Чим відрізняється лазня від сауни: порівняння, різниця. Лазня або сауна: що краще побудувати в будинку?

У даній статті ми розглянемо різницю і подібність лазні і сауни. Підберемо оптимальні варіанти для будівництва та дому.

Лазня бере свої коріння ще з давніх, навіть первісних часів. У кожній країні і у кожного народу ритуал відвідування лазні, безумовно, свій. А яка величезна слава російської лазні, можна сказати, на весь світ. Але ось фінська сауна останнім часом стала набирати популярність серед любителів «попаритися». Але, на жаль, більшість навіть не розуміє їх відмінності (а вони є), тому заглибимося в це питання докладніше.

Чим відрізняється лазня від сауни: порівняння, різниця

Для початку хотілося трохи згадати історію виникнення та розвитку даних парилок. Ми обмовилися, що лазнею користувалися ще скіфські та індійські племена, а також країни Древнього Сходу.

Трохи цікавих історичних фактів, у яких явно можна виділити відмінності між лазнею і сауною.

Російська лазня:

 • У Греції ще всім відомий Гіппократ лазні призначав в якості лікування. Адже, як вважалося, у гарячих каменях ховалися лікарі. До речі, в ті часи назва була трохи інша – терни.
 • Але отримали велику популярність римські лазні (вони робилися по одному зразку з грецькими тереном). Вони мали шикарний дизайн всередині. Мармур, мозаїка, колони і скульптури, а також безліч прикрас із золота або срібла – в лазні повинно було відпочивати не тільки тіло, але і душу.
 • А в мусульманських країнах лазні мали таке пряме призначення, як змивання бруду. Більше того, вони категорично були проти європейських ванн. Адже у воді, яка не тече, помитися не можна було, оскільки в ній накопичувалася бруд.
 • Росіяни ж лазні також призначені для купання, але мають ще й додаткову якість – відпочинок і розслаблення. Так, вони теж несли оздоровчий ефект. До речі, на Русі кам'яних лазень було значно менше, ніж в Європі. А от дерев'яні лазні були більш затребувані у населення.
Вплив лазні та сауни на людину

Фінська сауна:

 • Природно, має коріння у Фінляндії. Так, саме від туди і пішла популярність на сауну. До речі, у фінського народу практично в кожному будинку повинна була знаходитися своя сауна.
 • Цікаво! Фінські жителі мають російське коріння, а точніше із Західного Сибіру. А якщо бути ще більш точним, то з Ханти-Мансійського округу (мається на увазі, нинішня назва території).
 • Якщо говорити про дату, то історія сауни починається пізніше десь на ціле тисячоліття (навіть більше). Перші сауни зареєстровані в 1800 році (це приблизна дата). Вони були в основному громадського користування. А ось вже починаючи з 1950 року сауни стали необхідним атрибутом кожного будинку, а через 10 років навіть в квартирах можна було дозволити мати таке чудо — будову.

Так що ж у них спільного?

 • Якщо говорити про їх схожої межі, то миються і в тому, і в іншому приміщенні. До речі, зараз косметологи рекомендують будь-які процедури (наприклад, маски) робити на розпарене обличчя. Чому? Та елементарно! Пори адже розкриваються, легше очищаються і краще вбирають і засвоюють поживні речовини.
 • Ось і шкіра всього тіла стає набагато чистіше і приємніше на дотик після гарного розпарювання. До речі, потіючи, шкіра людини очищується ще й від ороговілих клітин. Так, не тільки від різних забруднень.
 • І важлива якість обох конструкцій – це лікування. Тепло допомагає позбутися багатьох недуг (в тому числі, і простудних захворювань).

ВАЖЛИВО: Але відвідувати сауну або лазню можна лише при початковій стадії недуги. І, ні в якому разі, не відвідуйте подібні місця з температурою вище 37 °C. У такому випадку лазня або сауна) лише погіршити стан. Тому, залишайтеся вдома і відлежиться в ліжку.

 • Важливий плюс таких процедур (і він теж загальні) – це вихід непотрібних шлаків і токсинів з організму. Може в часи Гіппократа ще не знали про таких термінах, але практика показувала, що людина краще себе почував.

А ось тепер торкнемося головна відмінність:

Історія, розвиток та походження – це лише мала частина їх відмінності. Точніше, вони не такі суттєві. А ось найбільш помітна (до речі, на організмі людини це теж відбивається) така риса, як вологість. Так! Саме в ній і криється вся суть.

