Базилік фіолетовий — вирощування з насіння розсадою і в горщику на підвіконні в домашніх умовах взимку: догляд, полив, підживлення, освітлення, температура, хвороби. Коли і як садити базилік фіолетовий на розсаду висаджувати розсаду у відкритий бази

Інструкція з вирощування базиліка на розсаду на підвіконні.

Зміст

Базилік фіолетовий — відмінна пряна зелень, яка використовується при приготуванні м'ясних страв, а також салатів. Стоять пряні пучки недешево, тому, якщо ви хочете зайнятися вирощуванням подібної культури, то вам необхідно виростити гарні насіння. А також правильно доглядати за рослинами. У цій статті ми докладно розповімо, яким чином виростити базилік з насіння.

Коли і як садити базилік фіолетовий на розсаду?

Висівається насіння безпосередньо в горщики, в тому випадку, якщо необхідно отримати насіння для наступного посіву. Якщо ж вам достатньо буде пряної зелені, і в планах у вас немає в наступному році сіяти базилік, то можна проводити посіви безпосередньо в грунт в кінці травня. Але таким чином ви не зможете отримати якісні, добре дозрілі насіння. Якщо ви хочете в наступному році висівати власні насіння, рекомендуємо вам виконувати посів у перші дні квітня. Вирощується розсада безпосередньо в дерев'яних ящиках або пластикових ємностях.

Інструкція:

 • Щодо висаджування, то воно здійснюється в канавки глибиною півсантиметра. Відстань між рядами повинна становити приблизно 5 см, а кожна насіння вкладається в канавку на відстані 2 см один від одного. Зверніть увагу, що після появи одного-двох парних листочків, необхідно здійснювати пікірування рослин.
 • Тобто перенести їх в торф'яні горщики. Для цього вибирають торф'яні горщики розміром 5 на 5 див. Після пікіровки рослини рясно поливають. А через тиждень їх підгодовують мінеральними добривами. Зверніть увагу, що після появи паростків, вам необхідно включити підсвічування і протягом 6 і 7 днів цілодобово висвітлювати рослини люмінесцентними лампами.
 • Через тиждень можна скоротити освітлення до 16 годин на добу. Це необхідно для того, щоб рослини добре розвивалися і їх коренева система зміцнилася. Якщо ви цього не зробите, то отримаєте мало ароматну приправу, а коріння рослини будуть слабкими.
Насіння базиліка

Як підготувати насіння, грунт для посадки фіолетового базиліка на розсаду?

Посів насіння здійснюється в підготовлений грунт. Її необхідно приготувати з однакової кількості дернової, торф'яної та садової грунту. Після цього грунт обробляють живильним розчином, який складається з сечовини, нітратних, а також азотних добрив.

Перед тим як посіяти насіння, необхідно їх попередньо протравити. Тобто витримати в слабкому розчині марганцівки протягом 3 годин. Це дозволить надалі уникнути деяких інфекційних захворювань, а також вірусів.

Багато садівники звертають увагу на те, що в насінні базиліка є ефірне масло, яке подовжує період проростання культури. Тому, якщо ви хочете щоб паростки з'явилися як можна раніше, необхідно їх промивати протягом одного-двох годин під теплою проточною водою. Це потрібно для того, щоб ретельно змити масло. Виконувати маніпуляцію рекомендовано, попередньо загорнувши насіння в марлю.

Через скільки днів сходить базилік після посіву?

При правильному догляді та підтримці постійної температури, перші сходи з'являються через 10-15 днів після висадки рослини.

Паростки базиліка

Коли і як пікірувати розсаду фіолетового базиліка?

Пікетування проводиться, коли з'явилося 1-2 парних листочків. Необхідно разом з грудкою грунту перенести росток в торф'яної горщик.

Як виростити розсаду фіолетового базиліка на підвіконні: освітлення, температура, частота поливу

Вирощування базиліка на підвіконні — це відмінний спосіб забезпечити себе смачною і поживною зеленню, для приготування різноманітних салатів і м'ясних страв. Крім того, у складі зелені міститься багато ефірних олій, фітонцидів, а також вітамінів, які позитивно позначаються на стані нігтів, волосся. Для висаджування базиліка, необхідно виконати наступні маніпуляції.

Інструкція:

 • Візьміть родючу землю, краще всього придбати в спеціальному магазині. Ідеальним варіантом стане торф'яний грунт. Зволожите його і додайте слабкі розчини мінеральних добрив. Зробіть рядки глибиною півсантиметра, на відстані 3 см один від одного. Посадіть насіння і присипте землею.
 • Далі, вам необхідно з розпилювача акуратно збризнути місце посадки водою. Не допускайте вимивання насіння. Після цього накрийте зверху горщик плівкою або склом і поставте в тепле місце.
 • Приблизно через тиждень або 10 днів ви отримаєте перший паростки. Як тільки вони проклюнуться, вам необхідно буде зняти плівку їх виставити рослини для додаткового освітлення. Найкраще воно буде здійснюватися з додатковим освітленням люмінесцентними лампами. Світловий день повинен становити 12 годин. Підгодовують базилік раз на місяць комплексними органічними і мінеральними речовинами.
 • Щодо поливу, то не варто сильно заливати рослина, тому як ви можете заразити його недугою чорна ніжка. Полив здійснюється тоді, коли верхній шар землі трошки підсохне. Здійснюється відстояною теплою водою. Крім того, після пікірування, необхідно на тиждень знизити температуру до 17 градусів.
Базилік на підвіконні

Чим підживити розсаду базиліка на підвіконні?

