Як змусити себе добре вчитися: кілька практичних порад

Дуже часто ми не можемо зрозуміти, що заважає нам вчитися, стати активними і успішними в житті. У статті ви знайде кілька порад про те, як мотивувати себе на досягнення мети навчання.

Будь-яке навчання — в школі, професійному або вищому навчальному закладі, пов'язане з певними труднощами. Не всім учням цей процес дається легко, адже щодня необхідно бути присутнім на заняттях, запам'ятовувати великий обсяг нової інформації, відповідати вивчений матеріал перед однокласниками, здавати контрольні тести. Розвивати бажання вчитися необхідно як можна раніше. Але як зробити це правильно?

Мотивація

Якщо у шкільному середовищі навчання проходить під пильною увагою вчителів і контролем батьків, то в коледжах, училищах та вищих навчальних закладах основою успішності стає тільки власне прагнення.

 • Основна проблема навчання — відсутність мотивації. Часто учень просто не розуміє, чому він повинен витрачати стільки часу на деколи нудні і, на його думку, непотрібні уроки, коли навколо стільки цікавих занять.
 • Визначити для себе причину, по якій необхідно добре вчитися — головне завдання. Стимули до навчання можуть бути абсолютно різного характеру — те, що підштовхує вперед однієї людини абсолютно не підходить іншому.
 • Для більшості учнів хорошою мотивацією є перспектива. Вона може бути довгостроковою — отримання професії, хороша робота, гідна зарплата, кар'єрний ріст. Але для основної маси підлітків більше підійде більш близька і зрозуміла мета. Наприклад, якщо він закінчить навчальний рік (семестр) без трійок, батьки куплять новий велосипед, гаджет або відпустять у поїздку з друзями.

Дорослим потрібно вчитися проявляти в таких питаннях гнучкість. Замість нескінченних повчань про користь знань спробуйте домовитися про конкретний заохочення. Навіть якщо вам здається, що це не педагогічно, набагато важливіше отримати бажаний результат.

Правильна мотивація — гарантія успіху

Робоче місце

Навчання – велика і відповідальна робота, тому облаштування робочого місця учня просто необхідно. Правильно організований простір може змінити якість і швидкість виконання домашніх завдань, а також саме ставлення до процесу навчання.

 • Робочий стіл потрібно розташувати так, щоб ніщо не відволікало школяра від занять, наприклад, працює телевізор або комп'ютер. Під час виконання домашнього завдання треба також взяти за правило відключати мобільний телефон і планшет.
 • На столі повинні знаходитися тільки необхідні канцелярські приладдя – постійний пошук олівців, гумкою або папір для чернетки відволікає і збиває настрій.
 • Важливо забезпечити правильне освітлення та зручне канцелярське крісло.
Організація робочого місця учня

Перший крок до режиму дня

Неймовірно важко примусити себе сісти за домашнє завдання – таке трапляється з більшістю студентів і школярів. Саме відтягування моменту іноді триває до самого вечора, коли денна втома не дозволяє виконати завдання добре. Головна причина цього – небажання долати труднощі.

 • Важливо виробити звичку сідати за уроки в один і той же час, незалежно від настрою, погоди або інших справ, більш важливих чи більш цікавих.
 • Якщо протягом декількох тижнів змушувати себе неухильно дотримуватися режиму, це стане нормою і не буде викликати негативні емоції. До того ж зникне гніт недоученных уроків і з'явиться набагато більше вільного часу.
 • У кожної людини є періоди працездатності і стомлення. Повноцінно засвоювати навчальний матеріал допоможе необхідний відпочинок. У періоди перевтоми наш мозок не може працювати продуктивно, концентрація уваги і пам'ять знижуються. Тому важливо виробити свій власний режим для успішного навчання.
 • Щоб не збиватися з ритму, потрібно намагатися у вихідні дні і канікули також першу половину дня присвячувати занять, а другу – відпочинку і спілкування з друзями.
Небажання вчитися — боязнь труднощів

Гра в асоціації

Якщо предмет дається особливо важко, а досліджуваний матеріал здається безпросвітно похмурим, потрібно постаратися систематизувати і запам'ятовувати його з допомогою деяких асоціативних прийомів.

