Календар постів, батьківських субот і суцільних седмиць в 2019 році: дати. Коли, якого числа пости Великий пасхальний, Петровський, Успенський, Різдвяний, одноденні, в середу і п'ятницю в 2019 році, батьківські суботи та суцільні седмиці?

Православний піст — це не просте обмеження в їжі. Суть посту полягає в тому, щоб навчити людину цінувати в собі добрі якості, очистити душу від надмірностей і гріхів.

В православ'ї існує кілька основних правил, які вимагають дотримання: церковні свята, одноденні і багатоденні пости, звичаї і традиції.

Зміст

Великий Пасхальний, Петрів, Успенський, Різдвяний Піст у 2019 році

Великий Великодній піст — 11 березня по 27 квітня 2019 року

Священнослужителі називають пост стародавньої чеснотою. На ряду з тим, що людина харчується їжею для підтримання свого життя, йому так само слід «живити душу». Саме для цього і існує пост, щоб разом з молитвами можна було стати на шлях шляху Христа до розп'яття і воскресіння.

На ділі ж піст — це спосіб навчити людину стримувати свої бажання, уникати надмірностей, обжерливості і надмірності. Відмовляючись від розкоші, утримуючи себе від багато чого, людина вчиться і перероджується, одночасно таким способів підносячи свій особистий «дар» Богу.

Великий Великодній піст вважається одним з найбільш важливих для дотримання. Його мета досить проста — підготувати людину до святкування найвизначнішого свята в році — Великодня. Пост має давнє письмо, де Ісус мандруючи в пустелі строк днів. Весь цей час людині слід відмовляти собі в їжі, молитися і каятися Бога, ходити до церкви і прославляти Ісуса Христа.

Дотримання Великого посту вимагає так само ретельної підготовки, яка відбувається за визначеним графіком:

підготовка до посту

Петрів піст — 24 червня по 11 липня 2019 року

Петрів піст починається з першого дня тижня, тиждень якого іменується як «тиждень всіх Святих». Не рідко даний пост іменується, як «Апостольським постом» тому, що поминати всіх Святих Апостолів. Пост бере початок прямо до православного святкування, призначеним свята апостолів Петра і Павла. Цікаво те, що тривалість цього посту може змінюватись, орієнтуючись на те, як в році святкували Великдень.

Піст завжди бере початок з Дня всіх Святих і завершується 12 липня 2019 року.

Даний пост відрізняється строгим сухоядием в призначені церквою дні: третій день тижня і п'ятий. В інші ж дні є інший порядок: понеділок — можна їсти гарячу їжу, але лише ту, що готувалася без якого-небудь додавання олії. Інші ж дні дозволяють людині приймати їжу з рослинних плодів, приправлену пісними маслами.

Успенський пост з 14 по 27 серпня 2019 року

Успенський піст починається рівно через Петропавлівського. Успенський пост триває порівняно недовго — всього два тижні. Даний пост має дуже шляхетне значення — він створений для того, щоб славити і наслідувати Божої Матері. Відомо, що Божа Матір перед тим, як відправитися на небо, провела значний час у молитвах і ретельно дотримувалася посту.

Слідувати успенського посту не складно. Три дні на тиждень (понеділок, середа, п'ятниця) включають в себе повне сухоядие, а інші дозволяють харчуватися рослинною їжею, приправленою будь-яким рослинним маслом. В один із днів дозволено їсти рибу — у свято Преображення Господнього.

Різдвяний піст — 28 листопада 2019 року по 6 січня 2020 року

Різдвяний піст так само вважається одним з найголовніших і великих. Починається він в кінці осені і триватиме до 7 січня наступного року. Пост становить рівно сорок днів і він встановлений для того, щоб кожна людина приносив жертву своєму Рятівникові, обмежуючи себе в вишуканої їжі. Відрізняється даний пост тим, що на відміну від інших, він дозволяє їсти рибу в будь-які дні, а приправлену рослинним маслом їжу тільки в суботу і в неділю.

Різдвяний піст передбачає повну відмову від їжі людиною до появи на небі першої зірки. Тільки після цього слід приймати в їжу спеціальні страви, підготовлені до свята.

 

Піст у середу і п'ятницю в 2019 році

В духовному відношенні, дотримуватися пости в середу і п'ятницю — дуже важливо. Так, що ж означає такий пост? У середу, як говорить церква, пост присвячений зрадництва Іуди по відношенню до Господа, відбулося саме в середу. П'ятниця ж необхідна для спогадів всіх хресних муках Ісуса Христа.

