Чудодійний образ Божої Матері «Неопалима Купина»

Неопалима Купина — це ікона, до якої приходять з проханнями вже багато століть. Давайте докладніше дізнаємося про значення і зображенні лику на святині.

Свято в честь великої Святині припадає на 17 вересня, за старим календарем цей день трохи раніше – 4 числа. У цей день вшановують пам'ять Купина і Мойсея, співають церковні пісні і читають молебень. У деяких країнах це свято вважається днем людей небезпечних професій і іменується днем рятувальників.

Історія образу «Неопалима Купина» зі Старого Завіту

Образ з'явився на основі древніх сказань про Мойсея і терновому кущі. Легенда свідчить, що пастух Мойсей, пасучи овець, побачив на горі Хорив охоплений кущ, він горів і не згорав. Підійшовши до нього подивитися, в чому ж справа явився до нього Господь Бог з пророцтвом про звільнення з рабства ізраїльського народу, дав у допомогу дар провидіння й чудотворення.

Історія

Саме з цієї купиною порівнюють Діву Марію – вона народжується на грішній землі, але завжди залишається Пречистої. Пізніше, в тому ж місці Господь передасть Мойсею скрижалі з 10 заповідями, які і по цей час використовуються людьми.

Зображення святого лику «Неопалима Купина»

Самим глибокодумним іконостасом щодо композиції та розшифровки символів, вважається ікона Божої Матері «Неопалима купина». Це зображення восьмикутної зірки, сформованої з двох ромбів багряного й зеленого кольору, по центру розташована Богородиця з немовлям на руках, а в другій руці у неї сходи. Прочитавши всі символи, що відкриваються неймовірні відомості значення Пресвятої, про подвиг матері для всіх віруючих і всього людства. Червоний колір означає вогонь, що купина згорає, зелений – символізує терновий кущ.

Існують також інші варіанти виконання – прямокутники синього з небесно-блакитним кольорами. Зображення людини, лева, тельця і орла, які є символами євангелістів, зображують по краях яскраво-червоного прямокутника. Вони перераховуються в Одкровенні Іоана Богослова: Ангел (Матвія), лев (символ апостола Марка), телець (святого Луки) і орел (символ піднесеності почуттів і думок самого Іоанна).

Свято

Сходи в руках Богородиці означає, що Син Божий прийшов на землю через свою Пречисту Матір. Поруч, як символ підйому, намальована гора. Кожен символ буде розкривати лише частина великої таємниці, яку Господь повідомив нам. У різних кутах ікони зображені лики апостолів, які уособлюють Христа.

У лівій верхній стороні знамення – палаючий кущ (Мойсею); по праву верхню сторону – палаючий вугілля в щипцях (Ісайя Серафима); ліва нижня сторона – зачинені брами (великого пророка Єзекіїля); права нижня сторона – сходи з небесними зберігачами (Якова).

Чудеса ікони «Неопалима Купина»

Відомо багато чудес, які сотворив божественний образ. 1390 вважається роком першої згадки про чарівну і чудодійній силі ікони Купини. Святиня була завезена в Росію з Палестини.

  • Як то раз конюшого російського царя Федора III Олексійовича, врятувала святиня «Неопалима Купина», коли він попав в опалу. Дмитро Колошин вірив у силу молитви до святого образу.
  • Відповіддю на його благання стало явище Божої Матері цареві уві сні, і вона розповіла, що конюх невинний. Цар вивчив ще раз справа і виправдав підсудного. За даровану Богородицею свободу, Дмитро побудував храм за свої гроші і назвав на честь Неопалимої Купини.
  • У стародавні століття більша частина споруд в Москві була зроблена з дерева, наслідком цього були постійні загоряння. У моменти пожеж, ікону виносили з храму і проносили навколо будівель.
Творить чудеса
  • 1822 — час страшних пожеж в Слов'янську (Донецька область). Однак виявити першопричину ніяк не вдавалося. Одного разу уві сні однієї з віруючих приснився сон. Їй сказали, що для того, щоб запобігти пожежі, слід намалювати образ «Неопалима Купина». По завершенню роботи над іконою зробити богослужіння в монастирі. Ікону написали і по сей день перед нею читають молитви і поклоняються їй. Відразу ж перед наступним пожежею, була схоплена розумово позбавлена жінка. Вона і була причиною всіх нещасть. Відразу після цього все налагодилося і пожежі закінчилися.

Нинішнє місцезнаходження могутнього іконостасу «Неопалима Купина»

У IV столітті біля основи Хоривской гори (Синай) був побудований монастир святої великомучениці Катерини. За вказівкою святої Олени, матері правителя Костянтина, у 324 році була зведена церква, на місцевості, де ріс кущ. Тепер коріння іменитого куща розташовані під вівтарем цього святилища, а капличка, яку спорудили за вівтарем, стала називатися «Неопалима Купина».

Під престолом видно місце, де ріс кущ і оформлено воно, на сьогоднішній день, у вигляді поглиблення в плитці і накрите срібним щитом з гравіюванням з зображеннями Купина в полум'я, Преображення, Розп'яття, євангелістів, святої Катерини і самого Синайського монастиря.

Поблизу від вівтаря був пересаджений сам кущ, пробували пересадити ще частина, але він не дав паростків. До цього ніхто на острові не брався за пересаджування священних рослин. Багато образу, на жаль, були втрачені.

Знаходиться в кількох храмах

Ікони Богородиці «Неопалима Купина» зараз знаходяться в декількох місцях:

  • Найдавніша ікона, датована кінцем 17 століття, знаходиться в Кремлі в Збройовій палаті.
  • У храмі Петра і Павла у Черемухово (Североуральск).
  • У церкві Сосновий бор Ленінградської області.
  • У Свято-Богородице-Неопалимовском кафедральному соборі. Там більш новий варіант, написаний у ХХ столітті, і документально затверджено зцілення людей з допомогою цього образу.

Допомога та молитва перед святим образом «Неопалима Купина»

Святий образ вважається захисником від вогняної стихії і грабіжників. Основне призначення – очищення від гріхів за допомогою вогню.

Перед іконою моляться за зцілення душі і тіла, для допомоги у лікуванні психічних хвороб, звертаються люди, які перебувають на війні, пожежники і міліціонери. Також молять про захист від різного роду варварства, нападів і грабежу.

ВАЖЛИВО: «Неопалима Купина» вважається святою покровителькою людей, які народилися з 24 вересня-23 жовтня і 21 травня-21 червня.

Священно

Головне — щира молитва і віра, тоді ваше прохання буде почута і протягнута рука допомоги і підтримки.

Текст

Люди задаються питанням, де в будинку помістити цю Святиню. Певного місця не встановлено. Багато її віщають над вхідними дверима, як святий покров над вогнищем.

Відео: Корисна інформація про ікону «Неопалима Купина»