Посадка та вирощування розсади болгарського перцю в домашніх умовах. Підготовка насіння болгарського перцю до посіву на розсаду, посів, пікірування і висадка розсади в парник, теплицю і грунт

Якщо ви хочете влітку отримати щедрий урожай солодкого перцю, навчитеся вирощувати його розсаду в домашніх умови.

Зміст

Якщо у вас є дача або город, щорічно, в кінці зими або на початку весни ви плануєте, що будете висаджувати. Спробуйте посадити солодкий перець. Якщо ви хоронити мете всі правила підготовки до посіву насіння і вирощування розсади, у вас будуть всі шанси отримати багатий врожай.

Підготовка насіння болгарського перцю до посіву на розсаду

ВАЖЛИВО: Потрібно відразу відзначити, насіння болгарського перцю проростає досить довго, тому займіться їх посівом вже в лютому.

Так виглядають насіння болгарського перцю.

Насіння перцю ви можете придбати у пакетах, вибравши один або кілька сортів. Якщо ж ви хочете зібрати насіння власноруч з уродившего у себе на ділянці куща, зробіть це так:

 • виберете кущ, де у плодів немає ознак гібридності
 • позначте кілька гарних плодів, підв'язавши гілочки з ними стрічками
 • дочекайтеся кінця серпня – початку вересня, коли плоди злегка переспеют, зберіть їх
 • перці повинні вялиться протягом 2-3 тижнів
 • вийміть насіння з перців, дайте їм просушитись в сонячному місці (не на вулиці) 1-2 дня
Насіння болгарського перцю в пакетах.

Незалежно від того, чи будуть у вас свої насіння солодкого перцю або куповані, перед посадкою їх ретельно готують. Не пропускайте цей етап ні в якому разі!

 1. Розкладіть на листочку паперу або в тарілці все насіння, якими володієте. Перегляньте їх, виберіть самі великі й цілі.
 2. Візьміть 1 л води, розведіть в ньому 40 г кухонної солі. Опустіть насіння в розчин. Ті, що спливли – пустотілі. Вони вам не підходять, просто викиньте їх. Ті, що залишилися на дні, дістаньте і просушіть на паперових рушниках.
 3. Насіння слід знезаразити — подбає про те, щоб рослина в майбутньому не захворіло грибком. Скористайтеся фунгіцидом (протигрибковим розчином) або розчином перманганат калію. Найпростіший спосіб: безпосередньо перед висадкою приготуйте розчин марганцівки з концентрацією 1-2 відсотки, опустіть в нього відібрані вами насіння перцю на 10-15 хвилин. Після процедури промийте їх.
Перевірка на схожість насіння перцю (порожнистість).
Знезараження насіння перцю марганцівкою.

Перейдіть до замочуванню насіння. Якщо ви хочете, щоб проросли паростки як можна швидше, поставтеся відповідально до цього процесу.

 1. Підготуйте воду. Підійде і з-під крана. Але її треба відстояти 1-2 дні. Краще не полінуйтеся і заморозьте воду: перелийте відстояну рідину в склянку або півлітрову банку, заберіть її в морозилку. Через 1-1,5 години злийте ту воду, що не замерзла. Лід ж слід перекласти в нову чисту ємність. Почекайте, поки він розтане, після чого використовувати талу воду для замочування насіння. Деякі з цією метою топлять сніг, на жаль, з сьогоднішньою екологією це великий ризик.
 2. Налийте невелику кількість талої води у неглибоку тарілку, мисочку або лоточок. Якщо ви замачиваете насіння кількох сортів, для кожного візьміть окрему ємність.
 3. Вам знадобитися ватяні диски, відріз марлі або бинта, відріз бавовняної тканини. Їх складають у кілька разів і просочують водою.
 4. Насипте насіння болгарського перцю на вологу тканину, тільки в один шар.
 5. Укутайте ємність з замоченными насінням поліетиленом, приберіть її тепле місце. Оптимальна температура – плюс 25 градусів.
 6. Слідкуйте за насінням. Як тільки вони набухнуть або проростуть, настане пора пересадити їх у грунт.
Замочування насіння перцю.

Для загартовування насіння перед посадкою помістіть їх в холодильник і витримайте при температурі плюс 5 градусів приблизно на 5 днів. Після їх потрібно буде висадити.

Загартовування насіння солодкого перцю.

Для стимуляції схожості насіння болгарського перцю замочують в розчині речовин:

 • Новосил
 • Сілк
 • Циркон
 • Энергиен
 • Епін – екстра

ВАЖЛИВО: Замість замочування ви можете провести процедуру барботуванні насіння, тобто обробити їх киснем. Вам знадобиться ємність, на дві третини наповнена водою, і компресор від акваріума. Насіння всипають у воду, опускають в ємність наконечник компресора, обробляють насіння киснем 24-26 годин, після чого просушують і висаджують.

ВІДЕО: Підготовка насіння перцю до посіву. Замочування — пророщування

Коли і як сіяти солодкий болгарський перець на розсаду? Глибина посадки насіння перцю на розсаду

В ідеалі, сіяти болгарський перець на розсаду потрібно в лютому. Очевидно, що не у відкритий грунт. Щоб домогтися гарної схожості, вам буде потрібно тримати горщики з розсадою при температурі не менше 17 градусів і достатній вологості.

