Як пережити зраду чоловіка?

Чоловіча зрада — явище досить поширене. Росія у світовій статистиці посідає одне з перших місць за кількістю розлучень за подружню невірність. Змінюють, згідно з цією статистикою, до 75% чоловіків і 25% жінок. І, рівним рахунком, ніхто з представниць слабкої статі не застрахований від ситуації, в якій зрада чоловіка вийде назовні, стане відомою. В інтернеті можна знайти сотні статей про те, як вивести його на чисту воду, але по-справжньому корисних матеріалів з дієвими порадами про те, як пережити зраду партнера, знайти складно.

У статті спробуємо розібратися в причинах і наслідках, мотиви і перспективи, а також подумаємо, що можна зробити, щоб з гідністю і без шкоди для власної психіки впоратися з особистою катастрофою.

Чому він зрадив?

Тих, хто кажуть, що нічого трагічного в цьому немає, «в житті і не таке буває», лукавлять. Для жінки будь-якого віку, соціального статусу, світогляду і релігії зрада чоловіка або партнера — завжди велика особиста драма. І применшувати її не потрібно. Навпаки, потрібно усвідомити її повною мірою і постаратися прийняти цілком, без залишку, як би складно це не здавалося в перші дні після відкрилася правди.

Одним з перших питань, які задає собі обдурена жінка, є питання «чому?». Вона ж намагалася, готувалася, віддавала йому кращі роки, наводила красу, народжувала дітей, старалася для нього, а він пішов «наліво». Другим питанням стає питання про те, що тепер робити. Деякі ще захоплюють стадію іншого класичного питання – хто винен, але подібні самокопання до добра не доводять, не варто й починати.

Отже, питанням, чому це сталося, в різний час переймались такі найвидатніші уми людства, як Зігмунд Фрейд та Карл Густав Юнг. Сьогодні відповідь на це питання намагаються дати соціологи, які регулярно проводять соціологічні опитування та анкетування, а також психологи та психотерапевти, які шукають різноманітні способи допомоги людям, що потрапили в «кокон» зради та краху в особистому житті.

Соціологи не так давно опублікували цікаві результати анонімного опитування. Опитуваним методом анкетування задавали два питання – «чи Змінювали ви дружині/чоловікові?» і «Які були на те причини?». Результати опитування говорять самі за себе і варті того, щоб бути опублікованими.

 • Сексуальна незадоволеність у шлюбі — 9% чоловіків. Тобто версія про те, що «всі вони пси», критики не витримує. Всього дев'ять чоловіків з сотні йдуть «на сторону» з причини нестачі сексу в сім'ї, його незадовільної якості і так далі. Потрібно відзначити, що для чоловіка цілком природно бажання гостроти і новизни відчуттів, але «наліво» більшість відправляє тільки тоді, коли пристрасть в сімейному ліжку згасає зовсім. При цьому кількість статевих актів може бути нормальним, але от якість... В будь-якому разі це лише 9%.
 • Бажання відчути закоханість і відчути себе щасливим, бажаним — 14% представників сильної статі. Сильні емоції потрібні не тільки жінці, але і чоловікові. І якщо жінки, схильні до емпатії, цілком можуть заповнити певний помірний дефіцит почуттів переглядом жалісливого серіалу, то з чоловіками такий номер не проходить.

Накопичується втома, відсутність сильних емоцій у стосунках із жінкою, з якою він живе в одному просторі, поступово перетворюється в звичку, байдужість. І як тільки холод в душі досягає піку, чоловік з головою кидається на пошуки нових гострих відчуттів, заради яких він міг би працювати, творити, жити (кинути сім'ю при цьому зазвичай чоловіки не готові!).

