Подружня зрада: причини, ознаки та поради психолога

Подружня зрада — тема актуальна. Ті, хто підозрює її, переводять себе і оточуючих душевними муками; ті, хто зраджує, втомлюються від брехні і постійного страху бути викритими. Доконаний адюльтер часто стає причиною розлучення і розставання. Але так чи проста зрада, як здається? Чи є способи простити її і зберегти відносини, які причини штовхають чоловіків і жінок на невірність, ми розповімо в цій статті.

Що вважається зрадою у шлюбі?

У поняття «зрада» кожен вкладає власний набір уявлень і залежить він від виховання, сповідуваної релігії, життєвого досвіду та індивідуальних рис характеру. Для одних важливо те саме тілесної, фізичної зради, а інші більше значення надають моральному аспекту і поруганным почуттів. Дуже часто зраду порівнюють з зрадою. Подружня невірність вважається гріховною практично у всіх релігіях, її засуджують. При цьому визначення зради як таке стосується лише сексуальному зв'язку з іншим партнером, з яким людина не перебуває у шлюбі.

На практиці таке визначення виглядає доволі скупо і бідно, оскільки не відображає всіх нюансів. Помилково вважати, що зрада обмежується тільки межами будуара. Сьогодні світ пропонує безліч способів інших форм спілкування поза шлюбом, а тому деякі вважають зрадою і віртуальне спілкування з кимось на інтимні теми, і віртуальний секс та інші електронні форми еротичного спілкування.

Зрада багатолика. Сюди можна віднести і брехня, яка незмінно супроводжує спроби приховати правду від партнера, і нехтування його особистими інтересами і проханнями, і порушення даних обіцянок.

Подружні зради, незважаючи на те, що з'явилися ще в давнину, практично одночасно з інститутом шлюбу, оповиті безліччю міфів, які теж накладають свій відбиток на уявлення про адюльтері як такому. Так, вважається, що багаті чоловіки і жінки змінюють частіше, ніж бідні. Це не так — мало того, саме бідні жінки більш схильні до зрад, ніж багаті, чого не скажеш про чоловіків.

Вважається, що изменщиком стає той, хто розлюбив або не любив по-справжньому. Це в корені не так, дуже часто изменщики трепетно і ніжно ставляться до своїм другим половинкам і в їх плани ніяк не входить розлучення і розставання. Любов як почуття і секс на стороні без такого почуття розмежовує більшість чоловіків, чого не можна сказати про жінок, бо для них і «на стороні» повинна бути хоч мінімальна емоційна, чуттєва складова.

Багато хто вважає, що «від хорошого сексу в сім'ї не гуляють», і щиро вважають, що різноманітність у спальні — панацея від зради партнера. Зовсім ні, оскільки є й інші причини подружньої невірності, і сексуальне незадоволення — далеко не найважливіша з них. Твердження про те, що чоловіки зраджують частіше жінок, в принципі вірні, це підтверджують і соціологи: на 75% невірних чоловіків в Росії припадає до 25% жінок, які зважилися на адюльтер.

Причини

Якщо подивитися на факти подружніх зрад уважніше, то стане цілком очевидно, що чоловіки і жінки змінюють з різних причин. Це наголошував і відомий російський соціолог Андрій Зайцев, який чималу частину своєї роботи присвятив питанням збереження інституту шлюбу.

Андрій Зайцев виділив кілька причин, характерних для чоловічих і жіночих адюльтерів. При цьому намітилися дуже цікаві тенденції. Якщо раніше вважалося, що чоловіки йдуть «на сторону» виключно за покликом природи, яка диктує їм полігамність і невгамовне лібідо, то соціологічні дослідження показали, що з причини незадоволеності якістю або кількістю статевих стосунків у шлюбі змінює тільки 9% представників сильної статі. Ще 2% чесно визнають у себе видають статеві потреби і здібності, які явно перевершують аналогічні показники, при цьому вони ніяк не пов'язують свої походеньки «здоров'я заради» зі сферою почуттів, любов'ю, і сім'ю не руйнують.

