Робить запис у трудовій книжці ІП самому собі і чому? Треба ІП заводити для себе трудову книжку? Запис у трудовій книжці індивідуального підприємця: зразок

Трудова книжка є одним з найважливіших документів, який повинен бути у кожного працівника. А от чи треба заводити її індивідуальному підприємцю і заповнювати її? Давайте дізнаємося.

Зміст

Часто підприємці задаються питанням — чи треба їм робити запис у трудову книжку? Перш за все, давайте згадаємо що це за документ. Трудова книжка призначена для підтвердження свого трудового стажу. Її оформлення здійснюється при працевлаштуванні. Так, з співробітниками все зрозуміло, а ось що стосується самого підприємця — вже інше питання. Давайте розберемося з цією ситуацією і з'ясуємо, чи треба робити записи підприємцям і як це зробити.

Треба ІП вести трудову книжку на себе?

Трудова книжка

Відповідно до законодавства підприємці вважаються роботодавцями. Так що трудова книжка їм не потрібно, але насправді ситуація дещо інша.

Справа в тому, що відповідно до закону підприємець не є працівником. Цей статус набувають тільки його співробітники. Таким чином, щоб не довелося оплачувати штрафи на працівника обов'язково оформляються відповідні документи.

Щоб відповісти на питання — чи потрібна трудова книжка ІП, треба засвоїти два моменту:

 • В обов'язки ІП входить оформлення трудових книжок для кожного працівника
 • Підприємця не можна вважати працівником, так зазначено в законі

Відповідно, самому собі підприємцю робити ніякі записи не потрібно, також як і що-то оформляти.

Чи буде йти стаж ПІДПРИЄМЕЦЬ, якщо немає трудової книжки?

Стаж ІП

Чому ж підприємці так переживають за свої трудові книжки? Справа в тому, що вони не розуміють, чи буде їм зараховуватися стаж і чи будуть вони отримувати пенсію.

По суті, хвилюватися не про що, так як період, протягом якого ведеться підприємницька діяльність, теж буде зараховуватися до стажу. Просто для його підтвердження потрібно надати свідоцтво про державну реєстрацію.

Кожен підприємець має право отримувати пенсію по досягненню відповідного віку, от тільки для її отримання, треба спочатку її зібрати. А для цього потрібно робити щорічні відрахування. Так, у простих працівників їх робить роботодавець, а раз ІП працює сам на себе, то і платити доведеться за все самостійно.

Хоча, можна і відмовитися це робити, от тільки тоді пенсію держава не платитиме.

Далеко не кожен стає підприємцем відразу після повноліття. Зазвичай люди спочатку йдуть працювати в оренду. Однак, потім стають підприємцями і вже починають думати, як буде враховуватися стаж.

Свідоцтво ІП

Як ми вже сказали, стаж підтверджується свідоцтвом про реєстрацію, але ще треба підтвердити і те, що внески в ПФР вносилися справно. Для цього треба отримати спеціальну довідку. Це ще один документ, який відобразить стаж.

Як ІП завести трудову книжку і зробити на неї запис для співробітника: правила заповнення, зразок

За законом, підприємець є повноцінним роботодавцем і в його обов'язки входить оформлення трудових книжок працівників. Єдина ситуація, коли оформлення не вимагається — це прийом на тимчасову посаду.

Коли ПІДПРИЄМЕЦЬ бере на посаду нового співробітника, який буде працювати на постійній основі, обов'язково робиться запис у трудову книжку. За законом, це можна зробити не відразу, а через 5 днів після вступу на посаду.

Заповнення титульного аркуша

При заповненні трудової книжки потрібно робити це послідовно і дотримувати наступні правила:

 • Повністю напишіть найменування роботодавця без жодних скорочень. Навіть ІП треба писати повністю і без скорочень.
 • Якщо працівник працевлаштовується вперше, то роботодавець заповнює першу сторінку трудової книжки. Бланк придбавається працівником особисто або він погоджується на утримання потрібної суми із заробітної плати.
 • При оформленні трудової книжки потрібно правильно заповнити перший лист. На ньому прописуються дані співробітника за паспортом. Освіта потрібно вказати як це зазначено в дипломі.
 • Дати вказуються арабськими цифрами, ніяких римських використовувати не треба.
 • Якщо працівник звільняється, то завжди вказується причина і стаття Трудового кодексу, на підставі якого трудовий договір розірвано.
 • Всі записи проводяться під порядковими номерами.
 • В обов'язковому порядку прописується назва посади, куди приймається працівник. Якщо назва посади змінюється або виконується переклад, то всі ці дії також відображаються в документі.