Знаменно те, що піст, який триває у середу і п'ятницю — тривати цілий рік.
Виключеннями, в залежності від календаря, можуть бути суцільні седмиці. У ці седмиці піст можна скасувати. Седмиці — час для православних свят, або дні, призначені для підготування до свят і великим багатоденних постів.

Слід так само відзначити, що якщо людина має найсильніші немочі і захворювання в певний період часу, то слід попросити у священика чи духовного наставника деяких полегшення щодо такого посту в середу і п'ятницю.

Варто знати про те, що кожен день посту (середовища або п'ятниці) починається з півночі.
Тобто у вівторок о 12 годині ночі вже слід дотримуватися посту і слідувати йому до 12 години ночі наступного дня — рівно добу.
Але так само не згрішить православна людина, якщо буде дотримуватися посту не по годинах а з вечора. Це більше підходить звичайному Богослужіння.
Вечірнім вважається той час, коли на небі з'являється перша зірка.

Головна ідея посту — зуміти обмежити себе від надмірностей у їжі і виконувати повне послух Церкві. Слід проводити достатньо часу молитви і покаяння, воздерживать свою мову від поганих слів, не засуджувати ближніх, не зловтішатися і не заздрити.

Для багатьох православних людей пости в середу і п'ятницю стали невід'ємною частиною життя. Батьки прищеплюють дітям, не замислюючись про значеннях і смислах, роблячи буденністю і звичкою.
Однак велике значення має знання Старого Завіту, духовних традицій і звичаїв церкви.

Важливо знати, що піст — це не профілактичну дію на організм з метою його оздоровлення, піст — це оздоровлення душі і думок людини.

Піст у середу та п'ятницю за православним календарем

Одноденні пости: що можна і що не можна їсти?

Є таке поняття в православному календарі, як одноденний піст. Такий пост, як правило, передує великому церковному святу і вимагає ретельного дотримання. Такі посади вимагають вкрай суворого і обмеженого дотримання в їжі і діях.

Найчастіше вони позначають те, що людині заборонено харчуватися їжею в достатку і йому слід відмовитися від таких продуктів, як:

 • молоко, масло та сири
 • м'ясо і риба, яйця
 • солодощі та алкоголь

Простіше кажучи, не можна приймати їжу тваринного походження і ту, що створена для людських задоволень.

Харчуватися необхідно тільки для того в ці дні, щоб продовжити своє існування і тому дозволено вживати овочі і фрукти (будь-яка їжа рослинна), різні злаки і крупи, хліб пісної випічки і масло тільки лише рослинну олію (соняшникову, кукурудзяну, лляну і т. д.).

Таблиця одноденних постів з датами для суворого дотримання в 2019 році

Дата посту Суть посту Церковний велике свято
 18 січня Цей день прийнято вважати «святвечором», предзнаменующий свято Хрещення. Цей день передбачає повне «очищення людини» з самого святвечора. 18 січня віруючий зобов'язаний багато молитися, просити прощення за свої гріхи і пам'ятати про всі страждання, які пройшов Ісус Христос. На наступний день на свято, людина повинна пройти фізичне очищення, поринаючи у святу воду. Свято Хрещення господнього — 19 січня
 11 вересня Цей одноденний піст присвячений Іванові — великому пророкові, пам'ять якого слід шанувати. В інших джерелах можна зустріти іншу назву цьому дню і часто в писаннях день позначається, як «День усікновення голови Іоанна предтечі».
27 вересня Цей день передбачає проведення великого часу в молитвах, проханнях прощення і дотримання обмежень пиття, їжі, словах і думках. День присвячений пам'яті всіх страждань, що переніс Ісус Христос на хресті.
Суть одноденних постів

Що можна їсти в піст: список продуктів

Дотримання посту — велике православне діло, яке призначене для того, щоб людина змогла усвідомити всі свої гріхи і покаятися. Суть його таїтися в суворих обмежень, як в їжі, так і в діях.

Саме з цього варто знати, який список продуктів можна спокійно вживати, не осквернивши» своє вірування, а який ні. Залежно від посади, існують дуже суворі і вкрай суворі обмеження. Приміром, деякі пости дозволяють харчуватися рибою, а Великий — суворо забороняє вживати в їжу що-небудь ще, крім рослинної їжі.
Знати список дозволених продуктів необхідно для того, щоб у дні посту скласти для себе максимально поживний і корисний раціон, який дасть сили тіла для роботи і повсякденних справ.