Зверніть увагу, що куди більше чоловіків (від 14%) стверджують, що почали змінювати з причини потреби в закоханості, в емоційних нових відчуттях, і секс як такої ролі не грав. Таке нерідко відбувається в сім'ях, в яких подружжя вже звикли один до одного, почуття кілька згасли, але прожили вони ще не так багато, щоб змиритися з виниклим душевним вакуумом після втрати яскравою закоханості.

Нову справжню любов зустрічають поза сім'ї близько 6-7% чоловіків. І тут нічого не вдієш: як правило, їх шлюби закінчуються розлученням за їх ініціативи або з ініціативи дружини. Самооцінку підвищують до 10% невірних чоловіків, але тут мова йде в основному про представників сильної статі з заниженою самооцінкою. До 9-10% чоловіків вказують, що причиною зради стала тривале відрядження, від'їзд; при цьому більшість таких чоловіків не бачить нічого кримінального в тому, щоб тимчасово замінити уехавшую дружину. У 14% випадків чоловіки в якості причини вказують «випадковість». Це цілий комплекс різних обставин, в яких він просто не зміг встояти чи не віддавав собі повного звіту: корпоратив, компанія зі спиртним. Невелика ступінь алкогольного сп'яніння підсилює сексуальне бажання і послаблює внутрішні заборони навіть у дуже принципових чоловіків.

З міркувань помсти чоловіки зраджують нечасто, але ось конфлікт з дружиною, сварка, цілком можуть штовхнути представника сильної статі на адюльтер заради того, щоб просто самому собі довести, що він вільний і незалежний чоловік. Особливості чоловічої зради полягають у тому, що більшість зрадників зазвичай впевнені у власних силах: якщо дружина раптом дізнається, то він зуміє вирішити питання подарунками, вмовляннями, скандалом або шантажем, врешті-решт. Чоловіки частіше впевнені, що дружина нічого не дізнається і ні про що не здогадається.

Жіноча невірність в більшості своїй є втечею від сімейних відносин, які її не влаштовують. Найбільш частою причиною жіночих адюльтерів виступає ситуація, в якій жінка не відчуває любові чоловіка, не бачить її проявів, не отримує емоційної підтримки, уваги, не має фінансової допомоги і в господарстві. Це причина зрад приблизно в 35% випадків, в усякому разі саме так вказали жінки в анонімному опитуванні, проведеному Зайцевим. На «стороні», таким чином, жінка шукає не стільки секс, скільки емоційну підтримку і увагу.

Жінці буває складніше зважитися на зраду, до неї вона йде довше, і, як правило, саме на серйозні стосунки «на стороні» вирішуються більше жінок, ніж чоловіків. Тому нерідкі випадки, коли справжня любов поза шлюбом змушує жінку відмовитися від стародавнього інстинкту збереження вогнища і зруйнувати сім'ю заради нового життя. Чоловіки зазвичай не мстить за зраду зрадою, а від жінки таке цілком можна очікувати: до 10% невірних дружин повідомили, що змінюють чоловікові тільки тому, що він зрадив їм. Продовжити молодість, підвищити самооцінку іноді намагаються жінки у віці за 35 років, якщо їхні чоловіки не розуміють, що і через 15 років шлюбу дружині дуже потрібно чоловіче захоплення.

На зраду з суто діловим (кар'єрним) міркувань вирішуються близько 2% зрадниць, а з-за випадкового збігу обставин — корпоратив, алкоголь змінює близько 4% невірних дружин. Близько 1% невірних заміжніх жінок вказують, що використовують адюльтер як спосіб заробити собі додаткові гроші або отримати дорогі подарунки від коханця. Відмінна риса жіночої зради — наявність одного коханця, тоді як у чоловіка коханок одночасно може бути кілька. При цьому частіше жінка повністю відмовляється від інтиму в сім'ї, тоді як невірний чоловік може підтримувати сексуальні контакти і з дружиною, і з коханкою.