 • У лазні вологість підвищена. Мінімальне її значення – це 50%, а максимальна – 90%. Також, не забуваємо, що температура повинна бути високою. А точніше, 60-80 °C.

ВАЖЛИВО: Теплопровідність у вологого повітря значно вища, ніж у сухої середовища. Тому, піт так і стікає струмком, а не випаровується.

 • Також не забуваємо про час. В лазні, в самій парильні можна перебувати 25-30 хв., а ось перерви робити можна лише на 15-20 хв.
 • А які ж показники в сауні? Те ж тепло, але ось вологість повітря не досягає і 20%. Зате температура може доходити до шкали 110 °C, а то і 130 °C. Багато дивуватися, як при такій температурі людина взагалі перебувати в такому приміщенні, так ще і лікується. А ось секрет якраз в тому, що дуже низька вологість. Тому, і така гаряча температура добре переноситься.
 • У сауні ж перебувати довго не можна, оскільки тривалий час може викликати запаморочення і навіть нудоту. Перший раз (мається на увазі, перший сеанс) повинен бути не більше 10 хвилин. А якщо ви перший раз в принципі пішли в сауну, тоді й зовсім 5 хв.
 • Перерви мають бути значно довше – 30-40 хв. Тому, конструктивні особливості у сауни інші. Але про це трохи пізніше.
Вплив лазні та сауни на людину

А тепер трохи торкнемося тему відмінності впливу лазні та сауни на здоров'я людини:

Справа в тому, що деякі захворювання забороняють відвідувати подібні заклади. Так, частіше за все, це будуть захворювання серця і його системи. Адже при високій температурі серцебиття і пульс частішають, а серце отримує велике навантаження.

 • Будь-які шкірні недуги, звичайно, будуть виступати в якості обмежень. Справа не тільки в тому, що стан хворого може погіршитися, але заразити оточуючих можна з шаленою легкістю.
 • Ми вже обмовилися, що грип або запущені форми простудних захворювань теж говорять про те, що візит слід відкласти.
 • Але от лікарі рекомендують відвідувати лазню. Не всім. Якщо у вас зі здоров'ям все відмінно, тоді вибирайте таке місце, яке завгодно вашій душі. Наприклад, при деяких захворюваннях серця лазню можна періодично відвідувати.

А справа ось у чому:

 • у лазні середовище більше наближена до природних умов, тому легше переносяться
 • лазня виграє за рахунок вологого повітря, який добре прогріває все тіло
 • у багатьох сухе повітря може викликати сухість у роті і навіть першіння в горлі
 • а ось вологе повітря має менше шансів викликати спазми або прискорити серцебиття
 • а всім відомий віник допомагає поліпшити кровообіг і навіть робить своєрідний масаж тіла

Як влаштована лазня і сауна, в чому відмінність?

Ми вже з'ясували, що відмінності між лазнею і сауною полягають в самому повітрі. У першому випадку повітря дуже вологий і теплий, а от у другому варіанті ж середовище сильно суха і навіть гаряча. Але є ще й конструктивні відмінності.

Як же влаштована лазня.

 • Перше, на що слід звернути знімання, це кількість кімнат. Лазня складається головним чином з самої парилки (вона ж мильна) і передбанника. Другий варіант виступає в якості роздягальні або, як кажуть, кімнати для відпочинку. Тобто, у передбаннику можна випити теплого чаю (або, як любити більшість чоловіків, попити холодного пива) і поговорити з друзями в перервах між парильнею.
 • Обов'язково кімната повинна бути виконана їх дерев'яних порід. Які вони будуть – це вже особистий вибір. Підходять для таких цілей найбільше дуб, ялина і модрина. А ось недорогий варіант – соснові породи, зменшують термін служби самої парної.
 • Вентиляція в лазні більше має природний характер. Раніше, наприклад, між колодами залишали щілини, щоб відбувалася природна вентиляція. Або ж всі приміщення мали вікна, які слугували для провітрювання.
  • Важливо ще те, що у будь вентиляційної системи повинна бути засувка. Тобто, вона повинна регулювати температуру і не допускати занадто низьких її показників.
 • Серце самої парилки – це камені. Саме вони і створюють високу температуру. А додавання води на них створює ту саму вологість. У лазні є кілька варіантів печей.
  • Відкрита піч вже по назві говорить сама за себе. Тобто, камені поміщаються в піч (у розжареному стані) без заслінки. Такий варіант більше підходить для громадських лазень, оскільки така конструкція допомагає нагрівати приміщення по кілька разів в день. І робить це досить швидко, але і остигає також. А сама температура в печі сягає максимум 200-300 °C.
  • Закрита піч обов'язково має дверцята. Тобто, в ній натоплюють камені до 400-500 °C, а потім відкривають заслінку. Щоб нагріти приміщення. Плюс її в тому, що остигає така піч дуже довго – близько двох днів. Звичайно, для того, щоб попаритися, на другий день буде вже недостатньо. І прогрівати таку піч потрібно мінімум години за 3 до процедури.

