Весільні прикмети і звичаї, про які варто пам'ятати

Існує величезна кількість самих різноманітних весільних прикмет. Дотримуватися їх чи ні – справа особиста, але прислухатися до цих повір'ями варто. Можливо, це допоможе уникнути неприємних ситуацій у подружньому житті.

Вибір святкової дати

Всі знають, що травнева весілля нічого хорошого не обіцяє – молоді будуть все життя один з одним маятися, але мало кому відомо, що з приводу останніх 11 місяців є інша народна мудрість, яка визначає сприятливі і несприятливі для з'єднання люблячих людей дні. Так, весілля в січні обіцяє швидке розставання з коханою людиною. Лютневий шлюб, навпаки, обіцяє довге і щасливе життя. Якщо дівчина виходить заміж в березні, вона прирікає себе на життя на чужині – швидше за все, їй доведеться виїхати слідом за своїм чоловіком міста або навіть країни. Сімейне життя, що почалася в квітні, подібна погоди у цьому місяці тепло і сонячно, хмарно, а деколи бувають і дощі.

Застереження з приводу травневих шлюбів відомі всім – невипадково кількість бажаючих розписатися в цей час мінімальний. Червневим молодятам пророкують довге спільне життя, проведену в любові й розумінні. Ті, хто одружується або виходить заміж у липні, живуть довго і щасливо, але спогади їх все ж кисло-солодкі, у сімейному житті бувають і хороші періоди, і не найвдаліші. Якщо ви сочетаетесь шлюбом у серпні, то чоловік стане не тільки вірним коханим для вас, але і найкращим другом. Непоганим варіантом вважається весілля у вересні – в цьому випадку ваше спільне життя буде тихій і мирній.

Для вступили в шлюб в жовтні варто приготуватися до труднощів. Сімейне життя буде непростий, але разом подружжя зможуть витримати під градом негараздів. Листопад – це найкращий місяць для тих, хто мріє про великому родинному достатку. А ось від грудневого шлюбу не варто чекати особливих грошей, але любов між чоловіком і дружиною з кожним роком буде тільки рости і міцніти. Безумовно, такі прогнози можна сприйняти як жарт, але можна і повірити – невипадково максимальна кількість весіль припадає саме на літні місяці і перший осінній.

Сватання з боку нареченого

Окремо зупинимося на передвесільних повір'ях, а саме на особливостях сватання. Ключова роль у цьому дійстві відводиться свату, який буде як би керувати всім процесом. Тут важливо правильно підібрати підходящу кандидатуру – він повинен бути дорослим, шановним, обов'язково сімейним і бажано з дітьми. Як свата не варто брати розлученого чоловіка або вдівця – це дуже погана прикмета. Що стосується самого сватання, то тут також є досить багато звичаїв і традицій, дотримання яких обіцяє удачу в сімейному житті. В будинок до нареченої самим першим повинен увійти наречений, після нього сват, і тільки потім всі інші учасники заходу.

Не рекомендується знімати з голови шапку до тих самих пір, поки батьки дівчини не запропонують своїм гостям сісти за обідній стіл. Якщо цього не відбувається – значить, батьки дають зрозуміти, що нареченому вони відмовляють.

Є одна дуже цікава прикмета. Буде дуже сприятливим знаком, якщо найстарший з чоловіків-гостей вкраде ложку. У цьому випадку наречений найближчим часом зможе стати господарем в будинку майбутньої дружини. Втім, весілля – не місце крадіжки, тому через 3 місяці ложку треба покласти на те саме місце, звідки її забрали.

Якщо до жінки постійно сватаються ті чоловіки, яких їй не хочеться бачити своїми чоловіками, їй варто провести невеликий обряд на залучення потрібного нареченого. Для цього треба непомітно помити чобіт сватающегося, потім цією ж водою обполоснути свої руки і потім прошепотіти такі слова: «Відбиток твоїх ніг у моє помешкання іншого нареченого призведе». Цю фразу необхідно сказати тричі, а потім обмести віником взуття за напрямком руху годинникової стрілки три рази.

Для того щоб батьки нареченої зі сватьями нареченого домовилися про весілля, дівчина повинна обов'язково надіти на себе якусь стару річ і нову, а також взуття, взяту у приятельки. Народні прикмети не радять свататися по п'ятницях і суботах, а також в пост, крім того, несприятливим для нареченого періодом вважається травень, а ось квітень підходить для сватання як не можна до речі.

