Умови і порядок державної реєстрації шлюбу

Весілля – особливий день в житті кожної людини. У нашій країні для того, щоб стати чоловіком і дружиною, необхідно офіційно зареєструвати шлюб. Про те, як це зробити, читайте в нашому матеріалі.

Умови укладення шлюбу

Відповідно до Сімейного Кодексу РФ, можуть укласти шлюб чоловік і жінка, які мають не тільки бажання, але і можливості. Як мінімум, повинні бути відсутніми підстави для заборони вступу в шлюб. По-перше, шлюб в Російській Федерації можливий тільки між різностатевими особами, а по-друге, вік, згідно з яким за законом можна укласти шлюб, встановлено на рівні 18 років. Але є і винятки.

Іноді законодавство допускає укладення шлюбу з 16 років і навіть з 14 років у деяких регіонах (Московська, Білгородська, Вологодської, Нижегородська і Калузька області). Знизити шлюбний вік можна, наприклад, коли майбутня дружина вагітна чи молода людина йде в армію (а також в інших, передбачених законом, випадках). Реєстрація шлюбу за виняткових обставин можлива тільки з дозволу органів місцевого самоврядування. При реєстрації шлюбу неповнолітніми також необхідна згода їх батьків, а в разі їх відсутності – опікунів.

Реєстрація шлюбу відбувається після подання заяви та всіх необхідних довідок. Як правило, строк реєстрації шлюбу призначається після закінчення 30 днів після дати подання заяви та не пізніше 12 місяців з дня його написання. На практиці ж доводиться чекати близько двох місяців, проте влітку наречених більше, тому строк може бути довшим.

Сам процес одруження може проходити в формі урочистої церемонії в окремому залі з гостями, кільцями, весільним платтям, свідками, рушником і музикою. Однак атмосфера може і не бути урочистій – можна розписатися в кабінеті державного реєстратора записи актів громадянського стану навіть без сукні нареченої і кілець. Кожен вибирає те, що йому по душі і по кишені. У тому і іншому випадку молодята отримають те, за чим прийшли, – визнання своєї добровільної згоди вважати другу половину дружиною або чоловіком і, відповідно, поява у останнього прав і обов'язків, згідно з чинним законодавством. Також важливо відзначити, що реєстрація шлюбу відбувається тільки при особистій присутності бажаючих укласти шлюб осіб.

Але бувають випадки, коли укладення шлюбу неможливо. Вони прописані в законодавстві Російської Федерації, а саме – в Сімейному Кодексі.

До них відносяться:

 • знаходження особи у зареєстрованому шлюбі;
 • між родичами (заборонені спілки зі своїми бабусями, дядьками, братами, сестрами, племінниками);
 • якщо наречений або наречена (або обидва) є недієздатними (визнані рішенням суду такими);
 • між усиновителями і усиновленими.

  У тому випадку, якщо ви отримали відмову в реєстрації союзу, його завжди можна оскаржити до вищестоящої організації або до суду. Порядок оскарження простий.

  Медичне обстеження перед укладенням шлюбу проходити необов'язково, це робиться тільки за бажанням пари. Причому результати обстеження особи можуть бути повідомлені парі спільно лише при згоді на це обстежуваного. В іншому випадку – це лікарська таємниця, відома лише пацієнта і лікаря. Однак якщо після укладення шлюбного союзу з'ясується, що чоловік хворий на венеричну (або яким-небудь іншим захворюванням і не повідомив про це до укладення шлюбу другим з подружжя, цей союз може бути визнаний недійсним, і шлюб буде анульований.

  Необхідні документи

  Якщо чоловік і жінка, що досягли шлюбного віку і реєструють союз вперше, то від них вимагається заповнення заяву за Формою 3 встановленого зразка і оплата державного мита. Можна також подати заяву через сайт державних послуг, запевнивши його електронними підписами. Крім цього, існує можливість подати заяву про бажання вступити в союз із нотаріально посвідченим підписом другої особи.

  У заяві вказується, що згода осіб є добровільним, підтверджується відсутність підстав для заборони вступу в шлюб, вказується вік, інформація про наявність дітей. Також надається персональна інформація, записана в документах, що засвідчують особу, прописується те, яке прізвище буде носити кожен із подружжя після укладення шлюбу, зазначається національність, освіта, сімейний стан на момент вступу в шлюб. Заява це спільне і підписується обома особами. До заяви додаються документи, що підтверджують викладені вище факти. Державне мито встановлено в розмірі 350 рублів. Урочиста реєстрація буде коштувати трохи дорожче.

  В поточному році стала можливою реєстрація шлюбу в будь-якому регіоні Російської Федерації, незалежно від реєстрації місця проживання. Для подачі заяви достатньо звернутися в будь ЗАГС на території країни (без прив'язки до реєстрації місця проживання). Можлива і реєстрація наречених без прописки одного з майбутнього подружжя. Відсутність реєстрації місця проживання не робить паспорт недійсним, і працівники РАЦСУ не мають права відмовити у прийнятті заяви та проведенні реєстрації шлюбу. У заяві необхідно лише вказати, що місце постійного проживання відсутній.

  Правила подачі заяви в терміновому режимі

  Існують випадки, коли реєстрацію треба прискорити і провести її не через місяць-два і більше, а набагато швидше – у строк до одного місяця з моменту подачі заяви.

  Розглянемо найпоширеніші з них:

  • вагітність жінки – довідка з лікарні прискорить дату реєстрації;
  • важка хвороба майбутнього чоловіка;
  • щойно народжений малюк, батьками якого є майбутні подружжя;
  • тривале відрядження одного з майбутнього подружжя.

  В таких випадках дату укладення шлюбу можна дізнатися в момент подачі заяви. Необхідно пам'ятати, що вказуючи підстави для термінової реєстрації, завжди треба прикладати офіційний документ, що підтверджує обставина, що дає підставу для реєстрації шлюбу в більш короткий термін.

  Особливості процедури

  Як ми вже говорили вище, реєстрація може бути як урочиста, так і неторжественная. Може вона бути термінова і проста. Можна розписатися в Рагсі, а урочисту церемонію провести в будь-якому вподобаному місці. Для цього пара розписується в Загсі, отримує свідоцтво про укладення шлюбу і вже в урочистій обстановці з гостями і в красивому місці проводить зворушливу церемонію з красивим платтям, кільцями. Все це, як правило, відбувається в якому-небудь мальовничому місці, щоб радість від одруження запам'яталася надовго і молодим, і їх гостям.

  Якщо молоді не хочуть свята або традиційного весілля, вони можуть зареєструвати шлюб без сукні і кілець у будь-якій, навіть будній день (крім неділі й понеділка). При неурочистій реєстрації можуть бути лише майбутні дружини і фотограф. Гості в даному випадку можуть привітати молодих тільки на вулиці.

  Можна провести термінову реєстрацію шлюбу, наприклад, при вагітності. А можна і призначити термін з моменту подачі заяви протягом 12 місяців. Однак при такому великому терміні необхідно підтвердити своє бажання реєструвати шлюб. У різних ЗАГСах – в різні строки (від двох тижнів до місяця до передбачуваної дати укладення шлюбу). У разі хвороби або непередбачених обставин дату реєстрації шлюбу можна перенести, написавши про це відповідну заяву і приклавши підтверджують офіційні документи.

  Про те, як подати заяву в ЗАГС, дивіться у наступному відео.