Хімічний пілінг: коли і як можна проводити?

Сам термін «пілінг» позначає «шкребти». Завдяки йому з шкіри віддаляються ороговілі і відмерлі клітини, а також йде процес відновлення і омолодження шкірного покриву. Проводити цю процедуру можна на будь-якому з ділянок тіла, які потребують в цьому.

Пілінг очищає шкіру. З-за того, що з поверхні видаляються мертві клітини, нові ростуть швидше, шкіра стає здоровішою і рівніше. Можна робити пілінг за допомогою лазера, механічним, хімічним способом.

Один з найпоширеніших способів омолодження шкіри – хімічний пілінг. Він ефективно бореться з нерівностями поверхні, усуває сліди акне і постакне, пігментні плями, коригує зморшки і робить багато іншого, одним словом, дозволяє представницям прекрасної статі (а іноді і представникам сильної половини людства) як можна довше виглядати молодо.

Особливості

Суть хімічного пілінгу будь-якого типу полягає в тому, що на шкіру впливають різного роду складами на основі кислот різної концентрації. Ці препарати здатні не тільки очистити шкіру від слідів акне або зморшок, але й запобігти їх виникненню в подальшому.

В залежності від того, який тип пілінгу використовується, очищення шкіри відбувається або за допомогою дбайливого зняття верхнього шару епідермісу, або хімічним опіком всіх його верств.

З урахуванням серйозності процедури проходити її бажано в клініці з хорошою репутацією у кваліфікованого лікаря-косметолога.

Плюси

Шанувальники цієї процедури назвуть масу її достоїнств.

Серед них такі, як:

 • Шкіра очищається від ороговілого шару. Завдяки кислот, що входять до складу пілінгу, відмерлі клітини епідермісу розм'якшуються і легко видаляються. Як наслідок, покращується колір обличчя, а його рельєф стає значно рівніше.
 • Сальні залози починають працювати краще. З-за цього хімічний пілінг показаний людям з жирною шкірою. Склади на основі кислот вичищають шкірне сало з сальних залоз, нормалізують його вироблення і звужують пори. Завдяки цьому шкіра стає рівнішою, а вугровий висип проходить.
 • Внаслідок поновлення верхнього шару шкіри досягається омолоджуючий ефект, а зморшки розгладжуються. В період відновлення шкіра інтенсивно виробляє колаген і еластин, завдяки чому стає більш пружною і еластичною. Так відбувається корекція мімічних зморшок.
 • Лікування інших дефектів шкіри. Крім перерахованого, хімічний пілінг часто застосовується для усунення шрамів, рубців і постакне. Крім цього, він ефективний і для позбавлення від вогнищ гіперпігментації. Це пояснюється тим, що верхні шари епідермісу після очищення кислотами у процесі оновлення виробляють пігмент меланін.

Мінуси

Якщо точно виконувати протокол процедури і не застосовувати пілінг тим людям, яким це протипоказано, негативні наслідки виключені.

До мінусів процедури можна віднести наступне:

 • Дискомфорт під час сеансу. Навіть кислота, взята в найменшій концентрації, може палити, пощипувати або поколювати шкіру.
 • Почервоніння – обов'язкова реакція шкіри на пілінг. Тривалість почервонінь індивідуальна, може тривати від кількох годин до двох-трьох тижнів.
 • Опік і поява скоринки на обличчі. Як правило, це індивідуальна реакція шкіри. Вимагає ретельного спостереження косметолога і отримання рекомендацій по правильному догляду за шкірою в цей час.
 • Лущення – природна реакція шкірного покриву на дію кислот. Уникнути цього не можна, так «працює» пілінг. Потрібно постійно користуватися зволожуючими кремами, рекомендованими косметологом.
 • Підвищується чутливість шкіри до дії сонячних променів. Тому слід уникати перебування на сонці без крислатого капелюха, а в період з полудня до 16 години взагалі намагатися не перебувати на вулиці в періоди сонячної активності.

Проте є таке поняття, як постпилинговая реакція.

До неї відносяться такі наслідки:

 • набряк обличчя;
 • гіперпігментація;
 • поява пухирів;
 • загострення герпесу (якщо вірус присутній в організмі);
 • свербіж, печіння шкіри;
 • хімічний опік.

Види

Хімічний пілінг по мірі того, наскільки потужно кислоти діють на шкірний покрив, ділиться на три групи:

 • поверхневий;
 • серединний;
 • глибокий.