Прикмети з атрибутами

Зовнішній вигляд

Вибір весільного наряду також має свої повір'я, яких краще дотримуватися, якщо ви хочете, щоб спільне життя було довгим і щасливим. Дівчина на весілля неодмінно повинна одягатися в сукні, а не комплект з спідниці і кофти, інакше подружжя незабаром будуть жити порізно. Майбутній чоловік не повинен бачити свою наречену у вінчальній сукні до моменту одруження, якщо таке трапиться – весілля може зірватися. Якщо ви хочете, щоб ваша сім'я стала люблячої і міцною, то не продавайте свою сукню наряд, краще зберегти його на все життя. До речі, і купувати сукню б/у – теж не сама хороша прикмета – багато запевняють, що у цьому випадку молоді будуть жити дуже бідно. Крім того, багато запевняють, що весільний наряд зберігає долю своєї колишньої власниці і вона може перейти до нової власниці, що не завжди добре, особливо якщо молода була нещасна в шлюбі.

Щоб ніхто з гостей не наврочив дівчину на весіллі, варто зробити на подолі два - три стібка нитками синього кольору. Сукня бажано зшити білим. Якщо виходити заміж в червоному вбранні – це віщує часті конфлікти. Зелене плаття обіцяє великі фінансові труднощі, а ось золотисте, навпаки, знаменує безбідне і розкішне життя подружжю. Особливу увагу зверніть на взуття – вона обов'язково повинна бути закритою, оскільки сім'я буде в буквальному сенсі слова «босий» – то є дуже бідною, майже жебрачки. Не потрібно надягати на реєстрацію коштовності, обмежтеся перлами або біжутерією. Майте на увазі, що прикраси, які йдуть в комплекті з весільним платтям, повинні бути старими, краще всього належать раніше заміжній жінці, яка відбулася як щаслива дружина і гідна мати.

Важлива прикмета стосується примірки образу нареченої. Тут народні повір'я категоричні – надягати весь святковий наряд цілком до моменту весілля і вже тим більше красуватися в такому вигляді перед великим дзеркалом заборонено – тоді весілля може просто зірватися. Звичайно, дівчина повинна бути завжди впевнена, що виглядає бездоганно, без примірки їй складно оцінити свій стиль, але можна піти на маленьку хитрість – приміряйте своє плаття з фатою без якого-небудь невеликого аксесуара, припустимо, без рукавички.

Наші предки вважали, що готуватися і вбиратися до весілля дівчина повинна не в своєму житлі. При цьому не потрібно, щоб під час підготовки наряду поруч була присутня тезка молодий. Оптимально, щоб нареченій допомогла сімейна жінка, яка складається в шлюбі не менше 7 років. Під час самої церемонії одруження гості не повинні навіть намагатися виправляти наряд дівчини, це призведе до того, що згодом сторонні будуть часто втручатися в приватне життя пари. Сукня неодмінно має бути подовженим – короткі наряди вказують на те, що і шлюб теж виявиться короткий. Щоб любов між молодими була як можна більш міцною, потрібно вшити в сукні листок любистка.

Плаття дівчата обов'язково має бути парна кількість гудзиків, в іншому випадку згідно з прикметами чоловік буде дуже часто змінювати. Дівчина ні в якому разі не повинна сама підшивати своє плаття – так вона просто зашиє своє щастя. Існує чимало прикмет і щодо фати. Для початку, як і плаття, її не можна давати іншим: ні дарувати, ні давати напрокат, ні навіть приміряти. Цей головний убір вважається оберегом, який захищає жінку і її майбутньої дитини від недобрих думок, псування і пристріту. Згодом фату часто мовлять на ліжечко дитини або загортають його в неї, якщо малюк розкапризувався. Якщо фати немає, то роль талісмана виконує булавка, вставлена в поділ вінчального вбрання або невелика монетка в туфлі.

