Ефект ореолу: що це — приклади, причини виникнення, використання

Що таке ефект ореолу і як він відбивається на думці людей про людину і товар.

Невід'ємною частиною життєдіяльності людини є взаємини з іншими людьми. Кожного з нас відрізняють особливі риси характеру і неповторний внутрішній світ. При взаємодії з суспільством в нашій поведінці проявляються різні соціально-психологічні феномени. Так як в будь-якій сфері діяльності не обійтися без комунікації, в процесі спілкування між людьми виникають різні психологічні ефекти.

Ефект ореолу: що це?

Феномен під назвою ефект ореолу був позначений на початку 20 століття на підставі дослідницької роботи психолога Едварда Торндайка. Спочатку поняття було застосовано тільки до взаємин між людьми. В даний час феномен широко застосовний для брендового маркетингу.

Глибина ефекту ореолу має певну закономірність. Наприклад – на підставі певних дій складається позитивна картинка про конкретну людину. При подальшому спілкуванні ви вже розташовані бачити в ньому тільки хороше, що заважає помічати його негативні сторони. В ситуації, коли про людину спочатку складається негативне враження, дуже складно поміняти надалі свою думку в кращу сторону.

Ефект ореолу

Ефект ореолу застосуємо до оцінки людини за її зовнішністю. Приємні зовнішні дані підносять людину як освіченого і розумного співрозмовника. Якщо ж зовнішність людини не дуже приваблива, то про нього складається негативна загальна характеристика.

У робочому та навчальному процесі ефект ореолу часто виникає по відношенню до лідерів. Якщо ви змогли піднести себе як відповідального працівника або старанного учня, то позитивна репутація про вас, надалі спростить вашу діяльність. Ваші провини й помилки будуть сприйматися лояльніше. Буде легше отримати шанс на виправлення своїх помилок.

Якщо зловживати довірою і розташуванням оточуючих, то виникає ризик втрати хорошої репутації. Проявляйте себе з кращого боку і вам буде легше вийти з непростих ситуацій. Не варто завищувати свої здібності і можливості. Краще вдосконалюйте навички та вміння.

Приклади ефекту ореола

Розглянемо кілька типових ситуацій, в яких виникає ефект ореолу:

 • При проведенні співбесід серед кандидатів з однаковим професійним рівнем роботодавець віддасть перевагу людині з привабливою зовнішністю.
 • При купівлі техніки в магазині на наше остаточне рішення впливає дизайн предмета. Вибираючи між двома телефонами, ми пов'язуємо матеріал і форму корпусу з функціональністю.
 • Співрозмовник з приємною зовнішністю здається нам набагато розумніше, ніж він є насправді.
 • Суддям складніше виносити вирок, якщо підсудний милий симпатичний чоловік.
 • Приємне враження від першого побачення заважає розглянути справжню сутність людини в подальшому.
 • Поступилися місцем в маршрутці, і ви вже розташовані до приємного знайомства.
 • Кредитування в великому банку приваблює нас більше, ніж в меншій банківської мережі, незважаючи на більшу відсоткову ставку.
Приклади

Прикладів ефекту ореолу величезна безліч. Враження про колег, сусідів і нових друзів складається на підставі первинного спілкування і дуже часто є помилковим.

Позитивним ефектом ореолу часто користуються шахраї. Розташувавши до себе людину, вони в певний момент користуються своїм становищем і отримують максимальну вигоду.

Користуються шахраї

Дуже часто людина викликає повагу за заслуги минулого періоду. Приміром, домігшись успіху в певній діяльності можна позиціонувати себе як фахівця в цій області. При цьому людина може перестати розвиватися і рухатися до нових цілей. Ярлик переможця все одно закріпитися за ним деякий час.

Від негативного ефекту ореолу можуть постраждати цікаві особистості. З-за неправильного сформованого думки у оточуючих вони позбавляються повноцінного спілкування.

Причини виникнення ефекту ореола

Ефект ореолу має кілька характерних першопричин:

 • Брак часу

Спілкування з людиною протягом тривалого періоду часу дає можливість проаналізувати його поведінку і вчинки.

Одна зустріч з людиною залишає враження про нього виходячи з вашої особистої симпатії. Якщо людина вам неприємний, то надалі будуть помічати тільки його негативні сторони.

 • Інформаційна завантаженість

Спосіб життя деяких людей пов'язаний з великою кількістю нових знайомств. Занадто велике коло спілкування не залишає часу для якісної оцінки оточуючих. Думка про людей складається лише на підставі поверхневих вражень.

Від завантаженості
 • Рівень харизми

Чарівні люди привертають увагу оточуючих своєю харизмою. Загальне приємне враження автоматично додає співрозмовнику нові позитивні якості, якими він не володіє.

Некомунікабельні люди з пересічною зовнішністю не викликають інтересу оточуючих і не привертають до себе уваги. Вони не представляють інтересу для колективу. Тому про них часто складається хибна думка.

 • Думка більшості

Приходячи в новий колектив нам озвучують думку про деяких індивідуумах. Штамп поставлений на людину завадить скласти власне, можливо протилежне, думка про нього. Лідер автоматично отримує масу достоїнств, про ізгої одразу складається негативна характеристика.

Ефективне використання ефекту ореолу в рекламній сфері

Завдяки умілому впливу на думку і враження людей маркетологам вдається підвищити продажі різних товарів.

Наприклад, якщо компанія виробляє продукцію, то на початковому етапі найважливіше для них – це завоювати довіру споживача і репутацію. Надалі покупці будуть купувати товар, звертаючи увагу насамперед на бренд. Ціна і якість стануть другорядними характеристиками. Поява нової продукції викличе інтерес оточуючих завдяки первинним позитивного досвіду від придбаних товарів. Продажі брендованого дорогого товару будуть завжди вище доступною маловідомої продукції.

Рекламуючи продукт харчування, можна віднести його до раціону здорового способу життя. Покупці перестануть замислюватися про побічні дії даного товару.

Використовується в рекламі
 • Ефект ореолу спрацьовує при рекламуванні товарів відомими людьми. Якщо суспільна особистість викликає у вас розташування, і товар автоматично отримує ваше схвалення. Неприємні події з участю цієї особи можуть змусити вас змінити думку на протилежну.
 • Для створення первинної позитивної оцінки акцент ставиться не на якість, а на зовнішній привабливості. Дизайн продаваного продукту повинен звернути на себе увагу.
 • Красива і яскрава упаковка товару виграшно виглядає на тлі простих дизайнів. Аналогічне правило переноситься і на зовнішній вигляд людей. Покупець у дорогому одязі справляє враження платоспроможною особистості, і викликає довіру продавця. Якщо магазин відвідає непоказний пенсіонер, то він навряд чи отримає належну увагу.

Правильне використання ефекту ореолу може допомогти в досягненні особистих цілей. Можна вміло підлаштується під стереотипи людей і дати їм те, чого вони очікують від вас. Щоб спрацював позитивний ефект ореолу, необхідно гідно себе вести і не забувати про охайний вигляд. Для того, щоб не стати жертвою ефекту ореолу, ніколи не довіряйтеся малознайомим особам.

Відео: Спотворення в житті, бізнесі