Пророслі насіння болгарського перцю.

Таких умов можна буде добитися, висадивши насіння в теплиці з хорошим освітленням або будинку. Ось кілька секретів посіву:

 1. Ви можете висадити насіння болгарського перцю на торф'яні таблетки, а після пересадити в горщики.
 2. Щоб упустити цей етап, відразу підготуйте грунт з 2 частин живильної торф'яної суміші і 1 частини дерну, або інший, відповідний для розсади болгарського перцю.
 3. Багато садять пророщені насіння перцю в пластикові стаканчики. Знайте, що цього посуду недостатньо для нормального розвитку кореневої системи кущів. Сійте по три насінини в пластикові відра або квіткові горщики об'ємом 0,5 — 1 л. Витримайте відстань між насінням в 2-3 див.
  Краще висаджувати насіння болгарського перцю відразу в різний посуд. Звичайно, ви можете посіяти їх загальну, а потім пікірувати. Але рослина пікіровку переносить слабо, може загинути або сповільнити зростання на кілька тижнів.
Посів насіння перцю з подальшою пікіруванням.

ВАЖЛИВО: Насіння солодкого перцю висаджують на глибину 4-5 см, так як у міру росту більше заглиблюватися вони не будуть.

Сіють насіння таким чином: зволожений грунт утрамбовують. Зверху на нього на відстані 2-3 см один від одного викладають оброблене насіння перцю болгарського, засипають їх зверху шаром ґрунту в 4-5 див.

Розсада болгарського перцю.

ВАЖЛИВО: Проростають висіяне насіння перцю на 5-7 день, по три справжніх листочка на розсаді з'являються приблизно через місяць.

Підготовка грунту для розсади перців

Оптимальними характеристиками грунту для розсади перцю є:

 • кислотність 6.0 – 7.0
 • рихлість
 • достатня вологість
Готовий грунт для розсади перцю.

Сіяти насіння можна в готовий грунт, який продається в магазинах товарів для саду та городу. Або приготуйте самі одну з відповідних сумішей з таблиці на малюнку.

Варіанти грунту для солодкого перцю.

Як відрізнити розсаду гіркого перцю від солодкого?

Солодкий болгарський» перець гіркий «вогник» ні в якому разі не можна саджати поруч. Мінімальна відстань між кущиками цих рослин має бути 30 див. Інакше під час цвітіння вони переопылятся, і врожаю солодкого перцю ви не дочекаєтеся.
Ви можете прийти в замішання, якщо купуєте саджанець у незнайомого і не надто сумлінного покупця, який маскує один вид під іншою, або ж ви самі висівали обидва вигляд і забули підписати горщики з паростками.

Розсада гіркого і солодкого перцю: порівняння.

Відмінності між розсадою солодкого і гіркого перцю помітити дуже складно, особливо, коли саджанець ще зовсім молодий. Але вони є:

 • у гіркого перцю листочки трохи темніше
 • стебла гіркого перцю більш витончені, тонкі
 • листочки гіркого перцю вже, ніж у солодкого, їх загострені кінчики

Якщо розрізнити паростки не вдалося, можна посадити їх поруч, а після пересадити гіркий перець, коли відмінності стануть явними.

Як поливати розсаду перців?

Грунт під розсадою солодкого перцю повинна бути вологою, але не занадто. І пересихання, і перезволоження згубно для паростків. Дотримуйтесь цих правил:

 • висіяне насіння і молоді паростки поливайте через 2-3 дня
 • через місяць, коли сформуються листя, поливайте розсаду щодня
 • виробляєте полив водою кімнатної температури, у 20-25 градусів

Потрібно прищипувати розсаду перцю?

Якщо ви хочете отримати багатий урожай солодкого перцю з кожного кущика, необхідно провести процедуру видалення точки зростання, яка називається «прищіпка». Її цілі:

 • стимуляція розвитку кореневої системи для кращого живлення рослини водою і поживними речовинами
 • стимуляція розростання пасинків із сплячих бруньок, завдяки чому зав'язується більше квіток і, відповідно, зріє більше плодів
Прищіпка розсади солодкого перцю: забарвлене меживузлями.

Коли розсада перцю буде впевнено рости вгору, міжвузля на ній забарвляться, зробіть наступне:

 • підготуйте ножиці
 • відзначте част втеча, яка знаходиться вище 4-6 міжвузля
 • відріжте її ножицями
Схема прищіпки і пасынковния розсади болгарського перцю.

ВІДЕО: Як формувати перець? Прищипываем перша квітка, видаляємо бічні пагони

Мінімальна температура для розсади перцю

Ідеальною температурою для розсади перцю є + 25 — +27 градусів. Потрібно докласти максимум зусиль, щоб вона не падала нижче + 14 градусів.

Температура вирощування розсади перцю.

