Строки сівби насіння та висаджування розсади овочів, суниці, полуниці в теплицю і грунт, у 2019 році в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Чорнозем'я, Краснодарському краї, Півночі: кращі дні, місяці

У статті наведено строки сівби насіння та висаджування розсади різних городніх культур в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Чорнозем'я, Краснодарському краї, Півночі в 2019 році.

Зміст

Терміни посіву насіння і садіння овочевих культур для різних регіонів дуже відрізняються. У той час, коли на півночі городники тільки висаджують під плівку тендітні паростки, дачники півдня вже готують салати зі свіжими овочами, вирощеними на ділянці.

Допустивши помилку і висадивши розсаду насіння або не вчасно, не можна даремно витратити час та кошти, але і зовсім залишитися без врожаю. Тому перш ніж приступати до посадковим робіт, не зайвим буде переконатися, що вони проводяться вчасно.

Строки сівби насіння для різних регіонів різні

Строки сівби насіння та висаджування розсади в теплицю і грунт перцю в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Півночі, Чорнозем'я, Краснодарському краї

У Підмосков'ї насіння перцю на розсаду висаджують в кінці березня. Але це лише в тому випадку, якщо буде подальша висадка молодих рослин у відкритий ґрунт. Якщо планується висадка розсади під плівку, посів насіння в Підмосков'ї проводять в кінці лютого – початку березня.

Північні регіони Росії належать до зони ризикованого землеробства, де несподівані повернення холодів можуть зіпсувати урожай. Погодні умови на Півночі не розташовують до вирощування теплолюбного перцю у відкритому грунті, так як безморозний період тут триває всього лише 70 діб в році. Зате непогані результати дає вирощування перцю на Уралі в теплицях і парниках.

Перед посівом насіння перцю

Насіння перцю на Уралі, в Сибіру висівають у горщики або ящики в період з 20 лютого по 15 березня, але все ж оптимальними термінами вважаються друга і третя декади лютого. Якщо висадити насіння перцю пізніше, є ймовірність не встигнути зібрати врожай. Якщо ж поспішити, і висадити насіння раніше, буде потрібно кілька пересадок, що зайвий раз травмує ніжну кореневу систему перцю.

Відео: Коли садити перець на розсаду?

Відео: Перці. Простий посів на розсаду

У Черноземье перець на розсаду для відкритого грунту висівають в кінці лютого – початку березня. Щоб отримати розсаду для парників і теплиць, краще висадити насіння перцю в середині лютого.

Висадка розсади перцю в грунт

У Краснодарському краї насіння перцю сіють 20 – 25 січня, якщо хочуть отримати розсаду для теплиці і 1 – 28 лютого, якщо потрібно виростити розсаду для відкритого грунту. У відкритий грунт тут висаджують розсаду перцю з 25 квітня по 10 травня, в теплиці – з 5 по 30 квітня.

ВАЖЛИВО: В будь-якому регіоні розсаду перцю висаджують на постійне місце через 62 — 67 днів після посіву насіння. Однак необхідно самостійно провести коригування строків висаджування розсади з урахуванням типу та облаштування теплиці, сорти перцю і погодних умов.

Розсада перцю добре росте і розвивається при температурі повітря 21 — 28С, якщо температура падає до 13 — 15С – перестає рости, нижче 3С – гине.

Розсада перцю перед пікіруванням

Відео: Розсада перцю — Коли садити? Терміни посадки перцю на розсаду

Строки сівби насіння та висаджування розсади в теплицю і грунт томатів в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Півночі, Чорнозем'я, Краснодарському краї

У Підмосков'ї помідори для вирощування в теплиці сіють в кінці березня – початку квітня. Найбільш ранні сорти висівають в середині березня за умови, що розсада буде переміщена в парник. У відкритий або закритий грунт розсаду пересаджують в останніх числах травня.

Насіння томатів

На Півночі, на Уралі, в Сибіру середньостиглі сорти помідорів висівають 15 – 20 березня, ранні – в перших числах березня, пізньостиглі сорти на Півночі не вирощують. Так як поворотні заморозки в північних регіонах іноді трапляються навіть на початку червня, поспішати висадити розсаду в грунт не варто.

Відео: Правильна розсада помідорів в Сибіру, на Уралі і Далекому Сході

Городники знають вірну прикмету: «З тополі пух полетів – погода встановилася». Як тільки тополиний пух закрутить в повітрі, можна висаджувати розсаду, не побоюючись, що її погубить мороз. Від сходів до висадки розсади томатів в ґрунт проходить 54 – 58 днів.

Розсада томатів

У Черноземье розсаду томатів можна висаджувати у відкритий грунт досить рано – вже в середині травня. Сіяти насіння слід за 65 днів до передбачуваної дати висадки.

