Посадка картоплі і боротьба з колорадським жуком препаратами і народними засобами без хімії. Природні вороги, які відлякують колорадського жука: рослини, квіти, птахи

Ефективна боротьба з колорадським жуком на картопляних грядках можлива як із застосуванням хімічних отруйних засобів, так і за допомогою нетоксичних натуральних речовин.

Зміст

Колорадський жук завдає чимало клопоту городникам. Щоб захистити врожай картоплі від цього ненажерливого шкідника, доводиться використовувати різні методи боротьби, включаючи хімічні препарати та народні засоби.

Однак повністю знищити колорадських жуків не вдається з-за їх витривалості і живучості. Залишається лише стримувати зростання чисельності цих комах, щоб максимально знизити загрозу псування врожаю пасльонових.

Колорадський жук

Звідки в Росії колорадський жук?

Колорадський жук отримав назву та почав свій хід по картопляних полях у 1859 році. Саме тоді в американському штаті Колорадо жуки-шкідники, що поширилися з півночі Мексики, спустошили величезні плантації пасльонових культур. При цьому їх чисельність зросла багаторазово, а швидкість поширення по США збільшилася в кілька разів.

Швидкість руху колорадського жука по Америці в 18 столітті становила 200 км в рік.

У 1876 році на імпортованому картоплі колорадський жук потрапив у Європу. Більш 70 років ці жуки-листоїди завдавали серйозної шкоди сільському господарству європейських країн, а після закінчення Другої Світової Війни, добралися і до кордонів колишнього СРСР.

У 1949 році жуки атакували картопляні поля України, а звідти в 1953 році дісталися в Білорусію і Росію. На Урал жуки приїхали з УРСР у вагонах з сіном в 1975 році, а в 2000 році з'явилися в Приморському краї.

Пошкоджені личинками колорадського жука листя картоплі

Як виглядає колорадський жук, чого боїться, якій шкодять личинки?

Розмір колорадського жука близько 1 – 1,2 см в довжину і 0,6 – 0,8 см в ширину. М'яке помаранчеве тільце і ніжні крила комахи заховані під жорсткими смугастими надкрила.

Як виглядає колорадський жук

На світлих надкрилах колорадського жука чітко вимальовуються десять темних смужок (по п'ять на кожному). Звідси і перше ім'я шкідника — «decemlineata», що означає «десятилинейчатый».

В польоті колорадські жуки здатні розвивати швидкість близько 8 км/ч. За сезон жук може проробити шлях в десятки кілометрів.

Колорадські жуки активно розмножуються. На нижню частину листя пасльонових рослин самки відкладають оранжеві довгасті яйця, з яких через 1 – 2,5 тижні з'являються м'якотілі личинки.

Перш ніж перетвориться в жуків, личинок проходить 4 стадії зростання. Чим старше вони стають, тим більшої шкоди завдають кущах пасльонових: відразу вигризають тільки м'якоть нижній частині листя, поступово переходять на верхню частину і верхівки пагонів.

Перед тим, як заритися в землю для окукливания, дорослі личинки розповзаються по сусідніх, не пошкодженим раніше, кущів.

ВАЖЛИВО: За сезон одна самка колорадського жука може відкласти від 300 до 1000 яєць. Плодючість залежить від погоди і клімату.

Колорадський жук і його личинки швидко виробляють імунітет до більшості застосовуваних отрут. Лише використання в боротьбі системних інсектицидів дає непогані результати. Якщо розміри ділянки незначні, щоб швидко позбутися від колорадського жука, краще всього зібрати вручну і знищити дорослих особин, їх яйця і личинки.

Личинки колорадського жука завдають великої шкоди

У колорадських жуків мало природних ворогів, так як в своїх тільцях вони накопичують токсичні речовини.

Відлякати колорадського жука може запах гниючого лука. Закопані разом з картоплею цибульні очищення допоможуть зберегти молоді сходи від нападу цих шкідників.

