Одягнути або надіти одяг, речі — як правильно говорити, писати: правило російської мови, приклади. Яка різниця між дієсловами одягнути і взути, одягати, взувати? Коли, в яких випадках використовувати дієслово одягнути і взути?

Використання слів одягнути і взути.

У російській мові є такі дієслова, як одягнути і взути. Багато хто з нас використовують їх навіть не замислюючись про те, що ці два дієслова дещо відрізняються один від одного, тому їх не можна замінювати. Слова є паронимами, тобто мають однакове значення, але використовуються в абсолютно різних випадках. Нижче ми розглянемо, які ж випадках варто використовувати слово надіти, а в яких одягнути.

Одягнути або надіти одяг, речі — як правильно говорити, писати: правило російської мови

Найчастіше дієслово надіти використовуються по відношенню до неживих предметів.

Наприклад, предметів одягу, тобто правильно говорити надягти (що?) шапку, надіти рукавички, надіти рукавички.
Якщо мова йде про одушевлені предмети, про дитину або про людину, тоді використовується слово одягнути. Тобто необхідно одягнути (кого?) дитину.

Приклади:

 • Вдягнути дитину у красиву одяг.
 • Дівчинка одягнена в красиву сукню.

Незважаючи на ці правила, є деякі винятки.
Наприклад, манекен і лялька відносяться до неживих предметів, але справа в тому що до них використовується слово одягнути, а не надіти.

Приклад:

 • Одягнути манекен в красиву білизну.
 • Одягнути ляльку в костюм.

У цих випадках слово надіти використовувати недоречно.

Довідник Розенталя

Яка різниця між дієсловами одягнути і взути, одягати, взувати: порівняння

Дієслово одягнути і взути однакові за змістом, але використовуються в різних випадках. Існують також спеціальні правила перевірки. Тобто можна зняти якийсь одяг, відповідно і до цього слова необхідно використовувати антонім надіти. Тобто надіти і зняти шапку.

Якщо в контексті використовується дитина або якийсь одухотворений предмет, тоді перевірочним словом є роздягнути — одягнути.

Наприклад:

Роздягнути дитину або роздягнути ляльку.

Дієслово роздягнути до таких слів як шапка або рукавички використовувати нерозумно. Ніхто ж не каже роздягнути рукавички або роздягнути шапку.

Роздягнути можна кого-то, а зняти можна що-то. Відповідно можна надіти що-то, а одягнути можна когось.

Як правильно

Надягати або одягати: як правильно пишеться дієслово в минулому часі?

Дієслова надягати або одягати мають таке ж значення, як і одягнути і взути, одяг, надів — використовуються в однакових випадках.

Наприклад:

Надів шапку, а одягнув можна доньку.

Але на відміну від слів одяг і надів, дієслова надягати або одягати, можуть використовуватися по відношенню до одушевленим і неживим предметам.

Правильніше говорити надягати одяг, але дуже часто використовують одягати сукню, одягнути костюм. Такі словосполучення цілком доречні, використовуються і не суперечать правилам.

Красиві сукні надіті

Правильно — одягнути на себе, надіти на когось, одягти сорочку, одягнути Наташку?

Існує одна із симпатичних і незвичайних прислів'їв, яка використовується для перевірки використання слів взути і одягнути.

Одягнути Наташку, надягти сорочку.

Власне слово одягнути використовується по відношенню до живої людини, а слово надіти до якогось предмета або речі. Ці правила застосовуються і в разі вживання дієслів одягнути на себе або надіти що-то.

Якщо в реченні ви хочете сказати, хочу надіти на себе сорочку, то мова йде про неодушевленном предметі. Ви надягаєте на себе (що?) сорочку або сукню, надягаєте пальто, халат, тапки, вбрання, рукавички. Одягнути можна (кого?) себе. Я одягаю себе.

Як правильно

Правильне написання слів надіти або одягнути: приклади

Взагалі в деяких випадках використання дієслів одягати і взувати досить комічне. Наприклад, можна говорити так: дід надів шубу або дід одягнув шубу. Більш правильним є перший варіант, тому як ставиться до неживого предмету, тобто людина надів якийсь предмет на себе. Якщо розшифрувати, то правильно і в повному варіанті повинно звучати так:

 • Дівчинка наділа на себе шубу.
 • Дівчинка одягла себе шубу.
 • Оксана наділа навушники і комбінезон.
 • Бізнесмен забув одягнути окуляри і годинник.
 • Що мені надіти?
 • Мені нічого надіти.
 • Сукня надевалось один раз.
 • Я надів на себе джинси.
 • Дівчинка одягнена в гарне пальто.
 • На дівчинці надіті взуття та бахіли.

Тобто вона у що-то одягалася. У цих скорочених варіантах можна використовувати слова і одяг, і надів. Хоча більш правильним є варіант: надів шубу. Так як це предмет одягу.

Урок правопису

Тобто, якщо ви хочете перевірити правильність того, що ви сказали, необхідно тримати в голові займенник і ставити питання. Тобто, ви надягаєте (що?) плаття на себе або одягайте (кого?) себе сорочку, в пальто. У цих випадках доцільно використовувати слова одягати і взувати.

ВІДЕО: Одягати і взувати