Котовник котячий, лимонний: корисні і лікувальні властивості і протипоказання. Застосування котовника в народній медицині: рецепти

Як правильно приготувати чай з котовника щоб швидко вилікується? Де росте котовник і як його не переплутати з іншими рослинами?

Котовник котячий або лимонний: опис, як виглядає.

Рослина котовник, котовник лимонний або котяча м'ята, входить до сімейства ясноткових, а так само має різновид, що досягає до 250 видів. Завдяки своїм якостям, в тому числі і адаптивним, воно здатне витримувати важкі умови для розведення і на даний момент вирощується на більшості материків, в тому числі і в Північній Америці, Південній Америці, Євразії та Африці.

Придатними для вирощування котовника вважаються поля, луки, ліси, а так само гірська місцевість. Цей ландшафт дозволяє рослині в літні місяці досягати до 120 сантиметрів висоти, що в свою чергу є відмінним показником родючості рослини з точки зору медицини.

справжній колір котовника

Котовник вважається многолетником і може існувати в умовах сприятливого клімату більше двох років.

 • Він являє собою прямостоячий злегка опущений стебло з яйцевидної трикутної листовий платівкою, загостреними краями і серцеподібною основою.
 • Квітки рослини на кінці втечі зібрані в суцвіття китицю.
 • Максимальна довжина чашечки варіюється в середньому до 7-8 міліметрів і представлена у вигнутому вигляді.
 • Пелюстки, які утворюють віночок у котовника двогубі, займають довжину до 10 міліметрів. Нижня губа представлена в брудно-білих або рожевих тонах, а так само у виняткових випадках має пігментацію у вигляді цяток.
 • Має плоди у вигляді горішків коричневого кольору. У літній період плоди дозрівають в Серпні і якщо рослина не отримує необхідної вологи, насіння виходять сухі і непридатні до вирощування.

Рослина легко можна культивувати і вирощувати в домашньому середовищі якщо ви виконаєте всі необхідні умови. Все це аргументується адаптацією рослини до навколишніх умов, головне створити теплу і провітрювану обстановку.

на фотографії можна розрізнити котовник і інші рослини
 • Верхня частина рослини котовника має характерний сильний запах лимонника, а так само схожий запах з геранню і м'ятою. Це охарактеризовано наявністю в рослині ефірних масел, які займають 3% від маси котовника.
 • Смак рослини залежить від якості вирощування, найчастіше він гострий, пряний, гіркий.

Назва котовника рослина отримала за рахунок того, що його дії мають сильний вплив на вид котячих, в тому числі на львів і домашніх котів. Кішки впадають в наркотичне сп'яніння від рослини на 10 хвилин, після чого повертаються в початковий стан.

У дикій природі його можна зустріти на території пустелі, лісових галявин, схилів, засмічених місць, а так само вздовж доріг.

латинська назва котовника — Nepeta cataria

Відео: Що таке котовник і як його застосовують?

Чим відрізняється меліса від котовника, в чому різниця?

Котовник, м'ята і меліса — найпопулярніші рослини, які вирощують садівники. Їх часто використовують для приготування фармацевтичних ліків, а так само часто використовують в рецептах народної медицини. Це обумовлено не стільки наявністю у них приємних цитрусових і м'ятних смакових якостей, скільки різноманітністю впливу біологічних властивостей на організм.

До найпоширенішого виду меліси відносять мелісу лікарську, вона так само входить до сімейства губоцвітих і є головним представником роду. Самим найближчим родичем меліси вважається м'ята, тому важко зустріти ця рослина без характерного ніжного і тонкого м'ятного запаху в сукупності з нотками лимонного.

Вперше меліса була помічена на території Середземномор'я, після чого була визначена як виходець з Південних країн Європи, Середньої Азії, Кавказу і території Західного Сибіру.

