Музеї-квартири Москви: назви, адреса, фото, опис. Музеї-квартири Плучека, Васнецова, Уланової, Достоєвського, Пушкіна, Єсеніна, Немировича-Данченка, Мейєрхольда, А. Н.Толстого, Ріхтера

У цій статті ми розповімо про те, де в Москві розташовані квартири-музеї відомих людей. І, звичайно ж, про те, що в них можна побачити.

Зміст

Квартира-музей – це особлива категорія музеїв. Кожен з таких куточків містить свою родзинку, створює непередавану атмосферу. І, без перебільшення, має власну душу. У столиці Росії можна знайти немело таких місць. Спробуємо з ним прогулятися.

Музей-квартира Булгакова: адреса, опис, фото

Прихильники Михайла Опанасовича напам'ять знають адресу «Велика Садова 10, квартира №50». І завжди уточнять, що під'їзд потрібен 6-й. Спочатку по ньому проживала сестра Булгакова, яка у 1921 році прихистила і брата з дружиною.

У «Майстрі і Маргариті» квартира з таким номером вважалася недоброю. Сам письменник вважав її такою у буквальному значенні – опалення відсутнє, на стінах привільно себе відчувала цвіль, плуталася під ногами купа сусідів. Серед них – малоприємна Аннушка, яка стане прототипом одного з персонажів роману найвідомішого.

Невелика вітальня квартири-музею Булгакова — тут і справді не надто просторо

У 1924 році письменник з'їхав з цього житла. Треба думати, що без особливого жалю. Однак музей з квартири вийшов чудовий! Оригінальної меблів не збереглося, але обстановку постаралися підібрати таку, яка максимально б відображала той час. Причому як дореволюційна, так і після неї.

Але візитною карткою музею є не меблі, а кіт. Причому самий що ні на є живий і шалено схожий на книжкового Бегемота. Відвідувачів завжди дивують його чималі габарити і примхливий характер. У кота, до речі, є персональний лікар і йому організовується краще харчування.

ВАЖЛИВО: Зазначений вище під'їзд є, мабуть, єдиним, в якому можна з чистою совістю залишати написи. Це навіть стало місцевою традицією.

Мешканець квартири-музею — копія Бегемота
Унікальний під'їзд, в якому знаходиться музей-квартира
Кімнати-музею виглядають затишно
Кухонне начиння квартири-музею символізує радянську комуналку
Булгаков завжди мріяв про особистому кабінеті з синіми стінами, але кожен раз не міг собі його дозволити

Музей-квартира Валентина Плучека: адреса, фотографії, опис

Вулиця Велика Бронная, 2/6, квартира 47 – адреса знають шанувальники режисера і актора Валентина Плучека. Але не тільки: так, у вказаному будинку всі відвідувачі колись могли особисто зустріти Святослава Ріхтера, Юрія Нікуліна.

Слід зазначити, що цікавий антикваріат житло радянської інтелігенції був звичайною справою. Однак квартира №47 навіть тут виділялася. Дружина Валентина Миколайовича захоплювалася колекціонуванням меблів початку XIX століття. Сервант, полиці для книг і крісло – ось ті речі, які були новими. Решта – антикваріат.

На стінах уважний відвідувач зможе помітити роботи Пікассо, Леже. Їх режисер придбав під час європейських гастролей. Приковують погляд і книги – понад 2000 томів!
Якщо виглянути у вікно 13 поверху, можна оцінити красивий вигляд. Будинки провулків, які називають «старою Москвою», Старий Арбат – все це зачаровує.

ВАЖЛИВО: У цій квартирі все збереглося практично в тому ж вигляді, який був при житті її знаменитого господаря.

У квартирі-музеї Плучека дуже затишна обстановка
Музей-квартира Плучека вміщує цілу бібліотеку — гордість режисера

Музей-квартира Аполлінарія Васнецова: адреса, опис, фото

Фурманний провулок, будинок №6, квартира № 21 і 22 – сюди можуть просимо шанувальники художника і мистецтвознавця Васнецова. Так, адреса не є помилковим – квартир під музей і справді виділено дві. В одній з них художник з сім'єю безпосередньо проживав, а друга була приєднана вже пізніше як вмістилища експозиції меблів і картин.

