Чи варто прощати зраду дружини і як це зробити?

В суспільстві побутує думка, що чоловіки менш чутливі, що вони рідше переживають з-за любовних промахів і невдач. Насправді представники сильної статі страждають не менше жінок, просто краще «маскуються». Одним з найскладніших питань для чоловіків буває питання про те, чи варто прощати обраниці факт зради. Складність ситуації в тому, що чоловікові просто нікуди піти за порадою: друзі і товариші, а також батьки навряд чи зрозуміють, та й не личить дорослому чоловікові скаржитися мамі на поведінку дружини. До відвідин психолога російські чоловіки не звикли, тому вони залишаються наодинці зі своєю бідою. У цій статті ми спробуємо знайти вихід і підкажемо, як взяти себе в руки і прийняти доленосне рішення.

Причини зради

У Росії до 2015 року жив і працював чудовий доктор наук, соціолог Андрій Кирилович Зайцев, який присвятив великий розділ своєї наукової роботи психології та соціальних аспектів подружніх зрад. Він стверджував, що подумки до зраду дружину готові до 59% жінок. Але бути готовою подумки і втілювати думки в реальність — різні речі. Статистичні дані досліджень Зайцева показали, що фактично своїм чоловікам змінює до 25,4% жінок. Іншими словами, кожна четверта. Якщо ця цифра обурює, то зверніть увагу на фактичне кількість чоловічих зрад — майже 75%. Зрозуміло, що ці цифри ніяк не заспокоюють чоловіка, якого зрадила кохана, а тому давайте розбиратися в мотивах.

Жінці, в цілому, властива велика прив'язаність до сім'ї, домашнього вогнища, жінки рідше руйнують свої шлюби, рідше йдуть від чоловіка до іншого чоловіка. І все-таки часом вони змінюють. Причини на те є. Згідно з даними все того ж Андрія Зайцева, на тривалі стосунки «на стороні» жінки йдуть рідко — всього 20% зрадниць мають постійного коханця, інші мають «в анамнезі» разовий факт зради.

Серед причин, які опитані анонімно вказали в анкетах під час дослідження, найбільш часта — це нудьга. Жінці просто стало нудно і рутинно. Відносини з чоловіком втратили колишню романтику, нею не захоплюються щодня і щоночі, не співають серенад і не роблять необдуманих вчинків заради любові. Воно і зрозуміло — у шлюбі подружжя вже давно. Якщо чоловік недооцінює важливість романтичних переживань для дружини, то не виключено, що одна з чотирьох таких жінок все-таки зважиться на інтрижку або роман «на стороні». Саме таку причину вказали 22% жінок.

Інші причини розташувалися в наступному порядку:

 • незадоволеність сексом (кількістю, якістю, емоційним наповненням статевого акту) — 13,5%;
 • зрада в якості помсти за зраду чоловіка — 10,5% представниць прекрасної статі;
 • нова «справжнє» кохання, нові почуття — 5% жінок;
 • самоствердження, спосіб підвищити самооцінку — 3% жінок;
 • збіг обставин (стан алкогольного сп'яніння, швидкоплинний яскравий роман на корпоративі, на курорті) — 1,5% дам.

До жіночого адюльтеру, вважають фахівці, є особливі передумови, які, в більшості своїй, не властиві представникам сильної статі. Дослідження показали, що найчастіше жінка змінює при наступних обставинах:

 • жінка мала багатий сексуальний досвід до шлюбу, змінила багато партнерів;
 • рівень її освіти вища, ніж у чоловіка;
 • жінка фінансово не залежить від чоловіка, має хорошу роботу і нормальний рівень доходу (як варіант — годує сім'ю);
 • жінка рідко бачить чоловіка, мало спілкується з ним і не має спільних інтересів (хобі, музика, фільми);
 • жінка дуже молода (до 23 років) або переступила 45-річний рубіж.

Як би те ні було, часом визначити причину буває дуже важко – вона неочевидна або являє собою симбіоз відразу декількох факторів ризику.

Перш ніж приймати рішення про те, прощати чи не прощати дружину, яка зрадила і змінила, варто хоча б спробувати дізнатися причину. Добре, якщо дружина озвучить її сама, гірше – якщо вона буде мовчати. В цьому випадку доведеться подумати самому, і ці роздуми можуть виявитися не найприємнішими для самолюбства. Якщо розкласти все «по поличках», то дуже часто виявляються передумови, які чоловік мимоволі створив сам, — мало любив, не обіймав і не цілував, не поділяв її інтереси і не цікавився її справами, не надавав значення відчуттів в сексі, вважаючи, що механічного процесу жінці для задоволення цілком достатньо.