 • Нова любов — 7% чоловіків. Цей той випадок, від якого насправді не застрахований ніхто. Цікаво, що в цьому пункті поставили галочки 20% жінок. Тобто чоловіки закохуються по-справжньому і йдуть із сім'ї (або залишаються, але перетворюють своє життя і життя дружини в пекло) куди рідше представниць слабкої статі. Причина поважна, але саме вона переживається важче всього другої сторони, яку чоловік, виходить, зрадив.
 • Самоствердження, набуття впевненості в собі, яку з якихось причин не вистачало в подружніх відносинах — 10% чоловіків. Такі мотиви для зрад зазвичай знаходяться у «затюканих» з дитинства чоловіків, яких тримала в «єжової рукавиці» мама, а потім йому дісталася не менш владна і сильна жінка. А чоловіком хочеться побути хоча б іноді. Такі чоловіки зазвичай від рідних дружин нікуди не йдуть. Бояться.
 • Тривале розставання — 12% представників сильної статі. Тут варіантів — тьма, і відрядження, тривалість яких вимірюється місяцями, а то й роками, і модне демократичне бажання пожити трохи окремо, щоб подумати. Причина може бути будь-яка, але результат незмінний — чоловікові в якийсь момент ближче і рідніше стає та, хто тут і зараз, а не та, хто далеко і надовго. Прогнози для збереження сім'ї, на жаль, не надто сприятливі.
 • Нудьга і рутина — 4% чоловіків. Така мотивація зазвичай зустрічається у представників сильної статі, сімейне життя яких протікала дуже розмірено — все розкладено по поличках, все відомо наперед, все розплановано на пару років точно. У якийсь момент в чоловікові прокидається авантюрист. Не в кожному. В 4%.
 • Без причини просто так, без усякого умислу — 13% чоловіків. Дуже цікавий пункт в анкеті, який свідчить, скоріше, не про спонтанності дій чоловіка, а про те, що йому й самому важко розібратися в причинах, по яким він так вчинив. Ймовірно, має місце сукупність причин, а тому виділити головну складно. Просто підвернувся випадок (корпоратив, вечірка з друзями без дружини і так далі), яким гріх було не скористатися. Багато чоловіків, протверезівши, відчувають сором, і намагаються надалі уникати таких ситуацій.
 • Помста за зраду партнерки — 1% чоловіків. В помсту ненаглядної за її невірність змінюють одиниці представників сильної статі. Не їх це стиль.

Є, звичайно, і патологічні «гуляки», які і до весілля не відрізнялися сталістю у відносинах, вони зазвичай виправдовують свої дії найдавнішими інстинктами чоловічої статі продовжувати рід і полигамностью. Але їх насправді не так багато.

Потрібно обдуреної дружини аналізувати причини вчинку чоловіка? Швидше ні, але від цього нікуди не дітися — це перша і найскладніша стадія подолання глибокої особистої драми. Навіть якщо чоловік сам розповість, чому він так вчинив, жінка все одно буде аналізувати, згадувати, зіставляти в своїй голові події останніх днів, місяців, років, щоб зрозуміти, коли і де виникли передумови для причин зради з боку партнера. Тому для збагачення життєвого досвіду поспілкуватися з самою собою на цю тему доведеться.

Поведінка чоловіка після зради

Багато для жінки після відкрилася непривабливої правди залежить від того, яким чином після всього, що сталося веде себе чоловік. Значно легше буває пережити ситуацію тим, чиї покаявшись чоловіки стоять під балконом на колінах і третю добу вимолюють прощення. Але і це часом не рятує, хоча «галочку» для самолюбства жінка собі ставить, це безумовно.

Частіше чоловіки чинять зовсім не так, як у кіно. Одні мовчки збирають речі і йдуть до одного, до мами на дачу, щоб там перечекати бурю. Інші залишаються, але відчувають страшну незручність, і намагаються майже не спілкуватися з скривдженої дружиною, пропадаючи на роботі або в гаражі. Це їх спосіб перечекати бурю. Треті переходять до тактики нападу — вони починають звинувачувати дружину в тому, що це стало можливим («подивися на себе», «а що ти для мене зробила, щоб я поспішав додому?», «сама винна» і так далі).

Останній тип заслуговує окремого пояснення. Якщо в такій ситуації провинився чоловік починає психологічно тиснути, перекладати свою провину на партнерку – це досить слабкий тип чоловіків, нездатний на відповідальну поведінку і прийняття власних дій. Бути щасливою з таким чоловіком дуже і дуже складно, майже неможливо, а тому зраду можна розцінити як благо, виходячи з старого доброго принципу — що Бог не робить, все до кращого. В інших випадках можливі різні варіанти.

Велика помилка страждаючої жінки полягає в тому, що вона щиро вважає, що страждає тільки вона. Одноосібно. В масштабах Галактики, не менше. Насправді чоловік в більшості своїй теж відчуває себе нещасним – у нього руйнується сім'я, звична для нього життя, в якій дружина, повірте, грає далеко не останню роль. Спектр почуттів винного чоловіка буде залежати від того, як він був вихований, в якому середовищі живе, які принципи прийняті в цьому середовищі.

