Чим відрізняється і що таке особисте підсобне господарство та індивідуальне житлове будівництво?

Відмінність між ЛПХ і ІЖС полягає в різних аспектах. Детальніше читайте у статті.

Володіти земельною ділянкою — це завжди престижно. Тому кожна людина, особливо, житель великого міста, мріє мати заміський будинок з ділянкою землі. Але купити готовий котедж не всім по кишені. Люди намагаються спочатку брати у власність землеволодіння, і тільки потім вирощувати на ній урожай і будувати житло.

 • При придбанні наділу, кожна людина стикається з такими визначеннями, як особисте підсобне господарство і індивідуальне житлове будівництво.
 • В юридичній практиці використовується абревіатура ЛПХ і ІЖС.
 • Щоб вирішити, який вид власності оформити земельний наділ, необхідно спочатку розібратися, що означають ці поняття. Про це читайте нижче.

Що таке ЛПХ?

Особисте підсобне господарство

Особисте підсобне господарство (ОПГ) передбачає користування землеволодінням з метою вирощування овочів, фруктів, а також утримання домашніх тварин. Такі землеволодіння купуються для отримання продукції сільгосппризначення. При цьому слід розуміти наступне:

 • Госпдіяльність не може вестися з метою отримання прибутку.
 • Вирощені тварини, а також фруктові дерева, ягоди, огірки, помідори, зелень і так далі, можуть бути використані тільки для живлення власників, а не для продажу.

Такий аспект володіння діяв ще при Радянському Союзі, коли вирощені на дачі рослини, а також корови, свині, кози, кролики не могли служити для збагачення власників. Все це діє досі — використання ЛПХ в плані комерції заборонено. Тому дістати право на землеволодіння у даному випадку буде неможливо.

Що таке ІЖС?

Індивідуальне житлове будівництво в котеджному селищі

Індивідуальне житлове будівництво — форма землеволодіння, яка призначається для будівництва житла — будинку, котеджу. Документація на землеволодіння видається на підставі кадастрового паспорта.

Важливо знати: Якщо ви звели будиночок на наділі землі, який призначений для садіння городніх культур, тоді варто це будова записати в податковий звіт — декларацію.

Землеволодіння для ІЖС призначені для реалізації кожною людиною свого право власництва на володіння житловим приміщенням, яке передбачено. Вам слід знати, що:

 • Забудова виконується з ваших власних коштів.
 • Такий житловий будинок має конкретні обмеження: він повинен бути на одну сім'ю, допускається будівля в кілька поверхів (2,3). Всі інші будови на такому наділі землі повинні бути одноповерховими і їх не можна записувати, як житлові. Наприклад, якщо на вашому землеволодіння є будиночок для охоронця або домробітниць, то будова краще записати, як підсобне приміщення.
 • Висота будівлі не може бути більше 3-х поверхів.

Важливо знати: На придбання і будова житлового споруди на хозучастке з формою власності ІЖС можна взяти позику в банківській установі. Навіть існують держпрограми з підтримки окремих категорій громадян з наданням позики на пільгових умовах: молоді сім'ї, вчителі, військовослужбовці і так далі.

Чим відрізняється особисте підсобне господарство та індивідуальне житлове будівництво?

У чому різниця між ЛПХ і ІЖС?
 • ІЖБ — це право власності на землеволодіння, яке передбачає зведення житла. На ньому не передбачається розводити худобу або ростити культури, хоча біля будинку можна посадити кілька дерев культурних рослин і квітів.
 • ЛПХ — це форма власності земллевладения, при якій наділ можна застосовувати тільки для вирощування культур. Зводити будівлі на такому наділі землі можна, але тільки госпбудівлі. Багато власників будують дачні будови. В цьому випадку, таку споруду потрібно приватизувати.

Крім цього, якщо ЛПХ розташоване в межах міської межі, то на такому наділі можна звести житловий будинок з подальшою його приватизацією. Якщо особисте підсобне господарство знаходиться за межами міської риси, тоді житловий будинок будувати на такому наділі заборонено.

Важливо знати: При ІЖС і ЛПХ, якщо на землеволодіння зведений житловий будинок, то такий статус — це гарантія підключення до газо - і гидрокоммуникациям.

Податковий відрахування, пільга

Законодавством передбачено право на податкове вирахування, якщо ви звели будинок на наділі під ІЖС. Однак, якщо будівля не було зведено протягом 10 років, тоді доведеться навпаки, заплатити податок і в подвійному розмірі. Тобто, якщо ви взяли ділянка під будівництво, то повинні в обов'язковому порядку звести будову.

Варто зазначити: ЛПХ в цьому випадку має явну перевагу, так як законодавство не зобов'язує вас будувати або садити рослини — ви власник і самі вирішуєте, що робити.

Ще деякі відмінності:

 • ЛПХ обкладається митом за мінімальною ставкою, порівняно з ІЖС.
 • В особистому хозвладении нижче ставки на світло, газ і воду. Але при цьому адміністрація району не зобов'язується підводити газо - і гидрокоммуникации до ділянки, так як ЛПХ не призначений для житла.
 • Можливість прописки є тільки у ІЖС. Але навіть і в цьому випадку, реєстрація буде дозволена тільки після здачі будинку в експлуатацію та оформлення в держ-органі.
Наділ землі під ІЖС

Що краще?

Якщо говорити про те, що краще — ІЖБ або ЛПХ, то в плані необхідності проживання, можна сказати з упевненістю, що ІЖС краще. У цьому випадку адміністрація зобов'язується провести газо - і гидрокоммуникации і організувати інфраструктурні об'єкти. В ЛПХ це все робиться на свій страх і ризик.

Що вигідніше?

Якщо говорити про вигоду, то землі в межах міста зі статусом ЛПХ набагато дешевше, ніж ІЖС. За межами міста, ділянка з формою власності ОПГ можна купити взагалі за безцінь. Це пов'язано з тим, що за межею населених пунктів, розташовані орні землі, які не використовуються під будівництво, але можуть видані громадянам для обробки.

Зміна цільового призначення

У земельному фонді передбачено переводити землі з одного виду володіння в інший. Але це можливо після проведення інвентаризації, складання спеціальних територіальних планів, і з дозволом районної влади.

Тепер ви знаєте, що таке ЛПХ і ІЖС. Якщо вам потрібно побудувати житло, тоді варто оформити земельний наділ під ІЖС, а якщо наділ необхідний для вирощування рослин, тоді вам підійде ЛПХ. Удачі!

Відео: Земельна ділянка під будинок для постійного проживання. Який вибрати ІЖС, СНП, ДНТ, ЛПХ?