Що таке фразеологізми — характеристика: особливості. Які бувають фразеологізми: приклади з поясненням

У даній статті ми розберемося, що представляють собою фразеологізми і наведемо приклади зі значеннями.

Фразеологізми є пов'язаними і історичними одиницями мови. Разом з іншими словами вони становлять лексику російської мови.

Що таке фразеологізми: огляд, значення, приклади з поясненням

Фразеологізми

У лексиці російської мови зустрічається багато справді дивовижних слів і не тільки. Існують загальноприйняті фрази, які дозволяють охарактеризувати те, що нас оточує. Називаються вони фразеологізмами. Це окремі мовні одиниці, які не змінюються незалежно від умов.

Такі фрази складаються з двох і більше слів і мають певне значення:

Фразеологізми зі значеннями

Як можна зрозуміти, фразеологізми можуть не мати слів у своєму складі, які будуть розуміти їх значення. Тут немає пояснювальних і поясняемых слів. Таким чином, фразеологізм являє собою незмінний сталий вислів, який має окреме значення і складається з кількох слів.

Так як фразеологізми є самостійною частиною мови, то вони володіють своїми характерними рисами.

  • Перш за все, в склад входить два і більше слова:
Склад фразеологізмів
  • Друге, що треба запам'ятати — у стійкий склад фразеологізмів. Це означає, що у сполученнях не можна поміняти слова, додати їх і так далі. Іншими словами, фразеологізми виникали з народної творчості і використовувалися сотнями років. Тому вирази стали стійкими і незмінними.
Стійкий склад

Приміром, в такому словосполученні, як «висіти в повітрі», що означає попадання в незрозуміле і невизначене становище складно що-небудь змінити. Якщо сказати, приміром, висіти на мотузці, то і сенс буде іншою. Або ще — поширюватися у повітрі, що означає звукова хвиля.

Таким чином, заміна слова призвела до повної зміни змісту. Дієслово «висіти» з іншими словами втрачає свій образний зміст, який передбачається, і словосполучення фразеологизмом вже не є.

  • Ще однією з ознак фразеологізмів можна назвати відтворюваність. Справа в тому, що вони не можуть бути створені заново, вони вже готові і просто використовуються в мовленні.
Фразеологізми з літератури
    У значення фразеологізмів складається історично. Іноді навіть значення не зрозуміло, якщо не згадувати історію. Так, поєднання «на козі не під'їдеш» складно розібрати навіть іноземцям. Чому коза? Як на ній їздять? Ось тільки значення у нього зовсім інше. Так говорять про норовливих людей, у яких крутий норов. З'явився вираз дуже давно, в ті часи, коли на ярмарках скоморохи виряджалися в різних тварин і веселили людей. Ось тільки не всі це смішило і ось про таких людей стали говорити вислів про козі.

Вираз «кіт наплакав» означає «дуже мало». Про походження фразеологізму досі сперечаються і деякі думають, що воно з'явилося з дитячої пісеньки.

Дитяча пісенька «Кіт наплакав»
  • Фразеологізм не може розбиватися на різні члени речення, тому що вся фраза вважається єдиним цілим. Так що якщо фразеологізм і є членом речення, то всі його слова відносяться до одного. Наприклад:

Ми працювали до сьомого поту.

В даному випадку «працювали до сьомого поту» буде присудком, і його просто не можна розділити, інакше загубиться сенс.

Приклади фразеологізмів

Відео: Відеоурок російській мові «Фразеологізми» (4 клас)