Гусениці на помідори в теплиці: як боротися з гусінню і совкой? Чим обробити помідори від зелених гусениць, які їх жеруть: препарати, народні засоби. Які рослини відлякують совку на томаті?

Способи боротьби з совкой на томатах.

Томати — це садова культура, яка схильна до великої кількості хвороб. Не обходять їх стороною і шкідники. Самим популярним і злісним шкідником є совка. Це симпатична метелик, яка пожирає листя томату. Особливо небезпечні її гусениці. У цій статті ми розповімо, як боротися з цим комахам.

Метелик, яка відкладає черв'яків на помідорах – томатна совка: опис, фото

Існує безліч різновидів совок. В основному всі вони відрізняються коричневим, сірим або чорним кольором. Основна активність припадає на нічні та вечірні години. В цей час вони об'їдають листя і ушкоджують всі садові культури. Варто відзначити, що совки нападають не тільки на томати, але ще на капусту, огірки, квасолю і моркву. Дуже великої шкоди завдають гусениці совок, які в основному живуть у землі і об'їдають корені рослин. Також іноді з'їдають наземні листочки, які знаходяться дуже близько до грунту.

Гусениця совки

Варто відзначити, що совки зимує внизу під землею і з'являються метелики в першій половині травня. Літають до третьої декади липня. Метелик дуже активна. У нічний час після активного літа самки відкладають яйця на бур'янах. Варто відзначити, що самка дуже плодовита. Тому якщо не боротися з шкідниками, то можна позбутися всього врожаю овочевих культур.

Метелик совки

Городня совка найчастіше поширена в Україні і в південних областях Росії. Існує два шляхи, тобто два літа метеликів. Перший потрапляє на травень місяць. Другий років потрапляє на серпень. Відповідно практично всі культури схильні до пошкоджень. Невеликі, тобто самі молоді гусениці об'їдають тільки нижню частину листочків, надаючи їм скелетный вигляд. Більш дорослі гусениці поїдають повністю все листя, не залишаючи навіть прожилок, а також пошкоджують плоди, формують у них великі дупла неправильної форми.

Метелик совки

Чим обробити, обприскати помідори від зелених гусениць, які їх жеруть: препарати

Боротися з совкой потрібно не тільки після того, як ви побачили яйця або лялечки, пошкоджені листя, а відразу після виявлення кладки. Крім того найбільш ефективною є профілактика, яка буде перешкоджати появі нових комах і їх поширенню. Для боротьби з совкой використовуються як народні засоби, так і хімічні препарати. Дуже ефективними є біологічні речовини, які активні по відношенню до гусениці молодшого віку.

Список препаратів:

 • Агравертін
 • Децис
 • Зета
 • Арріво
 • Інта-Вир
 • Шерпа

В основному всі ці речовини розчиняються у воді, після чого проводиться обприскування розсади та кущиків. Можна поливати в області коренів. Більш детальніше необхідно дивитися інструкцію до конкретного препарату.

Гусениця совки

Чим обробити, обприскати помідори від зелених гусениць, які їх жеруть: народні засоби

Совку на томатах можна знищити не тільки з застосуванням пестицидів та інсектицидів. Підійдуть і народні методи. Найбільш кращим є використання трав. Іноді досвідчені дачники висаджують неподалік від посадок томатів календулу, м'яту. Ці рослини відлякують совок, бо комахи не терпить сусідство з цими сильно пахучими рослинами.

Рецепти народних методів:

 • Стрілки часнику. Для приготування отрути вам необхідно дрібно порубати 700 грамів стрілок часнику і висипати їх пляшку. Далі все це заливається звичайною водою, закривається кришкою і ставиться на 7 днів у прохолодне місце. Після цього відбирають з отриманого розчину 50-70 г розчину. Розчиняють у відрі води. Отриманим розчином проводять обприскування культур томатів. Обприскування необхідно проводити раз в 10 днів.
 • Ще одним чудовим методом боротьби з совкой на томатах є використання полину. Для приготування отрути, 500 г трави заливають п'ятьма літрами окропу, залишають на дві доби в темному місці. Після цього розчин проціджують і розводять його в співвідношенні 1 до 10. Отриманої рідини проводять обприскування томатів. Цей спосіб ефективний як по відношенню до дорослих особин, так і по відношенню до молодих гусеницях.
 • Боротися з совкой можна за допомогою листя лопуха. Для цього необхідно нарізати піввідра листя, залити їх теплою водою. Після цього залиште відро, накривши кришкою де-небудь в теплому місці на три дні. Проводьте обприскування кущів отриманим розчином. Обробка проводиться в середині травня, з періодичністю 14 днів.
Опрыскиваем томати

Сіль для захисту від гусениць на помідорах: рецепт застосування

Сіль теж можна використовувати для усунення совки з томатів.

Інструкція:

 • Для цього необхідно 400 г солі розчинити в 5 л води.
 • Цим міцним сольовим розчином необхідно обприскати листя. Намагайтеся обробляти і зі зворотного боку.
 • Також можна обробити листя, які максимально наближені до землі. Це допоможе усунути напад гусениць на листя.

Сольовий розчин виходить досить рідким, тому для того щоб рідина добре прилипала до листочками, можна додати в отриманий розчин 50 г подрібненого на тертці господарського мила. Його подрібнюють, вводять у воду і розмішують, до розчинення пластівців мила. Перемішують з сольовим розчином.

Сіль від совки

Які рослини відлякують совку на томаті?

Совки — комахи, яких відлякують рослини сильно пахнуть. Тому, якщо ви в минулому сезоні побачили на своєму городі дуже багато подібних комах, можете подбати про висадку рослин з сильним запахом.

Список рослин:

 • Чорнобривці
 • Черемха
 • Чебрець
 • М'ята
 • Полин
 • Календула
 • Волошки

Зверніть увагу, що необхідно висаджувати дані рослини певними клумбами, групками. Найкраще оточувати грядки з томатами подібними рослинами. Вони будуть перебивати запах томатів на який зазвичай орієнтуються совки. Це ідеальний варіант в тому випадку, якщо з'явилися метелики совки. Але практично даремний в тому випадку, якщо є багато молодих личинок, які з'їдають коріння. У такому випадку краще використовувати інсектициди. Також існують способи, які здатні істотно зменшити кількість совок в наступному році. Тому варто більше уваги приділити профілактиці.

Відлякують совку рослини

Кілька способів профілактики:

 • Перекопати рослини восени на глибину 25 див. Приберіть всі бур'яни і спаліть їх, а також вирвану бадилля томатів. Всі залишки кущів необхідно спалити.
 • Обов'язково проводити прибирання від бур'янів. Після того як ви викопаєте всі кущики томатів після плодоношення, вам необхідно спалити бадилля і на глибину 25 см перекопати город.
 • Таку ж маніпуляцію необхідно виконати восени і навесні, під час зростання кущиків томатів. Необхідно постійно проводити чистку городу від бур'янів. Справа в тому, що совка може відкладати яйця на бур'янах, тому необхідно, щоб їх було якомога менше.
 • Також зверніть увагу на сусідство. Оптимальним варіантом буде висадка неподалік рослин, які дуже сильно пахнуть. Вони будуть збивати совку.
 • Якщо ви побачили, що на рослинах є дірки, а також плоди томатів пошкоджені, то в цьому випадку необхідно використовувати інсектициди. Всі народні способи будуть неефективними, так як борються досить повільно. Дорослі особини або великі гусениці таким способом не знищуються. Необхідно більш сильний і серйозний вплив.
Метелик совки

Як бачите, варіантів боротьби з совками велика кількість. Головне, не запускайте ваш город і приділяйте багато часу і уваги профілактиці. Самими основними способами запобігання зараження ваших томатів совкой, це глибоке перекопування. Адже личинки совки зимують всередині грунту і якщо ви восени глибоко перекопаете грунт, то практично всі личинки за зиму вимерзнуть.

ВІДЕО: Боротьба з совками на томатах