У Краснодарському краї розсаду помідорів висаджують у грунт з 25 квітня по 10 травня. Якщо погода внесе свої корективи, терміни висадки зрушують на середину травня. Відповідно, насіння томатів тут висівають на початку березня.

Якщо на момент висадки томатів у грунт температура повітря виявиться нижче 15С, розсаду захищають тимчасовим плівковим укриттям.

ВАЖЛИВО: Не варто покладатися тільки на наведені середньостатистичні дані. Необхідно брати до уваги характеристика кожного окремого сорту томатів, зазначені на звороті упаковки з насінням.

Відео: Коли потрібно садити томати?

Строки сівби насіння та висаджування розсади в теплицю і грунт огірків в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Чорнозем'я, Краснодарському краї, Півночі

Огірки не переносять холоду. Температура грунту менш 15С може погубити ніжну розсаду, тому і висаджують огірки досить пізно.

У Підмосков'ї насіння огірків сіють в парники і теплиці з середини травня по 1 червня, а з 1 по 5 червня – у відкритий грунт. Попередньо насіння пророщують.

Посів насіння огірків

Якщо у відкритий грунт буде висаджуватися розсада огірків, то це потрібно зробити після 10 червня. Тимчасові плівкові укриття з огіркових грядок також прибирають в першій половині червня.

Відео: Як і коли садити огірки?

Народна прикмета: Розсаду огірків можна висаджувати в грунт тоді, коли зацвітуть кульбаби.

У північних регіонах огірки вирощують тільки в теплицях, куди розсаду висаджують з кінця травня до 10 червня. На Уралі, в Сибіру, на Півночі грунт у теплицях попередньо прогрівають. Як тільки сходить сніг, грядки проливають окропом і накривають целофаном.

Сходи насіння огірків

Щоб збирати урожай огірків як можна довше, на Уралі висаджують тільки ранньостиглі, стійкі до несприятливих погодних умов сорту в 3 заходу: 20-25 травня, 1-5 червня, 10-15 червня. Таким чином, період плодоношення виявляється розтягнутим до вересня.

У Краснодарському краї насіння огірків сіють відразу у відкритий грунт з кінця квітня до середини травня. Якщо планується посадка огірків розсадою, то насіння висівають на початку квітня.

Розсада огірків

Також і в Черноземье – за посіви огірків, які опинилися у відкритому грунті на початку травня, вже можна не переживати. Якщо висадити огірки дещо раніше, є ймовірність, що насіння, не розвиваючись, просто пролежать в лунках до настання тепла. Рослини більш пізніх посівів зазвичай не сильно відстають у рості від тих, які були висаджені в кінці квітня – початку травня. Насіння огірків на розсаду висаджують в Черноземье 26 – 28 квітня.

Відео: найпізніший термін посадки огірків

Строки сівби насіння та висаджування розсади в теплицю і грунт кольоровий, ранньої і пізньої капусти в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Чорнозем'я, Краснодарському краї, Півночі

Строки сівби насіння для Підмосков'я, на розсаду і грунт:

 • капуста цвітна – з кінця березня по середину травня
 • рання – 10 – 25 березня
 • пізня – 10 квітня – 1 травня

На Уралі, в Сибіру, на Півночі термін посіву капусти зміщений майже на місяць:

 • кольорова – з кінця квітня по кінець травня
 • рання – 10 – 20 квітня
 • пізня – 25 квітня – 15 травня

У Черноземье і Краснодарському краї насіння капусти потрапляють в землю:

 • кольорова – з кінця лютого по кінець березня (початок квітня)
 • рання – з 5 по 25 лютого
 • пізня – з 15 лютого по 15 березня
Насіння капусти

ВАЖЛИВО: У південних регіонах можна сіяти капусту ранніх сортів насінням в прогрітий грунт. Для цього в перших числах квітня майбутню грядку накривають целофаном і залишають на 4 — 5 тижнів. Як тільки встановиться погода, можна знімати плівку і сіяти насіння.

У відкритий грунт капусту будь-якого сорту на Півночі не висаджують. В парники розсаду переносять у червні.

Розсада цвітної капусти

Відео: Коли сіяти капусту на розсаду

Зате на півдні Росії вже в кінці квітня – на початку травня можна переселяти розсаду капусти у відкритий грунт у віці 45 – 55 днів. У Підмосков'ї розсада капусти повинна опинитися на грядках в кінці травня – початку червня.

ВАЖЛИВО: Розсада капусти витягнеться і пожовтіє в жаркому затемненому приміщенні. Оптимальні умови для отримання міцної розсади з добре розвиненою кореневою системою – хороше освітлення і температура повітря +17С.