 • Працюючи над записами, основні правила або формули, краще виділяти великим шрифтом і яскравим кольором – з допомогою кольорових ручок або маркера. Можна використовувати наклейки, малюнки – все те, що потім стане сигналом в пам'яті.
 • Запам'ятовувати матеріал легше за допомогою асоціацій, які можуть бути навіть смішними. Головне, щоб в пам'яті вони були пов'язані з досліджуваним предметом. Таким чином, можна вчити словникові слова, формули, географічні назви тощо
Конспекти і запису необхідно правильно організовувати

Робота в команді

Колектив у навчальному закладі має величезний вплив на ставлення до навчання і бажання до отримання знань. Нерідко, хлопчики не прагнуть добре вчитися, тому що це виглядає не круто. З боязні стати «ботаніком» багато залишаються довічними трієчниками, не хочуть виділятися.

 • Одному впоратися з лінню і відсутністю стимулу до навчання буває дуже важко. Спробуйте залучити своїх друзів. Наприклад, складіть з ними парі, на те, у кого будуть кращі оцінки в кінці року.
 • Придумайте, що повинен буде зробити програв. Не забувайте підтримувати друзів у прагненні виграти. Дух змагання дозволить не тільки покращити успішність, але і буде додатковим приводом провести час з користю.
Коло спілкування повинен допомагати навчанні

Задоволення від процесу навчання

У будь-якому, навіть самому нудному занятті, потрібно вчитися шукати позитивні сторони. Змінивши ставлення до навчання, можна побороти свою лінь. Ось кілька прикладів:

 • Якщо ви не хочете писати твір, запросіть одного. Підберіть разом необхідну літературу або пошукайте інформацію в інтернеті. Обговоріть свої погляди на літературний твір. У процесі розмови напевно у вас виникнуть ідеї для роботи.
 • Ви не хочете виступати з доповіддю перед іншими студентами. Виберіть ефектний наряд і уявіть себе учасником конференції. Бажання гідно виглядати буде найкращим стимулом для гарної підготовки.
 • Не хочете читати нудне літературний твір – в наші дні це не проблема. Знайдіть аудіоверсію, надягайте навушники і вирушайте на прогулянку.
Важливо знайти позитивні моменти навчання

Розуміння – ключ до успіху

Вже з початкової школи необхідно розвивати здатність до розуміння матеріалу і його систематизації. Не можна просто зазубрювати уроки – такий метод працює одномоментно. Школа і подальше навчання більше спрямовані на вироблення необхідних навичок для засвоєння інформації.

 • Наприклад, знання напам'ять вірша Лермонтова, можливо, не знадобиться в житті. Але процес запам'ятовування літературних творів розвиває пам'ять, словниковий запас і літературний смак.
 • Тригонометричні формули не використовуються в повсякденному житті, але вивчення математики і геометрії вчать логічного і просторового мислення.
Систематизація та аналіз інформації — основа успіху навчання

Навчання — запорука майбутнього

Як би пафосно це не звучало, але хороша освіта – це основа життя будь-якої людини. Вже зі шкільних років кожним кроком учень будує своє майбутнє. Звичайно, не можна відштовхуватися тільки від оцінок. Іноді набагато важливіше загальний розвиток логіки, мислення, світогляду, естетичного сприйняття та ін.

Все це не з'явиться від перегляду телевізора і комп'ютерних ігор. Намагайтеся більше читати, розвивати свої захоплення і застосовувати їх до навчання.

 • Якщо ви не можете обходитися без комп'ютера, приділяйте час вивчення мов програмування, комп'ютерної графіки, дизайну.
 • Якщо подобається спорт – зверніть увагу на будову організму, його правильний розвиток, режими харчування та ін.

Основа успішного майбутнього – це вміння приймати кожен новий вид інформації і використовувати його у своєму житті.

Перетворіть свої захоплення в шлях досягнення успіху

Приклад для наслідування

У наші дні можна знайти чимало прикладів успішних людей. І тут не можна говорити тільки про матеріальні цінності – набагато важливіше загальнолюдські якості і воля до перемоги.

Якщо у вас є якісь кумири – спортсмени, актори, люди мистецтва, вивчіть їх біографію, постарайтеся виділити для себе основні кроки на шляху до досягнення вашої мети.

Відео: Як змусити себе вчитися? 10 способів змусити себе вчитися