Головна умова, якого слід дотримуватися православному віруючому, це відмовитися від будь-якого виду м'яса: свинини і яловичини, птиці і кролика, а так само від усіх продуктів тваринного походження: молока, яєць, сиру і так далі. Так само не можна вживати в їжу білий хліб, так як він замішується на яйцях.

Дуже уважно слід ставитися до солодких продуктів, адже цукерки і солодощі є заборонено і все, що можна — це натуральний мед і варення.

що дозволено їсти в піст

Чим можна харчуватися в пост:

 • Дозволено харчуватися крупами. Їсти можна вівсянку, гречку, рис, булгур, перловку, кукурудзяну кашу, пшеничну кашу і ячну
 • Можна їсти всі овочі і фрукти: буряк, картоплю, моркву, цибулю, кабачок, баклажани, яблука, гарбуз, груші, банани і так далі
 • Гриби дозволяється їсти в будь-якому вигляді (печериці, гливи, лісові, лисички і так далі). Це можуть бути свіжі гриби, а можуть бути мариновані
 • Можна їсти бобові: горох, нут, квасоля, спаржеву квасолю, маш
 • Рослинні олії (будь-яке рослинне масло: соняшникова, лляна, кунжутна, оливкова, кукурудзяна та інші)
 • Дозволено вживати в їжу будь-які соління, законсервовані на зиму: квашена капуста, помідори і огірки, гриби, оливки ,салати з кабачків і баклажанів
 • Можна їсти зелень: базилік, петрушку, кріп, м'яту, цибулю зелений і багато іншого
 • Можна їсти сухофрукти: родзинки, курагу і чорнослив, інжир і будь-які цукати
 • Дозволено харчуватися будь-якими горіхами: волоськими, арахісом, лісовими, фундук, кешью, кедровими та іншими
 • З солодких страв дозволено їсти козинаки з насіння і горіхів, варення і джеми, мед і халву
 • Можна пити різні компоти з сухофруктів і свіжих фруктів, киселі, фруктове желе з агар-агару
 • Хліб солодовий, хліб житній, хліб висівковий
 • Дозволено пити будь-чай: зелений, чорний, трав'яний, каркаде, білий
 • Можна пити какао, але тільки заварений на воді
 • Дозволено харчуватися будь-якими соєвими продуктами: молоко, сир тофу та інші вироби з сої

З дозволених продуктів можна готувати різноманітні страви: супи, каші, рагу, другі страви, десерти, закуски. Якщо ви маєте можливість придбати спеціальний пісний майонез (без яєць), їм можна приправляти їжу.

пісна їжа, раціон, список дозволених продуктів

Батьківські суботи в 2019 році православні в лютому, березні, квітні, червні перед Трійцею, листопаді, Вселенські Батьківські суботи

Батьківська субота — це список особливих субот у православному календарі, призначене для того, щоб вшанувати пам'ять померлих вірних.
Особливістю даних субот є те, що кожен окремий день присвячений певному Святого або Ангела.
В цей день, в цю суботу, необхідно бути присутніми на Богослужінні.
Варто зазначити, що серед усіх субот можна виділити як приватні, так і загальні дні поминань, які самостійно встановлює церква.

Дні суворих особливих поминань прийнято називати «батьківського суботою».

Поминання прийнято проводити в суботній день тому, що саме субота — день спокою. Цей день вважається найбільш сприятливим для молитов, орієнтованих на упокій умиренных Святих. Варто виділити Вселенські батьківські суботи — особливий церковний статут, який відбувається двічі на рік:

 • Протягом м'ясопусним тижня — субота перед м'ясопусним тижнем (не рідко іменується як «Тиждень Страшного Суду»). Слід поминати покійних віруючих перед Другим Пришестям Ісуса Христа 2 березня 2019 року. Цей день покликаний для того, щоб визнати гріхи перед Ісусом христом — Суддею Праведним.
 • У березні Батьківські суботи 23 березня 2019 року у другу тиждень, 30 березня 2019 року в третю тиждень і 06 квітня 2019 року в четверту тиждень посту.
 • Часто ті суботи, що припадають на другу, третю і четверту тижня іменуються Вселенськими, але ця думка помилкова. Найчастіше їх встановлює сама церква. Приватні ж батьківські дні не можна прирівнювати до Вселенським.