З приводу одягу нареченого теж є особливі прикмети. Так, молодий не повинен надягати замість краватки метелика, це вказує на те, що він з перших днів шлюбу буде зраджувати своїй дружині. Про те ж саме свідчить і синій костюм. Якщо чоловік одягнув костюм зеленого кольору, оточуючі будуть сміятися над його родиною. Кращим варіантом вважається чорний, який передрікає море любові в спільному житті. Дуже красиво на весіллі виглядають білі костюми. Але вибір-це невдалий – таке вбрання передбачає часті хвороби і досить коротке життя.

Букет нареченої

Букет нареченої несе в собі не тільки декоративну функцію, з ним пов'язано чимало цікавих традицій і звичаїв. Чоловік не повинен нікому з своїх друзів давати букет, призначений для дівчини, навіть на пару секунд. Вважається, що в цьому випадку той, хто тримав квіти, і буде володіти жінкою. Наречена повинна зберігати подарований їй букет весь день, не випускаючи його з своїх рук, навіть під час трапези він повинен завжди бути поряд з нею на столі. Єдина людина, якій можна довірити квіти пару-трійку хвилин – це мама молода. Якщо знехтувати цим звичаєм, щасливого життя їй не бачити.

Якщо квіти впадуть на підлогу, то в цьому будинку скоро станеться ще одне одруження, а та з осіб, яка в самому кінці церемонії зловить букет, наступна знайде собі чоловіка.

Обручки

Кільця -це не просто символ, що позначає певний сімейний стан, це потужний амулет, що оберігає родину від усіх негараздів, які можуть стати на їхньому шляху. Дуже важливо, щоб подружжя ніколи і нікому не давали своїх кілець, навіть просто приміряти. Ці предмети повинні належати тільки їм двом, інакше в родині буде повний розлад. А ось коробочку з-під них дівчина може віддати своїй найкращій подрузі за умови, що вона не одружена, а самим молодим чіпати її ніколи більше не потрібно. Ну і, звичайно ж, постарайтеся обмінятися кільцями як можна акуратніше – якщо прикраса падає, це віщує біди і неприємності у взаємовідносинах.

Бокали і шампанське

Прийнято, щоб на весіллі у молодих було два комплекти келихів – перший розбивають відразу після испития «на щастя», другий зберігають як цінну реліквію на довгі роки, причому пити з них дозволяється тільки чоловікові і дружині. Своїми коренями такий звичай йде в глибоку старовину – тоді вважали, що дзвін розбитого скла відганяє всяку нечисть. До речі, на уламках можна навіть поворожити на стать майбутньої дитини – якщо більша частина їх велика, то першим народиться хлопчик, а якщо келихи розбилися на дрібні шматки – це до дівчинки.

Особливе значення на одруження мають пляшки шампанського, які носять назву «бики» – це дві посудини, які пов'язані між собою стрічкою. Їх слід зберігати всю весілля так, щоб ніхто з гостей не відпив з них. Першу відкривають тільки на ситцеве весілля, а другу – на появу довгоочікуваного дитини. Таке цікаве назву бики отримали із звичаїв південних регіонів Росії, де молодим на весілля традиційно дарували корову і бика. Такий жест символізував початок ведення спільного господарства, а також побажання чоловікові і дружині плодючості і швидкого появи первістка.

Коровай і торт

У попередні роки на весілля в будинку нареченого обов'язково пекли коровай. Як правило, цим займалися всі його заміжні родички під керівництвом матері молодого. Бездітні, вдови і розведені жінки до цього дійства не допускалися, вважалося, що в цьому випадку вони можуть передати молодим свою долю. Щоб уникнути пристріту, після випікання і аж до самого весілля цей хліб зберігали під спеціальним рушником, ділити його довіряли хрещеним молодих, при цьому кожен гість повинен бути скуштувати шматочок святкового короваю. Вважалося, що він наділений магічною силою, тому на ньому зображували різні символічні візерунки.

Обов'язковою стравою на весіллі вважається торт. Подружжя розрізають його неодмінно разом, допомагаючи один одному, таким чином вони ніби роблять заділ на спільне вирішення всіх труднощів. Зазвичай розрізає його жінка, а чоловік підтримує – це говорить про те, що чоловік завжди і у всьому буде опорою для своєї дружини. До речі, той, чия рука в процесі розрізання підніметься вище, той і стане в родині главою. Якщо торт ділить тільки один з подружжя – це віщує часті сварки або навіть бездітність. Перший шматок обов'язково підносять новоспеченій дружині, а другий – її партнеру, після цього частування лунає по колу. Гості неодмінно повинні з'їсти його, хоча б надкусити небагато. Це обіцяє успіх молодої сім'ї, а також особисте щастя кожного із запрошених.