ВАЖЛИВО: На камені завжди повинна поливатися вода. З певною періодичністю, для підтримки необхідної вологи і тепла, відповідно.

 • Більш того, раніше лазні завжди встановлювали поруч з водоймами. А як же, після жаркої лазні потрібно обов'язково зануритися в холодну воду. Щоб загартовувати організм. А є навіть стара російська традиція – вибігти після лазні в морозний сніг. Але от наявність басейну в лазні необов'язково. Точніше, раніше так було. Сьогодні лазні також конструюються з басейнами або невеликими купелями.
Баня
 • І, звичайно ж, віник. Без нього лазня просто перестане бути лазнею. Не забудьте тільки гарненько його розпарити перед процедурою в теплій воді. Удари віника виступають в якості масажу і допомагають порам краще відкритися, а також сприяють потовиділенню.
  • До речі! Сила удару не сильно впливає. Куди важливіше, яке дерево взяти за основу.

В чому секрети конструкції сауни?

 • Сама архітектура спочатку вимагає трьох приміщень – це парилка, передбанник (або ж кімната відпочинку) та душова (або басейн). Після сауни в обов'язковому порядку потрібно прийняти прохолодний душ або зануритися в басейні.
 • Сама ж парилка має значно менші габарити, ніж у лазні.
 • А ось передбанник повинен бути не просто роздягальнею. У ньому повинні бути столи і стільці для відпочинку, адже час перерв значно довше. Деякі навіть встановлюють масажні столи, щоб ще більше розслабитися.
 • Якщо говорити про матеріали, то вони, в принципі, такі ж, як і в лазні. Тому цей пункт ставитися до їх загальними рисами.
 • Вентиляція в сауні повинна бути обов'язково, але за примусовим принципом. Тобто, щілини або задвижные вікна не підходять. До речі, сама вентиляція всередині і зовні парилки має однаковий напір.
Сауна

ВАЖЛИВО: У сауні гарячий і сухий повітря знаходитися вгорі приміщення. Тому і саму вентиляцію потрібно розташовувати вище. Для лазні ж вона може бути на відстані 1 метра від підлоги.

 • Печі і розташування каменів теж відрізняється. Справа в тому, що в сауні камені кладуть поверх грубки, а не всередину. Важливо ще те, що кількість або маса каменів безпосередньо залежить від обсягу парилки. Адже її потрібно добре і повністю протопити.
  • До речі, останнім часом в саунах використовуються електричні печі. Це набагато зручніше, адже вони постійно підтримують потрібну температуру. Більш того, видаляти димові гази немає необхідності, а сам процес нагріву проходить значно швидше.
 • І згадаємо наш віник. У сауні їм категорично заборонено користуватися. Від такої високої температури він може засохнути і зламатися. Але це ще півбіди. Удари віника можуть завдати опіки або навіть травми. До речі, не забудьте зняти всі металеві прикраси. З тієї ж причини. Адже метал дуже швидко нагрівається.

Відмінність російської лазні від фінської сауни: порівняння

Ми вже розглянули, які відмінність між лазнею і сауною в цілому. Російська лазня і фінська сауна мають такі відмітні риси, тому сильно заглиблюватися не будемо, лише підведемо підсумки.