Шукати причину потрібно не для того, щоб тривожити душу і бичувати себе всю решту життя. Це важливо для механізму прощення.

Чи варто прощати?

Зопалу, поки всередині кипить обурення і образа, ніяких рішень приймати не слід. Ймовірність помилкового рішення, про яке чоловік потім пошкодує, занадто висока. Варіантів виходу насправді два: зібрати речі і благородно звільнити житлоплощу, відправившись в нове життя на пошуки нової любові, або залишитися в родині і спробувати пробачити дружину. Часу на роздуми може піти небагато — кілька днів, а може — кілька місяців, а тому для початку потрібно вирішити, у якій обстановці буде комфортніше прожити цей час.

Тут все індивідуально. Одні воліють залишатися вдома й гордо мовчати, інші йдуть на дачу, до мами, до одного на розкладачку, на роботу з розкладачкою. Це — ваше право. Лише б думати ніхто не заважав.

Багато що залежить і від того, як веде себе винуватиця переживань, — якщо жінка, яку любиш, кається і тепер шкодує про те, що сталося, якщо вона відкрита до діалогу, то домовитися буде простіше. Зазвичай жінки після зради дійсно відчувають сильну провину і сором. Є окремі особистості, які продовжують наполягати на своїй правоті, списуючи все, що сталося, на обставини, коханця або обманутого чоловіка («сам винен»). Вони, як правило, уникають спілкування після того, як розкрився факт зради

Якщо дружина категорично налаштована йти далі по життю з іншим, то тут і думати нічого — уникнути розлучення, швидше за все, не вийде.

Не варто вважати, що чоловік, який готовий пробачити зраду коханої і залишитися з нею далі, – слабохарактерний чоловік. Так, в його оточенні знайдеться чимало друзів, які будуть стверджувати саме так (причому навіть йому в очі), але рішення це гідно поваги з якого боку не подивися. Чоловікам важко змінювати звичне життя, особливо якщо шлюб триває давно (є діти, загальні кредити та іпотека, загальні друзі). Бажання зберегти сім'ю може виявитися сильніше, і це добре. Пробачивши дружину, він виявить шляхетність і великодушність.

Головне, щоб потім він ніколи не повертався до цієї теми, ні в якому скандалі не пригадував дружині цей факт. Є багато прикладів, коли сім'ю завдяки таким діям чоловіки вдавалося зберегти, і відносини в ній налагоджувалися.

Найкращою тактикою для чоловіка, який вирішить пробачити, метод ефективної дії, розроблений Маслоу. Якщо коротко, то на кожну негативну думку про вчинок дружини, про її особистості, на кожен епізод жалості до себе має припадати мінімум два активні дії творчого спрямування. Приклад: один раз подумав: «Ну чому вона так зі мною? Я ж для неї і те, і се, а вона...» – допоміг винести сміття літній сусідці, добровільно помив посуд і допоміг дитині зробити уроки. Або так: один раз дорікав дружину в її проступок — два рази поїхав до тещі і допоміг по господарству. Діє безвідмовно. Позитивна діяльність швидко витісняє душевні страждання.

Прощати чи ні — вирішувати тільки чоловікові. Тут йому ніхто не порадник. Оцінити обставини, зважити глибину своїх почуттів, готовність жінки до діалогу може тільки він сам.

Якщо чоловік не зміг прийняти реальність, зрозуміти мотиви, виправдати вчинок жінки для себе самого, якщо для нього логічніше завершити відносини, то не варто й починати миритися — життя після зради може виявитися важким випробуванням для обох, і закінчиться все сумно.

Як пробачити і жити далі?

Якщо прийнято рішення зберегти сім'ю і пробачити дружину, обов'язково потрібно розпочати з серйозного і довірливої розмови. Не треба виправдовуватися і звинувачувати її, потрібно лише вголос підвести підсумок ваших роздумів – «ти вчинила так, це вже сталося, але я теж був недостатньо уважний (співчутливий, турботливий, вірний і т. д.)». Не кажіть: «Ти», більше розповідайте про те, що відчуваєте зараз ви. Називайте речі своїми іменами — «прикро», «складно», «страшно», «неприємно». Але обов'язково підведіть підсумок — ви її любите, ви хочете, щоб саме вона була поруч.

Важливо з'ясувати в конструктивному діалозі, завершені стосунки «на стороні», що відчуває і думає з цього приводу сама жінка. Мовчати — не кращий варіант, прірва між подружжям буде рости й ширитися.