Пілінг, що відноситься до першої групи, що проходить по верхньому шарі шкіри. Він хороший для того, щоб скорегувати мімічні зморшки і усунути вогнища пігментації, а також для боротьби з фотостарінням.

Часто цей вид пілінгу застосовують у поєднанні з іншими, більш потужними видами, щоб продовжити і закріпити його ефект.

Показання до застосування

Пілінг серединного типу впливає на епідерміс – шар, який уражається глибокими рубцями або зморшками. Цей вид пілінгу підходить для використання в будь-якому віці, навіть юному.

Що стосується глибокого пілінгу, це найбільш радикальна дія на шкіру, адже саме при використанні цього типу кислотами відбувається обробка всіх шарів епідермісу.

Зупинимося на найбільш затребувані види поверхневого пілінгу.

Пілінг на основі мигдальної кислоти, одержуваної з кісточки відповідного рослини, діє повільно, оскільки є дуже м'яким по своїй структурі. Його можна використовувати навіть навесні і влітку, коли сонце активно. Протипоказань до застосування немає.

Пілінг на основі гліколевої кислоти діє по-іншому: молекули проникають в шкіру безперешкодно і швидко, забезпечуючи стійкий ефект процедури. Цей вид пілінгу підходить для будь-якого типу шкіри, крім дуже смаглявою. Він неефективний для жінок старше 50 років. На гліколевий пілінг поширюються всі стандартні обмеження проведення процедури. Влітку його робити не можна.

Один з найпопулярніших складів, особливо у осіб, що володіють жирної пористої шкіри, – на основі саліцилової кислоти.

Такий успіх забезпечує властивість боротися із запаленнями, що, в свою чергу, робить шкіру рівною і однотонним. Саліцилова кислота – прекрасний засіб від акне, причому не тільки для лікування, але і для запобігання його появи надалі. Не можна поєднувати пілінг на основі цієї кислоти з оксидом цинку.

Пілінг можна проводити на шкірі будь-якого типу, однак для них (типів) є своя класифікація:

 • Шкіра першого типу характеризується відсутністю глибоких і мімічних зморшок. Пілінг рекомендується проводити поверхневий щорічно по три процедури для запобігання появи ознак старіння.
 • Для шкіри другого типу характерно наявність мімічних зморшок в куточках очей в стані спокою і глибоких – при прояві емоцій (сміх, посмішки, сліз). Також є невеликі пігментні плями. Для такого типу шкіри підійдуть фруктові кислоти і курс з семи процедур. Косметологи рекомендують повторювати його з періодичністю один раз на півроку.
 • Люди з шкірою третього типу мають зморшки навколо очей, рота, а також на лобі в стані спокою, крім цього, порушену пігментацію шкіри. Представникам третього типу шкіри рекомендується поєднання поверхневого пілінгу з використанням фруктових кислот із серединним пілінгом із застосуванням трихлороцтової кислоти. Робити процедури необхідно регулярно, періодичність встановлюється косметологом в залежності від стану шкіри.
 • Для четвертого типу характерна наявність глибоких зморшок і множинних, а також нерівній поверхні і млявого тургору шкіри. Пігментація порушена. Як правило, для корекції призначається пілінг з використанням трихлоуксусной кислоти (не менше трьох процедур), далі призначаються пілінги з застосуванням гліколевої кислоти. Робити це потрібно тільки після консультації з лікарем-дерматологом і його контролем після кожної процедури.

Найбільш складно коригувати (зі зрозумілих причин) 4 тип шкіри, проте і з ним можна домогтися видимого результату. Зрозуміло, в 60 років жоден пілінг не дасть можливості виглядати ні 20, ні на 30, але підтримувати зовнішній вигляд і тонус шкіри в гідному і доглянутому стані цілком можливо.

Будь-яка лікувально-косметологічна процедура має показання до застосування, і хімічний пілінг не виняток.

Вікові показання такі:

 • люди до 25 років з допомогою хімічного пілінгу позбавляються від акне, вугрової висипки, дефектів шкіри, а також лікують контагіозний молюск;
 • клієнти від 25 до 30 років лікує проблемну шкіру, постакне, пігментні плями, актинічний дерматит, а також проводять профілактику раннього старіння шкіри;
 • особи старше 30 років позбавляються від пігментних плям, кератозу, коригують зморшки, складки, прибирають бородавки і папіломи, а також готують шкіру до пластичних операцій на ній.