До речі про меблів: вона вся оригінальна або стилізована під таку. Співробітники музею стверджують, що повністю новими є тільки килими, штори. Але і вони підібрані так, щоб максимально вписатися в інтер'єр. Заміни відбувалися максимально акуратно. Коли тканина з ірисами, приміром, зіпсувалася, її замінили новою. Але зробленої точнісінько за старою схемою.

Васнецов любив не тільки красу, але і практичність. Письмовий стіл вибирався спеціально таким, щоб на ньому було максимально зручно розкласти потрібні папери. Дубовий стілець, який було не дуже комфортно пересувати, забезпечив перекидний спинкою, що дозволяє без зусиль міняти напрям сидіння.

ВАЖЛИВО: Цікавий факт полягає в тому, що меблі з експозиції створена за ескізами Васнецова.

Кімнати музею-квартири Васнецова, звичайно ж, прикрашені картинами
Меблі у квартирі-музеї добротна, дерев'яна, і дуже важка
Після революції художник втратив майстерні, і в квартирі-музеї ясно видно, що в її якості використовувалася кухня
У квартирі-музеї можна побачити також радянські інтер'єри кімнат сім'ї сина художника

Адреса Котельническая набережна, будинок 1/15, квартира №185 прийме всіх шанувальників таланту балерини Галини Уланової. Всі, хто знав цю жінку, стверджують, що вона мала натуру інтроверта. Тому відвідування музею – унікальна можливість проникнути в особистий закритий світ легенди балету.

Меблі не відрізняється особливою оригінальністю і знайома багатьом громадянам радянської епохи. Це полиці для книг з розсувними скляними дверцятами з НДР, шафи з висячими ажурними ручками. Абсолютно звичайний обідній стілець заміняв балетний верстат.

Але є і предмети, що вказують на елітний статус власниці квартири – рожевий санфаянс, кофемашина. Шикарним є також вигляд з вікна вітальні на Москва-ріку.

Великий інтерес представляють пам'ятні для Галини Сергіївни речі. Це, наприклад, безліч книг з дарчими написами – з 2400 томів половина їх має. Також балерина з задоволенням приймала в дар картини безпосередньо від їх художників.

Серед шанувальників Уланової окремо варто відзначити американку Евеліну Курнанд. Ця жінка відправляла листи на ідеальному російською мовою – їх можна побачити на стіні в коридорі музею. Також вона дарувала предмети російського мистецтва і була відповідальною за гардероб балерини.

Музей-квартира Уланової достатньо світла та затишна
У музеї-квартирі Уланової можна побачити колекцію балерин і лебедів
Портрет балерини, що знаходиться в її квартирі-музеї
Гардероб у музеї-квартирі Уланової виставлений не весь, але по представленим речей можна оцінити смак балерини

Музей-квартира Достоєвського: адреса, опис, фото

Знаходиться цей перший в світі музей Достоєвського і один з найстаріших російських літературних музеїв за адресою – вулиця Достоєвського, будинок №2. Відкритий він був ще в 1928 році як раз 11 листопада – в чергову річницю дня народження письменника.

Сама будівля була зведена в далекому 1806 році як Маріїнська лікарня для малозабезпечених верств населення. В її флігелі і оселився з родиною батько майбутнього письменника – лікар за професією. Сам же Федір Михайлович прожив у цьому місці в період з 1823 по 1837 роки.

Що ж стосується інтер'єру, то він був відтворений в точності. Дякувати за це слід молодшого брата письменника – саме він склав детальний опис обстановки зі схемами. Також він залишив після себе канделябри, шафа для книг, придиванный столик, портрети подружжя Достоєвських-батьків.

Що стосується предметів самого Федора Михайловича, то й ними можна помилуватися. Це окуляри, набір візитних карток, чорнильниця, коробочка з цигарковими гільзами, письмовий стіл. Також збереглося Євангеліє, яке вручили письменнику дружини декабристів.

ВАЖЛИВО: Незважаючи на старовинність квартири, вона ніколи не перебудовувалася. Печі, перекриття та стіни залишилися такими ж, як і за життя Федора Михайловича.