Можливо, на словах це все може здатися складним, але насправді нічого страшного у заповненні немає. Якщо вам не зовсім зрозуміло, що і як писати, то погляньте на цей зразок:

Зразок заповнення трудової

Обов'язково дотримуйтесь правил заповнення, інакше це спричинить порушення закону. Якщо вам не хочеться платити штрафи, то будьте гранично уважні і акуратні.

Нюанси роботи з трудовою книжкою для ІП: законодавство, штрафи

Перш за все, в трудову книжку не заносяться дані про різних дисциплінарних покарання. Подібне можливе за умови звільнення працівника. Тоді вказується причина звільнення і стаття з ТК РФ.

Деякі працівники не хочуть надавати документ для заповнення. От тільки це не означає, що запис можна не вносити, так як доведеться заплатити штраф — 50 МРОТ. Та й оформляти нову книжку при наявності діючої забороняється, але можна заповнити спеціальний акт.

Для його складання потрібно два свідка, здатні підтвердити, що працівник відмовився надати документ. Якщо він озвучив причини, то це теж записується в акт. Або вказується, що причин для відмови немає.

Як зберегти трудову книжку працівника?

Зберігання трудової книжки

Трудова книжка повинна бути на зберіганні у роботодавця протягом всього працевлаштування працівника. Після звільнення вона віддається йому на руки. Як показує практика, не завжди колишні працівники можуть або хочуть забирати документ. Наприклад, якщо не оплачується розрахунок, то просто лінь їхати за книжкою. Або працівник помер і зробити це нікому.

Ніколи не варто поспішати викидати документи, тому що вони вкрай важливі. За законом, книжки повинні зберігатися не менше 2 років, а потім вони передаються до архіву і зберігаються там 50 років.

Як виправити помилку у трудовій книжці?

Заповнення трудових книжок здійснюється в ручну, а тому відсутність помилок тут як ніколи важливо. Сам співробітник вносити зміни в трудову книжку не має права.

Виправлення у трудовій

Хоч помилки бувають вкрай рідко, але дозволяється виправляти тільки роботодавцю. Найлегше це зробити, поки працівник ще не звільнився. Тоді достатньо просто попросити про виправлення.

Хоча, і після звільнення чинний роботодавець може виконати все потрібне. Ось тільки йому потрібен відповідний документ, що зробив помилку минулий роботодавець. Як показує практика, часто останніх роботодавців вже не знайти — перестали працювати, ліквідовані, перейменовані і так далі. Тоді ніяких документів не потрібно і роботодавець може сам виправити інформацію.

Як внести зміни до трудової книжки ІП: порядок, зразок

Важливо знати і як конкретно робляться виправлення.

 • Якщо помилка виявилася на титульному аркуші, то виправити її можна, але для цього додатково вказується документ, на підставі якого вносились зміни. Наприклад, працівник змінив прізвище. Тоді йому треба надати відповідне свідоцтво.
 • Дата народження змінюється на підставі паспорта або інших документів.
 • Щоб зробити зміни, треба закреслити невірні дані однією рискою і написати нові. Документ, що послужив підставою для виправлень прописується на обкладинці.
 • Варто відзначити, що нічого міняти в розділі про заохочення не можна. Якщо раптом там є помилка, то навпроти напису пишеться «визнати недійсною» і потім вже зазначаються вірні дані.
 • Зміни вносяться навіть якщо підприємець зареєструвався у новій формі або просто зробив нову назву.

Вносити зміни при необхідності треба обов'язково, інакше це може призвести до накладення адміністративного штрафу.

Відео: Як ІП заповнити трудову книжку працівника?