Сеанси пілінгу на основі кислот показано:

 • особам, бажаючим омолодити шкіру, позбутися від фотостаріння і відкоригувати вікові зміни;
 • людям з вогнищами гіперпігментації на обличчі різної природи походження: веснянками, хлоазмою, меланодермией або лентиго;
 • особам, що страждають від вугрової висипки і акне, а також з розацеа (тут потрібно зробити застереження, що пілінг можливий тільки у випадку, якщо вугри рожевого кольору, тобто не запалені);
 • поліпшення рельєфу шкіри, звуження пор, вирівнювання тону.

Косметологи рекомендують поєднувати пілінги на основі кислот з ботоксом, мезотерапією, биоревитализацией і контурною пластикою.

Крім цього, пілінг може стати підготовкою до проведення процедур по лазерному омолодженню і фотоомоложению.

Не слід думати, що хімічному пілінгу можна стягнути тільки особа, хоча найчастіше кислотами обробляють саме його.

Ділянки тіла, на яких можна ефективно проводити цю процедуру, є:

 • руки в області кистей;
 • шия й зона декольте;
 • ділянки тіла, на яких є рубці, папіломи, пігментні плями, розтяжки або вугрової висип.

Для шкіри тіла найбільш підходящим є серединний тип пілінгу, так як поверхневий часто вже не вирішить тих проблем, які є у клієнта. Ну а для позбавлення від розтяжок серединний пілінг – краще рішення і очевидна користь.

Обмеження

Абсолютних перешкод для проведення цієї косметологічної процедури два: це висока чутливість шкіри і наявність алергічної реакції на складові пілінгу.

Є ще група протипоказань, які можна назвати тимчасовими. Наприклад, хімічний пілінг не варто застосовувати на шкірі з свежеприобретенным засмагою.

Також не потрібно поєднувати цю процедуру з прийомом речовин, що підвищують чутливість шкіри до дії сонячних променів – астакстантина, естрогену, антибіотиків на основі тетрацикліну, ретиноїдів, нейролептичних препаратів, оскільки зростає ризик того, що на свежеотпилингованной шкірі з'являться пігментні плями.

Хімічний пілінг протипоказаний жінкам у період вагітності і годуючим матерям. Також процедура не проводиться особам, що страждають від інфекційних та вірусних шкірних захворювань, цукрового діабету, системних захворювань у стадії загострення, гіпертонії, ішемічної хвороби серця, а також онкології всіх видів.

Якщо ви зробили процедуру, яка завдає шкоди і истончает епідерміс, наприклад, мікродермабразію, депіляцію або епіляцію, відбілювання або використовували скраб, потрібно почекати не менше тижні до того, як проходити процедуру пілінгу.

Також не можна проводити пілінг:

 • якщо є новоутворення будь-якого типу;
 • якщо на шкірі є папіломи;
 • у разі коли шкіра пошкоджена або на ній є подразнення;
 • шкіра уражена герпесом в активній формі;
 • якщо шкіра володіє підвищеною реактивністю і чутливістю;
 • якщо є алергічна реакція на складові пілінгу;
 • якщо загострилося акне;
 • якщо нещодавно проводилась або радіотерапія застосовувався препарат «Роаккутан».

Краще всього проводити процедури восени, коли сонячна активність йде на спад. В період сильного впливу прямих променів ультрафіолету шкіра довго відновлюватися після руйнування кислотами, саме тому пізня весна і літо – не найкращий час для проведення цих процедур.

Як використовувати?

Найбільш широко розповсюджені складові хімічного пілінгу – альфагидроксикислоты (АНА), бетагидроксикислоты (ВНА), ретиноєва і трихлоруксусная кислоти.

Гідроксикислоти поділяються на альфа - і бетагидроксикислоты. Перші застосовують у поверхневому пілінгу. До цього виду кислот відносяться гліколева і фруктові кислоти – лимонна, винна, яблучна, а також молочна.

Залежно від того, в якій концентрації беруть гліколеву кислоту, пілінг на її основі буває як поверхневим, так і середнім. Альфагидроксикислоты використовуються для хімічного пілінгу власникам сухої шкіри.

Що стосується складів на основі бетагидроксикислот, вони більше підійдуть людям з жирною і/або чутливою шкірою, які страждають від вугрової висипки або акне. До бетагидроксикислотам ставиться всім відома саліцилова. Бета-гідроксикислоти проникають в шкірні пори глибше, ніж альфа-аналоги. Тому їх можна використовувати в менш концентрованому вигляді. Властивості саліцилової кислоти, в додаток до отшелушивающим властивостями, антисептичні, також вона підсушує запалення і жирорастворима.

