Хто придумав дарувати подарунки на Новий рік, Різдво? Коли з'явилася традиція залишати подарунки під ялинкою в Росії?

Новорічне чарівництво неможливо собі уявити без подарунків під ялинкою. В дитинстві ми всі чекали цього моменту, коли заповітні коробочки і мішечки з'являлися під ошатною зеленою красунею. Минув час і такий новорічною магією вже «заведуем» ми. Акуратно розкладаючи подарунки для своїх близьких. Але, хто перший придумав дарувати подарунки на Новий Рік і Різдво?

Жителі якої країни придумали дарувати подарунки?

На даний момент немає єдиної думки, хто першим придумав дарувати подарунки. Така цікава традиція зустрічалася в культурі всіх стародавніх народів. Достеменно відомо, що в Стародавньому Єгипті було прийнято обмінюватися подарунками на день зимового сонцестояння.

У Вавилоні, в честь бога Таммуза, його шанувальники складали подарунки під самим великим деревом. А стародавні римляни, обмінювалися один з одним подарунками під час святкування найголовніших днів у році – Сатурналій. Це свято був присвячений закінченню збору врожаю і відзначався в грудні. У ці свята багаті дарували бідним дорогі подарунки, а бідняки робили подарунки своїми руками і віддавали їх багатим.

Традиція змінилася за правління Юлія Цезаря. В цей час основним подарунком стала вважатися монета із зображенням Януса.

Один з перших «узаконених» подарунків — монета з дволиким богом Янусом

Про даруванні подарунків сказано в Біблії. Всі, навіть далекі від Християнства люди знають, що волхви в знак великого дня народження Ісуса Христа принесли йому в дар золото, смирну і ладан.

Історія виникнення подарунка і появи традиція дарувати подарунки

Подарунки виникли ще в доісторичні часи. Коли чоловіки приносив з полювання здобич, він дарував найкращий шматок охоронниці вогнища. З плином сотень тисяч років нічого не змінилося. І сьогодні ми даруємо найкращі подарунки своїм коханим.

Коли з'явилися цивілізації, засновані на родинних зв'язках, з'явилися подарунки, у яких була особлива функція – социозначимая. Дарувалися подарунки вождю, королю, царю і будь-яким іншим лідерам роду, громади і держави.

При цьому, найчастіше був важливий не сам подарунок, а ритуал його вручення. Людина, що одержувала такий подарунок, «бонусом» отримував певний статус у суспільстві. Сьогодні таку традицію також можна зустріти в нашому житті. Наприклад, при даруванні подарунків на весілля.

На зорі становлення релігій прихильники тієї чи іншої віри дарували своїм богам дари у вигляді жертвоприношень. В наш цивілізований час ця традиція стала більш гуманною. Найчастіше, щоб задобрити свого Бога люди роблять пожертвування в свою релігійну громаду.

Цікаво, що в один з витків розвитку цивілізації, дари мали певне значення. При кожному ритуалі дарування можна було вибрати лише певний подарунок, що підходить для даної церемонії. Сьогодні у людини більш багатий вибір подарунків для кожної церемонії.

Подарунок

Більше того, в наші дні за допомогою подарунків можна висловити своє ставлення до того, кому вони призначаються. Сьогодні не потрібно вибирати подарунок, щоб убезпечити себе і своїх дітей від гніву Бога або начальника. Хоча, в деяких випадках цей пережиток древньої традиції можна угледіти навіть в самому розвиненому суспільстві.

Особливе місце в наш час набули унікальні та ексклюзивні подарунки. Зроблені вручну або випущені малим тиражем речі придбали особливу ціну. Навіть чашка чи футболка з вашим дизайном можуть стати бажаним і цікавим подарунком на будь-яке свято.

Цікава традиція щодо дарування подарунків прийшла до нас з Японії. Ще в часи самураїв, в цієї дуже цікавою азіатській країні було прийнято дарувати подарунки в кінці грудня відповідно зі строгою ієрархією у феодальному суспільстві. Сучасні японці в данину поваги до цієї традиції дарують своїм друзям і близьким спеціально створені набори осейбо. У них входять корисні дрібниці. Наприклад, ароматне мило або свічки.

Японські подарунки осейбо

Ще одна цікава традиція дарування подарунків склалася в Ірландії. Жителі цієї країни дарують гроші тим, хто надавав їм послуги протягом року. Наприклад, листоноші або молочареві.

А ще однією унікальною країні – Китаї, близькі люди дарують один одному парні подарунки. Вони символізують гармонію і єдність. Це можуть бути свічники, гуртки або фужери. До речі, на Алиэкспресс є цілий каталог таких подвійних подарунків.

Коли з'явилася традиція залишати подарунки під ялинкою в Росії?

У нашій країні подарунки під ялинку стали класти в часи Петра Першого. Цей Імператор запозичив європейську традицію святкування Різдва з використанням прикрашеної ялинки. Багато введені в святковий побут різдвяні церемонії збереглися в нашій країні і по сей день.

Святкування Різдва у царській Росії

У 1917 році після Жовтневої революції, комуністи вирішили прибрати всі релігійні свята з календаря. Не пощадили вони і Різдво. Правда, вирішили залишити так улюблений народом зимове свято. Але тепер він став називатися Новий рік і його стали відзначати 1 січня. Так, це свято відзначалося і в царській Росії. Але, не з таким розмахом, як Різдво.

Повернімося до Петра I. Імператор не тільки велів з широким розмахом святкувати Різдво, але і наказував на це свято дарувати всім близьким подарунки. Зробив це він не просто так. Просто він став щорічно на Різдво отримувати дорогі подарунки від церкви. Звичайно заповзятливий цар витрачав їх не на себе коханого, а на потреби держави. Але, завдяки цьому, ми і донині даруємо і отримуємо подарунки на Новий рік і Різдво.

Відео. Історія новорічних подарунків