Потрібно надягати фату на весілля: значення і символізм, прикмети. Що віщує сон про весільну фату?

Фата на весіллі — це один з найважливіших аксесуарів, після сукні і кілець. З нею також пов'язано дуже багато прикмет і забобонів, з якими ви можете ознайомитися в статті.

Як прекрасна і щаслива юна наречена! І скільки ніжності і чистоти в її білосніжному вбранні, який немислимий без фати! Напевно, саме фата і є головним атрибутом весільного образу нареченої. Але чи є вона обов'язковою, чи існують якісь табу щодо цього головного убору — про це знають не всі.

Потрібно надягати фату на весілля: значення та символізм

Значення кожного символу можна простежити в розвитку. Так і фата – елемент вінчального наряду з часів стародавнього Риму. Виявляється, за існуючих на той час традицій в день свого вінчання наречена обов'язково повинна була ховати обличчя. Його не повинен був бачити навіть наречений, не кажучи вже про інших людей, хтось із яких міг володіти заздрісним або просто поганим оком. А оскільки чорні вуалі в щасливий день недоречні, то використовувалася білосніжна, вишита золотими нитками і повністю приховує обличчя нареченої, фата.

Є й інша трактування значення фати на весіллі. Огортаючи і приховуючи під собою особа, а часто і фігуру дівчини, фата виступала як похоронний саван, у якому наречену «ховали» для батьківської родини, адже тепер її новим родом ставала сім'я чоловіка. Знімаючи в першу шлюбну ніч фату з голови нареченої, молодий чоловік тим самим відроджував її для нового, свого роду.

Фата і наречена
 • З часом значення фати на весіллі змістилося від функцій оберега в бік саме символіки. Народні звичаї багатьох народів наказували заміжнім жінкам обов'язково покривати голову. У слов'янських народів таким покриттям служить в основному хустку, який повязывается різними способами, в залежності від місцевості, в якій проживає жінка.
 • А оскільки йде під вінець дівчина попередньо заручена, тобто фактично вже невільна, їй також потрібен головний убір, в ролі якого виступає фата. І до наших часів у багатьох місцях зберігся звичай, коли в кінці весільного гуляння наречена урочисто розлучається з фатою і пов'язує хустину.
 • До речі, відкинути фату з особи наречена зобов'язана і перед вівтарем, оскільки від Бога не потрібно ховатися.
 • Якщо говорити саме про слов'янських традиціях, то в них головним головним убором і символом спочатку все ж виступав вінок. Кільце, яке він утворював на голові дівчини, ніс ту ж смислове навантаження і символіку, що і обручки, скріплюючи, як би закільцьовуючи дві долі в одну. До того ж пущений по річці вінок (цей обряд і донині виконується в багатьох регіонах в день Івана Купала) підказувала хлопцеві, хто з дівчат призначена йому у суджені. Фата ж доповнювала вінок, прикріплюючись до нього і виконуючи роль оберега.
Довга фата

Зараз фата на весіллі переважно сприймається як підтвердження чистоти і невинності нареченої – якості, які здавна символізує собою білий колір. Сам же головний убір виступає не стільки символом, скільки елементом декору і частиною зачіски. І практично пішла з облачення сучасних наречених фата, що повністю закриває обличчя.

Яких-небудь виправданих дійсними причинами заборон фати на весіллі не існує. Правда, збереглося стереотипна думка про те, що фата дозволена лише тим, хто не втратив цноту до весілля (як варіант – тим, хто вперше одягає весільну сукню). Але чітких певних заборон надягати фату нареченої не існує.

Фата на весіллі: прикмети

Безумовно, оскільки фата на весіллі здавна була культовим поняттям, то до всього, що з нею пов'язано, привернута пильна увага. Такі спостереження набували характер закономірностей, а згодом знайшли своє відображення в повір'ях і прикмети.

Ніжна
 • Довжина фати впливає на тривалість сімейного життя: чим більш довгий шлейф, тим, відповідно, довше триває сімейне щастя.
 • До того, як наречена піде до вівтаря, ніхто не повинен торкатися до її фаті, крім неї самої та її матері.
 • Не можна приміряти ні плаття, ні фату до дня одруження. В іншому випадку вважається, що наречена сама квапить своє життя, і її шлюб буде таким же квапливим і недовговічним.
 • Для того, щоб молоді жили в любові та злагоді, були вірні і віддані один одному, обряд прощання нареченої з фатою, на весіллі, повинен провести тільки новоспечений чоловік.
 • Фату повинен зняти тільки наречений, і тільки залишившись наодинці із нареченою після галасливої весілля.
 • Після весілля фату вішають в головах сімейного ложі, вважається, що це сприяє швидкому зачаття здорового потомства.
 • Колір фати може бути тільки білим (у крайньому випадку – рожевим).
 • Квіти не можуть прикрашати голову нареченої, якщо у весільному вбранні не передбачена фата (або вінок).
 • Якщо голова нареченої покрита вінком, шарфом, шапочкою, косинкою – фату на весілля можна не вдягати.
 • Весільну фату обов'язково потрібно берегти як одну із сімейних реліквій, інакше чоловік може піти до іншої.
Весільна реліквія
 • Якщо дівчина приміряє чужу фату – чекай сварки. Навіть якщо ця дівчина є родичкою нареченої – фата повинна «знати» тільки одну господиню, в іншому разі шлюб буде нещасливим.
 • Надіти фату, в якій вже було проведено весільний обряд – теж не знайти щастя, оскільки можна перейняти чужий енергетичний заряд. Єдиним винятком з цього правила може бути вінчання в материнській фаті, та й то якщо мати щаслива в шлюбі.

Що віщує сон про весільну фату?

 • Якщо фата сниться нареченої перед весіллям – шлюб буде щасливим.
 • Якщо фата рветься в сновидінні, особливо перед самим весіллям – сімейного життя не судилося бути щасливою.
 • Якщо фата сниться не нареченій, а будь-якій іншій людині – його бажання неодмінно здійсняться.
 • Надіти на голову фату на весіллі – до поліпшення відносин з чоловіком.
 • Якщо фата приснилася самотньої дівчини – до зустрічі судженого.
 • Якщо приснилася наречена в вінчальному платті і фаті, це означає вірного друга, готового допомогти в скрутну хвилину.
Сниться фата

Так потрібно обов'язково надягати фату на весілля? Це вибір кожної дівчини. Якщо правильно і розумно слідувати порадам, заснованим на багаторічному досвіді, фата ніколи біди не принесе, а навпаки стане не тільки окрасою весільного вбрання, але і сімейним оберегом на довгі роки.

Відео: Прикмети про весілля