Розсада капусти

Строки сівби насіння та висаджування розсади в теплицю і грунт баклажан в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Чорнозем'я, Краснодарському краї, Півночі

Кліматичні умови Підмосков'я дозволяють висаджувати розсаду баклажанів в теплі парники і теплиці в кінці березня – початку квітня. При цьому вік розсади має бути 45 – 50 днів. Якщо ж теплиця не обігрівається, висаджують 65 – 70-денну розсаду, при температурі повітря не нижче 15С. Для нормального росту і розвитку молодих рослин баклажан необхідна денна температура повітря у межах 24 — 26С, нічна не нижче 15С.

Посів насіння баклажан

Щоб отримати розсаду для обігрівається теплиці, насіння баклажан сіють 10 – 15 лютого, для відкритого грунту і теплиці без підігріву – 20 – 25 лютого.

На Півночі, на Уралі, в Сибіру можна отримати непоганий урожай баклажан при дотриманні двох важливих умов:

 • висадка розсади баклажанів допустима тільки в обігрівається, надійно захищену теплицю
 • сорт баклажан ранньостиглий (Робін Гуд, Багіра, Віра, Лускунчик і інші)

Посів насіння баклажан для розсади тут проводять з 5 по 20 березня. Молоді сходи обов'язково загартовують – виносять на вулицю при температурі повітря вище 15С, захищаючи при цьому від сонячних променів і вітру.

Розсада баклажанів

З урахуванням того, що від висадки баклажан до отримання першого врожаю проходить 45 і більше днів, оптимальний строк переміщення розсади в теплицю – кінець травня — початок червня. Температура повітря в теплиці не повинна опускатися нижче 20С.

У Черноземье і Краснодарському краї насіння баклажан на розсаду можна сіяти в третій декаді лютого. До 10 березня з'являться сходи, а через 65 – 70 днів (приблизно з 10 по 20 травня) розсаду можна висаджувати в теплицю або відкритий грунт. Якщо весна рання і тепла погода встановлюється вже в кінці квітня – початку травня, термін висадки розсади баклажанів у грунт можна зрушити на першу декаду травня.

Сходи розсади баклажанів

ВАЖЛИВО: У баклажанів тривалий вегетаційний період. Тому сіяти насіння баклажан потрібно раніше, ніж насіння інших овочів.

Відео: Коли і як сіяти баклажани на розсаду

Строки сівби насіння та висаджування розсади в теплицю і грунт лука в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Чорнозем'я, Краснодарському краї, Півночі

Щоб отримати осінній урожай цибулі в Підмосков'ї, сіянка повинен виявитися у відкритому грунті в період з 20 квітня по 5 травня. До тих пір, поки не з'являться сходи, грядку накривають поліетиленом. Якщо ж потрібна теплична рання зелень цибулі, висадити його потрібно на початку квітня.

Народна прикмета: Цибуля висаджують у відкритий грунт, коли на черемухе розгортаються перші листочки.

Насіння цибулі

На Півночі, в Сибіру, на Уралі цибулю вирощують 2 роки. Перший рік з чорнушки ростять сіянку, другий рік сіють севок і одержують урожай великого лука.

ВАЖЛИВО: Не всі сорти цибулі підходять для вирощування в умовах ризикованого землеробства. Найкращими, за відгуками досвідчених городників, є сорти: Ред Барон, Буран, Ботерус, Арамзасский, Ростовський, Даниловський.

Сіянка перед посадкою

Цибуля висаджують в грунт або теплицю в період з 7 по 15 травня, коли температура ґрунту прогріється до 5 — 8С. Якщо висадити цибулю пізніше, урожай може не виправдати надій.

ВАЖЛИВО: Незважаючи на те, що оптимальна температура для проростання цибулі 20 — 22С, легкі нетривалі заморозки до -5С рослина спокійно переносить.

У Черноземье і Краснодарському краї чорнушку висівають в теплі лютневі і березневі дні у вологий грунт. У липні прибирають готовий сіянку, коли цибулина зелень починає хилитися до землі.

Цибулю у відкритому грунті

Цибулю-сіянку в Краснодарі і Черноземье також висаджують під зиму, з кінця жовтня по середину листопада, не пізніше, ніж за місяць до настання перших заморозків. Якщо ж посадити цибулю раніше, цибулю встигне прорости, погано перезимує, а весняні сходи будуть дуже слабкими.

Відео: Посадка лука під зиму. Простий і надійний спосіб

Строки сівби насіння та висаджування розсади в теплицю і грунт селери в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Чорнозем'я, Краснодарському краї, Півночі

Селера буває:

 • листовий
 • черешкова
 • кореневий

Часто городники віддають перевагу вирощуванню кореневого селери, тому що саме з цього виду рослини можна отримати одночасно і соковиту зелень, і великі корені. Найголовніше – вибрати хороший сорт і вчасно висадити насіння або розсаду селери в грунт.

