Велика Вітчизняна війна 1941-1945: причини, етапи, учасники, підсумки — коротка інформація про хід військових дій

У даній статті ми поговоримо про подію, яка потребує уваги кожної людини — про Великої Вітчизняної війні

Є такі історичні події, які назавжди залишаться на сторінках книг і в пам'яті народу. До таких подій з упевненістю можна віднести Велику Вітчизняну війну.

Причини Великої Вітчизняної війни

Перш ніж говорити про етапи Великої Вітчизняної війни (ВВВ) потрібно згадати про причини, за яких вона почалася.

  • Потрібно відзначити, що після Першої світової війни відносини між Радянською Росією і Веймарською республікою складалися досить непогано. Більше того, у 1922 р між цими країнами було укладено договір, предметом якого було відновлення дипломатичних зв'язків між ними.
  • Відносини істотно зіпсувалися після приходу до влади Гітлера, оскільки країни були незадоволені політикою один одного. Незважаючи на це в 1939 р. був підписаний пакт Молотова-Ріббентропа, який зобов'язував країни не нападати один на одного, а додаток до нього розподіляло сфери впливу цих країн.
  • На жаль, вже в 1940 р між країнами виник новий конфлікт. Стався він з-за того, що їх керівництво не домовилося між собою в питанні приєднання СРСР до нацистського блоку.
Гітлер

Отже, можна виділити декілька основних причин, з яких почалася ВВВ:

  1. Прихід до влади Гітлера і політичні погляди, яких він дотримувався (порушення мирного договору, розвиток військової могутності, напад на країни сусідів).
  2. Друга світова війна. В ході військових дій Гітлер досить швидко і легко завоював безліч країн, це вплинуло на його амбіції і наштовхнуло на думку про необхідність завоювати і руські землі.
  3. Впевненість Гітлера. Знову-таки, Гітлеру дуже легко дісталася величезна кількість земель, і він був упевнений, що російські землі так само швидко дістануться йому.

Основні етапи Великої Вітчизняної війни

Військові дії в цій війні між собою вели СРСР і нацистська Німеччина зі своїми союзниками. Агресором була Німеччина.

В цілому виділяють 3 періоди ВВВ:

  • Перший: 22 червня 1941 – листопад 1942 р. Війна почалася 22 червня 1941 р В цей же день війну СРСР оголосили ще 2 країни – Італія та Румунія. Словаччина зробила це на 1 день пізніше. У період з початку військових дій і до 6-9 липня 1941 р було проведено 3 оборонні операції – Балтійська, Білоруська та Львівсько-Чернівецька. Мета цих операцій – зупинити противника і перенести військові дії на його територію, однак, вони завершилися поразкою СРСР. Після цього було проведено величезну кількість інших оборонних операцій, проте бажаного результату вони не принесли. Внаслідок цього до кінця 1941 р ворог зміг захопити Литву, Латвію, Білорусію, більшу частину України і РРФСР і ще кілька країн. Для СРСР даний період був періодом втрат – і людських, і стратегічних. Ворожі війська хотіли захопити Москву, однак їм це не вдалося. Саме невдача в битві за Москву призвела плани Гітлера до краху, його план по завоюванню всього світу провалився.
ВВВ
  • Другий період, або період корінного перелому – 1942-1943 рр. У ході контрнаступу військ СРСР було знищено кілька армій противника. Також у цей період успішно була проведена Північно-Кавказька операція і здійснено прорив блокади Ленінграда, що дозволило нашим військам безперешкодно пройти в потрібному напрямку більш ніж на 500 км. Трохи пізніше в 1943 р були проведені героїчні бої – Курська битва і битва за Дніпро. Саме Курська битва вважається останній оборонної операцією СРСР в цій війні.
  • Третій період тривав з 1943 р. і до перемоги. Незважаючи на значні втрати, противник був набагато сильніший, якщо говорити про техніку і зброю. Незважаючи на це, радянські війська впевнено звільняли свої території: Правобережну Україну, Ленінградську і ще 2 інших області (частково), Ленінград. Влітку-восени 1944 року наші війська остаточно звільнили Білорусію, Україну, багато країн були змушені почати війну проти агресора і т. д. Поступово армія СРСР звільнила всі свої території. У квітні 1945 р наша армія почала операцію по захопленню Берліна і закінчила її 8 травня 1945 року капітуляцією Німеччини. Фактично війна закінчилася саме в цей день, але святкують перемогу над Німеччиною 9 травня.

Підсумки Великої Вітчизняної війни

Незважаючи на перемогу у ВВВ, СРСР поніс величезні втрати. Величезна частина населення була вбита, заводи, фабрики і т. д. працювали на знос, найчастіше на військову промисловість, розпочався голод, а ті, що вижили люди були знесилені війною і хворобами. Тим не менш, СРСР досить швидко «став на ноги» і почав розвиватися.

Підсумок — перемога СРСР

Що стосується значення ВВВ, то воно, мабуть, полягала в тому, щоб припинити спроби Гітлера завоювати весь світ і отримати світове панування. Саме ця війна дала зрозуміти Гітлеру, що його план не бездоганний і в принципі довела, що він нереальний.

Відео: Актуальні питання про Великої Вітчизняної війні