Деякі предмети з цієї квартири-музею ще пам'ятають своїх власників
Ще один вид зсередини квартири-музею Достоєвського

Музей-квартира Пушкіна: опис, фото

Арбат, 53 – тут шанувальники світила російської поезії знайдуть масу цікавого. Ця адреса знаковий для Олександра Сергійовича. На початку 1831 року він уклав договір найму квартири особняка дворян Хитрово. Тут збирав друзів напередодні свого весілля, сюди привіз після вінчання дружину, тут вони і прожили перші щасливі місяці. До речі, саме у 155-ту річницю одруження музей почав відлік своєї історії.

Незважаючи на те, що Пушкін знімав одну квартиру, експозиція розташовується на всіх поверхах будинку. Перший поверх – виставка під назвою «Поет і Москва». Як був пов'язаний Олександр Сергійович з людьми, з побутом і культурою столиці? Акварелі, гравюри, альманахи та журнали розповідають про творчих людей, знайомих поета. А також про театри і салонах, в яких він любив бувати.

А ось другий поверх – це вже так звані «пушкінські кімнати». Тут в обстановці стилю ампір і пройшла частина його життя. Вази, канделябри, бра, люстри, штори, печі – все це або особисто пам'ятає поета, або реконструйовано за зразками минулої епохи.

ВАЖЛИВО: Відвідувачам надається унікальна можливість ознайомитися з московськими виданнями творів Пушкіна.

Саме тут розташовується квартира-музей Пушкіна
У цих залах квартири-музею протікало життя світила російської поезії
Ось що бачить відвідувач, прогулюючись по квартирі-музею
Кімнати-музею Пушкіна світлі і затишні, тут розташовуються експозиції зразків видань.
Шанувальникам поета, безумовно, буде з чим ознайомитися в квартирі-музеї

Музей-квартира Єсеніна: адреса, фотографії, опис

Великий Строченовский провулок, будинок 24 – це єдиний, якщо можна так висловитися, офіційний адресу поета. Тут він проживав і творив у період 1911-1918 років. Примітно, що в цьому місці жив близько 30 років, і батько Сергія Олександровича.

Відвідувачі відзначають, що музей досить компактний. Але він, безумовно, зможе розповісти про поета. Публікації, видані ще за життя Єсеніна, різні раритетні документи, фотографії винуватця виставки і його оточення, особисті речі – все це чекає на гостей музею.

ВАЖЛИВО: Незважаючи на те, що можна простежити весь творчий шлях, акцент зроблено більше всього на московському періоді.

На жаль, будинок, в якому знаходиться квартира-музей, страждав від пожежі, тому його довелося відновлювати
Відвідувачі квартири-музею можуть побачити раритетні документи, рукописи Єсеніна
Музей-квартира компактний, але затишний

За адресою Глинищевский провулок, будинок 5/7, квартира № 5 розташовується квартира-музей режисера і педагога з великої літери. Місце це знаходиться під заступництвом МХАТ, що не дивно, якщо згадати про те, що цій людині театр в чому зобов'язаний.

У цьому місці можна простежити весь творчий шлях Володимира Івановича. Дух старого московського житла витає у всіх трьох з половиною кімнатах квартири. Відвідувач побачить безліч книг і рукописів, дбайливо розміщених у відповідному шафі, барельєф дружини режисера.

Особливий інтерес представляють фотографії і портрети друзів і знайомих Немировича-Данченко. Вони всі піднесені режисерові в дар і забезпечені побажаннями. Комод ж, знаходиться у одній зі стін, спроектований за ескізом, створеному самим господарем квартири. Відвідувачі відзначають, що в квартирі панує дивовижна атмосфера – ніби її господар ненадовго вийшов і повернеться в будь-яку мить.

ВАЖЛИВО: В цьому музеї можна прослухати цікаві лекції та ознайомитися з деякими тимчасовими виставками. Їх розклад завжди легко дізнатися на сайті музею.

У музеї-квартирі Немировича-Данченка панує атмосфера повної присутності господаря
Графин незвичайного дизайну, який можна побачити в квартирі-музеї
Маса портретів та фотографій друзів господаря квартири-музею
У квартирі-музеї можна побачити унікальну картину вишиту бісером пушкінської епохи, що належала ще бабусі дружини Немировича-Данченка

Музей-квартира Мейєрхольда: адреса, опис, фото

На провулку Брюсов в 12 будинку розташовується квартира №11, в якій колись проживав театральний режисер і актор Мейєрхольд, а зараз знаходиться музей.

