Як відрізнити союз від союзного слова: ознаки, особливості

Союз і союзне слово начебто схожі, але відрізняються один від одного. Давайте поговоримо, в чому полягають ці відмінності.

Коли ми спілкуємося, то для якісного вираження своїх думок нам не вистачить пари слів, і тому ми використовуємо складні пропозиції. Для створення зв'язків використовуються сполучники або союзні слова, які допомагають розібратися, як одна частина пропозиції пов'язана з іншою. Крім того, вони можуть позначити місце, час, зв'язок, умови і так далі. Якраз передача всіх цих значень і з'єднання основних частин покладається на службові частини мови — союзи і союзні слова. Але що це таке і як їх відрізнити? Давайте розберемося.

Що таке союз?

Спілки

Союз являє собою службову частину мови та його постійно можна зустріти в пропозиціях:

 • Він дозволяє з'єднувати різні вирази, які відповідають на питання єдиний
  Створює з декількох простих висловлювань одне
 • Утворює складні речення шляхом з'єднання простих. Вони повинні бути залежні один від одного, а союзом позначається їх єдність
 • Спілки зустрічаються різних типів. Так, сурядні використовуються для однорідних слів і з'єднують кілька простеньких пропозицій. Вони позначають послідовні дії, факти і так далі. Крім з'єднання, вони бувають противительными і розділовими. У складносурядних реченнях будь-яку з частин можна використовувати окремо.
 • Більше того, кожна із розглядуваних частин мови може використовуватися в якості засобу зв'язку, але при цьому в складнопідрядних реченнях всі частини залежать один від одного і вони не можуть вживатися окремо. За допомогою спілок можна визначити характер зв'язку.
 • Такі союзи можуть виражати, місце і час, причини, мети, умови і так далі.
 • Ще важливо відзначити, що союзи не є членами речення, вони тільки пов'язують всі його частини. Вони не можуть бути замінені знаменними словами. Якщо союз складається з одного слова, то він простий, а якщо їх кілька, то складовою.

Що таке союзні слова?

Союзні слова

Під союзними словами, як правило, ховаються прислівники або відносні займенники. Вони також дозволяють створювати різні види зв'язків у реченнях. На відміну від спілок, вони можуть бути членами пропозиції, тому що вони не залежать від інших слів. До того ж, вони замінні і для цього використовуються знаменні слова.

Чим відрізняється союз і союзне слово: ознаки

Союзи і союзні слова схожі лише тому, що обидва можуть з'єднувати частини складнопідрядних речень. Крім того, одні й ті ж слова можуть бути обома частинами мови. Розрізнити їх нескладно:

Відмінність спілок і союзних слів

Союзи ніколи не є членами речення, а союзне слово може мати його ознаки. Для визначення достатньо задати питання. Якщо це можна зробити, значить перед вами явно не союз.

 • Інтонаційно спілки при читанні ніяк не фарбуються, тобто увага на них не загострюється.
 • Союз не можна застосовувати з частками, в той час як союзні слова дозволяють це робити.
 • Розпізнати сполучник чи сполучне слово перед вами можна з допомогою видалення їх із пропозиції. Якщо сенс втрачається, значить ви прибрали союз.
 • Союз можна замінити на інший, але схожий за значенням.

Навчитися відрізняти дві частини мови важливо, щоб передати всю виразність висловлювання. Адже вимова має бути правильним по інтонації. Логічний наголос дозволяє виділяти мовні одиниці, які є смисловим центром.

Відео: Російський 9. Союзи і союзні слова. Союзи і союзні слова у складнопідрядних реченнях