Пророщені насіння селери

Так як урожай селери з'явиться не раніше, ніж через півроку з моменту появи перших паростків, сіяти насіння потрібно досить рано. У Підмосков'ї насіння селери сіють у ящики в кінці лютого – початку березня. До появи сходів ящики накривають поліетиленом і залишають на підвіконні при кімнатній температурі.

ВАЖЛИВО: Для кореневого селери характерно нерівномірне прокльовування насіння і ріст молодої розсади. У той час як у одних рослин вже формуються перші справжні листочки, другі ще навіть не проклюнулися, а треті – ледь здалися землі.

Пікірують розсаду селери в середині квітня. Пікіровку селера переносить дуже добре.

Розсада селери

Висадка розсади селери в грунт (на змішані грядки) в Підмосков'ї починається в кінці травня, при сталій теплій погоді. Якщо є небезпека, що заморозки повернуться, розсаду селери на грядці вкривають целофаном.

Термін посіву насіння селери на Півночі, на Уралі, в Сибіру – 10 – 20 березня. Температура повітря, необхідний для проростання насіння 20 — 22С. Пікірують, коли на рослинах з'явиться по 2 – 3 листочка. Через 60 – 70 днів після посіву (з 10 травня по 1 червня) висаджують у теплицю молоду розсаду.

Висадка розсади кореневого селери в грунт

У Черноземье і Краснодарському краї насіння селери висівають з 1 по 15 лютого в ящики. Якщо висіяти насіння пізніше, можна не встигнути отримати урожай. Сходи з'являються через 10 – 20 днів.

В середині березня проводять пікірування або перевалку рослин, а в кінці квітня висаджують розсаду у відкритий грунт.

ВАЖЛИВО: Розрахувати дату посіву будь-яких овочевих культур можна за формулою: дата висадки в грунт мінус дні від сходів до висадки, мінус кількість днів для проростання насіння.

Відео: Сіємо селера на марлю

Строки сівби насіння та висаджування розсади в теплицю і грунт полуниці і суниці в Підмосков'ї, на Уралі, в Сибіру, Чорнозем'я, Краснодарському краї, Півночі

Розсаду полуниці і суниці в Підмосков'ї можна садити в будь-який час року, проте самими сприятливими місяцями вважаються березень, серпень і вересень. Якщо висадити розсаду пізньої весни та влітку, урожай ягід з кущиків можна отримати тільки на наступний рік.

Насіння суниці

Насіння полуниці і суниці в Підмосков'ї сіють в ящики під плівку з кінця січня до початку березня. Плівку прибирають, коли з'являється третя пара листочків, а коли на рослинах сформовані 4 пари листків, проводять пікірування.

У Черноземье і Краснодарському краї саджанці полуниці і суниці у відкритий грунт висаджують в кінці серпня – початку вересня або ранньою весною. Якщо потрібен ранній урожай, висаджують рослини в теплиці і парники. Насіння полуниці і суниці сіють в лютому – на початку березня. Якщо висівати раніше, без додаткового підсвічування обійтися не вдасться.

Молода розсада полуниці

Суницю і полуницю можна вирощувати у відкритому грунті на Півночі, на Уралі, в Сибіру, але тільки в тих регіонах, де випадає достатня кількість снігу взимку. Суворі зими без снігу гублять рослини. Глибоке промерзання землі не залишає шансів на життя цим культурам.

У північних регіонах молоді кущики полуниці і суниці висаджують з середини серпня по 10 вересня. Також проводиться висадка розсади в кінці квітня – початку травня. Однак деякі досвідчені городники стверджують, що на Півночі не припустима осіння посадка, тому висаджують розсаду полуниці і суниці тільки навесні.

Висадка розсади полуниці у відкритий грунт

Насінням полуницю висаджують в січні – лютому, обов'язково накривають плівкою і забезпечують додаткове освітлення. Перші сходи з'являються через 14 – 30 днів.

ВАЖЛИВО: Для вирощування на Уралі, в Сибіру, на Півночі вибирають скороплідні морозостійкі стійкі до гнильним хвороб сорти полуниці та суниці.

Відео: Сади Уралу. Суниця

Строки сівби насіння та висаджування розсади можуть відрізнятися від наведених. Якщо весна рання і тепла — рослини висаджують трохи раніше, якщо холодна — пізніше. Проте сильно зрушувати терміни посадки не рекомендується. Щоб отримати хороший урожай, досить дотримуватися правил садіння городніх культур і всі роботи проводити у відведені терміни.