Чим відрізняється зубний лікар від стоматолога, дантиста: порівняння. Що робить зубний лікар дорослий і дитячий стоматолог, терапевт, хірург, терапевт, ортопед, дантист: відмінності. Хто краще: стоматолог або зубний лікар?

Відмінність зубного лікаря і дантиста від стоматолога.

Виникла зубний біль, змушує негайно бігти до лікаря. Якщо проблема вирішена, і біль не турбує – питань ніяких не виникає. Але якщо біль не вщухає і відвідування лікаря не дає результатів, виникає питання: до того чи лікаря звернувся?

Ось тут-то і з'ясовується, що не завадило б знати: чи є альтернатива у зубного лікаря і, взагалі, які лікарі повинні лікувати наявне захворювання? Не чекаючи критичної ситуації, розберемося в специфіці роботи лікарів, що практикують терапію зубний патології.

Що робить зубний лікар дорослий і дитячий стоматолог, терапевт, хірург, терапевт, ортопед, дантист: порівняння і відмінності між ними

Отримати спеціальність зубного лікаря, можна закінчивши медичний коледж. Цей дипломований фахівець в силах лікувати зуби. Але не має права:

 • Лікувати пульпіт
 • Коригувати прикус
 • Здійснювати багатопланове протезування
 • Проводити знеболювання

Деяким зубним лікарям, в силу обставин, що склалися, при відсутності необхідних фахівців волею-неволею доводиться виконувати обов'язки стоматолога.

Основний ознака відмінності цих двох докторів полягає в ступені освіти. Стоматолога дається більш високий ступінь знань. У процесі навчання для нього існує можливість отримати розширену практику і високу компетентність. Це наділяє готового фахівця більш широкими повноваженнями. Але для цього йому необхідно відучитися 5 років і пройти ординатуру протягом 2-х років. Після закінчення вищого навчального закладу колишнім студентам присвоюється дипломований статус стоматолога загальної практики.

Потім їм необхідно визначиться з вибором вузької спеціалізації стоматолога:

 • Терапевт. Займається лікуванням турбують пацієнта проблем, пломбуванням. Цією терапією дозволяється займатися зубного лікаря. І той, і інший можуть визначити причину, зробити огляд щелепи, дати пораду по догляду за нею. Зубного лікаря не під силу стоматологічні недуги, це скрутна проблема для нього. Низька кваліфікація не дає йому можливості лікувати глибокий карієс, хвороби ясен, зруйновані зуби, запалену пульпу. Ці проблеми доступні для стоматолога-терапевта.
 • Ортопед. Займається протезуванням зубний щелепи. Він відновлює порушений жувальний процес через відсутність зубів, призводить до естетичний вигляд щелепну порожнину. Перш ніж ортопед приступить до своєї роботи, пацієнту необхідно залікувати всі зубні ушкодження у терапевта - стоматолога. Звідси випливає їхня відмінність: один займається лікуванням, інший -протезуванням.
 • Хірург. Не підлягає терапії зуб необхідно видаляти. Ця операція здійснюється хірургом-стоматологом. Допомагає він надати правильну форму спотвореного прикусу, надає допомогу при травмі щелепи, суглобів, проводить підготовчі роботи ротової порожнини до встановлення імпланта або займається його імплантацією. Всі ці складні функції може виконувати тільки спеціаліст з напрямком - хірургія. Не маючи такої кваліфікації, зубний лікар не може займатися цією діяльністю.
 • Ортодонт. Виправляє патологію будови щелепи: кривизну зубів, неправильне формування зубного ряду і окремо стоячих зубів, скорочує проміжок між ними. Саме він встановлює брекети. Без отримання цієї спеціалізації інший доктор займатися такою копіткою роботою не може.
 • Дитячий стоматолог. У дітей будова щелепи не таке, як у дорослих – це вимагає особливого підходу при їх лікуванні. Крім того, при формуванні молочних зубів важливо стежити за правильним їх ростом і здоров'ям, адже від цього залежить якість майбутніх постійних зубів. Правильне спілкування лікаря дуже важливо при спілкуванні з маленьким пацієнтом. Важливо провести лікування так, щоб дитина згодом не боявся відвідувати стоматологічну клініку. Тобто лікар повинен володіти навичками дитячого психолога.
 • Стоматолог загальної практики. Без такого лікаря не може обійтися жодна лікарня, в якій немає можливості мати весь набір вузьких фахівців. Величезна зобов'язання покладається на нього. Адже йому необхідні знання та досвід для того, щоб робити все, що лікує кожен фахівець окремо. Єдине, що не в його силах – це дуже складні випадки і операції.