Висадка розсади болгарського перцю в теплицю або парник

Коли на кущах перцю буде більше 12 листочків, почнуть розвиватися нирки, ви зможете висадити їх в теплицю або парник. Як правило, з моменту висівання насіння до моменту висадки розсади в ґрунт проходить два місяці.

ВАЖЛИВО: Температура грунту, сприятлива для висадки розсади болгарського перцю, це + 15 градусів і вище. Якщо ваша теплиця не обігрівається, врахуйте це.

Солодкий перець в теплиці.
 1. В грунт у теплиці або парнику, куди буде висаджуватися перець, вносять фосфорні або калійні (40 г на квадратний метр), а також азотні (30 г на квадратний метр) добрива.
 2. Грядки під перець мають ширину 1 м, просвіти між рядами – 0,5 метра.
 3. Кущі висаджують на відстані 15-30 см один від одного, в залежності від сорту перцю.
 4. Лунки, у які підуть кущі, попередньо поливають..Полив повинен бути рясним по 2 л води в кожну лунку.
 5. Грунт під висадженими кущами перцю добре трамбують руками.
 6. Висаджену в теплицю або парник розсаду перцю необхідно мульчувати перегноєм і торфом.

Як правильно пікірувати розсаду перців?

Якщо ви все-таки посадили насіння перцю в один великий ящик, через 2-3 тижні після появи паростків вам доведеться провести пікіровку, тобто пересадити кожна рослина в окреме відро або горщик. Врахуйте, перець пікіровку переносить погано. Керуйтеся покрокової інструкцією:

 1. Підготуйте горщики або пластикові відра для кожного паростка. Наповніть їх підходящим для перцю грунтом.
 2. За пару годин до пікіровки зробіть полив розсади, щоб вам було легше дістати рослини з грунту.
 3. Акуратно вийміть сіянець з грунту, обріжте корінь на третину знизу.
 4. В індивідуальному горщику або відерці зволожити грунт, розрівняйте її. По центру зробіть поглиблення на 1,5 – 2 см глибше, ніж саджанець ріс в загальному ящику.
 5. Помістіть саджанець у поглиблення і присипте землею.
 6. Ущільніть грунт.
Пікіровка розсади солодкого перцю.

ВІДЕО: Як пікірувати розсаду перцю?

Розсада перцю зацвіла до висадки в грунт: що робити?

Якщо на саджанцях солодкого перцю з'явилися квіти безпосередньо перед їх перенесенням у грунт, з ними нічого не роблять.
Якщо ж до висадки перцю ще далеко, щоб зав'язі не гальмували ріст рослини і не забирали в нього сили, квіти обривають.

Цвітіння розсади солодкого перцю.

Як садити перець у відкритий грунт розсадою?

Пересаджування саджанців солодкого перцю у відкритий грунт.

У відкритий грунт перець пересаджують в кінці травня, коли минуть останні заморозки. Сприятлива середньодобова температура повітря — + 15 градусів, температура ґрунту — + 10 градусів.

 1. За день до пересадки рясно полийте саджанці.
 2. Для висадки перцю виберіть добре освітлюється, добре дренируемый, захищений від вітру ділянку. Попередньо очистіть його від бур'янів.
 3. Посадіть перець там, де в минулому році зростали баштанні, коренеплоди, боби або зелень. Два роки поспіль на тому ж ділянці проводити посадку солодкого перцю не можна.
 4. Висаджуйте перець у другій половині дня або ближче до вечора.
 5. Розмітьте грядки за схемою, наведеною нижче на малюнку.
 6. Зробіть в грунті лунки, які будуть трохи глибше посуду, де вирощувалася розсада перцю.
 7. У кожну лунку підсипте компост (жменю), золу (пів жмені), суперфосфат (1 ч. ложку). Залийте водою лунки.
 8. Перемістіть кущик перцю в лунку, засипте землею. В якості мульчі використовуйте торф.
 9. Біля кожного кущика вбийте півметровий кілочок для підв'язки.
Схема посадки солодкого перцю.

Розсада перцю на туалетному папері

Дивно, але городники навчилися пророщувати насіння перцю без землі, на туалетному папері. Спосіб дуже цікавий, ви можете його випробувати. Підготуйте:

 • насіння потрібного вам сорти перцю
 • тонкий поліетилен
 • рулон туалетного паперу
 • ножиці
 • одноразові пластикові стаканчики
Розсада перцю на туалетному папері.
 1. Поліетилен зіграє роль парника. Наріжте його смужками шириною як у туалетного паперу.
 2. Простелите на стіл поліетилен. Розгорніть на нього туалетний папір, збризніть її водою.
 3. Розкладіть на туалетний папір насіння перцю. Відстань між ними – 1,5-2 див.
 4. Накрийте насіння ще одним шаром зволоженого туалетного паперу, а потім – ще одним шаром поліетилену.
 5. Скрутіть всі шари в рулон, помістіть його в пластиковий стаканчик, на чверть наповнений водою.
 6. Помістіть стаканчик в поліетиленовий пакет, поставте його на світлому місці.
 7. Коли з насіння проклюнуться паростки, пересадити їх в окремі горщики.

ВІДЕО: Розсада перець, посадка перцю у відкритий грунт