В який термін потрібно поміняти паспорт після реєстрації шлюбу і як це правильно зробити?

Реєстрація шлюбу – найщасливіша подія в житті кожної дівчини. Правда, разом з новим сімейним статусом у більшості випадків змінюється і прізвище. Разом з прізвищем повинен помінятися паспорт, водійське посвідчення та будь-які інші офіційні документи.

Якщо зі страховками і медичними картами є час почекати, то ось ваше головне посвідчення особи потрібно міняти відразу ж. Коли це потрібно зробити, протягом якого часу і в якому органі – розказано в цій статті.

Підстава для заміни паспорта

У Сімейному Кодексі Російської Федерації є стаття 32. Вона регламентує формальні сімейні відносини, тобто в статті зазначено, що після реєстрації шлюбу подружжя мають право змінити прізвище або залишити колишню. Зміна прізвища - це необов'язковий атрибут шлюбу. Крім того, подвійні прізвища також не заборонені законом.

Таким чином, тільки зміна прізвища громадянина, який вступив у шлюб, або застосування подвійного прізвища може служити підставою для заміни паспорта після реєстрації шлюбу.

Скільки потрібно часу на заміну?

Росіяни в більшості своїй вважають, що міняти посвідчення особи це дуже тривала процедура, що віднімає багато сил і часу. На щастя, зараз це зовсім по-іншому. Заміна цього документа відбувається в тому ж режимі, що і заміна паспорта за втрату, по досягненню віку або при його первинній видачі.

В Росії існує Постанова Уряду РФ від 08.07.1997 N 828 (ред. від 18.11.2016) «Про затвердження Положення про паспорті громадянина Російської Федерації, зразка бланка та опису паспорта громадянина Російської Федерації». Даний документ регламентує терміни видачі нового паспорта. Так, новий паспорт буде готовий за місцем проживання не більше ніж через 10 днів, а не за місцем проживання, наприклад, за місцем проживання не пізніше 30 днів з дня прийняття документів.

Коли необхідно подати документи?

Після реєстрації шлюбу громадянина, який змінив прізвище, є тридцятиденний термін, щоб подати відповідні документи на зміну. Але є нюанс. Справа в тому, що в день реєстрації шлюбу прізвище чоловіка буде вже змінена, а у паспорті змінила прізвище буде поставлений штамп працівниками рагсу з датою реєстрації. У зв'язку з цим паспорт з поточної прізвищем виявляється недійсним і не може бути документом, що засвідчує особу.

Звертаючись до того ж Постанови «Про затвердження Положення про паспорті громадянина Російської Федерації...», документи на заміну паспорта, повинні бути подані не пізніше тридцяти днів з моменту реєстрації шлюбу.

Після тридцятиденного строку документ стає нечинним, що прирівнюється до інцидентів з підробленим паспортом. Будьте обережні.

Штрафи

Якщо протягом тридцяти днів документи не були подані, громадянину з новим прізвищем буде виписаний штраф від 2 тис. до 3 тис. рублів, а проживання по невірному паспортом в Москві і Санкт-Петербурзі карається штрафом від 3 тис. до 5 тис. рублів.

Уникнути адміністративної відповідальності громадянин може у двох випадках:

  • якщо подача документів прострочена не більше ніж на 7 робочих днів;
  • якщо є докази, які стали причиною несвоєчасного звернення.

У разі якщо громадянин не погасить виписаний йому штраф, можна дочекатися більш суворого покарання, наприклад, арешту на 15 діб, збільшення суми штрафу в 2 рази або залучення до 50 годин громадських робіт. Дані покарання застосовуються протягом 2 років з моменту прострочення оплати.

Крім того, із-за відсутності заміни паспорта або прострочення оплати штрафу можуть бути арештовані рахунки чи накладено заборону на виїзд з країни.

Документи, необхідні для заміни паспорта

Як і при будь-якій іншій заміні посвідчення особи, в установу надають необхідний перелік документів.