Час від часу чоловіки намагаються достукатися до жінок, повідомляючи їм правду — статеве бажання і порив, який виник, не мають нічого спільного з областю почуттів як таких. Але жінки зазвичай такі пояснення категорично відкидають, оскільки у них самих дещо інше ставлення до статевих поривів. Це біологія, біохімія, фізіологія, від знання яких жінці легше не стає.

Почуття провини властиво чоловікам, в цьому можна не сумніватися. Але ось виражати його вони звикли по-різному. Тому один піде на спокійний і доросла розмова, а інший буде неврівноваженим і дратівливим. Загалом, варіативність поведінкових реакцій у представників сильної статі, викритих в зраді, може бути широкою. Чого не треба робити жінці в будь-якій з ситуацій, незалежно від поведінки партнера, – тиснути на нього, вимагати вибачень, пояснень, не читати йому лекції з моральності і не ображати його і себе. Як би не вів себе чоловік, важливо зберігати внутрішнє гідності і зовнішнє (хоча б видиме) спокій.

Потрібно прощати зраду?

Жоден навіть самий досвідчений психолог, ні одна подруга, ніхто на всьому білому світі не зможе дати точної відповіді на це питання. Тільки жінка сама повинна відповісти на нього, враховуючи всі за і проти. Робити це краще хоча б через кілька днів, коли найбурхливіші емоції трохи вляжуться. Говорити про спокійному виважене рішення в цьому випадку не доведеться, адже боляче буде і через тиждень, і через місяць. Біль ця завжди родом з дитинства. Ми всі пам'ятаємо, як переживали і ображалися, якщо батьки відводили нас до бабусі, а самі йшли в кіно. І валився світ, коли здавалося, що нас не хочуть забирати з садка. Ось саме тоді у людини і закладаються основи образи і перші уявлення про зраду.

Чоловік — людина, якій ви вірили, довіряли, з яким вирішили прожити своє життя. А він нічого не оцінив! Запам'ятайте, плекання власного відчуття зради у багато нагадує дитячі образи. Вона робить вас жертвою, а не господинею власного життя.

Приймати рішення про те, прощати чи ні, потрібно строго з позиції господині. Якщо ви прощаєте, то робите це не тому, що «більше нікому не потрібні», «все одно їй його не віддам» і так далі, а тому, що чітко розумієте, навіщо і чому вам необхідно зберегти сім'ю. Якщо жінку мучить ненависть, у неї немає сил зосередитися на чомусь, нічого не хочеться, то і з рішенням про прощення краще почекати.

Візьміть аркуш паперу, на одну його сторону випишіть достоїнства вашого чоловіка і переваги від життя з ним, а на іншу — його недоліки і ваші негативні почуття після його зради. Це допоможе зважити рішення хоча б трохи.

Прощаючи, пам'ятайте, що ви ризикуєте забити і утрамбувати власну образу так глибоко в свою підсвідомість, що потім не виключені проблеми зі здоров'ям. Пам'ятайте, що колишньої довіри може вже не бути, що подальші відносини можуть бути невротичними і виснажливими, які одного разу все одно призведуть до розлучення.

Справедливості заради нагадайте собі, що є досить велика кількість сімей, які успішно впоралися з такою кризою, подолали його і змогли не тільки зберегти сім'ю як осередок суспільства, але і відносини в цій сім'ї. І вже зовсім в рідкісних випадках парам вдається досягти гармонії у відносинах, якої раніше не було, тобто їхнє життя покращується.

Однозначно не варто виступати з ініціативою пробачити невірного, якщо він сам не просить про це, не виявляє зацікавленості у вашому рішенні. Широти вашої душі він в цьому випадку не оцінить. Дочекайтеся, коли чоловік дозріє поговорити сам і почне цю розмову. І головне — пробачивши, ніколи більше не нагадуйте йому про цю подію. Ні в якій сварці, ні за яких обставин!

Як спокійно жити далі?

Якщо прийнято рішення не прощати, і почати життя з чистого аркуша, не варто відкладати таку прекрасну ідею до понеділка або Нового року. Пережити розставання, забути про зраду вийде, звичайно, не відразу. Але якщо ви вирішили, що ваше життя — тільки ваша, то ви вже на правильному шляху. Вихід з цієї ситуації — тема велика і глибока. Не все буде виходити, часом погано на душі, і впоратися з душевним болем буде практично неможливо поодинці. Щоб позбутися від важкого досвіду, його потрібно пережити до кінця. Такі правила цієї гри.