Трихлороцтову кислоту найчастіше використовують у концентрації від 25 до 30% для серединного пілінгу. Якщо ж взяти цю кислоту в концентрації 40%, її можна застосувати в глибокому пілінгу. Часто препарати на її основі називають блакитним пілінгом з-за кольору.

Ще один «кольоровий» пілінг – жовтий. Він складається із суміші ретинальдегида, вітаміну С і кислот. Спочатку обличчя «готують» за допомогою препарату на основі гліколевої кислоти в концентрації 20 відсотків. Далі наносять пілінг з ретиноїдами. Койевая і фитиновая кислоти видаляють пігментні плями, азелаїнова, в свою чергу, регулює ступінь жирності шкіри і веде боротьбу з вільними радикалами. Вироблення колагену прискорюється за допомогою вітаміну С, а завдяки ретиноєвої кислоти здійснюється контроль секреції шкірного жиру.

Рецепти приготування

Незважаючи на складний склад, можна зробити хімічний пілінг і вдома. Важливо при цьому дотримуватися послідовність дій і рецептуру препарату.

Для проведення хімічного пілінгу самостійно підійдуть три склади: на основі фруктових кислот, молочної і мигдальною.

Рецепти сумішей для хімічного пілінгу в домашніх умовах:

 • З використанням аспірину. Буде потрібно 3 таблетки препарату, їх потрібно ретельно розчавити і перемішати з 0,5 ч. ложки чистої води. Після перемішування і утворення кашки додати чайну ложку натурального (не збитого) меду. Суміш повинна настоятися протягом 10 хвилин, після чого круговим рухом її наносять на попередньо очищену шкіру обличчя, уникаючи області навколо очей. Тримати склад потрібно 5 хвилин, після чого зробити легкий масаж тривалістю близько півтора хвилин. Суміш ретельно змивають великою кількістю теплої води.
 • Склад з хлоридом натрію, а простіше кажучи – з кухонною сіллю. Одну чайну ложку солі потрібно змішати зі столовою ложкою 20% сметани. Обличчя повинно бути чистим і розпареним. Суміш наносять на шкіру ватним диском або кулькою, масажують протягом двох хвилин і змивають. Останнім ополіскування має бути прохолодною водою. Після нього обов'язково потрібно нанести жирний живильний крем.
 • Ще одна проста процедура - одну ампулу хлориду кальцію «вбивають» в обличчя (наносять шарами, чекаючи висихання попереднього). Достатньо 5-6 шарів. Після цього подушечки пальців намилюють дитячим милом і масажують шкіру до тих пір, поки вона не почне скочуватися в невеликі грудочки. Як правило, утворення катишків супроводжується характерним звуком скрипу. Залишки хлориду кальцію видаляють вологою серветкою або диском, після чого наносять живильний крем або маску.
 • Пілінг на основі саліцилової кислоти. Для цього знадобиться кислота в концентрації 15-20%. Вона ватним диском або тампоном наноситься на чисте обличчя, тримати її необхідно близько 20 хвилин (не довше). Після закінчення зазначеного часу кислоту змивають великою кількістю прохолодної води.
 • Щоб приготувати склад на основі активованого вугілля, потрібні вугілля, вода і желатин в кристалах. У трьох ложках теплої води розводять кристалізований желатин і перемішують з половиною таблетки вугілля, попередньо потовченої. Зазначений склад наноситься пензликом на чисте обличчя. Коли суміш висохне, плівку знімають з особи.
 • Пілінг на основі ретинолу («жовтий»). Цей пілінг не слід плутати з ретиноевым, в основі якого лежить кислота з відповідною назвою. Що стосується ретинолового, то він складається переважно з вітаміну А, кислот в ньому нема, тому він значно м'якше. Що стосується більш агресивного пілінгу з ретиноєвої кислоти, його не рекомендується робити в домашніх умовах, так як необхідне спостереження лікаря-косметолога.

Краще всього будинку зробити ретиноловый пілінг. Його складові недорогі, результат видно відразу, побічних ефектів і протипоказань майже немає.

Можна використовувати і готові препарати, величезна кількість яких зараз є у продажу. Це і популярна серед б'юті-блогерів продукція на основі кислот фірми The Ordinary, і космецевтика (як економ-класу, так і класу Люкс), і азіатські кошти. Засоби містять як альфа-гідроксикислоти (AHA), так і бетагидроксикислоты (BHA).