Якщо в процесі переміщення або розрізання торта його кинули – це до розлучення, причому ініціатором стане той, хто не зміг утримати десерт в своїх руках. Незаміжні гості на весіллі неодмінно повинні залишити трохи торта і з'їсти свій шматок перед сном, а крихти, що залишилися покласти на матрац під подушку – побутує думка, що в цьому випадку дівчина зможе побачити в сні майбутнього чоловіка. Іноді в тісто запікають кільця, сердечка і підківки – в цьому випадку всі ті, кому вони дістануться, протягом року будуть щасливі в справах і успішні в починаннях. Забобони в день весілля і після неї

В день весілля чоловік неодмінно повинен винести свою наречену через поріг на руках – прийнято вважати, що тоді вона ніколи не захоче повернутися від чоловіка назад у батьківський дім. Якщо по дорозі на розписку або до церкви вам зустрінеться похоронний кортеж – краще повернути на іншу дорогу, щоб не накликати нещастя. В день весілля обов'язково мати передає дочці якусь свою річ, яку молода повинна завжди зберігати як справжню реліквію, в іншому випадку благополуччя ній не видно. Дуже хорошою прикметою буде весілля в дощовий день.

Молоді ні в якому разі не повинні в цей день фотографуватися окремо – це до швидкої розлуки. Якщо молодий спіткнувся по дорозі в загс – отже, він не цілком упевнений у власному рішенні. Подруги нареченої ні в якому разі не повинні вставати перед нею біля дзеркала – якщо таке станеться, то рано чи пізно ця дівчина відведе молодого чоловіка. Те ж саме повною мірою відноситься і до друзів нареченого. Якщо друзі подружжя почнуть мити посуд, то це означає, що вони обов'язково розсваряться.

Щоб у молодої родини майже не було образ, чоловік і дружина повинні розбити тарілку на порозі свого житла і разом переступити через осколки. Коли розстеляють постіль на шлюбному ложі для молодих, подушки слід класти так, щоб прорізи наволочок стикалися між собою, в цьому випадку подружжя будуть жити довго і щасливо. Якщо під час церемонії з нареченої звалилося яку - небудь прикрасу, то чоловікові доведеться все життя витрачати гроші для купівлі нових для своєї дружини. Щоб життя було як можна більш щасливою, в день весілля дівчина повинна трохи поплакати. Важливо, щоб новоспечене подружжя не їли з однієї ложки – це до частого невдоволення по відношенню один до одного.

Як мінімізувати дію негативних ознак

Якщо з вами сталося на весіллі щось, що згідно з народними повір'ями передвіщає неприємності, не варто на цьому зациклюватися. Кожна прикмета – це всього лише легенда, тому намагайтеся копнути глибше і розібратися, звідки пішла та чи інша традиція. Наприклад, прикмета про те, що не можна дивитися в дзеркала у весільному вбранні до розпису. Подумайте, адже в кожному загсі дуже багато дзеркал, і навряд чи хоч одна наречена змогла уникнути короткого погляду на нього. І адже велика частина з них щаслива в шлюбі, так і ви не повинні стати винятком.

Що стосується продажу весільного плаття – варто звернутися до історії. У колишні роки наряд коштував дуже дорого і ставав надбанням молодої сім'ї, яке продавали в саму важку хвилину, коли злидні не залишала іншого вибору. У наші дні, коли можна придбати будь-який наряд на різний бюджет, вінчальну сукню вже не має такої цінності, тому його купівля та перепродаж відбуваються досить легко. Що стосується прикмет, пов'язаних з сукнею, то на кожну завжди є свій контраргумент. Так, дія негативних ознак нівелюють шпильки, кольорові стібки на подолі, прикраси з деяких металів та інші амулети.

Важливо розуміти, що прикмети не так важливі, як власні думки, слова і вчинки. Вони, безумовно, потрібні, але тільки молоді, самі відповідаємо за своє щастя і за міцність своїх сімейних уз.

Про те, які весільні прикмети збуваються, дивіться у наступному відео.