Перший етап — неприйняття. Жінка не вірить, що це можливо, не може змиритися з ситуацією. На цій стадії головне — «не наламати дров». Краще побути одній, постаратися прийняти ситуацію, як вона є, без порадників. На другому етапі відбувається протест. Жінка прийняла факт і активно протестує проти ситуації — мовчки або голосно. На цій стадії краще зустрітися і говорити з найкращою подругою або другом, з будь-якою людиною, якій ви довіряєте. Так буде легше перейти до третьої стадії — покірного прийняття.

У цьому стані жінки часто відчувають спустошеність. Вийти з депресії допоможуть, як не дивно, діти, батьки, що потребують допомоги друзі, робота. На цьому етапі важливо розписати свій день по хвилинах, не шкодувати часу для рідних, друзів, допомагати їм. Так поступово настане остання стадії — осяяння. При цьому одного разу жінка прокидається і розуміє, що вона — ще нічого, що потрібно просто змінити стрижку і гардероб», заспокоїтися.

Такі заходи, дійсно, допомагають підняти самооцінку. У затравленном погляді вчорашньої жертви з'являється блиск і впевненість. Не виключено, що стартовим майданчиком для останньої стадії стане знайомство з новою людиною, природно, чоловіком.

Як зберегти шлюб?

Зберегти стосунки в сім'ї після зради чоловіка можна тільки при взаємному щирому бажанні обох подружжя. У певний момент обов'язково відбудеться той самий вирішальний розмову, коли обидва заспокояться і подумають. При ньому важливо не звинувачувати і не картати партнера, а сказати йому все, що ви відчуваєте від першої особи, вживаючи «Я» замість «Ти». Пробачити не так важко, як здається, а от почати довіряти потім куди важче. Чоловік, який щиро хоче налагодити стосунки з дружиною, швидше за все, сам не буде створювати сумнівних і двояких ситуацій, в яких дружині буде психологічно некомфортно.

Якщо сім'я і до зради була на межі розлучення, налагодити стосунки буде дуже важко. Спілкуватися подружжя можуть скільки завгодно, але повірити один одному і перестати думати про те, що трапилося — місія майже нездійсненна. Якщо сім'ю вирішено зберігати дітей, то краще цього не робити. Дітям для нормального та гармонічного розвитку потрібні люблячі батьки разом, у крайньому випадку — щасливі і задоволені батьки окремо, але ніяк не пародія на сім'ю, в якій незатишно, холодно, ніхто ні з ким не спілкується, і всі нещасні.

Ще одна поширена помилка. Жінки часто думають, що простивши зраду, «зобов'яжуть» чоловіка на все життя, що можна знову закохати в себе чоловіка, якщо він захопився кимось «на стороні», що можна навчитися жити з тією, другий, тіньовою стороною життя чоловіка. Ні в кого це поки не виходило без шкоди для здоров'я і психіки. Чи варто починати?

Поради психологів

Впоратися з особистим кризою після зради чоловіка жінці допоможуть деякі нехитрі поради, які можна використовувати на будь-який з названих стадій переживання свого горя:

 • не відмовляйтеся від запрошень сходити в гості, піти в кіно з друзями або дітьми, з'їздити на природу, на пікнік з приємними вам людьми;
 • не обостряйте ситуацію прийомом алкоголю, полегшення келих вина не принесе, страждання в поєднанні з похміллям — і зовсім важкий випадок;
 • не закривайтеся для всього нового — знайомтеся з новими людьми, поміняйте роботу і імідж, якщо відчуваєте, що прийшов час, це допоможе підвищити самооцінку;
 • не звинувачуйте чоловіка, не «перемывайте йому кісточки» в розмовах з батьками та подругами, не плодіть чуток, не поливайте людину брудом – як би не сталося, що б не відбувалося потім, честі вам це не зробить;
 • якщо впоратися зі своїми почуттями і емоціями не виходить, не соромтеся звернутися за допомогою до психолога, психотерапевта, ці фахівці допоможуть вербалізувати тривоги і образи, обов'язково стане легше.

Про те, чи варто прощати зраду, дивіться у наступному відео.