До кожного засобу є інструкція про те, як і коли її потрібно використовувати. Вирішивши зробити пілінг самостійно вдома, необхідно неухильно виконувати зазначену послідовність дій.

Якщо шкіра гіперчутлива і схильна до появи подразнень і висипань, краще зупинити вибір на полигидроксикислотах (PHA): лактобионовой і глюконолактоне. Вони схожі за складом на АНА, але мають більш м'яку дію на шкіру.

Догляд

Анестезія для проведення сеансу пілінгу потрібна нечасто, але склад може викликати легке печіння. Чим більш глибокий пілінг робиться, тим сильніше відчуття. Тому серединний пілінг проводять після прийому людиною анальгетика і транквілізатора, а в разі, якщо больовий поріг низький, може бути використана місцева анестезія.

Що стосується глибокого пілінгу, його проводять виключно під загальним наркозом. На процедурі присутня не тільки професійний дерматолог-косметолог, але й пластичний хірург, а також анестезіолог, який стежить за станом пацієнта.

Однак у деяких випадках загальний наркоз замінюють на місцевий ін'єкційний в поєднанні з транквілізатором.

На початку процедури шкіру обробляють складом або на основі спирту, або з вмістом ацетону. Таким чином її знежирюють. Далі забезпечують захист очей щоб уникнути попадання в них кислот. Після цього наноситься безпосередньо пилинговая суміш. Після закінчення відведеного часу розчин ретельно видаляють, а на шкіру наносять захисні і зволожуючі препарати.

На жаль, можливі неприємні наслідки пілінгу. До них відносяться:

 • Болючість шкіри обличчя. Найчастіше відчувається після серединного або глибокого пілінгу і триває 3-5 годин.
 • Почервоніння шкіри. Це залежить від глибини пілінгу. Поверхневий пілінг викликає незначну червоність на кілька днів, серединний ж і особливо глибокий – інтенсивний червоний колір обличчя тривалістю до 30 днів.
 • Свербіж шкіри, обличчя сильно лущиться. Зазвичай поверхневий пілінг не дає такої «побочки», але індивідуальні особливості шкіри можуть викликати лущення і після нього.
 • Алергія на пілінг – справа нечасте, особливо якщо перед сеансом проводилася аллергопроба на згині ліктя. Але щоб уникнути небажаних наслідків, якщо у людини є алергія на що-небудь, краще перед і після процедури приймати антигістамінні препарати.

Крім звичайних наслідків, хімічний пілінг може викликати ряд ускладнень:

 • Хімічний опік теоретично можливий при проведенні серединного або глибокого пілінгу. Походить від неправильного вибору складу, невірно розрахованої тривалості процедури. Щоб мінімізувати ризик опіку, серединний і глибокий пілінг краще робити у косметолога з медичною освітою.
 • Фолікуліт або акне виникають, якщо після процедури використані невідповідні до типу шкіри зволожуючі і пом'якшуючі креми. Щоб позбутися від вугрів, потрібно взяти курс антибіотиків.
 • Інфекція – бактеріальна або грибок. Таке ускладнення виникає дуже рідко, але призводить до рубців. Поверхневий пілінг таких ускладнень не викликає. Необхідно з'ясувати до проведення процедури, яким обладнанням і в яких умовах вона буде проводитися.
 • Посилення герпесу найчастіше виникає, якщо людина, у якого вірус папіломи людини є в наявності, не згадує про це лікаря і, як наслідок, не приймає до, після і під час процедури призначені противірусні препарати або імуностимулятори.
 • Поява пігментних плям зазвичай явище тимчасове, але в деяких випадках плями зберігаються до 2 років. Їх лікують гидрохиноном або іншими засобами аналогічної дії.
 • Втрата пігментації в осіб зі смаглявою шкірою може зберігатися протягом всього життя.
 • Зірочки судин. По-іншому це явище називається телеангиоэктазией. Найчастіше стають помітними після закінчення пілінгу. Їх видаляють за допомогою лазеротерапії.
 • Демаркаційна лінія з'являється після серединного або глибокого пілінгу і позначає межу між областю, де проводився пілінг і де його не було.
 • Рубці – ускладнення вкрай рідкісне. Їх провісниками можуть стати постійний свербіж у поєднанні з почервонінням шкіри.