Способи виявлення

Зазвичай жінки починають здогадуватися про те, що їм зраджують, раніше, ніж чоловіки, оскільки жінкам властива розвинена інтуїція. Способів виявити зраду в родині існує досить багато, все залежить від того, що ошуканий чоловік вважає допустимим і прийнятним для себе особисто. Одним простіше поговорити з партнером по душам, розставити все по поличках, подивитися на реакцію партнера і зробити висновки. Інші влаштовують шпигунство, з прочитанням повідомлень, перевіркою мобільного телефону, електронної пошти, стеженням по шляхах прямування до роботи і з роботи. Треті наймають приватного детектива або просять подругу поспостерігати за чоловіком. Четверті заводять в інтернеті підставний аккаунт і від чужого імені заграють з власним чоловіком і схиляють до інтимної близькості.

Ознак, які можуть вказувати на зраду, існує безліч. Але кожен з них (і про це не можна забувати!) може і не говорити ні про що таке. Наприклад, відмова від сексу може бути ознакою захворювань, стресу, втоми і не більше того; а запізнення додому з роботи можуть пояснюватися бажанням чоловіка зустрітися з другом, випити пива. Дуже легко придумати собі уявну зраду і почати страждати за неї цілком по-справжньому. І тут буде всього рукою подати до патологічної форми ревнощів: параноїдального марення. Навіть якщо зрада партнера обрушилася на вас несподівано «як сніг на голову», вихід завжди є, важливо лише точно знати, чого ви хочете, хочете зберігати відносини і готові до корекційної роботи «над помилками».

Мстити або прощати?

Відповісти на це питання дуже просто. Помста руйнівна не тільки для того, кому мстять. В першу чергу вона калічить і деформує особистість того, хто мстить. Вона заснована на злобі і гніві, вона вбиває в людині все краще, що дано йому спочатку. Звичайно, бажання помститися изменщику за зганьблені почуття і втрачену довіру, особливо на самому початку, буде сильним. З ним потрібно впоратися будь-якою ціною. Не опускайтеся, не втрачайте самоповаги.

Після того, як ситуація буде добре обдумана, проаналізовано причини, прийде розуміння — прощати чи не прощати. Прощення — вчинок сильних і дорослих людей. Тільки великодушні люди вміють прощати. Є резон стати таким же, оскільки пробачити людину все одно потрібно, навіть якщо продовжувати жити з ним не входить у ваші плани. Пробачити — значить, виправдати, визнати і частку власний провини у трагедії. Але не захоплюйтеся і не почніть займатися самоїдством.

Можна зберегти сім'ю?

Зберегти сім'ю після подружньої зради можливо тільки в тому випадку, якщо обоє з подружжя на це налаштовані, і цього хочуть. Важливо пам'ятати, що після того, як зрадника буде прощений, в житті пари повинні відбуватися певні зміни. Залишати все як є — не можна. Потрібно обговорити і обговорити обов'язки по веденню господарства і загальних зобов'язань. Потрібно усунути первісну причину зради. Збереження сім'ї потребує великої духовної та психологічної роботи над собою. І займатися нею буде кожен з партнерів. В іншому випадку зберегти сім'ю не вийде.

Як не допустити зрад?

Враховуючи велику кількість причин, які можуть стати мотивом для адюльтеру, специфічної профілактики зрад не існує. Просто прочитайте ще раз статтю про те, що найчастіше призводить до невірності чоловіків і дружин, і спробуйте діяти «від протилежного». Чоловікові важливо частіше висловлювати свої почуття до дружини, не скупитися на ніжність і участь, турботу. Жінці важливо уникати істерик і скандалів на порожньому місці, підозр і сухості в прояві своїх почуттів до чоловіка — добре слово і чоловікові приємно!

Загальні інтереси і загальний дозвілля здатні скріпити подружжя краще будь-яких заборон і обмежень. А дружнє участь в житті коханої людини і відмова від критики, претензій і причіпок підвищать ступінь довіри один до одного, що в кінцевому рахунку і стане міцною основою для чесних відносин. На жаль, всі ці заходи не гарантують зради «за збігом обставин», мимовільного адюльтер, але при наявності хороших відносин буде значно простіше і пробачити і прийняти ситуацію, і знайти з неї гідний вихід.

Про ознаки подружньої зради дивіться у наступному відео.