Календар Юліанський і Григоріанський: чим новий стиль календаря відрізняється від старого, як обчислювати дати історичних подій?

Чи знаєте ви відмінності Юліанського і Григоріанського календарів? Ось зараз і подивимося.

Історично так склалося, що в Росії святкують одразу два Нових роки – звичайний, в ніч з 31 грудня на 1 січня, і Старий Новий рік (або ж, якщо сформулювати правильно, то Новий рік за старим стилем) – в ніч з 13 на 14 січня.

Мало хто замислюється, чому виникла така традиція, і ще менше людей знають, коли насправді виник так званий «новий стиль», чим він відрізняється від «старого» і навіщо взагалі комусь потрібно було його міняти.

Календар Юліанський і Григоріанський

Насправді, якихось сто років тому росіяни жили за старим стилем – згідно з Юліанським календарем, а ось наші європейські сусіди перейшли на новий, Григоріанський календар набагато раніше – в середині шістнадцятого століття.

Названий він був на честь відомого реформатора того часу – Папи Римського Григорія восьмого. Справедливості заради, слід зазначити, що не всі країни світу здійснили цей перехід одноразово. Практично всі католики цілком закономірно підтримали рішення Папи, а ось англійці (як і шведи) перейшли на григоріанський календар і лише в середині вісімнадцятого століття.

  • Коли слов'яни переходили на новий стиль, одним махом було пропущено цілих десять днів, тобто вийшов якийсь часовий стрибок – з 1, наприклад, вересня, на 10-е.
  • Для громадян Радянського Союзу даний момент стався, як ми вже відзначали, рівно століття тому – в 1918 році, коли у людей вкрали з життя» рівно 13 днів – з 1-го по 14 лютого.
  • Чому ж лише десять днів, запитаєте ви, адже ми відзначаємо Старий Новий рік через два тижні після традиційного Нового року? А вся справа в тому, що Григоріанський календар передбачав пропуск 29 лютого в тих високосних роках, які закінчувалися на два нулі підряд, за винятком тих років, коли сума перших двох цифр року кратна чотирьом.
  • З-за подібних хитрощів, в таких роках з двома нулями в кінці, як 1700-й, 1800-й і 1900-й, 29 лютого не порахували, і різниця між стилями досягала вже 13 днів і не далі, як у 2100-му вона складе рівно два тижні.
Зміна стилю

До речі, служителі Російської Православної Церкви не стали піддаватися новомодних течій, і продовжують жити за старим стилем, використовуючи Юліанський календар.

Як обчислювати дати історичних подій?

Щоб правильно вирахувати дату будь-якої історичної події стосовно до сучасного календаря, слід розуміти, в якій країні воно сталося і коли саме там був введений Григоріанський календар. Якщо мова йде про європейську державу і якесь подію, що сталася, припустимо, в дев'ятнадцятому столітті, то до дати потрібно додати 12 днів.

Якщо ж мається на увазі яку-небудь подію з російської історії, пов'язане з церковним календарем (який, як ми вже згадували, не змінювався), то ситуація складається дещо інша. Адже, строго кажучи, Різдво Ісуса Христа продовжують відзначати 25 грудня, просто в миру люди іменують цю дату 7 січня – тільки і всього.

Новий і старий Стиль

Для того, щоб мирським людям було простіше розуміти церковників, біля кожної релігійної дати в дужках стали проставляти дні за новим стилем (додаючи тринадцять днів) зі спеціальними позначками. Наприклад, той же Різдво – 25 грудня ст. ст. (7 січня н. ст.).

Відео: Різниця між Юліанським і Григоріанським календарем