З розглянутими лікарями стає все зрозумілим. Але існує ще одне, майже забуте в Росії і популярний за кордоном поняття, – дантист. Отримати в зарубіжних країнах стоматологічне вища освіта рідкісна можливість, тому там дантист – це стоматолог з середньою спеціальною освітою. В наших словниках це зубний лікар здійснює лікування і протезування зубів

Може зубний лікар працювати стоматологом?

 • Утворення зубного лікаря полягає в закінченні медичного коледжу. Його сфера діяльності обмежується лікуванням твердих зубних тканин: емаль, дентин.
 • Він не має права надавати допомогу:
 1. При гострих зубних запаленнях, так як зазвичай це є наслідком ураження пульпи (зубного нерва)
 2. При гострому періодонтиті. Для зубного лікаря допустимо тільки лікування простого карієсу без ускладнень.
 • Отримане вища освіта стоматологічного доктора розширює коло його діяльності в залежності від наявної кваліфікації.

Хто лікує і вириває зуби: стоматолог або зубний лікар, яка спеціальність лікаря?

Смикаємо щипцями пошкоджені складові щелепи
 • Лікуванням зубів належить займатися стоматолога-терапевта.
  1. Він проводить діагностику ротової порожнини хворого, ставить правильний діагноз.
  2. Лікує найскладніші:
 • карієси
 • пульпіт
 • періодонтіт
 1. Робить підготовчі роботи в роті для протезування
 2. Видаляє припухлий нерв
 3. Відновлює частково отломанный зуб.
 • Зубного лікаря не всі ці функції доступні, як вже говорилося вище.
 1. Не він приступає до лікування глибокого карієсу, ускладненого пульпітом.
 2. До зруйнованого зуба йому не можна без наявності відповідної кваліфікації.
 • Видалити зуб, при необхідності, може тільки стоматолог-хірург. Простому зубного лікаря це заборонено, через відсутність необхідної спеціалізації

Хто краще: стоматолог або зубний лікар?

 • Визначити перевагу цих двох лікарів складно.
 • Все залежить від виявленої проблеми і можливості вибору.
 • Не завжди в малонаселених районах працюють фахівці різних профілів стоматолога:
 1. Дитячого
 2. Терапевта
 3. Хірурга
 4. Ортодонта
 5. Ортопеда
 • Як правило, в цьому випадку, всі вищеперелічені функції доводиться виконувати зубного лікаря.
 • При виникненні будь-якої проблеми, звичайно, краще звернутися до стоматолога.
 • Зубного лікаря доводитися набувати досвід у процесі роботи, середня технічна освіта не дозволяє отримати його під час короткого навчання.
 • У лікаря стоматолога перевага в тому, що вже в процесі навчання йому дають більш високий і широкий спектр знань. А різні спеціалізації дають можливість більш глибоко вивчити суть своєї роботи. Це сприяє максимально точному визначенню лікарським висновком, і призначити правильне лікування.

Знаючи відмінності специфіки роботи розглянутих докторів, можна з упевненістю йти в стоматологічну клініку, не боячись помилитися з вибором.

Відео: Стоматолог ортопед розвінчує основні міфи і помилки в області стоматології