рослина Мелісса
 • Меліса вважається багаторічним трав'янистим рослиною, на відміну від котовника здатна досягати до 80-ти сантиметрів зросту. Стебло пряме, чотиригранне і гіллястий.
 • Листя на рослині пофарбовані в світло-зелений колір, кріпляться до стебла з допомогою черешка, яйцеподібні.
 • Колірний спектр двугубого віночка квітки покривають відтінки жовтого, білого, рожевого
 • Кореневище меліси має розгалужену форму.
 • Плід рослини сухий, згодом розпадається на 4 горіха коричневого або чорного кольору.
 • Смак рослини гіркий і має сильний лимонний захід.

У холодну пору рослина меліси швидко вимирає за рахунок своєї чутливості до низьких температур. Рекомендується використовувати для розташування квітки місця, добре освітлені і обмежують доступ холоду.

Для того щоб розвести котовник, необхідно використовувати насіння, при правильному догляді рослина сходить за кілька тижнів. Найкраще засівати землю у весняну чи зимову пору.

Меліса ж крім цього розмножується за допомогою кущів, відводок, а так само за рахунок вегетативного розмноження при пересадці живців.

рослини родини ясноткових — джерело ефірних масел для організму

Жінкам рекомендується заварювати чай з меліси при дисфункції яєчників, при гормональних порушеннях, під час важких критичних днях, при інтоксикації під час вагітності, а так само під час важких менопауз.

У всіх інших випадках рекомендується заварювати чай з меліси у випадках гормональних порушень організму, при нервових захворюваннях, у тому числі під час психозів або неврозів. Речовини, що містяться в листках меліси здатні покращувати пам'ять, підвищувати концентрацію, покращувати метаболізм.

Ефект наданий чаєм допомагає очистити кишечник, дванадцятипалу кишку та шлунок, що позначається на підвищенні гарного самопочуття. Так само при наданні допомоги організму з допомогою чаю поліпшується робота серцево-судинної системи, так як прискорюється оновлення клітин лейкоцитів і лімфи, що в свою чергу допомагає швидше загоювати рани і відновлювати відмирають клітини.

Дії котовника в цьому випадку дещо відрізняються від меліси тим, що воно направлено на антисептичні впливу на організм, на зниження спека, на обмеження прояви судом і спазмів.

наочний приклад відмінності між квітками

Котовник корисні і лікувальні властивості і протипоказання

квітник з эремуруса, книфофии, лілій та котовника

В області народної медицини настій котовника на водяній основі застосовується:

 • для пробудження апетиту
 • у випадках, коли в організмі існує дефіцит еритроцитів і гемоглобіну.
 • коли у людини сильний судомний кашель
 • задишка
 • коли є болі в печінці, шлунку, кишечнику
 • коли тіло схильне до спазмів судин
 • для усунення істерики
 • в якості жовчогінного і протиглистовою кошти

З котовника, виходить, зробити дуже багато нектару, тому рослина по праву вважає відмінним медоносом. Мед, отриманий з нектару, має янтарний колір і як всякий інший мед, солодкий на смак та ароматний, але відрізняється своєю лікарської користю.

чай з котовника з м'ятою

Завдяки своїм якостям і багатому вмісту котовник практично не містить в собі мікроелементів провокують протипоказання. Але навіть незважаючи на це у виняткових випадках рекомендується не використовувати котовник в лікувальних цілях.

 • В першу чергу перед встановленням курсу лікування котовником необхідно провести кілька простих процедур орального прийому ліків для того, щоб визначити, чи здатний організм сприймати рослина.
 • Перебуваючи в стані вагітностіна організм жінки має великий вплив вся навколишнє середовище, курс прийому препаратів і лікування. У таких і подібних ситуаціях рекомендується обмежити себе від прийому коштів мають у своєму складі велику кількість речовин.
 • Не рекомендується так само безладно застосовувати лікарські речовини в період лактації, щоб не зіпсувати грудне молоко.

