Влада над собою — найвища влада, порабощенность своїми пристрастями — найстрашніше рабство

Що означає «владу над собою», «порабощенность власними пристрастями»? В роботі наведені власні міркування і приклад з літератури.

Це висловлювання належить Л. Н. Толстому і зачіпає проблему самовідчуття та поведінки людини. Управління своїми думками, емоціями і вчинками, іншими словами, самоконтроль є основою соціального життя людей і способом встановлення міжособистісних відносин.

Що означає мати «владу над собою»?

Людина, обмежений рамками пристойності, моралі, громадської думки, має все ж певну міру свободи у своїх діях. Контроль над власним життям під силу тільки сильної особистості.

  • Слабка людина піддається впливу оточення і часто стає заручником чужої волі або власних вад. Такі люди – алкоголіки, наркомани, гравці, в пошуках негайного задоволення бажань руйнують своє життя, вважаючи, що живуть, насолоджуючись свободою.
  • Здатність контролювати себе – це управління своєю поведінкою відповідно з загальноприйнятими законами. Способи самоконтролю формуються в процесі навчання, соціального взаємодії і розвиваються протягом усього життя. Важливими факторами, що впливають на становлення особистості, є моральні принципи і громадську думку, самосвідомість і воля людини.

Що ж полягає в понятті «владу над собою»? Це здатність і можливість особи виражати і здійснювати власну волю. У даному випадку мається на увазі самовладання і управління власними бажаннями.

  • Пристрасть до чого-небудь – це почуття чи прагнення, переважне над усіма іншими. Підпорядкування власної пристрасті, невміння впоратися зі своїми слабкостями створює залежність людини.

У будь-якому починанні досягає успіху і внутрішнього задоволення той, хто здатний здобути перемогу над самим собою – власною лінню, жадібністю, страхом, спробами уникнути важких шляхів. Протягом усього життя людина повинна вдосконалюватися, стаючи краще себе колишнього.

Вміння керувати власним життям — основна якість сильної особистості

Приклад із літератури

Проблема боротьби людини з власними пристрастями розкривається в багатьох літературних творах. Одним з найбільш важливих моментів у них є внутрішній особистісний криза героїв.

Яскравим прикладом важливості даної теми можна вважати роман російського класика Ф. М. Достоєвського «Злочин і покарання». У ході розповіді ми спостерігаємо душевні переживання головного героя.

  • На початку роману Родіон Раскольников – простий студент, що живе непомітною і скромним життям, йому достатньо того, що він має. Розмірковуючи про потреби оточуючих його людей, він приходить до думки, що може керувати життям згідно винайденої їм же теорії про призначення людей.
  • Страждає від свого приниження і нездатність допомогти близьким, роздавлений убогістю і безсиллям, герой вирішується на вбивство. Стара-процентщица, на його думку, отримувала вигоду від людських смутку і була не гідна життя.
  • Скоївши злочин, Раскольников прийшов до краху власних переконань. Терзаний вчиненим, він зазнавав душевні муки і перебував у глибокій депресії. Тільки з допомогою Соні Мармеладовой він зміг подолати внутрішні суперечності і переосмислити власні погляди.
  • Любов до Соні відкриває для Родіона шлях до примирення з життям через відродження віри в себе і пошук подальшого сенсу життя. Перемога героя над самим собою і своїми внутрішніми розбіжностями є основною думкою твору.

Стосовно до будь-якій людині, незалежно від його віку і соціального статусу, можна перефразувати класика: влада над собою — це не вища влада, а справжнє щастя.

Підтримка оточуючих важлива для формування особистості

Якщо навчитися володіти собою, керувати своїм внутрішнім світом, контролювати думки і емоції, розумно оцінювати ситуацію, аналізувати, робити висновки і продовжувати постійно вдосконалюватися, можна знайти справжню особисту свободу і почуття гармонії з навколишнім світом.

Відео: Самоконтроль