Базилік необхідно регулярно удобрювати. Якщо ви вирощуєте розсаду на підвіконні, то вам необхідно спочатку удобрити землю перед висаджуванням насіння. Після цього підживлення здійснюється через тиждень після пікірування, а потім через місяць. Найкраще в якості підгодівлі вибирати комбіновані добрива: гумати, Гуммі. На основі органічних добрив з добавками мінеральних.

Як висаджувати розсаду базиліка у відкритий грунт, можна заглиблювати?

Переносити розсаду базиліка необхідно у відкритий грунт в кінці травня, на початку червня, коли мине загроза нічних заморозків. Не треба викопувати рослини повністю. Необхідно відразу торф'яної горщик переносити в грунт і злегка присипати його землею. Після цього здійснюється полив. Крім того, якщо є зав'язі і квіти рослини, у разі вирощування для себе ні в якому разі верхівку прищипувати не потрібно. Видаляти квітки не можна, тому що в підсумку ви не отримаєте насіння.

Розсада базиліка

Хвороби розсади фіолетового базиліка

Незважаючи на всі запобіжні заходи, базилік, як і будь-яка культура, схильний до різноманітних захворювань.

Список хвороб:

 • Чорна ніжка. Виникає розвитку певного виду грибка і спровоковано частими поливами, а також поганим розпушування землі. Спочатку на ніжці з'являється темне плямочка, яка розростається і пережимає струм всіх поживних речовин у листках рослини.
 • Фузаріоз. Це теж один з видів грибка, який виникає з-за поганого провітрювання і в загущених посадках, а також при підвищеній вологості і високій температурі.
 • Сіра гниль. Однією з причин появи є наявність спір у грунті, частий полив і утворення кірки на поверхні грунту.

Основним заходом боротьби з усіма цими захворюваннями є профілактика. Необхідно замочувати перед посадкою насіння в розчині марганцівки. А куплений грунт витримувати в духовці протягом 2 годин при температурі 120 градусів.

Якщо все ж ви помітили, що з рослиною щось не так, воно в'яне або утворюються темні плями, ви можете обробити слабким розчином цибулиння. Крім того, в тепличних умовах, рекомендується припудрювати листя рослини золою. Процедура проводиться раз на тиждень. Обов'язковою умовою є постійне розпушування грунту, а також регулярний полив і провітрювання рослини. Необхідно щоб волога ні в якому разі не застоювалася, а грунт зверху не покривалася кіркою.

Хвороби базиліка

Чому витягується і падає розсада базиліка: причини

При вирощуванні базиліка, він може сильно витягатися і падати. Це пов'язано з неправильним доглядом за рослиною. Саме тому рекомендується після пікірування рослин знижувати температуру до 16 градусів, і скорочувати освітлення до 16-12 годин на добу.

Причини витягування розсади:

 • Висока температура
 • Частий полив
 • Чорна ніжка
 • Надмірна кількість мінеральних добрив
 • Надмірна загущенность посадки

Якщо все ж таке сталося, існує кілька шляхів вирішення. Вам необхідно обприскати рослину таким засобом як Атлет. Він посприяє зупинки поділу клітин на деякий час. Тому пізніше рослина буде нормально рости. Також ще одним способом боротьби з витягуванням, є зниження температури. Вам необхідно знизити температуру до 16 градусів, а також скоротити світловий день до 10 годин. Процедура проводиться приблизно тиждень.

Витягується розсада

Як виростити базилік на підвіконні взимку в горщику, в квартирі: умови

Інструкція:

 • Посійте насіння методом равлики. Детальніше про етапи посадки дивіться у відео.
 • Необхідно дивитися за поливом. Ідеальним варіантом стане полив 1-2 рази в тиждень, по мірі підсихання верхнього шару землі. Прищипувати рослини необхідно після того, як з'явитися 6-7 пар листочків. Прибирається верхня частина. Якщо ви вирощуєте базилік для отримання зелені, вам необхідно також обов'язково відщипувати верхівку з суцвіттями, бо вона на себе тягне дуже багато поживних речовин, і ви отримаєте менше соковитих і поживних листочків.
 • Взагалі базилік досить вимоглива культура і необхідно правильно за ним доглядати. Після появи перших паростків необхідно тиждень досвічувати рослини протягом доби. Через тиждень, коли витягнуться паростки, необхідно скоротити освітлення до 16-17 годин на добу.
 • Через тиждень встановити звичайний світловий день 12 годин. Якщо сонце встає досить пізно і сідає рано, можете доосвещать рослини ввечері. Щодо добрив, то перше внесення добрив здійснюється через тиждень, після пікірування рослин. Добрива використовуються комплексні.

ВІДЕО: Вирощування базиліка в равликів

Як правильно збирати базилік на підвіконні в квартирі?

Поради:

 • Збирати врожай базиліка необхідно правильно. Немає необхідності повністю вирізати рослина. Якщо ви не збираєтеся продавати його або повністю зрізати всю посадку, якщо вам необхідно зірвати кілька листочків для приготування страви, вибирайте для цього бічні старі листя.
 • При цьому стежте, щоб залишалося як мінімум чотири бічних аркуша, які знаходяться на одному стеблі. Бо якщо будете їх обривати постійно, рослина буде витягатися вгору, а не в ширину.
 • Крім того, необхідно також регулярно прищипувати верхівку. Це робиться коли є шість-сім повноцінних бічних листя. Відщипується верхня частина, два листки, а також квіти. Якщо вам не потрібні насіння, а потрібен тільки урожай, таке прищипування сприяє розростанню кущів завширшки.
Базилік на підвіконні

Виростити рослину досить просто. Особливо це стосується посіву. Але ця культура потребує ретельного постійного догляду. Не допускається загущення посадок, а також необхідно регулярне розпушування грунту.

ВІДЕО: Вирощування базиліка на підвіконні