Це ідеальне місце для шанувальників таланту Всеволода Емільович, яким не тільки цікава його особисте життя, але й цікаво по-новому поглянути на творчість. Всі шляхи творчого становлення відображені у меморіальному музеї.

Плани, рукописи, начерки різних мізансцен демонструють вихідну точку майбутнього шедевра. Остаточне оформлення вистав ілюструють нотні партитури, ескізи декорацій і костюмів. Тобто можна уявити, який ретельної підготовки вимагало створення навіть одного спектаклю. І з якою відповідальністю підходив до цієї справи режисер.

ВАЖЛИВО: Крім лекцій і додаткових виставок, відвідувачі мають шанс насолодитися творчими зустрічами і навіть кінопоказами.

У квартирі-музеї Мейєрхольда можна побачити цікаві костюми
Книжкові полиці — неодмінний атрибут будь-якої творчої квартири-музею

Музей-квартира А. Н.Толстого: опис, фото, адреса

На вулиці Спиридоновке в будинку 2/6 можна знайти меморіальний музей, присвячений Олексію Миколайовичу Толстому. Примітно, що ще раніше за вказаною адресою жив Гіркий, а у флігелі будинку розташовувалися його редакції газет. З 1941 року і до самого кінця життя житло зайняли Толстой з дружиною.

Цей меморіальний музей воістину своєрідний. В ньому можна побачити унікальні зразки декоративно-прикладного мистецтва з кістки, фарфору, металу. Представлена чудова меблі як російських, так і західноєвропейських майстрів.

Також Олексій Миколайович був великим шанувальником живопису. Картини з країн Західної Європи та Росії представляють різні епохи – від XVI до початку XX століть.

Особливої уваги заслуговує бібліотека Толстого. Вона – справжнє джерело шанувальників історії, які зможуть насолодитися надзвичайно рідкісними виданнями епохи Петра I. Є і надзвичайно цікава масонська література, яка належала предків письменника.

ВАЖЛИВО: Особлива частина книжкової експозиції – рідкісні видання самого Олексія Толстого.

Робочий кабінет у квартирі-музеї письменника
Картини і посуд вносять в квартиру-музей Толстого затишок
Цікаво, що в квартирі-музеї Олексія Толстого можна зустріти відсилання до його творів

Музей-квартира Ріхтера: адреса, фото, опис

Велика Бронная 2/6 – адресу, вже згадуваний раніше в цій статті. Цей будинок знаходився зовсім поруч з консерваторією, що було для Святослава Теофіловича надзвичайно зручно.

Піднявшись на 16 поверхів, відвідувач потрапляє в обитель піаніста, передає його характер. Розкіш, суєта – все це не про Ріхтера. Організованість і практичність підходили йому набагато більше.

У великій кімнаті – залі – піаніст репетирував сам або з колегами. Два рояля, два торшера з Флоренції, картини і гобелен створюють просту і витончену робочу обстановку. Але також тут часом прослуховувалися опери, проглядалися фільми.

Кабінет піаніст називав «шафовий». З-за численних стелажів з літературою, касетами пластинками. Окремо варто відзначити ноти з особистими позначками Ріхтера.

«Зеленої кімнатою» називалося місце для відпочинку, артистична. Вона прикрашена портретом батька Станіслава Теофіловича, також колишнього піаністом.

ВАЖЛИВО: Ріхтер також сам писав картини, які можна побачити в музеї.

Портрет юного піаніста, написаний Ганною Трояновской, дуже прикрашає квартиру-музей
В наш час у великій кімнаті квартири-музею Ріхтера проходять концерти
У цій кімнаті квартири-музею Ніна Дорлиак — оперна співачка і дружина піаніста — репетирувала
Квартира-музей прикрашена картинами
В одній з кімнат квартири-музею є лялькові шаржі, один з яких зобразив самого піаніста

Серед мільйонів московських квартир є ряд особливих. У них мешкає історія. І кожна людина має унікальну можливість познайомитися з нею.

Пропонуємо ознайомитися з передачею про ще однієї знакової квартирі-музеї Москви: