Що таке тавтологія і плеоназм: суть, значення, поняття, приклади, правила використання, мовленнєві помилки. Може бути тавтологія виправданою?

У цій статті дається визначення тавтології — одного з розділів, яскравих прикладів плеоназма.

У російській мові багато слів паразитів, які не несуть змістовне навантаження. З-за своєї неписьменності, люди часто не помічають, як неправильно вони пишуть і вимовляють цілі речення. Прикладом такого паразитичного аномального випадку є плеоназм, а один з його варіантів — тавтологія. Що це таке? Які існують мовні помилки? Відповіді на ці та інші питання ви знайдете в нижченаведеної статті.

Що таке тавтологія і плеоназм: суть, значення, поняття

Що таке тавтологія?

Багато словоформи та визначення російською мовою походять з інших мов. Те ж саме можна сказати і про визначення тавтології і плеоназма.

 • Плеоназм при перекладі з стародавнього грецької мови означає «зайве», тобто застосування непотрібних фраз або словоформ, які стають зайвими для розуміння.
 • Тавтологія — в перекладі «говориться щось зайве». Це повторення чогось конкретного (думок, причин, описи) в межах одного речення або поруч стоять пропозицій.

Це помилки, надмірності, які засмічують мова. Вони спотворюють мова, роблячи її некрасивою, а людина при цьому здається нікчемним. Фрази звучать безглуздо і ріжуть слух.

Тавтологія і плеоназм: приклади, правила використання, мовні помилки

Тавтологія — приклади

Тавтологією лінгвісти називають однокореневі або схожі за значенням словоформи і вимові. Ось приклади тавтології:

 • Настали холодні холоду.
 • У мене багато книг — всі вони мої улюблені книги.
 • Заплати оплату за навчання.
 • Сьогодні трапився некрасивий випадок.
 • Масло масляне, детальні подробиці, спільні обговорення разом з вчителями і так далі.

Все це тавтологія, і якщо людина вживає при розмові такі фрази, то його навіть не хочеться слухати. Такі словосполучення засмічують наш мозок і мова.

Плеоназм — це більш об'ємне, узагальнююче визначення, так як надлишок в реченні або тексті може бути не тільки у вигляді вживання спільнокореневих або схожих слів. Надлишковими вважаються і ті фрази, які можна опустити і спокійно обійтися без них. Це порожні фрази, не несуть сенсу. Ось приклади плеоназма:

 • У напрямку до магазину їхала машина. Фразу «За напрямом» можна відкинути без шкоди для пропозиції. Сенс залишиться той же і нічого не зміниться — це плеоназм.
 • Ти говориш мені про те, що... Фраза «про те» також може бути виключена з пропозиції без втрати його суті.
 • Я отримав корисні навички. Слово «корисні» зайве, так як навичка — це і є корисні вміння людини.

Здається, що це дрібниці, і ми просто придираємося до прикладів пропозицій. Але це сміття, і від нього краще відмовитися, як на письмі, так і в мові, щоб не виглядати нікчемним.

Може бути тавтологія виправданою?

Допустима тавтологія в мові та тексті

Російська мова дуже складний і в ньому багато, як винятків, так і виправданих надмірностей у вигляді тавтології. Раніше наші предки не знали і не відали, що таке повторення в одному реченні. На це вказує популярне початок безлічі оповідань: «Скоро діло робиться, та не скоро казка мовиться». Ці слова ми читаємо дітям кожен день, і вони сприймаються як органічний текст.

Варто зазначити, що у російських класиків теж зустрічаються повторення в повістях, віршах, оповіданнях і поемах. І це не тому що їм просто захотілося зробити так, бувають випадки, коли при побудові пропозиції без повторень не обійтися. Ось кілька прикладів виправданою тавтології:

 • «Зварити варення» — по-іншому неможливо сказати, так як варення саме варять, а не тушкують або смажать. Неможливо також сказати повидло, так як відразу зміниться сенс і пропозиції, і рецепта.
 • «Спадає вниз» — така тавтологія потрібна, щоб посилити сенс словосполучення.
 • «Вовк є вовк» — це вказує на те, що дане твердження є істинним і абсурдно в ньому сумніватися.

Варто відзначити, що виправданість тавтології може бути не тільки в нашій мові, але і в логіці. Тотожно-істинні висловлювання не можна назвати повторенням, так і без них в російській мові не обійтися. Наприклад:

 • «Будинок — це будинок»
 • «Мама — це мама»
 • «Твоє — це твоє»

Тавтологія також може використовуватися для опису математичних законів, завдань і відповідей. Це не вважається помилкою, а допомагає сформулювати думку. Наприклад:

 • «Ваня скажи — шість поділити на два буде три або два?»
 • «Нуль поділити на нуль буде нуль чи ні?»
 • «На вулиці світить сонце або не світить?»

Не завжди в російській мові тавтологія засмічує мову. Застосовуйте її грамотно, а не з-за того, що у вас не вистачає запасу слів. Якщо проявляти акуратність у вимові слів та речень, то повторення будуть органічно вписуватися в будь-який текст.

Відео: Братство Мови — Тавтологія