Для того, щоб не брати на себе ризики можна відвідати місцеву лікарню і дізнатися у лікаря терапевта на рахунок можливого впливу лікарського засобу на організм. Незважаючи на те, що засіб більшою мірою невинне існує ймовірність, що воно може виявитися несумісним з іншими важкими засобами.

не дозріле рослина котовника

Відео: Як не сплутати між собою котовник і мелісу?

Застосування котовника в народній медицині: рецепти

Для приготування ліків за рецептами котовник завчасно зрізається і сушиться. В період цвітіння від верхівки вниз по стеблу вимірюється 15 сантиметрів трав'янистої рослини, після чого зрізається і сушиться в темному приміщенні на протязі. Поміщається рослина в паперову упаковку, де зберігається до закінчення строку реалізації.

При досягненні двох років заготовки рослина накопичує корисні властивості і діє більш ефективно.

різниця між листям котовника і листям інших рослин
 1. Для ефективного лікування гастриту і спазмів шлунка можна застосовувати в курсі лікування котовник. Для цього необхідно на склянку 200 грамів заварити 1 чайну ложку трави котовника. Напій настоюється кілька годин, після чого фільтрується. Готовий засіб застосовується перед кожним прийомом їжі по одній чайній ложці. Заварку після приготування можна використовувати в лікуванні захворювань шкіри.
 2. Для усунення безсоння готується рецепт з м'яти, хмелю та котовника. Рівними порціями ємність насипаються всі інгредієнти перемішуються, після чого масу поміщають у термос і заливається водою об'ємом в півлітра. Напій настоюється не більше однієї години, пізніше проціджують. Готовий напій п'ється у вечірній час після вечері в розмірі до 100 мілілітрів.
 3. При інфекційних захворюваннях, таких як ангіна або при ущільненні горла необхідно заварювати напій з 3-4 чайних ложок трави котовника на ємність розміром в 200 мілілітрів при цьому ліки налаштовується не більше 30 хвилин, після чого фільтрується. Залишки заварки після цього віджимаються в ту ж ємність. Готовим напоєм необхідно полоскати горло 3 рази на день.
на фотографії можна відрізнити котовник від інших рослин

Корисні і лікувальні властивості чаю з котовника та його застосування

Дії відварів на основі котовника надають сприятливий вплив на організм не тільки хворої людини, але і здорового. Все це говорить про те, що рослина котовника універсально і його можна сміливо використовувати в профілактичних цілях. З ряду найголовніших якостей виділяються:

 1. Здатність зниження інфекційного запалення організму, що є наслідком як внутрішнього, так і зовнішнього прийому ліків.
 2. Прямий вплив на нервову систему людини, а саме спрямований вплив на стресовий стан особистість і створення умов, за яких людина здатна відчувати себе більш комфортним.
 3. Можливість усунення негативних явищ, таких як спазми, судоми або коліки. Багато людей стикалися з даними проблемами, які в свою чергу в змозі вирішити відвар котовника для триразового застосування.
 4. Здатність чаю з котовника приглушати на деякий час біль.
 5. Взаємодія з мокротою під час хвороб ГРЗ або грипу. При таких хворобах чай здатний взаємодіяти з ліками і стимулювати виділення мокротиння при кашлі.
 6. Вплив на кровоносні судини. Це допомагає приглушати зовнішні і внутрішні кровотечі при нанесенні травм.
 7. Стимулювання сечогінного апарату за рахунок очищення нирок. В той же час фіксується позитивні вплив і на зменшення набряклості нирок.

Завдяки всім цим якостям користь котовника була незаперечна ще в давні часи і навіть на теперішні часи не змінила позиції. Головне пам'ятати, що рослина бути багатопрофільним і містить у собі так багато речовин, на які у вас може бути алергія. Краще всього перед застосуванням трави проконсультуватися з лікарем терапевтом про доцільність використання даного виду народної медицини.

додайте в свій напій за бажанням листя м'яти або лимон

Відео: Як заварити чай з котовником?