До приватним батьківським суботах можна віднести в 2019 році Радоницу, яка відбувається 7 травня.

 • 9 Травня 2019 року — загальний День пам'яті та вшанування полеглих у Великій Вітчизняній війні.
 • 13 червня 2019 року — це сьомий четвер після Великодня настає Семик. У цей день поминають загиблих насильницькою смертю, самогубців, не хрещених та інших категорій померлих людей, яких не дозволено поминати в церкві.

Субота Троїцька (в 2019 році її відзначають 15 червня) — відбувається перед П'ятидесятницею (Свята Трійця). Субота необхідна для спогадів Страшного Суду і початку самого головного Великого посту.

 • 11 вересня 2019 року в день Усікновення глави Іоанна Предтечі поминають всіх загиблих православних воїнів.
 • Остання батьківська субота в 2019 році називається Димитрівській і випадає на 2 листопада 2019 року.

Календар батьківських субот на 2019 рік

02 березня 2019 року — Субота м'ясопусна (Вселенська батьківська субота)
15 червня 2019 року — Субота Троїцька

23 березня 2019 року — Субота 2-ї седмиці Великого посту
30 березня 2019 року — Субота 3-ї седмиці Великого посту
06 квітня 2019 року — Субота 4-ї седмиці Великого посту

07 травня 2019 року, вівторок — РАДОНИЦЯ

9 Травня 2019 року загальний День пам'яті та вшанування полеглих у ВВВ
13 червня 2019 рокуСемик народне поминання тих, кого не дозволено поминати в церкві
11 вересня 2019 року — День поминання всіх загиблих православних воїнів
2 листопада 2019 року Дмитрівська батьківська субота

Радониця в 2019 році якого числа?

Радониця (в 2019 році 07 травня) особлива дата для віруючих і православної церкви. У цей день поминати своїх померлих предків і рідних. Так само прийнято відвідувати місце поховання в цей день і прямо на кладовищі здійснювати символічну трапезу на честь поминання. Важливо знати про те, що всю їжу, принесену з собою, з'їдати не потрібно. Частина їжі потрібно віддати незаможним або бідним.

Не варто асоціювати Радоницу зі святом покійних або траурним днем. У цей період навпаки слід наповнити своє серце добрими думками і теплими спогадами, які неминуче пов'язані з тими людьми, яких ви поминаєте. Кожен православний віруючий повинен радіти з того, що його покійний близька людина перебуває в даний момент у Небесному царстві.

Святкування Радониці в 2019 році відбувається через дев'ять днів після святкування Пасхи та точна дата цієї події — 07 травня 2019 року.

Для тих, хто не знає, варто зауважити, що на кладовищі слід нести святкову великодню їжу: паски, фарбовані яйця. Не рідко люди йдуть завчасно на кладовищі, ще в день Пасхи, але це абсолютно суперечить православним канонам. Радоницу скасували за часів радянської влади, людям нічого було робити, як приходити на кладовище у Великдень. Сучасному ж християнину слід шанувати правила церкви, не нехтуючи ними.

Ще однією обов'язковою умовою на Радоницу вважається відвідування церкви, де проводиться літургія. Під час цього служіння слід віддати свої молитви про всіх покійних, а так само обов'язково поставити свічку за упокій душі.

Святкування Радониці, суть Радониці для православних віруючих

Поминання спочилих воїнів, день пам'яті воїнів-інтернаціоналістів — 9 травня

9 травня православна церква проводить особливу панахиду, де згадує і шанує пам'ять усіх померлих християн, загиблих у воєнних діях. Церква проводить як приватні, так і Вселенські панахиди за тими, хто змушений був лягти у Великому бою. Церква вважає, що тіло людини може померти, а душа буде жити вічно і вона обов'язково потребує поминання.

Спочатку точної дати такого поминання не було і панахиди були скромні. За своїми переконаннями церква вважала, що зобов'язана шанувати більш почесно пам'ять тих доблесних людей, що віддали свої життя. Вперше про значущість події для Православної Церкви заявив Архієрейський собор Руської православної церкви 29 листопада 1994 року. В той же час була встановлена точна дата — 9 травня.

11 вересня 2019 року, понеділок, теж є днем пам'яті полеглих православних воїнів,

В цей день кожен віруючий може добровільно стати частиною панахиди і приєднається до поминаниям.

день поминання покійних воїнів

Можна поминати самоубиенных, нехрещених, потопельників і коли в 2019 році?