Стадії розвитку колорадського жука з повним перетворенням: фото

Навесні, коли готові до розмноження картопляні жуки починають вилазити з-під землі, походять їхні перші спарювання. Зазвичай жуки з найбільшою готовністю до спаровування виходять з грунту, коли він прогрівається до 12 — 15С.

Результатом масового пробудження колорадських жуків є залишені самками численні кладки яєць. Яйце – перша стадія розвитку комах.

Яйця колорадського жука

Друга стадія – личинки. Вони пожирають тонкі оболонки яєць, з яких вилупилися самі, а також не встигли проклюнуться яйця. Кілька днів личинки набираються сил, тільки паразитуючи на нижній стороні листя, потім перебираються на верхні частини. Щоб зміцніти, личинкам потрібно посилено харчуватися, що вони і роблять, залишаючи від картопляних кущів лише обгризені стебла і жили.

Личинки колорадського жука

Дорослі личинки, готові до обертання в лялечку, зариваються в землю. Там, на глибині 10 – 15 см, вони перетворюються в лялечок, що є третьою стадією розвитку. В такому вигляді вони проводять 10 – 20 днів.

Лялечки колорадського жука не завдають шкоди врожаю. Вони «закриваються» і не діють весь час, поки знаходяться під землею.

Четверта стадія розвитку – дорослі жуки, які своєю появою із землі заявляють про готовність відтворювати потомство і повторювати цикл.

Стадії розвитку колорадського жука

Природні вороги і відлякувачі колорадського жука: рослини, квіти, птахи

 • божа корівка – поїдає яйця і недавно вилупилися личинки, але не завдає шкоди дорослим жукам
 • златоглазка – харчується яєчними кладками і маленькими личинок колорадського жука
 • мухи-сирфиды – знищують яйця

Також колорадських жуків поїдають цесарки, індики та фазани. Однак щоб привчити цих птахів полює за смугастими шкідниками, необхідно регулярно підмішувати їм корм яйця і личинки колорадських жуків, а також мертвих дорослих особин.

Божа корівка — природний ворог колорадського жука

Висаджені по периметру ділянки з картоплею календула, нічна фіалка, тагетиси або бобові відлякають жуков своїм запахом. Також смугасті розбійники відмовляться від картоплі, обробленого відваром чистотілу.

ВАЖЛИВО: Багаторазові спроби вітчизняних біологів завезти з Мексики і розселити по російським полів природних шкідників колорадського жука не увінчалися успіхом. На відміну від свого смугастого земляка-шкідника теплолюбні комахи гинуть при настанні перших морозів.

Календула відлякує колорадського жука від картопляних грядок

Цесарки успішно поїдають колорадських жуків прямо на грядці, коли звикнуть до цього «ласощів». Білок і протеїни, що містяться в жуків та їх личинок, необхідні цесаркам і повинні обов'язково бути присутніми в їх щоденному раціоні.

В першу чергу птиці виберуть і знищать всі яйця, відкладені колорадскими жуками на зворотному боці листя пасльонових культур. Це призведе до значного зниження чисельності шкідників. Потім вони поступово знищать підростаючих личинок і дорослих жуків.

ВАЖЛИВО: Для успішної боротьби з колорадським жуком на ділянці 10 – 15 соток, достатньо щодня випускати на город 3 – 4 цесарки.

Цесарки їдять колорадських жуків

Посадка картоплі і боротьба з колорадським жуком препаратами

Обробка хімічними препаратами бульб картоплі перед посадкою, так само як і обприскування сходів, вкрай несприятливо позначається не тільки на стані жуків, але і на здоров'я людини. Боротьба з колорадським жуком препаратами ведеться тільки в тому випадку, коли неможливо знищити шкідників іншим способом. Можуть застосовуватися такі засоби:

 • «Іскра», «Веста», «Таран», «Циткор», «Маврик», «Арріво» — піретроїди з недостатньою ефективністю.
 • «Банкол» — високоефективний нереистоксин, безпечний для людини та інших теплокровних отрута, отриманий з морських хробаків. Діє на центральну нервову систему комах, блокуючи основні рефлекси. Жуки перестають приймати їжу, розмножуватися, рухатися і незабаром після отруєння гинуть.
 • «Регент» — фенилпиразол, інсектицид нового покоління тривалої дії. Перші отруєні жуки гинуть уже через кілька годин, а через тиждень картопляні грядки повністю очищаються від паразитів.
 • «Командор» — хлорникотинил, ефективний як при внесенні в ґрунт під час садіння картоплі, так і при обприскуванні зелені. Діє на листогризучих шкідників на будь якій стадії їх розвитку. Досить 1 – 2 обробок за сезон, щоб повністю убезпечити урожай картоплі.
 • «Конфідор», «Моспілан», «Актара» — неонікотіноіди швидкого дії з тривалим періодом активного поразки комах. За сезон знадобиться 2 — 3 обробки.

ВАЖЛИВО: Колорадський жук швидко звикає до отрут, тому багаторазове застосування препаратів одного і того ж дії малоефективно.

«Банкол» — засіб від колорадського жука

Засіб Престиж від колорадського жука – інструкція по застосуванню

Недорогий, зручний у застосуванні препарат «Престиж» забезпечує тривалий результат і захист картоплі не тільки від шкідливих комах, але і від хвороботворних мікробів. Це засіб являє собою суспензію, що складається з імідаклоприду та пенцикурона.

ВАЖЛИВО: «Престиж» відносять до помірно небезпечних отрут (3 клас). Через 50 днів з моменту застосування препарат втрачає захисні властивості і розкладається, не утворюючи при цьому отруйних сполук.

Використовувати «Престиж» потрібно строго дотримуючись інструкції:

 • Розводити препарат водою зі співвідношення 1:10 (на 1 відро садивного картоплі потрібно 10 г отрути і 100 г води).
 • Картопля ретельно обробити, попередньо висипавши на клейонку, і залишити висихати.
 • Висаджувати картоплю не раніше, ніж через 2 години після обробки.
«Престиж » від колорадського жука

Як позбавитися від колорадського жука народними засобами?

Народні методи боротьби з колорадським жуком хоч і забирають багато часу і сил, зате абсолютно нешкідливі для здоров'я людини. Найбільш популярними серед городників є:

 • Механічне підбурювання з куща за допомогою віника. Після того, як жуки падають, їх збирають і занурюють в гас або соляний розчин.
 • Поряд з картопляної насипають грядкою великі купи свіжого картопляного лушпиння. На ці купи швидко збираються колорадські жуки. Коли в пастці знаходиться багато шкідливих комах, купу просто підпалюють, попередньо обливши її гасом.
 • Коли перші картопляні сходи з'являються із землі, неподалік підсаджують нові бульби – приманки. Жуки воліють свіжі молоді пагони, тому швидко переповзуть зі старших кущиків на молоді.
 • Регулярне ретельне обприскування кущів картоплі настоєм часнику, цибулі, чистотілу, полину. Ефективність цього виду обробки залежить від погоди – на сонце дія настоїв слабшає, а дощ повністю нейтралізує їх дію. Для того щоб відлякати шкідників від грядки, обприскування слід проводити не рідше 1 рази в тиждень.
 • Обробку деревною золою починають під час посадки, коли разом з бульбами картоплі її підсипають в кожну лунку. Надалі проводять обприскування кущів концентрованим настоєм попелу.

ВАЖЛИВО: Чим більше народних методів боротьби з колорадським жуком застосовується одночасно, тим кращим виявиться результат.

