Наперстянка: лікувальні властивості і протипоказання, опис, хімічний склад. Препарати наперстянки в аптеці — інструкція по застосуванню

Квіти наперстянки не тільки надзвичайно красиві, але і мають лікувальні властивості. Але лікування за допомогою наперстянки повинно бути обережним, адже у великих дозах це сильна отрута.

Зміст

Таке лікарська рослина, як наперстянка знайшло своє застосування в самих різних сферах. За естетичний зовнішній вигляд квітка використовують як декоративний елемент, а в медицині вона і зовсім чарівне засіб. Разом з тим, неправильне використання цієї рослини може завдати великої шкоди.

Опис наперстянки, різновиди, легенди

Наперстянка – це лікарська рослина, яке оповите сумнівами, міфами і легендами. Це трав'яниста рослина з квітами, які за формою нагадують пальці, звідси й назви – наперстянка (наперсток). Квіти наперстянки бувають різного забарвлення: від яскраво-жовтого до бурого кольору.

Існує велика кількість видів наперстянки, які мають різне застосування в медицині

Існує кілька різновидів цієї рослини – наперстянка пурпурова, наперстянка шерстиста, наперстянка великоквіткова і т. д. Відноситься до сімейства подорожникових і володіє сильним впливом на серцево-судинну систему людини.

Активно використовується з давніх часів для лікування захворювань серця, при неправильно підібраній дозі може викликати отруєння або навіть смерть.

Наперстянку використовують не тільки в медичних цілях, деякі її різновиди використовують як декоративне рослина з красивими великими квітами-дзвіночками, а в природному середовищі дзвіночки наперстянки є домом для комах або дрібних гризунів, кормом для метеликів.

У народі наперстянці приписують магічні властивості

Існує безліч легенд і повір'їв про цих рослинах. У деяких культурах наперстянку називають «Відьмині наперстки» і вірять, що це рослина здатна вберегти від бід, подарувати удачу і здоров'я. Але якщо використовувати наперстянку зі злим умислом за допомогою цієї рослини можна придушувати волю людини й насилати на нього біди. У казках вважається, що квіти наперстянки це не що інше, як капелюшки добрих казкових ельфів.

Хімічний склад наперстянки

У листі і квітах наперстянки містяться так звані глікозиди — речовини, які впливають на серцеву діяльність. Причому кількість і склад цих речовин залежить від виду наперстянки:

 • У Наперстянці пурпурової або Дигіталісу міститься понад 62 глікозидів, серед них ацетилдигоксин, дигоксин і гітоксин. Також в наперстянці пурпурової містяться холін, флавоніди та інші цілющі речовини. Ці хімічні речовини посилюють роботу серця при серцевій недостатності і інших захворюваннях серця, судин, нирок, очей. У лікувальних дозах вони незамінні ліки, але слід також знати, що ці речовини в організмі здатні накопичуватися і заподіювати отруєння
Глікозиди, наявні в складі наперстянки, застосовують для лікування серця

У великих дозах глікозиди діють як сильна отрута, що призводять до сильного отруєння організму або навіть смерті. Тому ні в якому разі не можна приймати препарати наперстянки самостійно. Призначає і контролює прийом глікозидів виключно лікар

 • Наперстянка шершистая містить велику кількість стероїдних та кардіотонічних глікозидів, лантозидов, целанид. Речовини цього виду наперстянки швидше виводяться з організму і менше накопичуються, тому їх частіше використовують. Вони краще борються з застійною серцевою недостатністю, швидше виводять зайву рідину з організму
 • Наперстянка іржава містить понад 31 глікозиду, веродоксин, стероїди, флавоніди. Її використовують для лікування захворювань серця, а також для лікування епілепсії

Наперстянка, лікувальні властивості

Великий вітчизняний лікар і вчений Боткін говорив про наперстянці : «Це скальпель терапевтів» і був цілком правий. Це рослина володіє сильними цілющими властивостями, але в той же момент, може нашкодити при неправильному використанні.