Церква вважає самоубиение — тяжким гріхом для людини. Така дія суперечить головним заповідям і тому дуже його не приймають ні в одній церкві. З духовної сторони, такий вчинок може говорити про те, що людина занадто слабкий. Слабкий на стільки, що не здатний впоратися зі своїми проблемами й думками. Він відкидає шлях спілкування з Господом і приходить з самому простому дії — позбавити себе від тілесних мук.

Такий гріх не може відпустити жодна православна церква. Крім цього, церква не здійснює молитов і служінь за відпущенню гріхів людині, яка вчинила над собою самогубство.

Саме з цієї причини поминати самоубиенных у православній церкві не можна. Не можна так само передавати записки священнослужителю з ім'ям, який пішов з життя добровільно людини, щоб той прочитав молитву за його упокій. Найгірше те, що церква впевнена в тому, що душі таких покійних дуже довго шукають спокій і часто не знаходять зовсім.

У родичів такої людини часто виникають труднощі та запитання до церкви про те, як варто поминати такої людини. Будь-який священнослужитель скаже, що робити поминання на території церкви — суворо заборонено! Тільки в рідкісних і дуже виняткових випадках при загальній раді церкви може бути видано дозвіл про такі дії, в порядку винятку, зокрема, якщо чоловік був у психічному божевіллі.

Всіх інших самогубців їх рідні та близькі можуть поминати будинку молитвами про покійних. Православна церква це тільки вітає.

В деякі дні на 7 четвер після Великодня, в четвер перед Трійцею — (великим святом), поминати таких людей за народними традиціями. Це 13 червня 2019 року — називається цей день Семик.

Це лише загальне поминання, але покійною душі самогубці може стати трохи легше, так як молитва в цей час вимовляється загальна за тих, хто в Раю і хто в Пеклі.

З цієї причини молитися за того родича, що пішов з життя добровільно в цей день слід з особливою наполегливістю і силою. Ніколи не варто приховувати причину смерті вашого близької людини, адже така таємниця здатна порушити молитву і не донести його до Господа, або він просто не прийме її.

Поминання пішли з життя добровільно, коли поминати самоубиенных

Суцільні седмиці 2019 року

Суцільні седмиці дають можливість православному віруючому скасувати пост, який відбувається для нього в середу і п'ятницю. У 2019 році можна відзначити п'ять таких суцільних седмиць:

Дата седмиці Святкування
Січень: 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 — 2019 року Святкування Різдвяних Святок
Рівно за два тижня до початку Великого Посту. Точна дата: 28, 29, 30, 31 січня, 1, 2, 3 лютого 2019 Митаря і Фарисея
Березень: 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 березня — 2019 роки Сирна Седмиця предзнаменующая Великий Піст
Квітень: 28, 29, 30 — Травень: 01, 02, 03, 04 — 2019 року Пасхальна седмиця
Червень: 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 червня — 2019 роки Седмиця від Трійці

Прощену Неділю в 2019 році

10 березня 2019 року) — особлива дата, яка дозволяє кожному православному віруючому попросити вибачення у свого ближнього до того, як почнеться Великий Великодній Піст. Прощену Неділю випадає, як правило, на останній день Масляної.

Прощену Неділю знаменно тим, що це останній день перед постом, коли можна їсти молочну їжу і м'ясо. Після Неділі слід понеділок — перший день сорокаденного посту. Суть цього празника в тому, щоб налаштувати людське тіло і душу на світ і спокій. цей день також прийнято багато молитися і просити прощення своїх гріхів від Господа.

Кожен православний людина повинна не тільки попросити вибачення за свої великі й дрібні гріхи, але і почути прохання про прощення від близьких. Тільки так він зможе вступити у Великий піст з світлою і чистою душею. У 2019 році Прощену Неділю святкують 10 березня.

Прощену Неділю

Коли, якого числа Масляна в 2019 році?

Масляна — одне з улюблених свят православного народу. Він предзнаменует не тільки прихід весни після довгого зимового часу, але і швидке початку Великого посту.

у 2019 році Масляну будуть святкувати з 04 березня і триватимуть ці святки до 10 березня, які за традицією завершуються Прощеним Неділею.

Масляну прийнято відзначати урочисто і з розмахом: ситні жирні страви, пісні і гуляння, а також веселитися так, як це заборонено робити у Великий піст.

Відео: «Великий піст, його обмеження та суть посту»