  • Заява про заміну паспорта встановленої форми (форма No 1П). У заяві повинна бути вказана вже нове прізвище.
  • Старий паспорт, який тепер підлягає заміні.
  • Дві фотокартки встановленого розміру 35х45 мм, Якщо ж необхідно тимчасове посвідчення особи, то здають 3 фотографії.
  • Квитанція про оплату держмита або реквізити квитанції про оплату.
  • Документи, необхідні для відміток у новому паспорті чоловіка. Документи військового обліку, свідоцтва про народження дітей до 14 років.

А також до цього списку додається свідоцтво про реєстрацію шлюбу. Саме на його основі буде відбуватися зміна прізвища.

Куди подавати документи?

Зазвичай заміною посвідчення особи займається ФМС. Вони поділяються на три підрозділи: за місцем проживання, місцем перебування та за місцем звернення.

Зараз все більшу популярність набирають МФЦ і Єдиний портал державних і муніципальних послуг. Якщо у ФМС і МФЦ вам доведеться йти самостійно і особисто подавати документи, то завдяки реєстрації на Єдиному порталі державних і муніципальних послуг ви можете зробити в режимі онлайн.

Особисте відвідування

Якщо ви віддаєте документи самостійно, то вам необхідно прийти в необхідний орган і подати документи особисто. Потім вам скажуть, коли необхідно забрати готовий паспорт.

При особистому відвідуванні ви можете попросити тимчасове посвідчення особи, на якому буде вказана ваша інформація, йому буде присуджений номер, а також співробітник приклеїть вашу фотографію і вкаже дату, до якої ця довідка буде дійсною.

Зазвичай тимчасове посвідчення особи видається на 10 днів. Службовці держструктур зобов'язані вам видати його за першою прохання, випадків з відмовами у видачі практично немає.

Онлайн

Якщо ви подаєте документи через Єдиний портал державних і муніципальних послуг, вам буде необхідно з'явитися особисто тільки на отримання паспорта, взявши з собою оригінали документів.

Заміна закордонного паспорта

Крім посвідчення особи Російської Федерації, громадянин, який змінив прізвище, повинен замінити й інші документи, в тому числі закордонний паспорт.

Звичайно, питання з закордонним паспортом стоїть не так строго, як з загальноросійським або, наприклад, з правами. Чоловік, який змінив прізвище, може і не міняти закордонний паспорт до строку його закінчення, якщо немає запланованих поїздок у візові країни, головна умова у всіх анкетах — вказувати, що це дівоче прізвище. Справи з країнами Євросоюзу чи іншими країнами, де порядок в'їзду посилений, складніше. Наприклад, подаючи на візу, ви додаєте копію документи паспорта РФ, а якщо дані будуть розходитися, то документи у вас не візьмуть.

Якщо громадянин все ж вирішив поміняти паспорт, необхідно буде оплатити квитанцію за паспорт старого або нового (біометричний) зразка.

Що робити, коли відразу ж після реєстрації хочеться поїхати у весільну подорож? Тут немає ніяких проблем, всі документи оформляються на старі документи, а змінюються вже після прильоту назад. Навіть якщо з якихось причин весільну подорож затягнулося, ви можете надати квитки або ваучер на проживання для скасування штрафу.

Водійські права

Водійське посвідчення теж змінювати необов'язково. Якщо при перевірці ви докладете до ваших чинним прав свідоцтво про шлюб, то проблем не виникне.

Заміна інших документів

На ділі виявляється, що документів для заміни дуже багато. Новий паспорт обов'язково потрібно подати в банки і податкові служби, а також новому орендодавцю, якщо ви знімаєте квартиру. Необхідно надати новий документ на роботу і так далі. Тому перш ніж змінювати прізвище, зважте всі за і проти, а потім приймайте рішення.

Про те, як і де поміняти паспорт та інші документи після заміжжя, дивіться далі.