У медицині наперстянка широко застосовується, але використовувати її необхідно з великою обережністю

Наперстянка і препарати, які з неї виробляють, мають широкий спектр дії на організм людини. Вони застосовуються при:

 1. Захворювання серця
 • Серцева недостатність – коли серце не може забезпечити повноцінним кровопостачанням весь організм, препарати наперстянки посилює викид крові серцем, тим самим допомагаю боротися з серцевою недостатністю
 • Аритмії і прискорення пульсу — впливаючи на центри регуляції серцевого ритму, відновлюють його, а також уповільнюють пульс
 • Вади серця (вроджені і набуті)
Ліки на основі наперстянки дозволяють вилікувати багато захворювань серцево-судинної системи
 1. Захворювання судин:
 • Гіпертонія — знижують тиск
 1. Захворювання очей
 • Біль в очах при мігрені добре знімаються за допомогою препаратів наперстянки
 • Підвищений внутрішньоочний тиск, наприклад, при глаукомі
 1. Захворювання нирок
 • При хронічній нирковій недостатності
 • При набряках – допомагають виводити зайву рідину з організму
 1. При захворюваннях легенів — знижують задишку і збільшують насичення організму киснем

Протипоказання прийому наперстянки

Для прийому препаратів наперстянки існує безліч протипоказань. Перед тим як починати приймати ліки з наперстянки, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

Прийом наперстянки та її препаратів без рекомендації лікаря надзвичайно небезпечний для життя

Застосовувати препарати, що містять екстракти наперстянки не рекомендовано, якщо у вас:

 • Атеросклероз коронарних артерій
 • Інфаркт міокарда
 • Повна атріовентрикулярна блокада
 • Зниження частоти серцевих скорочень (брадикардія)
 • Ревмокардит або ендокардит
 • Вади серця в стадії компенсації
 • Хронічні захворювання легенів
 • Туберкульоз
 • Стенокардія
 • Інфекційні захворювання
 • Вагітність
 • Період годування груддю
 • Препарати наперстянки також не рекомендується застосовувати дітям до 12 років

Наперстянка отруйна чи ні?

Як вже говорилося вище, препарати наперстянки володіють багатьма цілющими властивостями, але якщо приймати їх без контрольно і неправильно, то можна отримати отруєння, так звану «дигиталисную інтоксикацію».

У великих дозах наперстянка є отрутою, який може призвести до летального результату

Справа в тому, що серцеві глікозиди, що містяться в наперстянці, мають властивість накопичуватися в організмі (ефект кумуляції). Коли вони накопичуються в надмірній кількості, то починають діяти як отрута. Ось симптоми дигіталісної інтоксикації:

 • Інтенсивні болі в животі і пронос
 • Нудота і блювота
 • Висип на шкірі
 • Перебої в роботі серця, відчуття «завмирання серця»
 • Рідкісний і слабкий пульс
 • Задишка, порушення дихання
 • Посмикування і судоми м'язів
 • Галюцинації
 • Втрата апетиту
 • Критичне прояв — зупинка дихання і серця

В історії відомі випадки, коли настоянка наперстянки у великих дозах використовувалася в якості отрути. Тому, застосовуючи препарати на основі наперстянки обов'язково виконуйте всі рекомендації лікаря.

Настоянка наперстянки шерстистої

Препарати наперстянки шерстистої містять ті ж активні речовини, що й інші види – серцеві глікозиди. Вони надають стимулюючу дію на серцево-судинну систему.

Настоянку наперстянки шерстистої можна приготувати вдома або купити в аптеці

Від наперстянки пурпурової настоянку наперстянки шерстистої відрізняє більш швидке всмоктування в організмі, швидкий ефект і менша здатність до накопичення. Тому цим препаратам віддають перевагу.

Настоянку наперстянки шерстистої готують з розрахунку 1 г сухого листя на 200 мл води. Краще всього купувати готову настойку в аптеці за призначенням лікаря.

Відео: Наперстянка шерстиста

Препарати наперстянки в аптеці

З листя наперстянки виготовляють безліч промислових препаратів у різних формах випуску – таблетки, розчини для ін'єкції, настоянки, капсули і т. д. Основні препарати наперстянки пурпурової – дигітоксин, гітоксин, кордигіт.