Щоб мінімізувати можливість появи ускладнень від проведення процедури, слід проходити її тільки у сертифікованих спеціалістів з медичною освітою.

Серединний і глибокий пілінги проводяться тільки лікарями-дерматологами. При виборі салону або клініки слід звернути увагу не тільки на репутацію закладу, але і на кваліфікацію майстра, до якого ви плануєте звернутися.

Рекомендації

Між процедурами повинно пройти як мінімум 7 днів. Важливо пам'ятати, що реабілітація після одного сеансу пілінгу може зайняти кілька годин, так і декілька тижнів. Потрібно передбачити це і по можливості обмежити виходи на свіже повітря.

Більш докладно про те, який термін займе відновлення шкіри, може сказати тільки дерматолог, що спостерігає вас протягом певного часу і знайомий з методом пілінгу.

Після процедури обличчя набуває червоний відтінок, цього не слід лякатися. Щоб не було роздратування і висипань, потрібно чітко слідувати інструкціям косметолога як до проведення пілінгу, так і після: використовувати захисний крем і зволожувати шкіру на постійній основі. Якщо ви вирішили замінити крем на аналогічний, краще і про це проконсультуватися з фахівцем, який проводив процедуру: чи можна змінювати кошти, що вважати аналогами, чи буде ефект від заміни – всі ці питання слід задати лікаря до того, як що-небудь робити.

До проведення процедури потрібно протестувати свою шкіру на алергійність: нанести невелику кількість препарату тієї концентрації, якої планується працювати, на тильну сторону кисті або згину ліктя, потримати близько десяти хвилин, після ретельно промити і досліджувати шкіру на предмет реакцій.

Потрібно запам'ятати, що будь-якого роду пілінг, навіть поверхневий, це стрес для організму. Тому не слід робити його тоді, коли організм і без того ослаблений: в періоди менструації, підвищеної психічної навантаження, грипу, ГРЗ або ГРВІ, будь-якого іншого простудного захворювання.

Перш ніж відвідати косметичний салон, необхідно привести свій фізичний стан в норму. У вас повинна бути нормальна температура тіла, робочий тиск, відсутні ознаки простудних і шкірних захворювань.

Якщо шкіра нездорова, пілінг робити не можна! Тільки вугрі є показанням до застосування препаратів на основі кислот, будь-які інші висипання або рани на обличчі – це заборона на проведення процедури пілінгу.

Важливо запам'ятати, що всі хронічні захворювання, про наявність яких ви не сказали косметолога, і наслідки, що з цим пов'язані, – не його вина.

Про хворобах внутрішніх органів, шкіри, наявність інфекцій і вірусів потрібно обов'язково повідомити лікаря.

Рішення про можливість або неможливість проведення процедури пілінгу дерматолог приймає на основі інформації, отриманої від клієнта, і чим більш повної вона буде, тим краще, в першу чергу, для самого клієнта.

Якщо пілінг рекомендований один раз на рік, краще зробити його у жовтні або листопаді, якщо ж необхідно проводити процедуру двічі на рік, оптимальним часом для повторного пілінгу стане березень.

Основне правило будь-якого пілінгу: склад не повинен палити шкіру і не повинен заподіювати біль. Якщо на шкірі з'явилося відчуття сильного дискомфорту, шкіру «пече», вона «горить», потрібно якомога швидше промити обличчя прохолодною водою у великих кількостях і відразу ж нанести крем із зволожуючим і заспокійливим ефектом.

Перетримувати складу на обличчі довше покладеного часу ні в якому разі не можна. Це може викликати негативну реакцію шкіри – від простого почервоніння до хімічного опіку.

По закінченні процедури пілінгу потрібно переконатися, що на обличчі не залишилося ні краплі складу. Навіть невелика кількість кислотної суміші може викликати роздратування і доставити масу незручностей.

Як правило, жінки більш охоче пробують поверхневий пілінг, відповідно, і відгуків про нього більше. Оскільки це найменш травматичний вид пілінгу, а шкіра після нього відновлюється швидше, представниці прекрасної статі, які спробували цю процедуру, відзначають поліпшення рельєфу особи, якості шкіри, звуження пор і позбавлення від дрібних зморшок.

Крім того, відчутним плюсом поверхневого пілінгу є і те, що препарати з такими властивостями продаються в готовому вигляді, і, не маючи бажання відвідувати косметолога, можна придбати чудо-засіб і влаштувати собі салон краси на дому.

Детальніше дізнатися про хімічний пілінг ви зможете в цьому відео.