезпечити в країні повільне, але неухильне збільшення народжуваності.

Відео: Про природний приріст