 • Дигоксин — таблетки. Застосовують при серцевій недостатності, гіпертонії, пороках клапанів серця, аритміях. Має виражений ефект кумуляції і погано розчиняється
 • Гітоксин — володіє тим же лікувальним ефектом, що і дигоксин, але набагато краще розчиняється в організмі і менш здатний до накопичення. Випускається у вигляді білого порошку
 • Кордигіт – комбінований препарат, що містить дигоксин гітоксин. Випускається у формі таблеток і ректальних свічок. Добре розчиняється у воді, ефект кумуляції дуже низький
Дигоксин — один з препаратів на основі наперстянки

Основні лікарські форми наперстянки шерстистої:

 • Дигоксин – випускається у формі таблеток, розчинів для внутрішньовенних ін'єкцій і розчину для прийому через рот. Призначають при вадах клапанів серця, аритміях, перед операціями хворим з хронічними захворюваннями серця. При необхідності цей препарат можна призначати дітям. Ефект настає швидше, здатність до накопичення дуже низька
 • Целанид – випускається в таблетках і розчинах для ін'єкцій. Показання до застосування ті ж, що і для інших препаратів наперстянки, але цей препарат володіє найбільш широким спектром дії і меншим токсичною дією. Здатність до кумуляції дуже мало виражена
 • Лантозид – випускається у флаконах для крапельниць по 15 мл Цей препарат складається з декількох компонентів наперстянки, має виражений протинабряковий ефект. Здатність до накопичення виражена слабо

Відео: Дигоксин. Інструкція по застосуванню

Настоянка наперстянки – інструкція по застосуванню

Слід ще раз нагадати, що приймати наперстянку потрібно тільки за призначенням лікаря і під його строгим контролем, чітко виконуючи всі рекомендації. Точні дози, час і кратність прийому розраховує тільки лікар.

У 200 мл настойки наперстянки міститься від 0,5 до 1 г сухого листя рослини. Зазвичай дорослі приймають по 20 мл 3-4 рази на день.

Настоянку наперстянки дуже легко приготувати — для цього потрібні лише квіти рослини і спирт

Тривалість курсу прийому також визначаться суворо лікарем. У жодному разі не відміняйте і не подовжуйте курс самостійно.

Застосування наперстянки при розладах серцевої діяльності

При захворюваннях серця застосовують готові препарати наперстянки. Приймати власноруч приготовані настої небезпечно. Максимальна кількість препарату в день не повинна перевищувати 0,5 р. Шлях введення препарату так само вибирається лікарем (таблетки, внутрішньовенні ін'єкції) у кожному випадку індивідуально.

При хворобах серця рекомендований прийом готових препаратів наперстянки

Застосування наперстянки при набряках

Так як речовини, що містяться в наперстянці посилюють виділення сечі їх застосовують при лікуванні набряків серцевого походження. З допомогою препаратів наперстянки набряки лікують в комплексі лікування серцевої недостатності.

Внаслідок збільшення кількості виділеної сечі виводиться зайва рідина з організму і знімається навантаження на серце.

Застосування наперстянки при гіпертонії

При гіпертонії використовують настій наперстянки. На 200 г кип'яченої теплої води беруть 1 г сушених листя наперстянки. Настоюють 20-30 хвилин. Приймають по 1 ст. ложці 3-4 рази в день. Приймати настоянку наперстянки при гіпертонії потрібно тільки з дозволу лікаря.

При гіпертонії також можливий прийом препаратів наперстянки

Застосування наперстянки для загоєння ран

Для загоєння ран застосовують примочки з настою наперстянки. Прикладають марлю, змочену в розчині до ураженого місця і залишають на 10-15 хвилин.

Застосування наперстянки при нервових розладах

При хворобах нервової системи застосовують спиртову настоянку наперстянки:

 • 15-20 г сухого листя наперстянки заливають 50 мл спирту
 • потім поміщають в ємність з темного скла і дають настоятися 7-10 днів
 • застосовувати не більше 10 крапель настою за раз

Останні дослідження довели, що препарати наперстянки можна використовувати в лікуванні епілепсії, істерії та інших психічних розладів. Також настій наперстянки ефективний при нападах мігрені з болями в очах.

Як бачите, наперстянка і справді чарівне засіб від багатьох недуг, але використовувати її слід розумно. В іншому випадку ви нанесете своєму організму серйозної шкоди, аж до летального результату.

Відео: Наперстянка