Пробачити дружину допоможе принцип, сформульований відомим психологом Поліною Гавердовской: «Ніхто на світі не зобов'язаний відповідати вашим очікуванням». Застосуйте це на себе і дружину. Розгляньте в ній окрему особистість, а не додаток до собі коханому. Це допоможе прийняти рішення з повагою до партнера.

Постарайтеся подивитися на ситуацію як сторонній глядач. Уявіть, що дивитеся фільм, герої якого (ви обидва потрапили у певну ситуацію. Подивіться, як буде вести себе «ваш» персонаж. Якщо він почне кричати і кидатися, руйнувати все і бити жінку по обличчю, то не варто починати відносини заново. Внутрішня агресія одного разу вийде назовні, оскільки вона, як все таємне, схильна стає явною.

Не допускайте некрасивих скандальних сцен. Не принижуйтеся і не принижуйте партнерку. Все вже сталося, образами тут вже нічого не змінити, зате можна ще більше впасти в очах дружини, та й у своїх власних теж.

Домовтеся з дружиною про правила подальшому житті — ви не згадуєте адюльтер (хоча по-справжньому забути, звичайно, не вийде), вона не повторює таких вчинків. Ви нікому не розповідаєте про те, що трапилося, ніколи не дорікаєте її, вона ніколи не нагадує про те, що трапилося.

Прощення приходить не відразу. Це поступовий, повільний і трудомісткий процес.

Як відновити стосунки?

Не варто думати, що після примирення дружина все зробить сама, і відносини знову стануть прекрасними. Цього не буде. Працювати над відновленням сім'ї потрібно разом, інших варіантів немає. Що це означає? Це означає, що доведеться переглянути своє повсякденне життя. Раніше приходити з роботи, рідше пити пиво з друзями і більше часу приділяти дружині — ходити з нею в кіно, в театр, просто погуляти ввечері перед сном. Обов'язково слід взяти на себе частину обов'язків по вихованню дітей. Саме вони мають чарівну здатність формувати ставлення матері до чоловіка, якого вони цінують і люблять. Якщо ви до цього не готові, не варто і намагатися звалити всю відповідальність за відносини на голову провинилася дружини.

Візьміть описану вище практику Маслоу, яка, ймовірно, допомогла вам у перші дні і тижні після особистої драми на озброєння удвох. Робіть творчі вчинки разом — зробіть ремонт на кухні удвох, спробуйте урізноманітнити ваше інтимне життя.

Виключіть з кола спілкування всіх «порадників» – друзів і родичів, які «в курсі» і весь час норовлять «підсипати сіль на рани» своїми. Ваше життя і сім'я — саме ваші, і приміряти іншим на свої плечі їх не варто.

Поради психологів

Що можна зробити, якщо дружина зрадила, сказати важко. Відповідь залежить від того, як вихований чоловік, в якій сім'ї він зростав, які приклади в особі батьків бачив, які книжки читав. Але ось з переліком того, чого робити не можна, кожному чоловікові в цій ситуації обов'язково потрібно ознайомитися, щоб не погіршити ситуацію.

 • Впадати в алкогольний наркоз». Душевна біль зростає пропорційно кількості спиртного, пам'ятайте про це в найважчі хвилини.
 • Знецінювати всіх жінок, ставати цинічним по відношенню до них. Пробачили ви дружину чи ні – інші жінки ні в чому не винні. Згадайте про дружин декабристів, про Джульєтту, про сотні тисяч радянських жінок, які чекали чоловіків з фронту. Негативний настрій поменшає.
 • Принижувати дружину. Неважливо, йдіть ви або залишаєтеся, просто поважайте її, як себе. Не принижуйте й не диктуйте умов.
 • Розпускати руки, навіть якщо дуже хочеться дати ляпаса другій половині. Ні честі, ні чоловічої гідності в загальнолюдському сенсі слова вам це не додасть.
 • Налаштовувати проти дружини (або колишньої дружини) дітей, батьків, спільних друзів, формувати про неї негативне думку. Нікому не потрібно знати про те, що стосується тільки вас двох. Нехай все залишиться вашою таємницею.
 • Не втрачайте самооцінку, якщо врятувати шлюб не вдалося або рятувати вже нічого.

Не завжди те, що трапилося — це погано для вас. Не виключено, що скоро вас чекає зустріч зовсім з іншою людиною, з якою ви будете щасливі все життя.

Про те, прощати зраду чи ні, дивіться у наступному відео.