 • Так, почесне перше місце – це волога:
  • У російській лазні оптимальна температура 70 °C, з вологістю повітря (70-80 %
  • А ось в сауні температура може досягти і 130 °C за рахунок сухого повітря (10-15%). Чим сухіше повітря, тим вище температура можна витримати
 • Час перебування, безумовно, програє сауна, оскільки інтервал може становити лише максимум 15 хвилин. А ось в лазні хоч і півгодини можна паритися. А відпочивати, навпаки, в лазні достатньо 15 хвилин, а в сауні потрібно мінімум 30 хвилин.
 • Конструктивні особливості теж розглянули, тому не будемо знову обговорювати. В цьому у них теж є істотні відмінності. А головне – це пічка (розташування каменів) і вентиляція.
Фінська сауна
 • А тепер незамінний атрибут російської лазні — віник. Ми вже вище згадували, що в сауні його заборонено використовувати. А в російській лазні – віник виступає немов родзинкою. І хотілося б приділити увагу, з чого його роблять і який краще вибрати.
  • Березовий віник більше підійде для легкого масажу. А речовини, що входять до складу листя берези, допомагають розкрити пори і підготувати тіло для подальших процедур. Також він допомагає боротися з вуграми і прищами, а ще, його виписують проти розтяжок.
  • Дубовий віник має протизапальні властивості і відмінно підходить для жирної шкіри, роблячи її пружною. Оскільки, він має більш щільну структуру і обсяг, то більше нагнітає пар до тіла. До речі, дубові гілки допомагають ще знизити артеріальний тиск.
  • Віник з евкаліптових гілок, безумовно, допомагає в боротьбі з простудними захворюваннями і служить для їх профілактики. Але це ще не все. Він допоможе підбадьоритися і зняти втому після важкого робочого дня.
  • Осиковий віник в основному спрямований на усунення мікробів і бактерій, а також для підвищення імунітету. Він ще допомагає усунути депресію і відновити сили.
  • Липовий віник чудово допомагає розслабитися і зняти нервову напругу. Також, він благодійно впливає і на тих, у кого є захворювання з нирками або сечовий системою. І в її листі є вітамін С, який підвищує імунітет.
  • Віник з канадського клена надає болезаспокійливу і загальнозміцнюючу дію. Він незамінний для тих, у кого є проблеми зі спиною або суглобами. А також, він допомагає при різних шкірних травмах.
  • Хвойні віники дуже корисні, але вимагають обережного використання. Для першого сеансу його брати не треба і бити таким віником треба дуже м'яко. Як віник з вільхи і ялівцю, він також служить для лікування і профілактики вірусних захворювань і дезінфікує приміщення.
  • Є навіть віник з кропиви. Вона, в цілому, допомагає позбутися втоми і зняти біль у м'язах. Але тіло повинно звикнути до ударів такого віника.
  • Це не весь перелік всіх можливих віників для лазні. Ми вказали лише найбільш затребувані.
 • А тепер повернемося до сауні. В ній віник не використовується, так. Але зате можна і потрібно використовувати ароматичні олії. Потрібно полити кілька крапель прямо на сидіння. Вони також можуть бути абсолютно різні.
  • Наприклад, евкаліптова олія, як і з віником, служить для профілактики простудних захворювань і бореться з мікробами
  • А ось апельсин допомагає відновити сили і пробудитися
 • Також в сауні відмінно допомагає розслабитися масаж можна робити пілінг або маску. У лазні подібні процедури тепер теж проводять, але спочатку вони не використовувалися.
 • І виділимо ще один нюанс – як вести себе в парильні.
  • У лазні в самій парильні можна рухатися, спілкуватися і бити один одного віником
  • У сауні ж сидіти або лежати треба спокійно. Розмовляти можна, але гарячий сухе повітря може цього трохи перешкоджати. Особливо тим, які рідко бувають в сауні. До речі, дихати теж потрібно глибоко й рівномірно, щоб не стало погано

Лазня або сауна: що краще побудувати в будинку?

Ми вже згадували, що у Фінляндії практично в кожному будинку є своя сауна. Це, як незамінний атрибут будь-якого приміщення. Якщо говорити про користь, то сауна і лазня однаково корисні для нашого організму. Але ось людям похилого віку або з проблемами серця, краще зупинити вибір на бані.