Знищення колорадських жуків

Відео: Колорадський жук, 8 способів видалення без хімії

Гірчиця з оцтом від колорадського жука: рецепт

Одним з найпопулярніших і дієвих народних засобів, отбивающее у колорадського жука і його личинок бажання поласувати листям картоплі, є гірчично-оцтовий розчин. Існує кілька варіантів його приготування:

Рецепт №1

Інгредієнти:

 • Гірчичний порошок (2 – 3 ст. л.)
 • Вода (1 л + 1ведро)
 • Оцет (100 мл)

Приготування:

 1. Гірчицю помістіть в глибоку ємність
 2. Залийте водою (1л)
 3. Залиште на 48 годин
 4. Розведіть водою (1 відро)
 5. Додайте оцет
 6. Перемішайте
 7. Використовуйте для обприскування кущів

Відео: Екологічно чистий засіб для боротьби з колорадським жуком

Рецепт №2

Інгредієнти:

 • Вода (1 відро)
 • Оцет (100 мл)
 • Гірчичний порошок (3 ст. л.)
 • Скипидар (50 мл)
 • Настій лушпиння цибулі (300 мл)
 • Настій полину (300 мл)
 • Настій часнику (300 мл)

Приготування:

 1. Помістіть всі інгредієнти в глибоку ємність садову
 2. Залийте водою
 3. Перемішайте
 4. Використовуйте ввечері для обприскування кущів картоплі
Запах гірчиці відлякує колорадських жуків

Рецепт №3

Інгредієнти:

 • Гірчичний порошок (6 ст. л.)
 • Господарське мило (50 г)
 • Оцет (100 мл)
 • Вода (1л + 1 відро)

Приготування:

 1. Гірчичний порошок залийте водою (1л)
 2. Залиште на 2 дні
 3. Розбавте решті водою (1 відро)
 4. Додати натерте мило господарське
 5. Додайте оцет
 6. Ретельно перемішайте
 7. Використовуйте для обприскування кущів картоплі

ВАЖЛИВО: ДО суміші гірчиці і оцту у колорадських жуків не виробляється імунітет, тому даний засіб можна застосовувати багаторазово на одному і тому ж ділянці.

Гірчичний порошок від колорадських жуків

Правила приготування і використання гірчично-оцтових розчинів для ефективної боротьби з колорадським жуком:

 • Обприскуйте кущі як можна ретельніше, не бійтеся «переборщити». Рясна обробка гарантовано відвадить від жуків картоплі.
 • Обробку грядок проводите в безвітряні, нежаркі вечора.
 • Не допускайте стікання на землю розчинів з додаванням оцту, стежте, щоб основна її частина залишалася на листках.
 • Якщо для обробки застосовується гірчичний розчин без додавання оцту, можете використовувати його також і для поливу.
 • Не використовуйте розчин пізніше, ніж через 2 години з моменту приготування.
 • Не застосовуйте розчин у спеку на сонці він миттєво втратить властивості.
 • Припиніть обприскування за 20 днів до збирання врожаю.

Ефективний засіб для обробки картоплі від колорадського жука і баклажан

Щоб витрачені на боротьбу з колорадським жуком час, кошти і зусилля не виявилися марними, потрібно ретельно підійти до вибору способу обробки.

Обробка картопляних грядок від колорадського жука

Називати якийсь певний вид отрут або метод не має сенсу. Колорадські жуки звикають до всіх хімічних препаратів, які застосовуються багаторазово на одному і тому ж ділянці і, виробляючи імунітет, продовжують жити і розмножуватися на оброблених отрутами кущах.

Тому очевидним стає, що препарати для обробки грядок доведеться час від часу міняти.

Лише до народних засобів колорадські жуки не звикають. Їх завжди відлякують запахи цибулі і часнику, також постійною залишається непереносимість смаку гірчиці і оцту.

Зберегти урожай картоплі неушкодженим, повністю винищивши на ділянці колорадського жука, його личинок та яйця, під силу кожному городникові. Для цього достатньо грамотно підібрати хімічний препарат для обробки кущів і застосовувати його у поєднанні з народними методами боротьби.

Відео: Боротьба з колорадським жуком. Актара