 • Ось її можна зробити маленькою і компактною. Суто для особистого користування. Більше того, сьогодні є переносні електричні кабінки, які встановлюються навіть у квартирі.
 • Також для лазні потрібно підібрати підходящу рівну поверхню, де буде фундамент (до речі, він повинен бути стрічковим або стовпчастим). Саме приміщення повинне бути добре теплоізольоване і утеплене. Потрібно забезпечити правильну вентиляцію і облаштувати лазню пічкою. Так, пічка дуже важлива для споруди лазні, адже саме вона задає потрібну температуру і вологість.
  • У сауні також необхідні ці параметри, але ось пічка може бути газової або електричної, що трохи спрощує завдання.
 • Але от для сауни необхідні кошти каналізації. Якщо є можливість, тоді можете встановити басейн. Причому в обох випадках. Але для домашньої сауни цілком підійде і душ.
  • Для лазні з цим пунктом трохи простіше – поруч може бути природний водойму або колодязь.
  • Важливо! Баню потрібно будувати на відстані від інших приміщень не менш ніж на 10 метрів. До будівництва сауни таких вимог немає. Можливо, тому фінські жителі люблять ставити у кожного у дворі.
 • Якщо говорити про матеріали, то будувати сауну або лазню у дворі – це справа витратна. Дерево має бути якісним і в тому, і в іншому випадку. Але, оскільки, сауна трохи менша площі, то для неї і витрата матеріалів буде невеликий. У порівнянні з лазнею.
 • Споруда лазні в будинку

  Цікаво! Наприклад, турецька баня робиться з мармуру. Так, не так, як ми звикли. Вона має трохи нижчу температуру, ніж в російській лазні – 50 °C. Але зате вологість досягає значка 100%. Опалюється таке приміщення паровим котлом, який знаходитися зовні. А циркуляція теплого повітря проводиться через стіни і підлогу. Вона зазвичай дуже простора, в ній є великі кам'яні лежаки, басейн і проточна вода для миття. Вона виглядає шикарно і багато, але для нас хамам (так її називають) — трохи екзотична парна. І так, між іншим, коштує вона набагато вище наших дерев'яних лазень.

  • І ще, сауну можна купити вже в готовому вигляді. Ні, сьогодні і лазню можна на ринку замовити. Під ключ, наприклад. Але, ще раз повторимося, сауна значно менш габаритна. А значить, і ціна у неї нижче. І так, на пристойний порядок. Плюс можна встановити навіть у квартирі.

  ВАЖЛИВО: Лазня завжди йде окремою будовою.

  Також хотілося б додати кілька слів про вибір дерева. Саме воно впливає на термін служби сауни або лазні. А також, говорить про її корисності. Адже у вологому або теплому приміщенні часто заводиться грибок.

  • Виграє серед усіх представників модрина. Вона не боїться високих температур (не розсихається і не цвіте від великої вологи. Деякі відмічають, що вона не дуже зручна в укладанні, але зате ціна досить прийнятна.
  • Такі популярні породи, як хвойних порід дерев, подарують чудовий аромат. Але так, десь на півроку. Від високої вологи можуть почати гнити, тому їх потрібно постійно обробляти. А ось від занадто високих температур почнуть «плакати». До плюсів можна віднести лише дешевизну. Так, це самий недорогий матеріал (наприклад, модрина в 2 рази дорожче).
  • Дубова обробка дуже красиво і багато виглядає, а також дерево виділяє багато корисних ароматичних масел. Але вона занадто важка, що ускладнює можливості монтажу. І ціна! Дуже вже вона кусається. Як варіант, її можна комбінувати з іншими породами.
  • Добре переносить вологу і перепади температури кедр. Але в наших регіонах він має трохи захмарну ціну. До речі, аромат кедра в декого може викликати алергію.
  • Для обробки лазні і сауни ще рекомендують брати осику. Але вона теж має високу ціну і незручна в обробці і монтажі.
  • А ось від берези і липи краще відразу відмовитися. Вони дуже швидко темніють, бояться вологи і великих перепадів температури. А також, часто і швидко піддаються гнилі і плісняви. Навіть при належному догляді. Хоча ціна у таких порід і невисока.

  Сауна або лазня – це вже ваш особистий вибір. Якщо є проблеми зі здоров'ям (як протипоказання), то не можна відвідувати ні одну з парилок. Але в цьому питанні лазня більш лояльна. Але ось з економічною боку і, скажімо так, можливості її побудувати, виграє сауна. Адже вона більш компактна і може бути побудована в будь-якому приміщення. Баню можна собі дозволити лише на великій ділянці.

  Відео: Відміну від сауни лазні